Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Obchodní systémy - opce+waranty


Piti

Doporučené příspěvky

to opcaři:
něco málo po delší době
---čtu že někdo užil snad "můj návod" na onvistu. Snad si to proklikal sám, možností je zde podstatně víc než jsem jmenoval, vč.těch která dostanu za poplatek (mají tam 2 různé, viz co za to).
---onvistu jde užít i na komodity, forex, naprosto dostačující přehled většiny komodit v čelním měsíci, (vše si lze navolit na svou osobní stránku po registraci). Naopak jde sem třeba do portfolia nahodit (jak je zmíněno) jakýkoliv warrant na trhu (na rozdíl od např www.tradesignalonline.com (tam zas jde dělat výbornou tech.analýzu podkladu) a další - i zdarma myslím zcela postačujícím způsobem. I tyto free či velmi levné možnosti mohou umět někomu pomoci.
TIP:
asi jste si na onvistě všimli volby "Prognose". Tam mají mj.modelová portfolia vč.dat kdy a co do nich koupili - akcie německých indexů.
Dal jsem si párkrát práci (nic moc času tomu) a na jimi nahozené papíry vybral warranty, zcela náhodně, splatnost cca 1/2-max1rok od koupení podkladu, akorát s podmínkou že strike WRT se rovnal/blížil kurzu do porfolia koupené akcie a do každého WRT dal stejnou investici (jinak proti modelu). Jak známo WRT mají páku: jejich efekt proti samotným akciím byl x-násobný. Velmi zajímavě se trefovali do akcií v DAXu.
(Tip není návodem k jakékoliv akci na trhu!, viz rizikový dodatek dole :-)
OK obchody všem

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • Odpovědí 330
  • Vytvořeno
  • Poslední

Nejaktivnější diskutující

Nejaktivnější diskutující

Publikované obrázky

Zdravim Miciko,

díky za nové poznatky, "Prognose" pozorně sleduju taky už nějakou dobu a vůbec si nevedou zle. Spíš bych vás rád poprosil o vaše konkrétní zkušenosti, názor na měsíční/denní výsledky. Zdá se mi, že měsíční "tipy titulů" si vedou z konečného výsledku lépe. Další věc nad kteoru si lámu hlavu, je již zmíněný MM a hlavně SL.
SL 3% z účtu je nekompromisní, ale často vás z pozičního obchodování s větší pákou a věší denní volatilitou vyhodí z jinak rostoucího trendu tiulu. Můžete se prosím podělit o vaše parametry MM a jaké rozmezí pák používate??

Abych taky maličko přispěl . Na techn. analýzu pokladu, ale i samotných WRT a K.O. !! používám
comdirect.de. Po ragistraci si v liště vyberte "Informer" - "tools" a "chart analyzer" "start" , za chvilku se načtou data a otevře se vám vcelku přehledná aplikace na TA.

Děkuju a hezký den

Tomáš

Link to comment
Sdílet pomocí služby

to Tomino

obchodovanie warrantov je tak variabilne,ze vzdy sa da najst nejake riesenie,ak mas problem s dodrzanim stanoveneho risku. Mozes kupit menej warrantov,warrant s inym strike, namiesto indexov robit ETF, namiesto komodity ETC, pouzit nastroj s mensou pakou,alebo bez paky ,atd. Tych moznosti je tak vela, ze vychodisko sa da najst takmer vzdy

herman

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Zdravím Tomáši,

záleží co považuješ za velkou páku a co za nízkou. Páka (parametr Omega) není nějaká konstanta a jestli je velká nebo malá je nutno brát s ohledem na splatnost warrantu a podkladové aktivum (jeho volatilitu). Podle páky se neorientuji, warrant vybírám dle parametru delta a parametr Omega je pro mě výstupní údaj, který mě pouze určuje, kolik warrantů mohu nakoupit v rámci dodržení MM.

Příklad. Mohu si dovolit riskovat na obchod 150 EUR. Chci obchodovat pozičně a denní volatilita podkladového aktiva např. DAX 30 je 1%. 1% poklesu podkladového aktiva bude pro mě SL. Pokud použiju warrant s pákou 10, pak budu z obchodu vystupovat při poklesu 10 x 1%, tj. 10%. 10-ti % pokles warrantu musí představovat max. 150 EUR, tzn. mohu do tohoto warrantu investovat max. 1500 EUR. Čím větší páku použiju, tím menší částku mohu do warrantu investovat, abych mohl akceptovat jeho větší procentní pokles - u páky 20 při poklesu podkladu 1% teoreticky klesne cena warrantu o 20%, tzn. mohu warrant nakoupit max. za 750 EUR, abych dodržel plánovanou ztrátu 150 EUR).
V tomto příkladu neuvažuji se změnou páky při změně hodnoty pokladového aktiva.


