Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Začátečnické rozpaky


twinkie

Doporučené příspěvky

  • Odpovědí 334
  • Vytvořeno
  • Poslední

Nejaktivnější diskutující

Nejaktivnější diskutující

Publikované obrázky

  • 2 months later...

Zdravim Vas Paja1.
Rád bych se Vás zeptal na něco. Obchoduji spready asi 3 roky u Global Futures. Mel jsem SR, ale ten ted skoncil. Ted mam Turbo trader 2. A chci pridat do sveho portfolia jeste opce. Dají se v pohode obchodovat pres TT2 a nebo Ran order? V ran order nevim, kde vezmu strike cenu atd.? Je to takova vyplnovaci platforma, ale kde mam vzit udaje, ktere tam mam vyplnit? Cetl jsem tu v diskuzi ze s tema programama mate zkusenost, asi jako jediny tady.:) Tak at se dari. Stepan Mracek

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 1 year later...

Zdravim, zaregistroval som sa tu, aby som nasiel odpoved na otazku, ktoru som tu nenasiel :). Totizto obchodujem na istej sportovej burze uz nejaky ten rok a rad by som v ramci diverzifikacie skusil aj klasicku velku burzu, ked uz pre nic, tak aspon aby som mal prehlad.

Co by som sa ale chcel opytat je, ci ma niekto realne skusenosti so sportovou burzou A ZAROVEN AJ s komoditnou burzou? A tym padom by vedel strucne rozpisat hlavne o komoditnej burze, co by som od nej mohol ocakavat INE AKO od burzy sportovej. Dopredu by som vsak rad poprosil ak by to bolo mozne, aby ste sportovu burzu kludne kritizovali len vtedy ak s nou mate nejake realne dlhodobe skusenosti.

Dakujem krasne za odpovede.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Ahoj Mira, ide hlavne o scalping anglickych konskych dostihov cca od 10 minuty pred zaciatkom dostihu. Do tej doby tam nie je vyhovujuca likvidita. Po starte sa uz neda obchodovat, respektive da, ale to by uz bolo typovanie ovplivnene behom sportovej udalosti ako takej a nevhodnej na trading... Ciel, literatura, psychologia, riadenie rizika, grafy aj princip obchodovania na sportovej burze by mal byt ten isty ako na komoditach. To by som vsak chcel zistit od niekoho, kto ma skusenosti s obchodovanim na oboch trhoch kedze ja som s komoditami do kontaktu nikdy realne neprisiel. Na forach zaoberajucich sa sportovou burzou som vzajomne porovnanie od jedneho obchodnika zatial nikde nenasiel. A celkom by ma taketo porovnanie zaujimalo.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Skutocne tu nie je nikto, co zacal najprv na sportovej burze a potom presiel na komodity z akychkolvek dovodov, pripadne sa im venuje subezne naraz? Ci je tu o tom zakazane hovorit? Predsa len podla toho co tu citam na fore, tak sa tu zaciatocnici celkom slusne trapia na papieri kludne aj par rokov. Potom su ako profesori na VS, nabuchani vedomostami, ktore su im k nicomu, kedze roky nemaju ani potuchy o tom, co sa stane ked do trhu pojdu naostro. Na konoch je to trosicku ine a "dan" za ucenie je maximalne par stoviek EUR (pokial clovek nie je gambler), staci zopar mesiacov na trening a moze skusit obchodovat naostro, zdokonalovat sa s 2 EUR vstupmi bez toho, aby sa obaval o to, ze privedie na mizinu celu svoju rodinu. Nechcem sa tym nikoho dotknut, len konstatujem pre mna asi jeden najvacsi rozdiel medzi tymito dvoma burzami.

