Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Začátečnické rozpaky


twinkie

Doporučené příspěvky

Zdravím všechny,

připadám si z toho množství informací, se kterým se setkávám nejen na tomto serveru trochu zmatený a nejspíš bych jako úplný začátečník potřeboval nasměrovat správným směrem.

Abych to trochu vysvětlil. Někdy na podzim minulého roku se mi dostala do ruky knížka Roberta Kyiosakiho - Bohaté dítě, chytré dítě. Přečetl jsem ji jedním dechem a následně pak všechny ostatní knihy RTK, které zde vyšly. Během čtení těch knih jsem si teprve naplno uvědomil to, co jsem již tak dlouho podvědomě cítil. To mě podnítilo k dalšímu studiu a přemýšlení jak dosáhnout oné finanční svobody. Začal jsem tedy číst všechno na co jsem přišel. Asi někdy v únoru jsem narazil na odkaz na server finančník na jedné diskusi na idnes Komoditní manuál jsem doslova zhltnul za pár dní s pocitem že jsem konečně našel tu správnou cestu a to mne podnítilo k dalšímu studiu začal jsem si tedy na netu hledat další knížky. Postupně jsem přečetl tyto (e)knihy:

Bressert, Walter - The 12 Cardinal Mistakes of Commodity Trading
Burley, John - The Seven Levels of Investor - Learn the Seven Fast track Money Steps to Financia
Comodity Futures Trading for Beginners
Daragan, Vladimir - How to Win the Stock Market Game
Douglas, Mark - Trading in the Zone
Elder, Alexander - Trading for a Living
Hamon, J.D. - Advanced Commodity Trading Techniques
Kaeppel , Jay - The Four Biggest Mistakes in Futures Trading
Oz, Tony - The Stock Trader
Williams, Bill M. - New Trading Dimensions - How to Profit from Chaos in Stocks, Bonds, and Commodity

Protože mi přijdou principy obchodování podobné pro akcie, komodity i forex četl jsem co se mi dostalo pod ruku. Nejvíce na mne zapůsobily knihy Trading In The Zone a New Trading Dimensions, jejichž recenze najdete i zde na finančníkovi. Přestože jsem se zvlášt s Trading Dimensions tak úplně neztotožnil, mohu prohlásit že z této knihy i každé další jsem si něco odnesl. Proto bych se chtěl v dohledné době pustit do těchto dalších:

Murphy, John - Intermarket Technical Analysis - Trading Strategies
O'Neil, William J - How To Make Money In Stocks
Pring, Martin J. - Technical Analysis for Short-Term Traders
Tharp, van K. - Special Report on Money Management
Tharp, van K. - Trade Your Way to Financial Freedom
Williams, Larry - Long-Term Secrets to Short-Term Trading
Schwager, Jack - Stock Market Wizards
Schwager, Jack - The New Market Wizards by Jack D. Schwager

Mezitím čtu články a diskuse na finančníhovi ale čím víc toho čtu tím více začínám být zmatený a potřeboval bych od někoho zkušenějšího poradit a nasměrovat správným směrem.

Je mi 27, před dvěma lety jsem dokončil VŠ a momentálně řeším byt tak že si budu brát hypoteku takže v tuto chvíli nemám prostředky, se kterými bych si mohl otevřít účet u brokera. Počítám však že do konce roku bych mohl mít cca 2000 USD, se kterymi bych chtěl začít obchodovat. Ale než se tak stane a otevřu účet tak chci byt pokud možno maximálně připravený tzn. nastudovat veškeré dostupné materiály.

S papertradingem jsem zatím pořádně nezačal protože v tuto chvíli stojím před rozhodnutím který trh začít zkoumat a na který se mam 100% zaměřit, s ohledem na předpokládanou počáteční výši účtu. Těch možností co se nabízí spousta - akcie, komodity, mini komodity, spready, forex a obsáhnout vše je nesmysl. Co z toho si vybrat ? To je jeden z problémů před kterým v tuto chvíli stojím a se kterým bych potřeboval poradit.

Akcie jsem zavrhl, výše komisí s ohledem na předpokládanou výši účtu by veškeré snažení patrně zabila.
Forex by sice připadal v úvahu s mini účtem ale tento trh je pro profesionály zběhlé ve fundamentální analýze, která není vůbec triviální vyžaduje léta praxe a spoustu času, který s ohledem na každodenní zaměstnání nemám. Tyto trhy jsem tedy vyloučil.

V úvahu by přicházeli nejlevnější komodity jako GRAINS např. kukuřice nebo komoditní mini kontrakty. Tady si však nejsem jistý zda je tyto trhy možno obchodovat u jakéhokoliv brokera nebo jen u některých. Vím že s předpokládanou startovací výší účtu bych byl velmi omezenený, to by mi však zpočátku nevadilo, protože mým cílem by bylo nejprve v trzích přežít, získat sebedůvěru a teprve pak postupně přidávat peníze na účet a zároveň jej pozvolna zvětšovat. Vím že Tomáš s Petrem se mi nejspíš vysmějí že s tak malým účtem začínat je nesmysl. Jak jsem již napsal mým cílem ale v první chvíli není vydělat na rolls royce ale hlavně přežít, získat sebedůvěru a hlavně.... nějak začít.