S pozdravem Míra

Link to comment
Sdílet pomocí služby

to tomino:
---na onvista jsem zkusil wrt na měsíční tipy portfolií, denní jsem neuvažoval
---stanovení si svých MM a SL mám za věc velice ošemetnou, liší se kus od kusu :-). Běžně udávané max.2-3% SL jsou jakýmsi "tvrdým" prahem, někomu i to ale vůbec nemusí vyhovat. Vybalancovat to na přesně na sebe chce kus času a víc zkušeností myslím, sám na sebe si je určuji tak abych měl OK pocit a nebyl v presu. OK pocit je když ztráta na SL je částka která mě nerozhodí, nebolí a nesedí dál ve hlavě, neomezuje mi další konačku. Přesně se o tom nedá mluvit, ne z neochoty, ale každý má své extra podmínky:jiný účet, vrtá do jednoho či několika trhů, měl by vědět kolik rizika (i zisku!!!)snese, zda jede day nebo pozičně...
---páky. jak píše Piti, páka se v průběhu života WRT mění jak se hýbe kurz podkladu a teče čas. Opět věc těžko na pár vět, pak by to mohlo být zavádějící. Některé vysoce páčené WRT (na měny třeba)jsou lákavé, pokud se ale nezadaří umí rychle ztrácet, když kurz stojí nebo se jen líně hýbe. Vždy dilema každého co "ještě ano a co už ne".

A ještě: čtu pár lidí tu asi zkouší vrtat i do WRT :-). Proč ví sami, ale asi taky zjistili že potenciál WRT je ohromný. WRT dobře chycený, s posunovaným SL/PT (jedno jak) umí být velmi výživný. Je zbytečné se hádat co je lepší: zda akcie, plné komodity, klasické opce s možností x-technik, forex, cokoliv. To je debata o tom které boty jsou nejlepší (přece ty moje...) Kdo má OK pocit z WRT nemusí mít vůbec pocit že na rozdíl od třeba komodiťáků jen paběrkuje, či pocit "připodělanosti" že nezkouší něco ostřejšího. Někdy je myslím bezpečnější polknout žiletku, než zkoušet něco kde nevím která bije a co mi hrozí jenom proto, abych byl za frajera :-)
OK pocity všem!

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 4 týdny později...

Zdravím všechny,

pro malé oživení bych sem rád nadhodil dotaz a poprosil zkušené o zkušenosti ;o)

Pokusím se ho vysvětlit co nejjednodušeji ...

Chci zobchodovat strategii straddle, začnu vybírat vhodný CALL + PUT papír,

CALL se mi vybrat podaří -STRIKE velmi blízko tržní ceně, DELTA lehce pod 0,5, splatnost cca 3 měsíce, OMEGA např. 6). Nejvhodnější PUT má ale DELTA např. -0,3 a poloviční OMEGU.

Vzít ho a otevřít pozici protože je nejblíže optimálním parametrům? nebo vybrat raději jiný CALL, méně vhodný, ale více se blížící PUTU ? a nebo raději pozici neotvírat ?


Chci zaujmout co nejrovnovážnější pozici, odhadovaný směr trendu nechme být.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

To Tomino:
Pro splatnost 3 měsíce už je vhodný strangle (rozdílný Strike Call a Put warrantů) než straddle.
Rozdíl parametrů Delta Call a Put je značný, doporučuji vybrat jiný Strike. Rozdíl delty musí být minimální a v případě potřeby se provede delta neutral strategie:

Teoreticky [bold] Delta Call x množství + Delta Put x množství = 0[/bold]

Delta netral strategie ale není vhodná, když rozdíl delty je velký tak jako při uvedených hodnotách. Dále by totiž bylo nutné počítat s akcelerací delty. Takže dle uvedených údajů doporučuji pozici neotvírat.

S pozdravem Míra

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Zdravím Piti,

děkuju za odpověď,

jestli to není tajné, jakou tedy vhodnou dobu expirace u straddle považujte ?

A ještě jedna věc mě s odstupem času zajímá, před nějakým časem jsem se v tomto vlákně ptal, jestli při straddle/strangle strategiích je důležitější stejný počet CALL/PUT obcí nebo stejný objem v EUR a nedostalo se mi až tak jednoznačných odpovědí, jak se na to díváte s odstupem času ?

Tomáš

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Zdravím Tomáši,

momentálně se nezabývám poziční strategií straddle a strangle, protože se věnuji testování této strategie na ID obchodování fundamentálních zpráv na forexu. Při této strategii je optimální z mého pohledu splatnost cca 14 dní. Vhodná expirace warrantů se odvíjí od předpokládané doby obchodu, tj. jestli swing nebo poziční obchody v řádů týdnů až měsíců.

Pro normální poziční obchodování samostatných Call nebo Put warrantů, jak jsem již dříve zmiňoval považuji za vhodné použít splatnost 1-1,5 roku, při swingu bych vybral splatnost 3-6 měsíců. Je nutné otestovat, jaká splatnost bude vyhovující. Jde o to, aby úbytek časové hodnoty nebyl velký, např. max. do 2% týdně (raději méně, vše závisí na délce obchodu).
Čím delší splatnost zvolím u strategie stranddle nebo strangle (u těchto splatností již výhradně strangle), tím větší pohyb musí udělat podkladové aktivum nahoru nebo dolů, aby pozice byla v zisku.