Preto uvazujem, ci tu nie je takyto pripad ako som ja, ze nieco som sa naucil na sportovej burze, co by som mohol vyuzit casom aj na komoditach.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Horacio,
nevím o tom, že by tady byl zákaz se o sportovních burzách/sízkách bavit, osobně neznám nikoho, kdo by se třeba jen zmínil, že na sportovní burze obchoduje

pls můžeš pro neznalé objasnit, jak třeba takový obchod probíhá ?

v tradingu, který se tady řeší taky kontroluješ risk, stavíš strategii, obchoduješ podle nějakého plánu a money-managementu a bez testování většinou smažeš účet, stastistika je tady neúprosná, 80% nikdy neuspěje a každý rok zanikne/ne vynulováno cca 90% účtů, což samozřejmě nic neříká o Tvých šancích (abych předešel flamu s některými na foru), ale jedeš proti všem a zejména proti velkým fondům, bankám, investorům, s tím že v případ futures je to centralizovaný obchod, každou danou komonitou, index můžeš nakoupit nebo prodat jen na právě jedné burze a platí že "bez peněz do hospody nelez".. u forexu je to jinak, nemám zkušenosti, ale určitě se tam dá začít s výrazně nižším kapitálem, ale taky nároky na případný zisk

ale přesnějšímu srovnání možná pomůže Tvůj popis běžného obchodu na sportovní burze

dík

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Ahoj Mira,

tak skusim popis jedneho dnesneho tradu. Islo o meeting v Tauntone, dostih 15 konovy na 2m1f (3400 metrov) cez prekazky, vahovy handicap. Tradoval som kona s menom Uriah heep :). Tieto informacie som vsak napisal len pre zabavu. V skutocnosti je uplne jedno kde sa co bezi a ktory kon bude nas, na ktorom tradujeme. Keby tam bol trojnohy sarik s dostacujucou likviditou a mne oblubenym kurzovym rozpatim, tak ho budem obchodovat.

Trh isiel pekne do strany, tak na troj tickovom rozpati som postupne vyskalpoval 9 tickov v priebehu 3 minut. Celkovo som na to vstupil do trhu 10x a vystupil tiez 10x (ziadne navysenie pozicie) kedze sa venujem z 90% scalpingu a vstupujem maximalne na 20 sekund do trhu. Vacsinou vsak ide o 1-5 sekund.

Samozrejme su situacie, ked trh silno trenduje a vtedy ked to zachytim, posuvam poziciu na uzatvorenie s trhom, pricom pri naznaku otocenia uzatvaram. Radsej potom znova vstupim do trhu ako keby som sa mal pripravit o "vyskalpovany" zisk. Pripadne straty, zle odhadnute vstupy vacsinou uzatvaram ihned. Avsak k mojej strategii niekedy patri aj navysenie pozicie. To vsak len v pripade ak vyvoj trhu naznacuje, ze pozicia by nemala ujst. Ak nahodou ano, tak mam stanovenu max. povolenu stratu zhruba na 75% hodnoty jedneho vstupu, co je cca 3-4% banku.

Co sa tyka pripravy na vstup do trhu tak zaklad je si uvedomit, ze trh (konsky dostih) je konecny trh a nie nekonecy. Otvorim si dostih, ktory ide cca o 10 minut. To znamena, ze pre mna trh o 9 minut a 59 sekund prestane existovat. O samotny beh (priebeh dostihu, potkynanie konov, vitaza, ...) sa uz nezaujimam a pripravujem sa na dalsi dostih. Po otvoreni trhu sa len na nho pozeram a robim si nazor, cize aka je likvidita, na akych kurzoch je kolko zobchodovane, ako sa vyvija graf, ci su v trhu prave peniaze... Suporty a rezistancie su velmi dolezite. Z bliziacim sa startom dostihu sila trhu rastie. Tak ako na komoditach aj tu bud kupujem alebo predavam. Akurat, ze vela krat za velmi kratky cas :). Poplatky sa platia len v pripade zisku z celeho dostihu (je jedno kolko vstupov urobim) vo vyske 7% zo zisku. Neskor (ak je obchodnik prilis ziskovy) trosku viac, ale to nie je teraz podstatne. Takze tak zhruba.

