Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Lesk a bida obchodovani AOS na Forexu


sals3r0

Doporučené příspěvky

Zdravim vsechny, neda mi, abych se nepodelil o jednu takovou zajimavou zkusenost, abyste vedeli, co vsechno vas pri automatickem obchodovani na Forexu muze cekat. Na Forexu obchoduji skoro 5 let, ze zacatku manualni, pak spise automaticke strategie (pod softwary FXSpyder a Metatrader 4). V posledni dobe se posouvam spis k akciim, nicmene na FX mi stale jeste nedavno bezel jeden komercni EA obchodujici asi 4 strategie naraz. Uz jen na mensim uctu s cca 3500 CHF u Oandy. Tento EA za cca rok vydelal asi 60%, pak uz ale spis stagnoval. To je ale jedno, vykonnost toho EA ted nechame stranou. Asi pred mesicem jsem se prihlasil na VPS abych letmo overil funkcnost jednotlivych AOS atd a kdyz jsem rutinne kontroloval onen Oanda MT4 ucet, nahle mi spadla brada. Z uctu zmizelo cca 40% prostredku proti minulemu tydnu. Po blizsim zkoumani jsem byl v soku jeste vic - onech 40% uctu zmizelo behem pouhych dvou(!) hodin a to jeste naprosto silenym zpusobem - onen EA asi behem dvou hodin otevrel cca 40 simultannich pozic. Bohuzel trh sel proti, takze vsech 40 pozic skoncilo po nejake dobe stop-lossem v jednom okamziku. Nepricetne jsem se rozzuril, dal dohromady veskere podklady (logy, screenshoty) a okamzite napsal na support toho EA ze jsou neschopni a maji tam nekde bug co se tyka hlidani pozic. Po nejake dobe se mi ozvali, ze berou problem velmi vazne a spolu s developery prosli veskere detaily co jsem poslal, ale ze lituji, ze chyba rozhodne neni na jejich strane. Pouzivaji standardni MT4 API funkce na zjisteni aktualnich pozic (OrdersTotal(), OrderSelect() pro znale) a pry musela selhat cela MT4 infrastruktura aby se tohle mohlo stat. V tom jsem jim (jako clovek ktery se nejako dobou zabyval programovanim MT4 strategii) musel dat za pravdu. Akorat jsem jim doporucil, aby pocet pozic hlidali jeste nejak jinak nezavisle na MT4 API (treba internim pocitadlem uspesnych volani OrderSend() a detekci podezrelych nesrovnalosti). Nicmene, napsal jsem teda na support primo Oande, opet s veskerymi podklady. Ozvali se mi asi za 3 dny s tim, ze se moc omlouvaji, ze meli kritickou chybu v jejich vlastnim serverovem MT4 reseni (oni nebezi na Metaquotes server platforme, maji vlastni celou implementaci serverove casti MT4 API), chyba se pry tykala prace s magic numbers (coz je vlastne takove ID strategie, ktera otevrela onu pozici a je to neco bez ceho se neda obejit, pokud na jednom uctu bezi vice nez 1 strategie). Velmi mi dekovali, ze diky mym podkladum tuto vaznou chybu opravili, atd...no a ze mi jako vyraz podekovani