Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Fundamentální analýza


Izmael

Doporučené příspěvky

No dobre, a ako budes nejaku analyzu robit a od kial budes zbierat informacie? Z googlu? Alebo z priemernej ceny kavy v tescu, ci kaviarni? Kukuricu budes odhadovat podla pocasia, ci urody na Slovensku, ci v Madarsku alebo v Mongolsku? Ak by si si chcel spisat vsetky faktory potrebne k fundamentalnej analyze na papier, tak by ten papier mal asi sto kilometrov a koli analyze jedneho vstupu zosivies. Chcem tym povedat, ze fundamentalna analyza je dost rozsiahly pojem a pokial nesedis na spravnom mieste na tejto planete, tak vysledok analyzy bude vzdy len nahodny zaver. Nikdy nevies, ci v tvojej analyze mas potrebne informacie, ci ti nieco nechyba koli comu nakoniec tvoju analyzu ukoncis nespravnym vstupom do trhu a este aj podrzis dlhsie stratu. V horsom pripade odpalis cely bank lebo budes verit svojim vysledkom. Konecny vysledok bude, ze skoncis o nieco chudobnejsi a este ako bonus sa ti trading zhnusi do takej miery, ze kazdemu nakoniec budes rozpravat ako to nefunguje, co ti samozrejme neprajem.

Ja by som sa radsej zameral na technicku analyzu, zvyknut si na trading aspon s 1000 realnymi vstupmi do trhu s minimalnym vkladom, aby si prisiel o co najmenej penazi. 1000 vstupov je absolutne minimum lebo aspon 50 krat zmenis svoj pohlad na trading v priebehu realneho obchodovania. A potom ak psychicky vydrzis, asi tak o rok az dva sa budes zrazu vdaka technickej analyze tradingom zivit.

Vidis, aj tak ti na tvoju temu nikto nereagoval, iba ja, a to sa vobec nevenujem stock exchange. Podla mna to znaci len jedine. 99% uspesnych miestnych traderov vyuziva technicku a nie fundamentalnu analyzu. Zvysne percento su ti, ktori maju skutocne pristup k tym spravnym informaciam, ale ti pravdepodobne neovladaju slovencinu ani cestinu. Ale mozno Madeleine Albrightova traduje, tak ta by mohla nieco vediet :)

No ak aj tak velmi chces skusit fundamentalnu analyzu, tak by som sa na google, televizne noviny a ani na vyplody vlastnej fantazie nespoliehal. Radsej by som siel do nejakeho kvalitneho informacneho systemu ako je trebarz REUTERS. A i v tom pripade treba ratat s tym, ze informacie su z pohladu trhu uz davno neaktualne lebo uz su zahrnute v aktualnej cene. Vid posledny pripad rozpoctovej krizy v USA, dolar reagoval na vysledok asi o hodinu skor ako bol realne zverejneny svetu.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • Odpovědí 62
  • Vytvořeno
  • Poslední

Nejaktivnější diskutující

Nejaktivnější diskutující

Publikované obrázky

Este by som chcel doplnit male cvicenie ako zistis, ze s fundamentalnou analyzou dieru do sveta nespravis.

Skus na zaklade dostupnych fundamentov predpovedat vysledky akychkolvek 20 futbalovych zapasov, tak ako sa bezne snazia ludia co roky skusaju stastie v stavkovych kancelariach. S istotou hraniciacou k 100% ti to nevyjde. Potom si poloz otazku preco to tak je. Co je chybne v usudkoch? Skus urobit 20 obchodov na kukurici a kave na zaklade fundamentov a nasledne aplikuj tieto svoje odpovede na vysledky. Mas zaver, jednoznacnu odpoved preco by si nemal skusat fundamentalnu analyzu.

