Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Akcie swingově - otestovaný obchodní systém+výsledky


xzajic

Doporučené příspěvky

Ok, přišel čas podělit se s Vámi o jednu akciovou swingovou strategii, kterou už několik let úspěšně obchoduji. Přiměl mě k tomu jednak fakt, že server finančník mi hodně dal do mých začátků, jednak to, že tu je málo diskuse ohledně akciových obchodů a jednak fakt, že někteří tvrdí (a to dokonce i někteří diskutující zde) že obchodování s akciemi je ztráta času.
Takže posuďte sami (systém je z velké části převzat z toho, co obchoduje Larry Connors, pokud jej znáte, tak nejspíše budete vědět, o co jde).

Obecná pravidla:

1) Tento systém obchoduje pouze akcie, případně akciové ETF
2) Systém funguje na principu „stock pickingu“, tzn. z nějaké „sady“ akcií si vyberete konkrétní malý počet akcií a s nimi uděláte swingový obchod.
3) Tento systém funguje i na krátké i na dlouhé pozice, ačkoliv to, co budu ukazovat, budou pouze obchody na stranu LONG.
4) Tento systém není intradenní, ale swingový. Průměrná délka držení akcií je cca 5-6 dnů.
5) Systém používá EOD data, kterých můžete najít tuny zdarma na interentu.
6) Systém používá vstupy a výstupy jen a pouze v závěru obchodní seance, a to za MARKET. Takže, odpovídající příkaz například v platformě Interactive Brokers je „MOC“ (Market on Close).

Pravidla pro vstup:

1) Z obchodovaných akcií je třeba vybrat pouze ty, které jsou NAD svým 200-denním klouzavým průměrem.
2) Zároveň je třeba vybrat takové, které jsou POD svým pětidenním klouzavým průměrem.
3) A konečně je třeba si z těchto vybrat ty, které jsou momentálně přeprodané. Můžete použít RSI(2), většina lidí tady na finančníkovi bude asi znát CCI, můžete experimentovat s čímkoli jiným.
4) Je třeba si otestovat, kolik pozic s různými akciemi otevřete. Mě vyšlo nejlépe otevřít tři pozice.
5) Systém nepoužívá STOP-LOSY (kdo zná Larry Connorse, jistě ví z jeho knížek proč).

Pravidla pro výstup:

1) Obchod uzavřete, pokud je akcie přeprodaná (opět, někdo použije RSI, Connors navrhuje vystoupit, pokud akcie uzavírá nad svým pětidenním průměrem, je třeba zaexperimentovat).

Co jsem neprozradil:

1) Mám nějaké další filtry pro vstup, ale ty se týkají převážně VOLUME či „vzdálenosti“ od SMA200.
2) Mám nějaké další filtry pro výstup ;-)
3) Mám určitou „sadu“ akcií, na které toto funguje „pro mě nejlépe“.
4) Mám určité podmínky omezující obchodování akcií s příliš nízkou cenou (penny stocks).
5) Mám pochopitelně money-management.

Obrovskou výhodou podobných strategií je to, že je lze (díky EOD datům) otestovat leta letoucí zpětně a prokázat tak jejich robustnost v různých tržních podmínkách. Pár backtestů předkádám níže, jsou od roku 2001, doufám, že to pro Vás bude mít určitou vypovídací hodnotu.

Testování na akciích z S&P 500:
Trades: 928, Winning: 646, Loosing: 282 (30,39%).
Průměrná délka obchodu: 6,8 dnů
Zisky 2001 – 2010: 13%, 22%, 80%, 28%, 17%, 39%, 19%, 3%, 14%, 10%
Systém total return: 890%, index total return 105%, index překonán skoro 9x (!)

Testování na „mojí“ sadě akcií:
Trades: 985, Winning: 690, Loosing: 295 (29,9%).
Průměrná délka obchodu: 6,2 dnů
Zisky 2001 – 2010: 19%, 32%, 68%, 18%, 28%, 52%, 25%, 0%, 28%, 18%.
Systém total return: 1320%, index total return: 110%, index překonán skoro 12x (!)

Testování „nejhoršího“ období – od 1. září 2008 dosud:
Trades: 217, Winning: 155, Loosing: 62 (28,5%).
Průměrná délka obchodů: 6,2 dnů
Zisky: 2008:-4,6%, 2009:29%, 2010:16% a 2011:25%
Systém total return: 79%, index total return 4%.

