Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Forex a daně


Dann

Doporučené příspěvky

  • Odpovědí 192
  • Vytvořeno
  • Poslední

Nejaktivnější diskutující

Nejaktivnější diskutující

Publikované obrázky

wollodya:
tomu sa len hovori ze milionarska dan . Neplatis v podstate ziadnu dan navyse len sa ti skracuje odpocitatelna polozka. Odpocitatelna polozka sa ti zmensuje postupne podla vysky prijmu. Zmensovat sa zacina uz od 48.000 hrubeho mesacne. Takze ani nemusis zarabat velmi vela a uz ti to budu zmensovat.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 4 týdny později...

Kedze tu bolo spomenute ze jednym sposobom ako znizit dane je zalozenie offshore spolocnosti skusil som sa na to pozriet blizsie.

Mam osobny ucet (personal account) u Oandy tak som sa pozrel ako sa da otvorit firemny ucet(corporate account).
V bode c.1(account information) a c.2 (entity information) pytaju od klienta osobne udaje s adresou a krajinu odkial pochadza (country of residence) a tiez dokument (vodicak ,obciansky preukaz atd) vydany vladou.

Dajme tomu ze si zalozim offshore spol. napr. na Seychelloch a tato firma si bude chciet otvorit firemny ucet u Oandy.Kedze ja budem riaditel tejto firmy budem asi musiet uviest krajinu povodu SR alebo CR.
Tym padom ale Oanda bude posielat zoznam mojich obchodov (ztraty/zisky) danovemu uradu na Slovensku a deklarovana anonymita vlastne je irelevantna.

Cital som o tom ze ludia offshore spol pouzivaju ked traduju forex a mozno som to mierne poplietol.

Da sa vsak nejak vyriesit tato dilema??

Link to comment
Sdílet pomocí služby

@Kennard

to ako ked si napr. Volkswagen najme za riaditela obcana z Pobrezia slonoviny tak sa automaticky Volkswagen stava firmou tejto republiky? Firma sa riadi zakonmi(aj danovymi) krajiny v ktorej bola zalozena a ma tam sidlo. Riaditel moze byt hocikto. Riaditel alebo konatel nemusi sa rovnat majitel. Nemam s tym prakticke skusenosti, ale nieco mi vravi ze ak zakladas ucet u brokera na firmu, tak uvadzas udaje firmy, Ty ako konatel,riaditel sa sice podpisujes, ale nevidim dovod preco by si mal okrem mena uvadzat dalsie osobne udaje. Dalej financie plynu z/na firemny ucet a nie Tvoj osobny.
Na SK/CZ je niekolko firiem (pouzi google, heslo je offshore) ktore sa zaoberaju problematikou zakladania a riadenia takychto firiem, prezri si ich stranky, najdes tam vela zaujimavych info a co nenajdes tam, sa od nich dozvies formou konzultacii, samozrejme platenych.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Ahoj Dute,

Dakujem za vnesenie trosku svetla do veci.
Presiel som uz niekolko stranok ,ci uz SK,CZ alebo po anglicky pisanych a je jasne ze ak do toho pojdem naostro tak na 100% budem mat nejaku konzultaciu s danovnikom.
Mne len nebolo jasne aky je vztah medzi mnou ako riaditelom a offshore spolocnostou a danovym uradom.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 4 months later...

AHojte všetci

Tento príspevok je doplnok k môjmu príspevku [bold] "DANE A FOREX V SLOVENSKEJ REPUBLIKE " [/bold]