Ine cvicenie. Skus predpovedat kolko centimetrov snehu bude o tyzden na strbskom plese a kolko ho bude 20. marca na zaklade fundamentov. :)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Horacio,

nikde som nepísal, že chcem obchodovať na základe FA. Ak budem obchodovať komodity, budem obchodovať na základe TA ale s prihliadaním na FA !! To je jedna z podmienok. Som človek, ktorý chce čo najviac rozumieť tomu, čo robí. Ako sakra niekto môže obchodovať kukuricu, keď ani nevie ako kukurica vyzerá (myslím tých čisto TA obchodníkov) ????

A teraz, sarkasticky mi tu píšeš o cene kávy v Tescu alebo o sledovaní počasia v Tatrách, ale teraz ti položím niekoľko otázok a som zvedavý, koľko z nich mi ty (alebo niekto iný) budeš vedieť odpovedať:

1. [bold]vie niekto, koľko z open interest sú skutoční dodávatelia skutoční odberatelia podkladového aktíva[/bold] (napr. kukurice, pšenice, kávy, atď.) ?? je to 30% ? je to 5% alebo je to 0,5% z celkového OI ??

2. [bold]ktoré spoločnosti (konkrétne názvy) sú skutočnými reálnymi obchodníkmi na trhu ?[/bold] Teda kto je ten poľnohospodár, ktorý ide na burzu predať svoju májovú úrodu ? Kto je ten mlynár, čo si ide na burzu reálne po májovú úrodu ?

3. [bold]Na trhu kukurice sa predáva aká kukurica ? Úroda, ktorej kukurice ? Americkej ? Európskej ? Americko-európskej alebo celosvetovej ??[/bold]

4. Kde môžem sledovať aká bola úroda a kedy sa vlastne nejaká úroda komodity zverejňuje ?

5. Kde môžem sledovať dopyt/spotrebu komodity ? Na US DA (Department of Agriculture) sa zverejňujú nejaké exporty - to je všetko, čo vypovedá o dopytovej stránke ?

No a som zvedavý na koľko otázok dostanem odpovede. To mi chcete povedať, že vás vôbec nezaujímajú takéto veci ? Vás zaujíma len to, kedy 10 dňový MA prekríži 30 dňový MA ?

Link to comment
Sdílet pomocí služby

pesiak:

Původně jsem ti odpovídal v tématu e-mini ke cornu (mimochodem to téma jsi netrefil, takže jsem chtěl přesunout odpověď sem) než jsem si přečetl tvůj příspěvek výše. Přestože dokážu odpovědět na tvoje dotazy, zcela se mi nelíbí způsob jejich položení - jestli si myslíš, že tímto způsobem lze něčeho dosáhnout...

Odpovím ti pouze na poslední dva dotazy. Přestože to není pro mě důležité, takové věci mě zajímají a naopak mi je zcela fuk, jestli MA (jakýkoliv s jakoukoliv periodou) překříží jiný MA, jiný indikátor nebo cenu či vlastní stín.

foglik

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Foglik - kde presne si mi odpovedal ? Ja som písal do e-mini, lebo sledujem mini corn. Ale aj tak tam nevidím odpoveď na moju otázku.

Ono ja som tie otázky písal v akomsi rozpoložení, lebo ma rozčúlila odpoveď sakrastického typu od Horacio, že či sa chcem orientovat cenou kávy v Tescu, alebo počasím v Maďarsku, atď. Však čo je to za odpoveĎ ? Tak sa ospravedlňujem, ale naozaj ma odpovede na moje otázky a mnohe ďalšie zaujímajú...

Link to comment
Sdílet pomocí služby

pesiak:

Psal jsem, že jsem odpověd chtěl přesunout metodou ctrl-c/ctrl-v do tohoto vlákna, kde by jí to slušelo více než v e-mini, ale celou jsem ji smazal - taky patrně v určitém rozpoložení (to víš akce vždycky vyvolá reakci - to platilo, platí a platit bude). Znovu ji psát nebudu - stejně to na mě celé působí, dejte mi návod, já si to přečtu.