Hodně mě nadchly zdejší články o spreadech a o nich bych chtěl získat více informací. Workshop je pro mne v tuto chvíli bohužel nedostupný i když vím že bych na něm získal mnoho informací, které by za tý peníze určitě stály a ve finále by mi ušetřily mnoho času i peněz. Spreadový manuál bych si přečetl strašně moc rád ale v třetím díle o spreadech se píše že i když jsou marginy na spreadové obchody mnohem menší tak doporučený účet je 10 000USD. Což je pro mne v tuto chvíli fantazie. Navíc absolvovat workshop bez toho abych mohl ihned následně začít testovat strategie či reálně obchodovat je v tuto chvíli nejspíš zbytečné. Spíš bych se pustil do shánění informací o spredových obchodech z jiných zdrojů i když vím že to bude zcela jistě obtížné, nebude to nemožné.

Když to shrnu, na co bych se tedy s ohledem na počáteční výši účtu měl zaměřit ? Na mini trhy jako mini kukuřici nebo levnější komoditní kontrakty či se věnovat spreadům ? Chtěl bych začít s paper tradingem, vývojem strategie a později přejít k reálným obchodům, ale nevím který trh by pro mne byl z tohoto hlediska nejvhodnější ? Také bych potřeboval nějaký nástroj ve kterém bych mohl spredové strategie testovat, kupovat TNT+spreadový plugin se mi zatím nechce i když se tomu později nejspíš nevyhnu, nejprve bych raději zkusil něco co je volně dostupné. Joe Ross používá NexTrend Analysis, ale ten se mi bohužel nedaří z webu nextrend stáhnout. Existuje nějaký jiný software, který dokáže zobrazovat spreadové grafy nebo nějaký web jako třeba britefutures, kde by se daly zobrazovat i spreadové grafy.

V tuto chvíli se cítím být zavalen povrchními informacemi.
Tuším že v podobné situaci jako já musí být i mnoho dalších začátečníku, proto budu vděčný za jakýkoliv názor či radu.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • Odpovědí 334
  • Vytvořeno
  • Poslední

Nejaktivnější diskutující

Nejaktivnější diskutující

Publikované obrázky

Nechcete být radši spisovatel ? ;)

To byla legrace.

Chápu, v jaké jste situaci. Ale mám pocit, že máte docela jasno. Zajímají Vás spready - čas a malý. margin.

Problém je v tom, že po čase studia se začnete jaksi přetvářet a je docela možné, že se začnete věnovat úplně jinému stylu obchodu.
Já osobně jsem zkusil vše (papírově) mimo spreadů. Na ty se zatím nedostalo. Zůstal jsem u intradenního obchodování ES. To je přesně to, co jsem celou dobu hledal.
Mám jen obavu, že bez softwaru TNT, nedostanete ten správný náhled na celou praktickou stránku. Proto bych doporučoval po nastudování nějaké teorie určitě stáhnout aspoň 30 denní free a intenzivně zkoušet papírově obchodovat.
Těžko se dá v tuto chvíli doporučit nějaký konkrétní směr.