vykompenzuji onu ztratu co jsem utrpel v plne vysi. Pry mam kompenzaci ocekavat na uctu behem par "business days". Hotovo? Happy end? Zda se. Bohuzel to nebylo tak jednoduche. Kdyby to skoncilo tady, budu maximalne spokojeny. Jenze: ubehl tyden a penize nikde. Nakonec prisla nejaka castka, ale uplne jina, cca tretinova, bez jakehokoliv vysvetleni. Tak jsem opet napsal na support, ze tomu nerozumim, at mi vysvetli co se deje. Uplynul tyden a nic. Pisu primo na Live Chat, co jako ze s tim je? Jen mi rekli, ze muj "case" resi management nejakeho oddeleni a at jeste pockam. Za 2 dny prisel e-mail s tim, ze se omlouvaji, ze me zmatli, ale prej dostanu nakonec jen 30% one kompenzace, ze pry "podpora magic numbers v MT4 vlastne nebyla oficialni a nikdo vlastne negarantoval, ze to funguje". Ze mi i tak dekuji a blablabla. Opet jsem se rozzuril a napsal jim velmi ostry e-mail o tom, jak magic numbers jsou nedilnou soucasti MT4 implementace a o tom, jak klamali zakazniky s tim, ze MT4 podporuji, a ze cely problem bude urcite velmi zajimavy pro navstevovana Forex a MT4 fora, pro NFA a CFTC (coz jsou regulatori pod ktere Oanda spada). A ze me to velmi mrzi, ze se takto chovaji k zakaznikovi, ktery je u nich uz 4 roky a tak... No vida, uplynul den a neco a penizky pristaly na ucet v plne vysi s e-mailem, jak se omlouvaji a ze opravdu v MT4 maji agreement, ze neruci za chybi SW, ale ze teda uznavaji, ze jsem jim pomohl a ze jsem loajalni zakaznik, takze mi kompenzaci daji. Asi si spocitali, ze onech 1000 CHF jim nestoji za to, ze jim budu delat problemy a nedejboze vyplnovat complaints u NFA. Takze ano, nakonec happy end, ale dobry pocit z toho nemam. Neumim si predstavit, ze bych misto s 3500 CHF treba u nich tohle obchodoval s 350 000 CHF a tohle se stalo. Je videt, ze co si clovek nevyhada, to nema. Pouceni z pribehu: - pokud navrhujete automatickou strategii, nespolehejte se jen na API. Pokud poslete 30x order s uspesnym vysledkem a API porad hlasi, ze nejsou zadne pozice, je neco spatne.... - pokud neco fatalne selze kvuli SW chybe brokera, je na vasi vyrecnosti si vyhadat kompenzaci, automaticky nemate na nic narok. Vase sance ziskat kompenzaci bude nejspis neprimo umerna jeji vysi... - Oanda uz pro me neni tak dobrej broker, jak jsem ho ty cca 4 roky videl (to jejich chovani me zklamalo), nicmene obavam se, ze ostatni brokeri budou JESTE HORSI a zadnou kompenzaci vam nedaji vubec - cim vice regulacim broker podleha, tim vetsi sance je mit na brokera "leverage" v pripade problemu, ale je to neco za neco - nesmyslne FIFO a no-hedge rules v US jsou toho dukazem Preju hezky vikend :) P.S. Screenshot cele situace prilozen