Keď si do google zadáte výraz FX swap, tak 99% definícií bude o tom, že je to zmluva...... ktorá pozostáva s dvoch operácií FX spot & Forwards. Forward ako iste vieme je iný kurz ako spot. Ale intradenné "forexové" obchody sú uskutočnené na dvoch spotových cenách.
Vaše intradenné obchody majú však charakter derivátov. Avšak pilný daňovák, ktorý pil viacej kávy ako bolo treba, môže vo vašom výpise objaviť toto
Dátum obchodu: 12.X.2007 Dátum splatnosti/vyporiadania/: 14.X.2007 Ups a môže byť problém. Problém je v tom, že swap by mal byť buď Fx spot & Forward alebo Forward&Forward. Zmyslom Fx swapov je hedgovať a tak Fx spot & forwards sa zajednávajú v ten istý okamich.
www.volksbank.cz/vb/jnp/cz/podnikatele/investovani/obchodovani_na_ft/menove_produkty/cz-podnikatele-ivestovani-obchodovani_na_ft-menove_produkty-fx_swapy.html
Avšak my fx traderi. Robíme pravý opak. Neuzatvárame naraz dve operácie FX spot & forwards. Ale najprv iba jednu a to FX spot (ktorý sa zmení o swapové body(zmení sa vlastne akoby na forwardovú cenu) ak prejde cez rollover time) a potom opäť pozíciu uzatvárame Fx spotom. Problém je tam, že čo keď prvá vstupná cena neprejde cez rollover time.
Odpoveďou by mohli byť In/Out swapy. "An In/Out Swap comprises two equal and opposite FX transactions that are agreed as an intraday swap." Tieto swapy tiež môžu nazvať ako Fx swap with tom/next. Niektorá banka na Novom Zálende ich berie a zaraďuje ku FX swapom. (link som zabudol skopírovať a stratil sa mi)

Takže In/Out Swapy sa obchodujú v systéme CLS-group.
www.cls-group.com/Products/Pages/InOutSwaps.aspx

CLS je konzorcium. Je vlastnený bankami
www.cls-group.com/About/Community/Pages/Shareholders.aspx

Pozostáva z dvoch častí. CLS services v Londýne. A CLS bank v NYC regulovaý US FEDERAL RESERVES.
www.cls-group.com/About/Pages/WhatIsCLS.aspx

"Contribútormi-" CSL konzorcia sú:
www.cls-group.com/About/Community/Documents/TP%20List.pdf
medzi zaujímavé mená určite patrí, CME, SAxobank, GFX,

A teraz to najlepšie. CSL má vzťahy aj ECB, aj s FED, aj s BoE atď... A keďže sme v únii a ECB-ka je numero uno bank. Tak z toho logicky vyplýva, že intraday swapy musia byť uznané ako deriváty aj v ECB-ke a aj v EU.
www.cls-group.com/About/Community/Pages/CentralBanks.aspx


Takže keď aj napriek k týmto skutočnostiam by sa u niekoho vynorili pochybnosti o tom, či intraday swap, ktoré sa vlastne skladajú z dvoch spotových operácií sú derivátmi alebo nie. Poukazujem na písmeno d.) §5 zákona 566/2001(zákona o cenných papieroch.. na tento zákon čo sa týka derivátov odvoláva sa aj zákon o dani z príjmov), kde je napísané:
d) opcie, futures, swapy, forwardy a [bold]iné deriváty[/bold] týkajúce sa cenných papierov, mien, úrokových mier alebo výnosov alebo iných derivátových nástrojov, finančných indexov alebo finančných mier, ktoré môžu byť vyrovnané doručením alebo v hotovosti,



Dôležité je najmä dokázať kedy presne na minúty presne ste otvorili a uzatvorili pozíciu.
Open nákup EURUSD dňa 10.X.2007 11:35 ako FX spot. Vyporiadanie dňa 12.X.2007
Close predaj EURUSD dňa 10.X.2007 12:35 ako FX spot. Vyporiadanie dňa 12.X.2007

Teda ako spot sa vyporiada za 2 dní to jest 48 hodín. Tak zákonite podľa opatrení a vyhlášok MF SR váš obchod spľňa "časovú podmienku". (oparenie MF SR 25 167/2003-92 §16) Derivát je finančný nástroj, ktorý spĺňa tieto podmienky...
c.) je dohodnutý a vyrovnaný k budúcemu dátumu, pričom [bold]doba[/bold] doba od dohodnutia obchodu do jeho vyrovnania je dlhšia[bold]ako pri spotovej[/bold].
Teda "doba" môžu byť dni, roky, mesiace, týždne a v našom prípade hodiny a minúty. Pokiaľ váš výpis z platformy podporuje to, že kedy presne na minúty a hodiny ste otvorili a uzatvorili pozíciu máte vyhraté.