Ale abys měl aspoň nějakou vazbu - co jsi udělal pro to, aby ses dobral odpovědí na tvé dotazy? Samozřejmě s výjimkou otevření nového vlákna.

foglik

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Pre mna nie su momentalne zaujimave priemery ani nim podobne indikatory. Ja sa napriklad orientujem na vahu penazi, spoofy a fejkove pohyby, pre mna je toto alfa a omega.

Fundamentalna analyza nam moze, pisem moze pomoct v odhade trendu. Fundamentalna analyza moze byt dolezita z toho hladiska ak chces zistit ci ceny kukurice, kavy... nie su skreslene a zavadzajuce, pretoze prvotne predpokladas, ze vacsinu casu je cena urcena pre dav. No ale ako to pre boha zistis ty? Na zaklade tychto 5 bodov co si napisal? K otazkam mozem z mojho pohladu tradera na sportovej burze povedat len tolko, ze fundamenty menia nazor na trh a vacsinou odklanaju pozornost od psychologickych pohybov ceny. Samozrejme suhlasim s tebou, ze vediet nieco o komodite, ktoru obchodujes je dobra vec. Nemyslim vsak, ze ked si das do pomeru cas, ktory budes venovat analyze s pridanou hodnotou ti to nakoniec pride ako zaujimave. Myslim, ze len celkom nemas skusenosti s realnym obchodom, a preto si to nevies predstavit ako to je vobec mozne, ze nemusim nic vediet o komodite ktoru obchodujem a predsa na nej zarabam. To je na tradingu asi to najkrajsie :) . Ako dlho uz vlastne realne obchodujes na burze?

Predtav si, ze obchodujem konske dosihy a je mi lauter jedno ake vysledky mali tie kone ci zokeji alebo ake je pocasie. 2 fundamenty vsak predsa len pouzivam, i ked to su len skor take prvotne vstupne pred-fundamenty, zistovanie trva 3 senkundy. A to dlzku trate a pocet konov ktori budu bezat. Tam su rozne charakteristiky potom podla toho. No a cuduj sa svete idem na celkom slusnej uspesnosti. Fajn nato ze o konoch nic neviem a ani poriadne neviem ako vobec kon vyzera, ci? :)

Predsa len pre tvoju obhajobu musim uznat, ze nemozeme byt jednostranni. Ja som neobjektivna vzorka jedneho cloveka s jednym nazorom na tuto problematiku. Iny ti povie, ze nemozes fundamentalnu analyzu odlozit do pivnice, ale musis sa jej seriozne venovat. Z toho hladiska mozno aj ja raz prijmem alternativu fundamentalnej analyzy, no zatial to tak ani z daleka nevyzera. :)

PS.: Nechcel som aby to vyznelo az tak sarkasticky, bolo uz vela hodin a clovek ked je unaveny, tak niekedy mu ujde... :)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Foglik a nevieš prečo včera tá kukurica tak hore vyskočila ? Ako viem trh sa musel dostať do limitného pohybu, alebo sa mýlim ? Nevieš mi k tomu niečo povedať. Ak vieš, napíš prosím ťa...

A ešte k tvojej otázke, čo preto robím, aby som zistil odpovede na svoje otázky - Foglik, ja noazaj čítam čo sa len dá. Tu na financniku alebo všade inde. Ale problém je, že ja som obmedzený iba na česko-slovenské texty :(. A predsa musíš uznať, že nikde tu napr. nie je popísané ako pristupovať k FA komodít. Inak veľmi zaujímavé by bolo zisti´t, že kolko z open interest sú skutočne reálne obchody a iné veci...

Horacio - ospravedlnujem sa ešte raz. Ale verím tomu, že vôbec nie je ťažké sledovať nejakú komoditu z fundamentálneho hľadiska. A ešte jedna - vôbec nespochybňujem, že sa na burze nedá zarábať čisto technickou analýzou. Verím tomu, že sa to dá. ale ja som iný. Ja nedokážem zača´t niečo robiť, pokiaľ tomu čo najviac nerozumiem.