To je můj osobní názor

Bohdan

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Dobrý den Twinkie,

vezměme to postupně.
První věc, kterou musím upřímně říci že jste nezvolil příliš šťastně je skutečnost, že jste se pustil do studia tolika knih. To je způsob, který pokud bych mohl, tak jej nováčkům raději úplně zakáži. Jde o to, že snaha načerpat co nejvíce informací je z mnoha pohledů logická a rozumná, a plnně vaší snahu chápu - avšak v oblasti tradingu bohužel poměrně kontraproduktivní. Přílišné zahlcení informacemi vede k tomu, co se právě stalo vám - totálnímu zmatku. V tradingu existuje mnoho přístupů, které si z nejrůznějších pohledů porůznu protiřečí a pokud už není v tomto oboru člověk nějakou dobu otrkaný a zkušený, nedokáže většinou sám rozeznat které informace jsou podstatné a které ne, kterých se držet a kterých ne, apod. Čili má první rada je - přestaňte s nekonečným studiem, pokud si nechcete ve všem dělat ještě větší zmatek. Začněte si raději než všechno komplikovat snažit svůj přístup zjednodušovat. Věřte mi, že čím jednodušeji k trhům začnete přistupovat, tím dříve začnete profitovat. Každý, kdo byl na našem Úvodním kurzu obchodování e-mini by vám to mohl potvrdit. Věřte mi, že za svou krátkou kariéru jsem se setkal s obrovským množstvím traderů, takových co vydělávají miliony i takových, kteří o milony přišli. A věřte mi, že ti nejlepší tradeři dokázali profitovat na tak jednoduchých - až banálních věcech, až to bralo dech.
Co se tedy týče literatury:
Je fajn, že čtete Marka Douglase. Jeho knihy jsou alfa-omega celého tradingu. Douglas učí myslet jako trader a jeho knihy jsou pro mě nejlepší knihy ze všech co jsem kdy o tradingu četl. Jen si nejsem jistý, nakolik dokáží dát naprostému nováčkovi. Jeho koncepty nejsou snadné a aby člověk pochopil o čem je vůbec řeč, musí už mít za sebou alespoň pár obchodů. Osobně čtu Douglasovi knihy dnes a denně a i po několika letech se z nich mám stále co nového učit.
Kniha New Trading Dimension je úžasná - ale systém, který autor popisuje nedoporučuji začátečníkovi. Pro začátky je příliš, příliš složitý a komplexní.
Z knih co se ještě chystáte přečíst bych doporučil maximálně Trade your way to financnial freedom a to jen a jen kvůli sekci o money-managementu. Pokud si přečtete všechny knihy co jste zmínil, zahltíte si hlavu ještě více.
Být vámi, tak zapomenu na všechno co jste kdy přečetl a vrátím se k naprostým základům a naprosto nejjednodušším věcem. Mluvím o tom, co popisujeme v našem bezplatném on-line manuálu. Jsou to naprosto jednoduché věci, proto je může vstřebat i nováček. Důkazem může být i několik prvních příspěvků obchodníků, kteří skutečně již na základě těchto jednoduchých formací začali profitovat. Raději než číst začnu - být vámi - studovat grafy trhů a učit se rozpoznávat formace jako double top/bottom a supporty a resistance. Čas strávený nad grafy vám dá mnohem více, než čas strávený nad knihami. Samozřejmě, pokud se chcete vzdělávat, je to jen a jen vaše věc. Ale věřte mi - vím o čem mluvím. Též jsem si prošel obdobím, kdy jsem měl pocit, že musím přečíst všechno, co se aspoň trochu týká komodit. Četl jsem bezmála rok - téměř v kuse. Další dva roky mi trvalo, než jsem z hlavy dostal ty tuny protiřečících si informací, naučil se rozeznávat podstatné od nepodstatného a začal věci zjednodušovat na samotnou podstatu. Teprve pak jsem začal profitovat. Od té doby čtu prakticky už jen knihy M. Douglase a L. Williamse. A i tak s velkou rezervou. Je snadné zahltit si hlavu. Je nesnadné naučit se přijímat, že nejgeniálnější věci jsou ty nejjednodušší.
Co se týče vašeho účtu - i zde vás asi moc nepotěším. Účet 2 K je tak malý, že vám upřímně nedává ani moc šancí přežít. Když už bych chtěl uvažovat o malém účtu - pak minimálně 3000-3500 USD. Účet 2K pomalu nestačí ani na marginy. Dvě tři ztráty a jste venku ze hry. S velkou frustrací a velkou psychickou újmou. A zcela zbytečně. Daleko lepší je počkat si a něco našetřit. Když jsem já neměl peníze a potřeboval navýšit účet, dělal jsem po nocích překlady z angličtiny. Vše je otázkou priorit. Pro mě obchodování bylo všechno.
Dále s čím začít. S tak malým účtem bych uvažoval o intradenním obchodování - pokud vám to čas dovolí. Pokud ne, pak přemýšlejte o trzích jako je cukr a kukuřice. Neuvažujte včak o e-mini kukuřici. Grains, metals, meats a prakticky všechny ostatní trhy kromě indicies a currencies mají v e-mini podobě prakticky nulovou likviditu. Důrazně nedoporučuji. Cukr a kukuřici jen klasickou cestou přes klasického brokera. Pokud umíte anglicky, dokážete určitě sehnat nějakého v USA s komisí kolem 15-20 USD za full-service. Je třeba vyjednávat, ale dá se.
Co se týče software - já osobně zkoušel tuny programů, ale vždy jsem se vrátil ke Gecko Track and Trade. Nic lepšího a vhodnějšího jsem nenašel. Též jsem musel program kupovat když jsem neměl peníze. Též jsem si na něj musel dodatečně vydělat. Vše je věc priorit. Raději jsem si odpustil jiné věci, ale byl rád, že mám pořádný analytický program a kvalitní zdroj denních dat.
Chápu, že vám stačí v trzích nejprve přežít. ALe i to je pro nováčky velmi náročné. Obecně se říká, že kdo přežije první rok, má šanci uspět. Smutnou skutečností je, že 90 procent obchodníků první rok nepřežije. Proč? Stále stejné důvody:
1) nedostatečný počáteční kapitál
2) absence obchodního plánu
3) absence znalostí money-managementu
4) přilišně složitý a překomplikovaný postoj k obchodování
5) špatná psychologie
6) nedostatek paper-tradingu.
Pokud chcete přežít, neporušujte hned první bod tím, že si otevřete účet, se kterým nemáto mnoho šancí.