Najlahšie sa dokazuje pri derivátoch podmienka písmena b) §16 spomínaného oparenia, ktorý pojednáva o tom, že derivát by mal byť vlastne obchodovaný s marginom. Teda ak uskutočníte In/Out swap o veľkosti napr. 50 000 USD s účtom cca 5000 USD je to znak, toho že obchodujete derivát.

Na 95% som si teda istý, že intraday fx swap alebo In/Out swapy pri ktorých forwardová operácia respektíve jej cena je spotová cena, sú finančnými derivátmi a teda zisky pre daňové účely sa počítajú "v úhrne za zdaňovacie obdobie".

Tých 5% sú pochybnosti, ktoré sa stratia vtedy, keď budem drzať v ruke znalecký posudok, pred ktorými aj tí najneposedlejší daňováci si dajú spiatočku.


PS: Pokiaľ si dáte vyhotoviť znalecký posudok a tým pádom dáte definitívnu bodku na problém so zdaňovaním forexu, odporúčam, si pozháňať čo najviac informácií, tie potom si vytlačiť a uložiť do šanónu. Zajednať si zo znalcom, niečo ako konzultáciu (samozrejme platenú-nešetrite!) a predložiť mu všetko čo vy viete o forexe, výpisy z účtov, vytlačené zákony, odpovede z úradov atď. toto rozhodne znalcovi pomôže a skrátiť jeho čas na znaleckom posudku, čo znamená že vaše náklady budú nižšie. Znalci berú cca 400 SKK za hodinu. takže odporúčam čím viac o tom pozháňať tým lepšie. Ďalej si ujasnite, čo presne od znalca chcete! Fígeľ pri predkladaní materiálov a vašich zistení o problematike ( v našom prípade o derivátoch) je ten, že musíte to urobiť tak, aby to múdry a učený znalec, nebral ako "čo sa drbeš do môjho remesla" a nájsť toho správneho znalca. Čím mladší znalec tým horšie. Nikdy nezabudnem ako som raz navštívil jednu audítorku a, keď som jej začal citovať § tak ma skoro vyrazila z kancelárie. Musíte to urobiť veľmi, veľmi slušnou formou, aby to nevypadalo tak, že vy ste ten múdrejší a od neho chcete iba jeho pečiatku na vaše predpoklady.

Prečo toto všetko píšem. No preto, lebo v minulosti boli doruby ohľadne príjmov z forexu.Kedy sa každá operácia zdaňovala zvlášť. Kde ľudia nevedeli dokázať, že obchodujú deriváty a ak aj to dokázali bolo to jedno. Lebo v "starom" Zákone o dani z príjmov, neboli definované deriváty. Tým pádom sa mohli daniť jednotlivo.

Daňovák na rozdiel od vás určite nebude mať také znalosti ako vy po mojich príspevkoch (a po vašom úsilnom googlovaní :-) a to z jednoduchého dôvodu, má širšie zameranie. A nehovoriac o ich sprostých metodických pokynoch. Napríklad v jednom metodickom pokyne dokonca zle opísali zo zákona 566/2001 §8. ktorý hovorí, že ... derivátmi sú najmä finančné nástroje uvedené v § 5 ods. 1 písm. d) až j), no a v ich metodickom pokyne sa hovorí o § 5 písmenách f.) až i.)
tuto je ich múdre metodické usmernenie
www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/pokyny_dr_sr/data/mp_534.doc

Vidíte nevedia ani poriadne opisovať alebo aktualizovať svoje metodické pokyny. Teraz príde k vám daňovák respektíve si vás dajú zavolať a budú vás zj...bávať za to a za hento a plašiť vás. No a keď vy budete vedieť čo máte vedieť alebo dokonca si dáte vyhotoviť znalecký posudok. tak oni veľmi rýchlo hodia spiatočku a dajú vám pokoj.