Praxe:
Jedu to 8 měsíců, od 1.9.2011.
Trades: 74, Winning: 55, Loosing: 19 (26%).
Průměrná délka obchodu: 5,3 dnů.
Systém total return: 29,5%.

Nevýhody:
Systém může mít díky absenci „fyzických“ stop-lossů drawdown až 10% měsíčně, což pro někoho nemusí být únosné. Dále, je potřeba mít nějaký nástroj na „otestování“ relativně velkého počtu akcií (desítky až stovky) v relativně krátké době před zavřením trhů. O jiných nevím.

Všechny výsledky zde počítané jsou BEZ použití páky. Předpokládejme nyní, že broker Vám umožní na tyto celkem konzervativní obchody použít páku 2:1 a předpokládejme dále, že jste 1.9.2010 začali obchodovat systém s 10000 USD. Potom bude stav po 8 měsících zhruba takovýto:
30.9.2010 – 10478 USD
31.10.2010 – 11136 USD
30.11.2010 – 10946 USD
31.12.2010 – 11420 USD
31.1.2011 – 13270 USD
28.2.2011 – 14839 USD
31.3.2011 – 16120 USD
30.4.2011 – 16802 USD.
Vše je se započítáním komisí. Protože obchodů je jen pár denně a protože jsou za „market on close“, je velmi snadné se plánem řídit, obchody kontrolovat a těch 20 minut denně tomu dát.

Úvaha:
Zhodnotit účet o 68% za 8 měsíců je samozřejmě pro intradenní obchodníky s futures kontrakty směšný výsledek, kvůli tomu by asi nikdo do takového obchodování nepouštěl. Na druhou stranu – kde jste byli 8 měsíců od vstupu do „živého“ obchodování?
A dále – dejme tomu, že budu tomuto obchodování věnovat půl hodiny denně. To je od 1.9.2010 celkem cca 240 dní po půl hodině, což je nějakých 120 hodin – se ziskem 6800 USD. To je nějakých mizerných 56 USD na hodinu, tedy po převodu na české peníze a po odečtení daně – dejme tomu – 770,- Kč na hodinu.
Celý systém lze pochopitelně vylepšit position-sizingem, nějakou lepší metodikou výstupů (snad ATR) a navýšením vstupního kapitálu ;-)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Ahoj, jasne, tvoj system je mechanicky takze nie je problem naprogramovat a jednoznacne povedat kde a kedy to funfuje alebo nie .. neviem kde by to bolo vhodne nakodit .. v avaMT 4 mam mnoho firiem (urcite nie vsetky) tak najskorej to skusim rovno tam urobit, ale hovorim pockam si na leto teraz riesim este stale moj OS

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Zanger s akciami s pakou max. 2:1 prekonal zhodnotenim uctu aj Larryho Williamsa. www.chartpattern.com/cf/performance_archive.cfm#1998
Preto nevidim dovod podcenovat akcie a mysliet si, ze len obchodovanim na velku paku a intraday sa da zarobit velke peniaze.
Prave v rokoch 1998 az 2000, ked urobil rekord, robil dlhodobe niekolkomesacne obchody s akciami.
Tesim sa na dalsie tvoje obchody. 8 mesiacov realtradingu si urobil v idealnom up-trende.Uvidime, ako ti to pojde dalej.
Tvoje backtestove zhodnotenia su velmi zaujimave...
P.S: Mohol by si tu hodit zive obchody, mohlo by to byt zaujimave vlakno.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Díky za podporu. Jasně, hodím sem pár obchodů, resp. zkusím sem dát květen. Jen nevím, jestli se k tomu dokopu postupně nebo až za celý měsíc, uvidíme podle zájmu o vlákno. Každopádně to, že tu někdo fandí akciím mě potěšilo. Já totiž futures moc nemusím (velká páka) a přiznám se bez mučení, že některé patterny z FinWin jsou pro mě na hranici magie.