Vím, že toto vše jste možná slyšet nechtěl. Ale říkám vám otevřeně jak se věci mají. Trading není snadný a není pro každého. Já osobně musel změnit mnoho postojů, zlozvyků a návyků, než jsem začal chápat, o čem trading je. Pokud však vydržíte, nepolevíte v nadšení a necháte si tu a tam poradit od zkušenějších, určitě máte šanci - stejně jako mnoho ostatních.

Držím palce a hodně zdarů.
Tomáš
FINANCNIK.CZ

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Tomáši díky moc za rychlou odpověď.

Ten impulz, který jsem potřeboval jsem ve vaší odpovědi našel. V podstatě jsem to tak nějak cítil. S tím zjednodušením to bude nejspíš pravda, právě proto jsem se ptal na co se zaměřit a zbytečně netříštit síly na více věcí najednou. Mnohokrát jsem se dočetl, že každý má svůj osobní styl obchodování. Beru to tak že hledám ten správný pro sebe, proto jsem se také pustil do studia. Rozhodně všechna vaše doporučení promyslím. Každopádně díky za ně !

Intradenní obchodování je pro mne možná cesta, kterou jsem dříve zavrhl jako časově náročnou. Ale pravda je, že vše je otázkou priorit, které přehodnotím. Začít studovat grafy a vymýšlet systém je přesně to s čím bych chtěl co nejdříve začít.