toď vsuo.. přátelé... ješte se ohlásim zatím praju mnoho úspešných obchodov a najmä vysoké RRR.


nickirout









Link to comment
Sdílet pomocí služby

neviem ci som to spravne pochopil, ale pokial sa vsetky obchody budu zdanovat jednotlivo tak zaplatim
19% zo ziskovzch obchodov, a pokial ako celok tak zaplatim 19% (dan zo ziskovzch obchodov - stratovych obchodov) co moze byt o dost nizsia suma. je to tak alebo som uplne mimo

ja som v tejto problematike uplne mimo pardon

Link to comment
Sdílet pomocí služby

to nickyrout :)
Ďakujem za tvoj príspevok,naozaj máš v tom zatiaľ najväčší prehľad,čo sa týka možného zdaňovania výnosov na Slovensku.
Od vlastného spôsobu zdaňovania sa vlastne odvíja i to,z akého účtu sa pošlú peniaze do CMS,keďže výnosy sú posielané práve na ten istý účet,ako boli zaslané prostriedky /Pardon za rekapituláciu/.
Zaujímalo by ma teda čo je najvýhodnejšie:

1./Poslať peniaze ako FO nepodnikateľ,a rátať s tým,že po príchode výnosov mi tieto banka automaticky zdaní 19%

2./Poslať peniaze ako FO podnikateľ-živnostník a zdaniť len výnosy,ale nie straty/i keď je tu diskutabilné v akej forme príde koncoročné vyúčtovanie z CMS-či tam bude povedzme uvedený len vklad na začiatku a buď plusový,alebo mínusový výsledok na konci,alebo budú mesačne vyhodené podrobné obchody. Nehovoriac o tom,že DU pri kontrole by sa mohol opýtať podľa akej položky v živnostenskom oprávnení vykonávam túto činnosť.

3./poslať peniaze ako právnická osoba-podnikateľ-kedy by sa ako výnosy i straty dali zaúčtovať ako nakladanie s majetkom,bez ohľadu na to čím sa právnická osoba-myslené ako predmet činnosti zaoberá.

Vďaka
PS.
To nickyrout-môžeme si eventálne vymeniť ICQ na bližší pokec?
;)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

To Airmike
Presne tak ide presne o to ako si to napísal. Ja osobne nemám pochybnosti o tom, keď sa obchod uzavrie neskôr ako 23:59 toho dňa ako si otvoril (pozor na časový posun, keď broker je mimo tvôjho časového pásma). Lebo druhá noha swapu sa vysporiada podľa pravidla T+2. To jest na výpise bude T+3 čo znamená na betón, že tvôj swap mal dlhšie trvanie ako spot. (Podmienka pre uznanie, že obchoduješ derivát). Ak by si neobchodoval derivát môže sa zdaňovať jednotlivo, nakoľko ak by to neboli deriváty, tak čo potom. Všetko čo ide do riadku INE v daňovom priznaní pri §8 výdavky uplatňujú jednotlivo na každý druh príjmu. Pričom výdavky pri niederivátových operáciach nie sú nijak definované a môže sa stať, že daňovák nájde to čo nechceme a budeme zdaňovať jednotlivo.

odkazujem na toto fórum (beriem ich s rezervou ale predsa):
tu tvrdia, že spotové obchody nie sú deriváty.
www.porada.sk/t15200-menove-obchody.html

tu zase tvrdia že spot non-delivery sú deriváty, ale aj tak sa zdaňujú jednotlivo (čo je blbosť, lebo mám opečiatkované vyjadrenie z DU, že sa zdaňuje v úhrne)
mazal.blog.hnonline.sk/43-39502240-1-20873730-kKY000_d-6d
Prosím v tomto diskusnom fóre mám aj príspevok. To moje vyjadrenie o segregovaných účtoch v Singapúre berte s rezervou, pretože som zistil, že tax authorities in singapore na žiadosť neradi ale môžu sprístupniť vaše údaje ak ste ako FO -nepodnikateľ (Bol som aj ja uvedený do omylu)
Ak ho chcete vyjadrenie z DU píšte na resociant11-zavináč-post-bodka-sk ako názov emailu uviesť FOREX SWAP DANE.