Pokud mi jde při vstupu do obchodu o rovnovážnou pozici, tak platí formule, kterou jsem uvedl v předchozím příspěvku, tj. používat [bold] delta neutral strategii [/bold]. Základem je tedy nákup stejné množství Call a Put warrantů se stejnou hodnotou delta. Hodnotu delta doporučuji v rozsahu 0,4 až 0,5 (-0,4 až -0,5 pro Put).

P.S. Klidně si můžeme tykat.

S pozdravem Míra

Link to comment
Sdílet pomocí služby

to Piti

díky za odpověd, tykání rád přijímám :)

souhlasím s tím, že doba splatnosti je třeba testnou dlouhodobě v praxi. Tou odpovědí na FX jsi mě trochu předběhl, chtěl jsem se právě zeptat, jak jste s hermanem daleko a jestli to vypadá použitelně. Na ID testuji spíš K.O. s větší pákou, při použití jednoduchého MM to nedává vůbec zlá čísla.

PS: nechystáš se nějaké traders setkání nebo MPlaye?

Tomáš

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Zdravím Tomáši,

zatím testuji v různých dnech (nejenom při NFP) různé kombinace Strike a splatností. Použitelně to vypadá, při nízkém spreadu a splatnosti cca 14 dní jsem se dostal na B/E při pohybu už cca 50 pips. Chce to větší kapitál na jednotlivé obchody (2.000-3.500 EUR na celou pozici strangle či straddle v mém případě MM) a vhodný spread u warrantů (optimálně do 0,02 u Call +0,02 u Put EUR/ks warrantu). Počítám to pro mimoburzovní obchodování s poplatky 4*9,95 EUR). Pozice testuji jak pro stejné množství Call + Put, tak pro delta neutral strategii.

O K.O. certifikátech jsem také uvažoval pro normální poziční obchodování, zatím jsem ale pouze přemýšlel jak vzdálená má být K.O. hranice od vstupu, abych se "bezpečně" vyhnul 100% ztráty kapítálu vloženého do obchodu. Při rychlém přemýšlení jsem zatím uvažoval o 5-ti násobku SL. Pro mé požadavky pozičního obchodování to dává s ohledem na warranty, které bych místo nich vybral podobnou (mírně vyšší) páku.

Momentálně se na žádné setkání nechystám, jsem časově vytížen na 110%.

S pozdravem Míra

Link to comment
Sdílet pomocí služby

to Piti:
...konečně taky někdo zmiňuje k.o.certifikáty (KOC): kdo se o ně aspom trochu zajímá si jistě všiml, že právě KOC jsou emitovány např. na více komodit než prosté warranty. Navíc jejich sortiment se neustále rozšiřuje a jsou zajímavé - nejen pákou (mnohé z nich mají ohromnou likviditu)
A vzdálenost K.O. hranice u nich je dilema, sám se ale, pokud do nich jdu, orientuji dle grafu podkladu, je také zajímavé najít si likviditu jednotl.KOC. právě dle výše K.O. hranice = pohled na názor jiných a kde to vidí O.K. :-)

přeji úspěch a ne K.O.direkt u K.O. certifikátů!

Link to comment
Sdílet pomocí služby

to Piti: s těmi FX strategiemi si myslím že, to má rozhodně sílu a opravdu to vypadá zajímavě

Zdravím Miciko,

..."je také zajímavé najít si likviditu jednotl.KOC. právě dle výše K.O. hranice = pohled na názor jiných
a kde to vidí O.K. :-) " - můžete to trochu víc rozvést ? ;o)

...ze zkušenosti mám názor, že KOC jsou při swingovém nebo pozičním obchodování "ze začátku" rychlejší než WRT, ale pokud se vybere vhodný WRT je nakonec opce díky své exponencialitě ziskovější než KO.

Jestli máte jiný názor sem s ním :)

Tomáš

Link to comment
Sdílet pomocí služby

to tomino:
...co kus to názor...př. KOC na ropu Brent. Do komodity jako takové, sice široce komentované (i na českých pumpách, když na vodu to holt furt nejede) ale s mastným marginem a převodem 1usd trh/1000usd účet jdou jen dobře vycpaní tvrďáci. Na Brent jsou opce, warranty, ale i KOC.
Viz jen jak ohromně vylezla likvidita např. NAMATKOU narychlo u CM1200 - baze 48,0 - k.o. 50,9 a kdy. (graf na www.euwax.de třeba, volba "chart"). Zde je vidět sice jen likvidita burzovní, ne přes emitenta, ale i tak.
Může být velice zrádné dát na jakýkoliv názor, ale pokud je takový zájem o ropu s k.o. na cca 51, viz kolik byl kurz tehdy, tak to může něco značit. Opatrnost, svůj názor a své limity nutné, jak u všeho.
Stejně tak srovnání WRT a KOC: věc názoru zda to či ono

jen OK trefy i do KO-C přeje
miciko

Link to comment
Sdílet pomocí služby


×
×
  • Vytvořit...