Že je ten účet pro začátek malý, toho jsem si dobře vědom. Sem si však jistý že pokud bych dokázal rozšířit svůj kontext, nebude pro mne problém jej později navýšit, pokud se mi ovšem podaří ten rok přežít. Je fakt že ve vašem komoditním manuálu je vše tak jednoduché až jsem se tomu zdráhal uvěřit, také proto jsem hledal další informace a přemýšlel o tom co by mi vyhovovalo nejlépe.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Dobry den,
pokusim se napsat svuj pohled: Vzhledem k podminkam, ktere jsem do zacatku studia a obchodovani mel, jsem si dukladne procetl recenze na jednotlive autory, kteri vydali knihy o obchodovani. Samozrejme Financnik byl absolutni zaklad, o ktery jsem vse opiral a ktery jsem se rozhodl pouzit jako prvni a hlavni stavebni kamen meho obchodovani. Precetl jsem si mnoho recenzi a rozhodl se poridit literaturu od Dr. Eldera. Netvrdim, ze je absolutne nejlepsi, ale hledal jsem nekoho, kdo me da system jako celek, kdo rozsiri me stavajici vedomosti v ramci mych hodnot. Tzn. od prvopocatku stavim na financnikovi a Elderovi. Troufam si rici, ze je ABSOLUTNE NEZBYTNE prostudovat obe Elderovi knihy, ktere uvedou vse co popisuje do skutecneho funkcniho systemu [z toho vyplyva, ze je opet lepe soustredit se pouze na jednoho autora a od nej pochytit vse do hloubky]. Z jeho knih jsem prelouskal kazdou kapitolu, avsak do systemu jsem si vytahl jen to co jsem potreboval a to jsem znovu prostudoval slovo po slovu. Tedy vim o vsech indikatorech a systemech, ktere popisuje, avsak soustredim se plne pouze na jeden hlavni a zbytkem se netrapim, presne tak jak popisuje. Urcite budu casem studovat i dalsi literaturu, ale dnes vim, ze mi v tuto chvili staci co mam a to co mam studuji co nejvice do hloubky.
Jenom doplnim, ze koupi programu TNT jsem resil jako darek k narozeninam. Pritelkyne resila co mi koupit a tak jsem ji poprosil prave o TNT za 300 USD + mesicni data. Verim, ze pro mnoho lidi to bude dost "ujete", ale pro me to bylo dulezitejsi nez nova tenisova raketa. Je to i svym zpusobem reseni pro ostatni, kdo nema po ruce penize na tento program. Jednoduse lze poprosit partnera nebo rodice o darek k narozenim nebo treba vanocum, ale to je jen rychla uvaha z me strany.
Dalsim dulezitym krokem je papertrading, ktery odpovi na tisice dotazu. Provozuji svoji firmu, pri ktere jsem mnoho hodin denne lezel, stale lezim a stale budu lezet v papertradingu. Pracuji casto sedm dni v tydnu. Vyhled byl takovy, ze budu travit mesice jen nad papirem... Bohuzel je to nezbytna cesta k uspesnemu obchodovani pro vsechny bez vyjimky. Jina cesta k nalezeni odpovedi neexistuje. A to i v pripade, ze si zakoupite jakoukoliv jinou literaturu. Troufam si tvrdit, ze minimalne 5 mesicu nekolik hodin denne nad historickymi grafy je absolutne nezbytnych. Je nezbytne nastavit si "realne podminky", otevrit graf o deset lez zpet a testovat strategii den po dni, zapisovat si stav na uctu, sledovat uspesnost strategie a vsechny okolnosti pri testovani strategie. Tim zjistite, co chcete obchodovat a jak to chcete obchodovat. Nikdo Vam nikdy nerekne, jestli je pro Vas lepsi forex, akcie, komodity, spready, options apod. Muzete si precist 100 clanku o klouzavych prumerech nebo supportech a resistancich a presto se s nimi budete muset nekolik mesicu szivat nad grafy.
Kolik potrebujete penez na zacatek a co si muzete dovolit zodpovi take jen a jen papertrading. Vemte dva tisice dolaru jako Vas celkovy ucet a nakupte si pozici jednoho kontraktu cukru. Pokud budete peclivy, posadite spravny entry SL a trh pujde nekolikrat po sobe proti Vam, tak uvidite sam, co si muzete a nemuzete v pozicnim obchodovani dovolit. Cim pecliveji si povedete knihu financi pri papertradingu, tim vice zjistite, co muzete skutecne obchodovat. Mimochodem, s uctem dva tisice USD Vam myslim pro pitove trhy nikdo ucet neotevre. Takze zbyva intraday trading E-Minis u brokera, ktery akceptuje minimum $2,000 a ma nizke intradenni margins. Zacinat intradenne je jeste tezsi nez pozicne, presto je to cesta. Sednete si na grafy akcii a tradujte je papirove s uctem $2,000. Spocitejte si naklady [ziva data, platforma, internet] a zjistite realitu potencialu. Otevrete si demo ucet na forex a do mesice poznate, co to je forex a co Vam to rika. Ja jsem se rozhodl zacit pozicne pity a u toho jsem zustal i presto, ze jsem cetl mnoho clanku, jak je forex lepsi, nebo jak je super delat options, nebo jak neni na kazdodenni prijem z intradenniho obchodovani. Verim, ze tomu tak je a v zadnem pripade netvrdim, ze to neni pravda. Jsem rad, ze jsem zustal u jednoho systemu, protoze jej umim promitnout i do intradenniho obchodovani komodit. Tedy zustal jsem u jedne oblasti a tim mohu obchodovat hned jednu dalsi. Nerikam, ze jsem profesional, ale vydelavam a to je podstatne. Kdyz dnes otevru Spreads a vidim, ze lze pouzit klouzave prumery, tak vim, ze vzit workshop na spready a "spravne" jej nastudovat bude mnohem rychlejsi, nez kdybych nemel zaklad z pozicniho obchodovani. Jednoduse receno, i tisice rad jsou k nicemu, pokud nesednete nad paper trading, kde zjistite, co skutecne potrebujete, co chcete a co muzete, cemu rozumite a co je mimo Vas potencial. Vim, ze to neni moc prijemne zjisteni hned na zacatek, kde kazdy doufa, ze dostane zazracnou formuli nebo informaci, ktera zkrati jeho cestu uceni. Kazdy jsme nejak zacinal a verim, ze Ti, co uspesne zustali potvrdi ma slova, ze vedle studia literatury museli investovat znacnou cast casu a prostredku [protoze i cas jsou penize] do papiroveho tradingu. Vim o cem mluvim a verim, ze nejsem sam.
Tedy potvrdim Tomasova slova, ze vsechny knihy, co jste precetl, jsou k nicemu, dokud si nevyberete "pouze jednu formaci na grafu", kterou zacnete podrobne studovat a papertradovat. Tim dostanete odpoved na prvni otazky a tim se budete posouvat k dalsim a dalsim poznanim, ktera se stanou Vasim know-how, ktere tu mnoho uspesnych obchodniku prezentuje. Cim sloziteji zacnete, tim hure pro Vas. Cim jednoduseji zacnete, tim rychleji budete vydelavat. Mnoho lidi casto rekne, ze je to nesmysl a ze lze cestu poznani obchodovani na burze nejak urychlit. Tak presne tito lide vzdy vycistili sve ucty jako prvni, jako prvni take skoncili a nebo realne ani nezacali a verte, ze jich je skutecne hodne. Kazdy, skutecne kazdy uspesny obchodnik, musel dojit ke svemu know-how narocnym a dlouhym studiem a testingem a mnoho z nich take drahymi prodelky pri prvnich obchodech. Jiz mnohokrat jsem cetl, ze studium obchodovani na burze je jedno z "nejdrazsich", ale stoji za to.