Najviac ma znepokojuje toto: [bold]Spotový menový obchod bez fyzickej dodávky[/bold]
www.otpbank.sk/sk/firemni-klienti/produkty-financneho-vkladu/spotove-menove-obchody-bez-fyzickej-dodavky/
www.slsp.sk/index.cfm?module=glossary&page=glossarylist&Letter=All
www.vubgenerali.sk/Default.aspx?contentID=1187

ako vidíte tie naše kvázi "intraday" swapy dosť vypadajú ako spotové obchody bez fyzickej dodávky. A podmienka derivátu podľa MF SR je to aby od dohodnutia do vysporiadania bola dlhšia doba ako spot. Ak aj na výpise máme presný čas vstupu a výstupu obchodu ako vysporiadanie je uvedný dátum T+2 a už žiadne hodiny alebo minúty. Tu môže byť problém ak ideme ako intraday. Keby to T+2 bolo, že T+48hodín a bolo by to všade tak zaužívané tak je to OK. Lenže O.K. to vôbec neni, lebo všade sa hovorí o sprostom T+2. Zajtra zavolám do bánk alebo im napíšem, že ak to je vlastne.

Možno robím z komára slona a možno nie. Fakt neviem musím to zistiť.


to pacifique
Pevne verím, že hej..

to Amuraw
kľudne píš sem

Źiaľ práve, že nie.. ak by som mal tak možno by som takto nevypisoval. Väčšina ľudí ktorí poznajú odpoveď a majú to overené buď daňovou kontrolou alebo audítorom.. tak mlčia a nevypisujú zvysoka na nás kašlú.. nepustia ani písmenko do plazu.. škoda.. ak tak maximálne že sa zdaňuje zisk ale žiadne dôkazy, že to nie sú iba domienky.

Neobchoduj ako živnostník! Príjmemný problém bude ak spravíš jeden rok pekný zisk a nepríjemný problém, keď budeš platiť preddavky do poisťovní a správcovi dane. Okrem toho prečo chceš živiť sociálnu a zdravotnú poisťovňu?
dá sa to robiť ja na živnosť. Sám daňový úrad,to spomína vo svojom vyjadrení, že sa to dá... ale musíš robiť aj niečo iné.. povedzme nejaké ekon. poradenstvo

Na firmu... no firma je zložitá vec, bavíme sa rezidentných firmách v SR, treba účtovníka a tuším aj audítora... je to zbytočná zložitosť a keď už točíš vyššie prachy. .tak potom sú jednoduchšie a elegantnejšie riešenia..

Banka ti nič zrážať nebude a ani broker... Okrem stamp duty (ak obchoduješ akcie na londynskej burze) a okrem úrokov... Ale zisk .. musíš zdaniť ty.. nikto ti nesmie strhnúť nič a ani nebude z tvojich ziskových obchodov .. myslím tým dane.. okrem hore spomínaných.. sú tuším vynimky ako podielové fondy ale to neni náš prípad.

Ináč z kade to máš, že banka ti bude zdaňovať 19% -ti tvoje prišlé výnosy?

Peniaze z brokerského účtu môžeš poslať na iný brokerský účet alebo bankový účet, ktorý je vedený v tvojom mene.
to posielanie z brok.. na brok.. účet však nie je štandardom u každého. Najkrajšie na brok.. účtoch, že sa nemusia nahlasovať centrálnej banke ako ostatné zahr. bank účty.. pokiaľ dobre viem. Volal som do NBS-ky a tam mi povedali, že to netreba..


takže googlujme, vypisujme a vzdelávajme sa .. aby sme mohli umrieť ako múdry a vzdelaný ľudia :) som chorobný skeptik ja viem...


aloha
nickirout

prosím moderátorov tolerovať odkazy.. nie sú to konk. webky.. ďakujem.. a pekný deň









Link to comment
Sdílet pomocí služby

Návštěvník
Téma je uzavřené.

×
×
  • Vytvořit...