Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Volatilita


Myk

Doporučené příspěvky

Zdravím všechny příznivce opčních obchodů, dovolím si přidat další pohled na waranty Call a Put s různou dobou do splatnosti a rozdílnými strike z hlediska volatility. Tabulka je pro waranty na index DAX 30 ze dne 13.4.2006 pro splatnosti 14.6.2006, 13.12.2006, 15.6.2007 a 19.12.2007. Závěrečný kurs DAX 30 pro 13.4.2006 je 5918,27 bodu. Na základě výsledků uvedených v tabulce lze učinit následující závěr: 1) Čím je nižší cena Call warantu pro konkrétní datum splatnosti (rostoucí hodnota Strike), tím je nižší hodnota implikované volatility, ale tím více reaguje cena warantu na změnu hodnoty implikované volatility o 1% (sloupec Vega/Kurs). 2) S klesající cenou Put warantů pro konkrétní datum splatnosti (klesající hodnota Strike), roste hodnota implikované volatility a zároveň roste hodnota parametru Vega/Kurs Např. warant se splatností 14.6.2006, strike 6200 má cenu 0,48 EUR. Hodnota implikované volatility pro tento warant je 14,13%, Vega/kurs je 16,67%. Tzn. pokud se změní hodnota implikované volatility o 1%, tj. na hodnotu 15,13%, změní se hodnota warantu o +16,67%. Aby to nebylo tak jednoduché, parametr Vega není konstanta,ale hodnota tohoto parametru se samozřejmě mění: 24.3.2006 - cena warantu = 0,80 EUR, Vega = 0,1, tj. Vega/kurs=12,5% 7.4.2006 - cena warantu = 0,57 EUR, Vega = 0,09, tj. Vega/kurs = 15,79% 13.4.2006 - cena warantu = 0,48 EUR, Vega = 0,08, tj. Vega/Kurs = 16,67% Tyto rozdíly bych ale nebral nijak dramaticky, je to způsobeno tím, že parametr Vega broker zveřejňuje pouze s přesností na 2 desetinná místa. Není ani tak důležité kolik přesně je hodnota implikované volatility (pro různé strike je odlišná), ale je nutné hlídat vývoj hodnoty implikované volatility a nakupovat waranty v obdobích nízké volatility a prodávat v období vysoké volatility, neboť parametr Vega (zde jsem hodnotu Vega přepočítal s ohledem na cenu warantu- Vega/kurs) v některých případech významně ovlivňuje cenu warantu. Získal jsem od meciniho rozsáhlé informační materiály o opcích a opčních strategiích (ještě jednou Martine mnohokrát díky (tu)), až se tím prokoušu a přeložím to, určitě zde zajímavé informace zveřejním. S pozdravem Míra

1244

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • Odpovědí 39
  • Vytvořeno
  • Poslední

Nejaktivnější diskutující

Nejaktivnější diskutující

Publikované obrázky

Zdravím, abych potvrdil informace, které jsem zde prezentoval 16.4.2006, přikládám data ze dne 15.2.2006 (které jsem zde publikoval již dříve) zpracované do podoby viz. výše. Na základě uvedených hodnot lze učininit shodné resumé, posuďte sami. Jsou to sice reálné výsledky, zatím jsem ale nikde nenašel informace, které by tyto výsledky obecně potvrzovali. Máte někdo jiné nebo stejné zkušenosti??? S pozdravem Míra

1250

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 3 týdny později...

Zdravím,

ještě bych pro úplnost k výše uvedeným tabulkám dodal informace o hodnotách historické volatility DAX 30:

15.2.2006
VOL 5 (5 obch. dní) - 11,67%
VOL 20 (20 obch. dní) - 14,91%
VOL 250 (250 obch. dní) - 12,66%

13.4.2006
VOL 5 - 14,76%
VOL 20 - 10,79%
VOL 250 - 12,64%

Hodnoty volatility jsou přepočteny na roční bázi.

S pozdravem Míra

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Protože jsem po přečtení tohoto vlákna zjistil, že jsem nikde nedefinoval o jaké volatilitě se zmiňuji, tak to musím napravit.
[bold]Historická volatilita je hodnota vypočítaná ze závěrečných cen podkladového aktiva přepočtená na roční bázi[/bold], tj. nejedná se o střední odchylku počítanou z rozdílu High - Low denních hodnot podkladového aktiva.

S pozdravem Míra

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 3 týdny později...

Dobrý den, z tabulek, které jsem publikoval 16.4.2006 a 18.4.2006 vyplývá, že "klidných" obdobých vývoje podkladového aktiva je relativně stabilní i hodnota implikované volatility. Protože trhy se nyní nacházejí v období zvýšené volatility, dovolím si přiložit data na DAX 30 z 12.5.2006 a 19.5.2006 na kterých je vidět, jak v některých případech se změnila hodnota IV i o několik %. O víkendu zpracuji data pro dnešní den. Je nutné si uvědomit, že změna IV znamená u warrantů s blížící se dobou splatnosti velkou změnu ceny, s prodlužující se dobou splatnosti tento vliv klesá (v závislosti na strike) S pozdravem Míra