Zacit obchodovat muzete uz na zaklade informaci uvedenych zde na financnikovi. Pokud skutecne dodrzite vse, co autori popisuji, budete profitovat. Pokud hledate jineho skolitele, soustredte se pouze na jednoho a s tim zustante. Pokud nevite, jakou oblast zacit, tak zacnete nekde a sam poznate co Vam takova oblast rika. Zacnete treba intradenne a treba za 5 mesicu zjistite, ze to je mimo Vas, coz Vas bude motivovat hledat financni prostredky k tomu, aby jste presel na pozicni obchodovani, avsak zaklady systemu z intradenniho obchodovani si jiz vezmete do pozicniho obchodovani nebo spreadu nebo forexu. Kazda oblast je specificka, avsak zaklady pouzijete, takze se nemusite obavat, ze vyhodite 5 mesicu testovani.

Nevim, jestli jsem tim odpovedel spravne, ale doufam, ze Vam ma odpoved da alespon neco.

A ted uz koncim a jdu spat.

Mnoho uspechu vsem!!

Libic

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Libici díky moc za tvé připomínky a názory. Zdá se že jsem svým příspěvkem podnítil velmi podnětnou diskusi pro mne cela určitě.

Z tvého příspěvku vidím že ani tvoje cesta nebyla tak přímočará a vlastnímu obchodování předcházela dlouhá doba studia a papertradingu. Eldrova Trading for a living byla jedna z prvních knih do kterých jsem se začetl. Přiznám se že těch indikátorů tam bylo na mě moc takže jsem pečlivě prostudoval prvních několik. Také cítím že k úspěchu povede vybrat jich pouze několik a ty prostudovat detailně ze všech stran. Na druhou stranu by mě ani nenapadlo vzít nějaký indikátor a slepě začít obchodovat bez jeho náležitého studia. Jak píše Douglas situace v trzích je v daný okamžik jedinečná a nic se nikdy neopakuje stejně a nikdy nelze vzít v potaz všechny vlivy. Williams zase říká že v každém okamžiku BE READY, ANYTHING CAN HAPPEN. Že je Elder absolutní základ o tom není spor. Určitě se k ně ještě mnohokrát vrátím. Osobně indikátory vnímám jako spíš podpůrný prostředek a větší váhu při rozhodování bych dal na S/R. Zkusím se zamyslet nad systémem, který používáš ty a který jsi zde dříve popsal.

Nejde o to že bych informacím zde na finančníku nevěřil, naopak! Zákony života velí prozkoumat všechny eventuality abychom se nakonec vrátili k té první. :-) Takže tomu co píše Tomáš o tom jak dlouho mu pak trvalo dostat všechny ty informace zase ven z hlavy naprosto věřím. Nečekám že po přečtení mraky knih se mi vše vyjasní, čím víc jsem toho přečetl tím více mám ale jasno v tom že to bude chtít přesně to co píšeš - minimálně několik měsícu papetradingu.

Intradenní obchodování jsem nejprve zavrhl i proto že se o něm říká že je to vyšší úroveň nad obchodováním pozičním. Na základě Tomášova i tvého příspěvku to nyní přehodnotím.