Tím neříkám, že to nefunguje, ale futures v tuhle chvíli ... prostě asi nejsou pro mě. Lákají mě i opce, ale k nim jsem se ještě nedostal. Na akciích mě vyhovuje to, že se jim dá porozumět, což se o řadě derivátů nedá moc říct :D

Jinak, komu nevadí angličtina a rád studuje cizí úvahy, asi nejzajímavější, co inpirovalo mě k tomuto systému lze najít v jedné diskusi na stockfetcheru:

forums.stockfetcher.com/sfforums/?q=view&tid=94375&start=0

Přeju hezké počtení, není to přesně ono, ale je to dosti blízko.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

xzajic: nakoniec je jedno ako clovek obchoduje, tiez pouzivas 2 indikatory ak dobre chapem finWin tiez a hej nie si sam kto sa zaujima o akcie ale vies ked uz mam dobru strategiu na eurusd a zlato zostavam pritom. Je to tiez vsak na dennom grafe takze skludom mozem pridat dalsi OS a trh(y)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

xzajic:
Zajímavé, zajímavé... Díky za informace.
Nemáš tam prosím tě chybu ohledně výstupu z obchodů? Nemělo by tam být spíš: "...pokud je akcie překoupená"?
Jinak mi není ještě jasné, kdy se pozice uzavírá v případě, že se cena nevyvíjí požadovaným směrem, když se nepoužívá SL. Pokles pod 200SMA?
Průměrná délka držení je nějakých cca 6 dnů, z čehož mi nepřímo vyplívá, že se chodí pro zisky v řádu jednotek procent z jednoho obchodu, nemýlím-li se.
Přesně jak jsi psal, dost zásadní bude mít nějaký soft na rychlé vyscreenování vhodných titulů. Jak to děláš ty?
Díky za odpovědi.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

To VISO: Naznač svou strategii na EURUSD a GLD, pokud chceš a můžeš!

To Stanley: Samozřejmě vystupuji, pokud je PŘEKOUPENÁ, mám tam chybu v textu ;-)

Když se pozici nevyvíjí požadovaným směrem, tak jsem zkoušel tři výstupy - po 20 dnech, pod SMA200 a při RSI(2)>70. Produkují podobné výsledky. Zajímavé mimochodem na této strategii je, že i přitestování za 10 let je tam málokdy akcie držená déle než nějakých 14 dnů, maximim je tuším kolem 20 dní.

Průměrný zisk z obchodu je skutečně cca 2% - 2,5%. Ale ono to stačí (a pak je tu ta páka cca 2:1, ta je reálná).

Screening titulů dělám přes ten stockfetcher, pokud vím, tak nic lepšího na trhu v tuto chvíli není. Varianta č.2 je ta, že nahraju EOD data druhý den do čehokoliv a pokusím se nastoupit ne za "market on close", ale za "market on open", pokud není příliš daleko od uzavírací ceny předchozího dne. Ovšem to má dvě nevýhody - jednak na to musím myslet v průběhu dne a jednak ta cena může utéct ;-)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

xzajic: urobil som si program ktory na dennych datach hladal kombinacie HLC, ktore na trhu predznamenavali nejaky pohyb. Napriklad jedna LONG kombinacia na EURUSD je nasledovna:
posledny den je inside den teda
nizsie high ako den predtym
vyssi low ako den predtym
cena posledneho dna (teda toho inside dna) uzavrela nizsie
... uz tato kombinacia ma uspech ale lepsie to je ak je den predtym uzavrel vyssie ako otvoril (pripadne mal aj vyssie low/high..)

..posledne dni vyskytu (aby si si vedel najst) su nasledovne (bez obmedzenia na high/low dna pred inside dni):
5. 4. 2010 0:00:00 pohyb: -00,00100
6. 7. 2010 0:00:00 pohyb: 00,00890
29. 7. 2010 0:00:00 pohyb: 00,00900
2. 8. 2010 0:00:00 pohyb: 00,01130
10. 8. 2010 0:00:00 pohyb: -00,00500
24. 9. 2010 0:00:00 pohyb: 00,01770
2. 3. 2011 0:00:00 pohyb: 00,00890
28. 3. 2011 0:00:00 pohyb: 00,00380
8. 4. 2011 0:00:00 pohyb: 00,01520
18. 4. 2011 0:00:00 pohyb: -00,01880

no a dnes(2.5.2011)


taketo kombinacie hladam na xtb datach bo su to dni s CET, hladanie zacina na 1.1.2000

kombinacia hore ma 167 vyskytov aktualne, uspech 62%, PF aktualne 2,21

tychto vzorov mam dnes fakt vela takze sa prekryvaju, este lepsie su kombinacne teda vplyv HLC dlhopisov, zlata... na eurusd

v minulosti som skumal este vplyv datumov a otvorenie pondelku mimo high low piatku (gap) a vlastne milion inych veci ktore nefungovali. no a este obmedzujem na dni v tyzdni, ale to berem s rezervou

este mam kopec napadov ale bud neni cas alebo som lenivy...

Link to comment
Sdílet pomocí služby

×
×
  • Vytvořit...