1539

1540

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Dobrý večer, příkládám tabulku, která navazuje na můj předchozí příspěvek. Data jsou na index DAX 30 a jsou platná k 26.5.2006. Tabulku jsem rozšířil i o hodnotu páky. Všimněte si při porovnání s tabulkou s hodnotami k 19.5.2006, jak se změnila cena Call warrantů se splatností 14.6.2006. Přestože v týdenním vyjádření DAX 30 posílil o 2 %, některé Call warranty se strike 6100 - 6300 ztratily na hodnotě, Call warrant se strike 6000 posílil pouze o 5% (páka pro tento warrant byla 19.5.2006 - 38,7). Příčinou je kromě změny implikované volatility i vliv časové hodnoty. Časová hodnota warrantu prudce klesá 1 měsíc před expirací. (viz mé předchozí příspěvky). U Call warrantů s delší splatností v týdenním vyjádření nedošlo k velkým změnám hodnoty implikované volatility (IV), změna však nastala u Put warrantů v průměru se IV změnšila o 2%, což v některých případech mělo negativní vliv na cenu warrantu až 20%.. S pozdravem Míra

1545

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 5 months later...

Dobrý den,
v tomto vláknu www.financnik.cz/forum/read.php?17,23869,page=11 jsem přiložil tabulky, jak se vyvíjí hodnota implikované volatility a Vega/kurs u warrantů na Gold v závislosti na Strike a datu splatnosti. Na rozdíl zde uvedených tabulek, u Call warrantů na Gold hodnota implikované volatility s rostoucí hodnotou Strike roste.(v uvedeném rozsahu hodnot Strike)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 3 months later...

Zdravim opcany..
jestli ma nekdo zajem o tom dozvedet se ktere opce jsou momentalne "predrazene" to jsou ty s vysokou IV tak se podivejte ne link:
platinum.optionetics.com/oafutures.html
kde potom uvidite "Free Futures Options Rankings and Data"
zde jsou opce serazeny podle IV. 2 years, 1 year, 1/2 year etc.


Jak to chapu ja:
zde jsou vybrany momentane nejvolatilnejsi trhy vzhledem k prumerne volatilite ktera byla merena v obdobi 2 years, 1 year atd....je tam vzdycky napsano "OPTIONS ON THIS END ARE EXPENSIVE!" nahore
a dole "OPTIONS ON THIS END ARE CHEAP!"
momentalne nejvolatilnejsi trh vzhledem k jeho rocni prumerne volatilite je AL..
Ja mylsim ze je to dobra vec pro vypisovace ...hodne dulezita....kdyz se rozhoduji ktery trh vypsat tak asi zacit u predrazenych opci s nejvyssi IV. Jenom pokles IV znamena dramaticke snizeni premia aniz by se trh nejak vyrazne hnul. Na volatilite se da urcite postavit obchodni system jak pro vypisovace tak pro kupce.
Podivejte se na :seasonalcharts.com/ kde je sezoni volatilita. Zajimave jsou treba obilniny. Kdyz by nekdo chtel spekulovat na vzestupu volatility. Existuje strategie ktere se rika LONG STRADDLE ta se da obchodovat jenom na zaklade vzestupu volatility a nebo vyrazneho pohybu libovolnym smerem. Nejlip obojim. Mylsim ze zrniny jsou v dobe kdy jsou jeste v zemi velice volatilni tak to chce koupit opce ale mam na mylsi ATM opce v obdobi kdy je volatility nizko a cekat co se stane.( Je pravda ze je to trochu drsazsi ale v tomto bussinesu nikdo nedostane nic za nic!!)
Pravdepodobnost ze se nestane nic je fakt mala !!!! Mylsim ze na te strance je i kalkulacka ktera umoznuje znazornit PROFIT/ LOSS graf a da se simulovat cena premia na volatilite.
Budu testovat strategie zalozeny na sezoni volatilite a dam vedet jak to jde.
Ten web stoji za blizsi prozkoumani..
Mejte se
Ludek

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 2 týdny později...

presunu do tohoto vlakna debatu z Opcniho Infa a lehce priblizim co jsem chtel rict... klasickeho VolatilitySkew se da vyuzit napriklad pri obchodovani CalendarSpreadu a nebo i dobre znameho Straddlu/Stranglu

v prvnim pripada reaguji az na vzkniklou Skew mezi jednotlivymi expiracemi opci a v druhem pripade spekuluji na jeji vznik a tim vylepseni mozneho profitu (z meho dosavadniho sledovani nejcasteji jsem se skew setkal u podkladu z kategorie technologie, farmacie a taky nove spolecnosti... coz dava i logiku)

v jednoduchosti Calendar.Spread by se dalo rict je tak trosku jiny Long.Call s rozdilem kdy prodavam Opci np. Call s blizsim datem expirace a zaroven nakupuji Call, ktery expiruje za delsi dobu.... pokud podklad se pohybuje nasledovne v rangi a IV shortovane opce klesne vice u opacne opce.... muzu ocekavat urcity profit

myslim si, ze Straddle/Strangle neni nutne popisovat, protoze se mu tady uz docela venovalo, akorat moznymi vstupy se muzou stavat urcite anomalie u podkladu. ....a casto pak u nekterych spolecnosti muze dochazet k velkemu narustu IV a tim i zajisteni profitu kdy na podkladu nemusi dochazet k nejakym zajimavym pohybum

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 1 year later...

×
×
  • Vytvořit...