Každopádně jste mě pomohli oba nasměrovat a to jsem přesně potřeboval. Nyní se půstím na půl roku do papertradingu a během toho zkusím dát dohromady více než jsem původně plánoval na otevření účtu.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Dobry den Twinkie,
ano v Elderove knize Trading for a living toho je skutecne hodne a me samotnemu trvalo velmi dlouho, nez jsem vse spravne pochopil, ale jak jsem koukal, tak jsi toho zvladl precist mnohem vice:-)) Na jednu stranu je dobre, ze jsi si mohl udelat maly obrazek o vsech autorech, coz Ti muze pomoci pri vyberu jednoho z nich, na ktereho by bylo dobre se od zacatku soustredit. Kazdy z nich je jedinecny a kazdy pohlizi na obchodovani svym zpusobem. Ja osobne jsem vsadil na Eldera a zpracoval si obe jeho knihy. Mnozi jeho druhou knihu odsuzuji a neprikladaji ji takovou hodnotu, jako te prvni, ja bych rekl spise naopak, druha kniha [Come into my trading room] uvede mnoho informaci y prvni knihy do spravnych souvislosti. Tim se snazim rici, ze je skutecne lepe soustredit se na velmi uzky okruh zdroje informaci. Pri vyberu je take dobre drzet se autora, ktery Te povede k vybudovani celkoveho systemu. Murphyho knihu technicke analyzy jsem necetl, avsak v recenzich je uvedeno, ze se jedna o knihu, kde dostanes spousty technickych informaci, avsak nedostanes system. Ke spravnemu uzivani indikatoru je dobre vedet jak je spolecne pouzivat v ramci celkoveho systemu a k tomu je treba dobra literatura od Eldera [ale jak rikam, vice literatury jsem necetl, takze nevim, jak treba pise L.Williams]. Zde na financnikovi je take mnoho informaci, jak budovat system a zrovna vcera uvedli dva autori svuj intradenni obchodni system, ktery Ti muze byt motivem a pomuze Ti pri spravnem vyberu systemu, ktery zacnes studovat.
Ano, mas pravdu, trhy jsou nevyzpytatelne a nelze nikdy na 100% predpovedet, co bude zitra, kam se trh vyda. Take netvrdim, ze jakakoliv kombinace jakychkoliv indikatoru toto dokaze. Muzes pouzit treba 10 indikatoru a zkusit analyzovat market a muzes take pouzit pouze S/R urovne a trendove cary nebo Volume a uvidis, ze vysledek bude stejny. Indikatory Ti rikaji predpoklad vyvoje. Cim slozitejsi analyzu pouzijes, tim hure pro Tebe. Mnoho indikatoru si bude protirecit a to Ti bude velmi komplikovat obchodovani. I Elder rika, ze obchodni system ma obsahovat pouze par elementu. Takze kdyz zacnes jak uvadis S/R urovnemi, tak udelas do zacatku to nejlepsi co muzes. Za mesic az dva uvidis, ze si pridas nejaky potvrzujici indikator trendu [treba trendline nebo oscilator nebo trend following indikator] a tak budes postupne budovat svuj sytem. Jen doplnim, ze uspesny system obsahuje tri slozky, a to Psychologie + Analyza [Technicka nebo Fundamentalni] + Money Management. Tim chci rici, ze analyza [Technicka / Fundamentalni] Ti rekne, kam by se trh mohl pohybovat a tuto pravdepodobnost obchodujes svym money managementem. Tim odpovidam na Tvoji otazku, zda-li je mozne obchodovat trhy jen s jednim indikatorem? Trhy obchodujes indikatorem a money managementem, ktery je stejne dulezity jako analyza. Uz od zacatku je dulezite kombinovat vsechny slozky systemu dohromady. Muzes zacit na S/R urovnich, urceni entry SL a profit targetu. To bohate staci.
System, ktery jsem se popsal je z dilny Eldera, coz jsem take uvedl. Pokud mas jeho knihu, pak bude lepe drzet se jeho knihy [tim nerikam, ze se nemuzes drzet meho prispevku]. Take chystam update Triple Screen Systemu prave o poznatky z jeho druhe knihy.
Neni nic lepsiho nez zacit paper tradingem, kde si muzes overit vsechny sve teorie a kde k nim najdes prvni odpovedi. Skutecne odpovedi najdes az pri realnem obchodovani, avsak paper trading je 100% priprava na realne obchodovani. Neni nic DRAZSIHO nez vlitnout na realne obchodovani bez dostatecne pripravy na papiru. Dostatecna priprava znamena vybudovat system [cim jednodussi tim lepsi], ktery bude dlouhodobe vykazovat profit a kteremu budes na 100% verit.
Vyber trhu, ktery budes obchodovat je skutecne velmi individualni. Mnozi se rozhodli pro IntraDay z ryze pragmatickeho hlediska, a to protoze maji kapital, ktery neni vhodny na pozicni obchodovani. Nekteri se rozhodli pro Forex jen proto, ze mohou pouzit nizsi pocatecni kapital na miniuctech. Nekteri se rozhodli pro pozicni obchodovani jednoho kontraktu Corn jen proto, ze IntraDenni obchodovani je prilis rychle nebo nemaji cas sedet u PC cele dny. Obchodovani na burze je hodne o schopnosti urceni vlastnich priorit. Skvele je, ze zde na financnikovi existuji nazory na vsechny oblasti obchodovani, coz Ti muze pomoci pri urceni Tvych priorit.
A zaverem dve posledni veci: jak uvadi Tomas = VZDY POUZIVEJ STOP LOSS a druha vec = URCITE ZACNI PRISPIVAT SVYMI POZNATKY ZE STUDIA A NASLEDNE OBCHODOVANI.

Mnoho uspechu vsem!!

Libic

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Zdravíčko Libici, opět velmi trefně a výstižně popsané, což v tvém případě se stává jakýmsi standardem...:)) Mám pocit, že tvoje příspěvky na tomto webu by již vydali na menší publikaci a jestli budeš pokračovat se stejným zaujetím (v co doufám) mohl by jsi uvažovat o nějaké spisovatelské dráze.... Je vidět, že o komoditních obchodem hodně přemýšlíš, hodně studuješ a máš zájem se o svoje zkušennosti dělit s jinými..a za to veliký dík... Vlasťa

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 6 months later...