20695

Link to comment
Sdílet pomocí služby

U IB například jsou 2 obrovské problémy:

1) Jak spolehlivě "sosat" data, případně co dělat když data netečou apod.
2) Jak spolehlivě synchronizovat objednávky v platformě a u brokera, zejména v případě výpadku apod.

Až na tohle přijdu, pak napsat spolehlivý AOS nebude těžké. Ale ty moje spočasné "zkušební" ztroskotávají právě na tomto, bohužel.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 2 týdny později...

sals3r0,

pokud to EA bylo komerční, viděl bych podíl viny i na straně jeho autorů - měli do update zahrnout detekci TerminalCompany() a v případě zjištění Oandy zajistit alternativní správu pozic nebo EA odstavit.

Stačí vyhledat "oanda magic number" googlem a počíst si. Zoufalých a zmatených EAčkářů je už dlooouho víc než dost. A nejde jen o magic numbers. Fill občas trvá minuty. Občas pro změnu mizí čekačky. A pole Comment u orderů nejde využívat vůbec - Oanda tam píše transakční čísla fxTrade. Jak to, vždyť to pole sakra je taky součást MT4 'standardu' - no ne?

Oanda sice 'nějak' implementovala MT4 klienta, ale staví se k této platformě macešsky - od počátku, vytrvale a důsledně. Já tomu jejich kroku docela nerozumím (a nejsem sám); několik let tvrdili "MT4 nikdy", najednou zničehonic vyrukovali s mizernou implementací jakéhosi bridge mezi MT4 a fxTrade. Skutečně to není MT4 server od Metaquotes, i když tu licenci zřejmě formálně koupili (proč taky ne, stojí jen asi $80K). Na webu nám tvrdí: [ital]"use our web interface, [bold]MT4 automated trading[/bold], API, or mobile apps to trade your way"[/ital], ale support na jejich vlastním fóru, se vší vážností, radí a doporučuje používat MT4 pouze na grafy a veškerý trade management provádět v fxTrade. Tenhle stav trvá a nečekám že by se změnil.

Vůbec (!) se Oandy nechci zastávat, ale vše (obzvlášť v FX a ještě tuplem v AOS) s nízkobariérovými vstupy potenciálně smrdí a je dost na vlastní riziko klienta. Nelze paušálně říct, že vše co lze provozovat s pár sty $$$ je k ničemu, i zde se vyskytují dobré služby. Oandí fxTrade java platforma a 'ruční' trading je vzorovým příkladem. Jen ten charting stojí za starou belu no a tak si klienti vybrečeli MT4. To, že na webu Oanda avizuje "MT4 automated trading" je sprosťárna, protože sami ví že moc nefunguje, a jediná věc co jejich děravá implementace obstojně zvládne je ten charting (btw pro mě nepoužitelný z důvodu natvrdo nastavené EST časové zóny, zatímco u fxTrade si EOD můžu nastavit jak chci).

AOS u Oandy? Proč ne! Ale ne s MT4 - výborný poměr latence/likvidita a výkonné API za 'pouhých' $600 měsíčně :D se slevou $50 za každých zobchodovaných 10 lotů, tudíž při 120 lotech/měs. zdarma :D ... aneb (jako vždy) kvalita prostě není pro chudé.

Tím vším chci říct, že Tvůj problém se patrně neprojeví u jiného MT4 brokera.

Jinak - obecně - je třeba si uvědomit co je MT4 vlastně zač, z čeho a proč tahle architektura vlastně vznikla, za jakým účelem byla navržena. A smířit se s tím že [bold]jakákoli implementace MT4[/bold] je z principu nespolehlivou hračkou. Jsou sice bridge a různé (i povedenější) backendy ale i ty jsou vhodné akorát tak na pokusy a ne na produkci. MT4 klient/server protokol nestojí z hlediska robustnosti za moc. Je to veliká škoda, protože s MQL4 se pracuje výborně. Když už MT4 (na ty pokusy), tak nějakého brokera na bázi Integralu nebo PrimeXM.

S účtem 35 000 CHF na spot FX bych uvažoval o LMAX nebo nějakém 'lepším' Currenex providerovi (přes Fix API) a strategii si napsal v C++.

Ještě k order managementu - velmi hrubá pojistka krachu na účtu je třeba tohle

[ital]if(AccountEquity/AccountBalance
což voláno v hlavní smyčce a případě propadu o 15% zablokuje EA v nekonečné smyčce kdy jen zavírá na co přijde, než k němu přijde obsluha :)

Sám používám EA co je spíš jen manager a udělátko pro ruční trading a jen tak trochu i poloautomat. Ke každému orderu si eviduji spoustu údajů (asi 20) a vše vázáno na ticket number píšu do global variables. I ty mají své mouchy; pokud MT4 crashne, nestačí se čerstvá GV nebo změna GV flushnout na disk. Někde jsem viděl knihovnu co dokáže psát z MQL do Windows registru. Úplně neprůstřelně to ale zvládnout nelze.

resumé: větší prachy != MT4 :)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 4 týdny později...
×
×
  • Vytvořit...