Prosim, berte to ako velmi zjednoduseny popis a jeden z mnohych, ktore sa daju na sportovej burze aplikovat. V reale je to tiez velmi tazke natrenovat a vyzaduje si to mnoho mnoho hodin (mesiacov) potu, sledovania grafov, vyladovania strategie a otlakov na zadku :), kym clovek je schopny na sportovej burze realne aj zarabat. A jasne ze nepatrim ani zdaleka ku CS spicke. Mam len zhruba 2000 trhov a okolo 20000 ostrych vstupov do trhu za sebou a stale mam velmi vela pred sebou co zdokonalovat. Preto aj moja, mozno hlupa poznamka o "VS paper tradingovych profesoroch" (mylsene s nadhladom), co potom prejdu na live burzu a sa cuduju zdevastovanym uctom.

Neviem, ci by to mohlo pomoct pri identifikacii trhu ktory by som tu chcel najst, porovnatelneho s tym sportovym. Cize co hladam je trh, kde by som mohol fungovat kratkodobo, kde je vyssia volatilita, radsej menej gapov, co najmensie spready a male poplatky, ktore neprevysia zisky zo skalpingu. Na druhej strane, to co hladam teraz, mozno zistim, ze na komoditach to pre mna nie je. Ja len skusam hladat z mojho pohladu a skusenosti, kde nikdy nebolo mozne sa venovat dlhodobym ci swingovym strategiam lebo trhy na sportovej burze to jednoducho neumoznuju.

Este jeden zaujimavy postreh na zaver. Tak ako CS komunita "velkej" burzy aj CS komunita "malej" burzy ma toho spravneho Toma, co nam ukazali ako na trhoch obchodovat. :)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Horacio,
díky za příklad, teda ne že bych z toho byl extra moudrý .. chápu, že si vybereš dostih, podle něčeho vybereš koně .. a pak co, co je ten trh, co je Tvojí pozici co roste, klesá .. šance Tvého koně na umístění, výhru ? .. omlouvám se, ale z toho směru mi napadají je klasický sázky, což chci věřit že tohle je něco jiného .. dík za případné upřesnění

v klasickým tradingu většina trhů, co je tady na foru probíraných se dá obchodovat skoro celý den, nejčastější jsou tady US indexy NQ, YM, Russell, ES, tam je největší akce a objem 15:30-16:00 (CZ času), objem pozic prakticky neomezený, kontroluješ risk, profit dle pozice a trhu, ale omezení tam neni, stejně tak se dá podívat na Evropu, tj FESX, DAX, FGBL, ty jsou zajímavý tak mezi 9-10hod, ale bez problémů klidně celý den

ideálně si tady najdi návod na instalaci software a historických dat a projdi si to sám, převažují dva směru .. Ninja Trader, myslím pořád pro testy zdarma nebo Sierra Chart, tak se platí měsíční paušál, projdi forum, vyber si a sám vyzkoušej a poznáš zda likvidita a pohyby jsou pro tebe ... to se vždy týká futures, další možností je forex, ale to nemám zkušenosti, ale vláken je tu také dost

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Ahoj Mira,

:) , keby som chcel stavkovat (sazkovat) tak idem do Tiposu, kurz by bol asi vyhodnejsi. Nie, nevenujem sa sazkovaniu.

AK clovek, ktory obchoduje na burze, preda napriklad zlato pri cene 1200, potom cena zlata stupne na 1600, stale je v trhu lebo stale veri ze cena pojde dole a ma margin call, tak v ten moment jeho "hra" skoncila. Ja by som takeho experta nazval sazkar alebo gambler? Tak ako na komoditach aj na sportovej burze sa moze clovek slobodne rozhodnut, ci bude obchodovat alebo sazkovat. Ja tiez verim tomu ze nepatris do skupiny sazkarov na komoditnej burze. :)

Predmetom obchodovania je kurzova hladina alebo cena, nic viac. Urobim prirovnanie.