zdravim vas vsetkych ,

citam financnika uz asi tyzden a trosku som si urobil obraz o com to vsetko je. rad by som porprosil keby mi niekto poradil ako zacat s papertradingom. neviem ci som nejaku kapitolu vynechal ale nenasiel som ako zacat. prosim o radu co urobit ako prve , co si stiahnut aky softver ako zacat trenovat co ma to bude stat ako si vytvorit fiktivny ucet atd... mal by som zaujem o komodity a o pozicne obchodovanie lebo na intraday nemam tolko casu.
dakujem za kazdu radu.
zdravi vas jaro87

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Dobrý večer jaro,
stáhněte si demo TNT které i po skončení třicetidení full verze obsahuje hystorická data za asi 20 let a začněte si prohlížet grafy. Až se v programu a grafech zorientujete, vyberte si trh (já sem zvolil tady doporučovaný cukr) a začněte se zajímat o to co by měla obsahovat obchodní strategie. Z mé zkušenosti doporučuji začít tak jednoduše jak jenom to jde.
Potom už jen papír a tužku a testovat a...... To je jen moje rada, jsem taky na začátku už tři měsíce :)
Než jsem začal poprvé testovat tak jsem zbíral informace asi měsíc a všechno jsem se tu nakonec dočetl, takže hledejte i ve foru rad je tady spoutu..

Link to comment
Sdílet pomocí služby

To Jaro87 i twinkie - chápu že peníze jsou problém. Nicméně snažte se brát trading trošku jako podnikání. Každé podnikání má své náklady a jde o to zvážit, které náklady jsou účelně vynaložené. Ztráty ze špatných obchodů bych mezi ně tedy rozhodně nepočítal. Investujte proto tyhle peníze, co máte, do platformy a do dat. Klidně si rok plaťte data a studujte, počítejte, programujte, fiktivně obchodujte. I když v reálu nic nevyděláte, tak zároveň nic neproděláte a bude vás to stát desítky dolarů měsíčně. Za těch pár desítek nebo stovek dolarů dostanete něco neocenitelného - POHLED NA TRH V JEHO REALITĚ, zažijete si jeho pohyby a věřte že se vám to nikdy neomrzí. I otrlí tradeři jsou často chováním trhu zaskočeni a neustále se učí. Kniha je skvělá věc, graf je taky skvělá věc, ale vidět na vlastní oči, jak se graf tvoří, a jaká dynamika za tím stojí, je k NEZAPLACENÍ. Pak se budete na graf dívat úplně jinýma očima než předtím.
Jakou platformu, vám neřeknu, je spousta možností, já osobně používám Tradestation a považuju jí pro tyto účely za ideální, skvěle udělaný matrix, grafy s téměř neomezenýma možnostma (jo, neumí to subminutové grafy, to jo, ale jinak super :) ), vlastní programovací jazyk atd. Akorát mám obavu, že chtějí vstupní kapitál 5 000 USD, takže to je asi pasé. Nepochybuju ale o tom, že alternativy, které umí totéž nebo téměř totéž a nepožadují takový vstupní kapitál, existují.
Jaké trhy - jednoznačně futures, ER2, ES, EMD, případně to, co zmiňuje Petr s Tomášem, já osobně prasečí půlky, pšenici, kafe od žida apod. zatím neobchoduju, ale data si pro jistotu poctivě stahuju, člověk nidky neví :)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Dobrý večer jaro87,
komodity je běh na dlouhou trať. Není kam spěchat. Vše na co se ptáte, je k nalezení a přečtení na těchto stránkách. Dejte všemu čas, těch informací je zde spousta. Jestli máte vstřebaný on-line manuál, tak postupte do dalšího levlu a pročítejte články. Jsou v nich odkazy na burzy, web stránky s free grafy atd.. Asi nejsložitější je se prokousat diskuzí, ta už čítá pěkných pár tisíc příspěvků. Ale když se budete ztrácet, použijte funkci vyhledávání.
Abych nebyl tak nekonkrétní, tak v diskuzi, ale i v článku finančnika je zmíněn broker Harpoon capital, mrkněte na jejich demo platformu. Asi pro systematičtější paper-trading si přečtěte články o platformě Gecko TNT, můžete si stáhnout jejich 30 dení trial verzi a trochu si ty trhy osahat. Ale tento krok bych volil opravdu až po té, co si vše pořádně přečtete a ujasníte v hlavě. Týden, který sledujete finančníka, je stašně krátká doba.
Toť ode mne vše.
Úspěšné studium a obchody.
db

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Dobrý večer,

souhlasím s vikim, jen bych vám chtěla doporučit kurzy pořádané Tomášem a Petrem, a přečíst Finančníka spíš 3x než jednou, některé věci nemusí být při prvním přečtení úplně jasné, a nikam nespěchat. Spousta věcí musí dozrát a to neuspěcháte. Než si stáhnete TnT, můžete sledovat grafy zdarma (viz manuál), což není sice pro backtesting, ale pro úplný začátek je to užitečné.
Hezké dny a vytrvalost, Iveta.

Link to comment
Sdílet pomocí služby


×
×
  • Vytvořit...