Komodita Cukor predaj 17,63 / nakup 17,58 (Aky je cukor co kupis a predas? Hnedy, biely, cerveny, polsky, rusky, praskovy, jedovaty...) Co sa stane ked kupis cukor? Ca sa stane ked predas cukor? A ked sa rozhodnes kupit cukor, tak preco? Chces si s nim pocukrovat kavu? Hrajes na zmenu ceny alebo stojis za pultom a obchodujes s tym cukrom v potravinach? Pardon, ty asi nehrajes na zmenu ceny, ale obchodujes na burze.

Kon s menom Sugar predaj 2,58 / nakup 2,56 (Aky je Sugar co kupis a predas? Hnedy, biely, cerveny, polsky, rusky, spopolneny, otraveny...) Co sa stane ked kupim Sugara v kurze 2,56? Co sa stane ked predam Sugara v kurze 2,58? Ked sa rozhodnem kupit Sugara, tak preco? Chcem Sugarovi verit ze vyhra dostih? Hrajem na zmenu ceny alebo sedim pred monitorom a pozeram na video dostihu ako Sugar prehra dostih? Pardon, ja asi nehram na zmenu kurzu, ale obchodujem na burze.

Tak aky je v tom rozdiel? Chcel som tym len povedat, ze som tu neprisiel nic propagovat ani obhajovat. Ako vidis, tak sa venujeme podobnym veciam, len ja to robim na konoch a ty na komoditach (cukre, rope, pomarancovej stave, indexoch...neviem). Ku konom netreba Ninja trader, ale je to mozne, daju sa data konskych dostihov s Ninja traderom spojit. Pravda je ale, ze konske dostihy su prakticky bez likvidity az do casu priblizne 10-15 minut pred startom dostihu. Preto je cas na trading obmedzeny na tuto dobu. Kazdy den je priemerne 30 UK dostihov, takze denne mozem obchodovat 6 - 9 hodin. Realne si ale neviem predstavit cloveka, ktory by nonstop obchodoval 9 hodin. Su ale aj ini obchodnici, ktori sa venuju aj Australskym, ci americkym dostihom a preto mozu tradovat 24 hodin denne

____________________________________
v klasickým tradingu většina trhů, co je tady na foru probíraných se dá obchodovat skoro celý den, nejčastější jsou tady US indexy NQ, YM, Russell, ES, tam je největší akce a objem 15:30-16:00 (CZ času), objem pozic prakticky neomezený, kontroluješ risk, profit dle pozice a trhu, ale omezení tam neni, stejně tak se dá podívat na Evropu, tj FESX, DAX, FGBL, ty jsou zajímavý tak mezi 9-10hod, ale bez problémů klidně celý den

Takze k teme teraz :). Znamena, ze US indexy NQ, YM, Russel, ES, FESX, DAX, FGBL by mohlo byt zaujimave nastudovat? O ktorom z nich by som si mal precitat nieco na zaciatok?
_________________________________

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Ja uz nemusim guglit, financnika som uz nasiel :)

Mozno by som sa ale na to mal pozriet z ineho pohladu. O financnych trhoch nic neviem, tak ci by som radsej nemal skusit nieco vhodne pre zaciatonikov a takto diverzifikovat. Skalpingu sa venovat na konskych dostihoch, kde uz som ako doma a na financnych trhoch skusit nieco pomalsie. Co si o tom myslite? Asi je to lepsi pohlad na vec.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

To bylo mířeno na ostatní, informace, na které se ptali, jsou dostupné a snadno dosažitelné už po chvíli vyhledávání. V podstatě na principu není nic zvláštního, stejně jako na burze se neobchoduje nic jiného než chování davu a lidská mysl má prvky stádovitosti, ať už se jedná o kukuřici nebo toho koně, co ji žere :)

Link to comment
Sdílet pomocí služby


×
×
  • Vytvořit...