Neobchodujem. Nemám za sebou ani jeden komoditný obchod. Ale veľmi ma to láka začať, ale moja zásadovosť mi to nedovolí, pretože ešte nevidím do komodity fundamentálne. Neviem aké sú úrody a aký je dopyt. Napríklad, ževraj je veľmi veľa kávy - ale kto to ako zistil ? Ešte stále je veľa kávy alebo je jej už menej ako minulý mesiac ? Vieš práve takéto veci chcem sledovať, že čoho je veľa, čoho málo. Mne je jedno, či je takáto informácia už v cene zahrnutá, len to chcem vedieť, aby som vedel na čom tá komodita "stojí".

Link to comment
Sdílet pomocí služby

pesiak:

Co se týče angličtiny:
Minimálně funguje google traslator, sice nedostaneš slohové cvičení, za které by tě nějaký češtinář pochválil, ale smysl to obvykle dává. Tím se bohužel ale nedají překládat knihy - moje oblíbené nakladatalství Wiley nabízí každý rok spoustu hodnotného čtení. Osobně ti doporučuju, jestli nevládneš angličtinou - fundamenty neřeš. Veškeré zdroje, které používám jsou v angličtině - ušetřím ti čas - v češtině (nebo slovenštině) nehledej - zbytečná ztráta času.

Co se týče fundamentů:
Na tomto fóru minimálně něco málo najdeš, zcela jistě jsem tu někde dával vloni nebo předloni odkzay alespoň na základní reporty - vyhledávní je v CZ;)

Osobně podle tvých dotazů bych ti doporučil, začni od začátku, přečti si někde základy obchodování, jak to vše funguje, jaké máš možnosti - ne hned tím nejtěžším, navíc oborem, kde když vedle sebe postavíš dva analytiky, každý ti řekne něco jiného. Nevím jak jsi zjistil, že na ZC byl limitní pohyb /jsem to teďkom prolítl a nebyl/, ale i kdyby byl, tak ne $6k - to bys jako obchodník měl vědět, ne - proto ti doporučuju ještě jednou, začni od začátku, ne od konce. A pokud ti k tomu zbyde čas i na další věci, pak začni pomalu pročítat reporty (US ministerstev), zkoumej jak na ně cena reagovala... jaké byly prognózy - a uč se anglicky.

Pokud to vezmu obecně, všichni jako drobní spekulanti, nemáme žádnou šanci ve fundamentálních odhadech proti velkým fondům a k většině infromací se stejně dostaneme až po akci. Pokud tedy začínáš (píšeš žes ještě neudělal žádný obchod), pak věz, že úspěch není v tom, že znáš fundamenty. Navíc na stejný druh a hodnotu fundamentu může cena reagovat jednou tak a podruhé úplně opačně.

Osobně se domnívám, že stejně záleží jen na správně nastaveném Money Managementu.

Včerejší pohyb způsobily zásadní reporty Grains sektoru, které USDA právě v 18.00 hod. vyhlašovala a to bývá vždycky šrumec, i když včera nic moc (td). Další podobný se dá očekávat na konci března, resp. 31.3.2014.

foglik

Link to comment
Sdílet pomocí služby

V realnom tradingu ta tieto informacie mozu jednoducho zmiast a vstupis do trhu s chybnym usudkom. Ver mi, poznam jeden takyto pribeh, ale tykal sa zlata. Tieto informacie pre tvoje ucely nie su podstatne. Dolezitejsie je naucit sa ako sa chova trh ktory obchodujes, ako sa mas chovat na trhu, co urobit pred vstupom, co po vstupe, ako sa chovat ked ide trh s tebou a ako ked ide proti tebe, naucit sa zakonitosti money managementu, riadenia rizika, trenovat emocie a perfektne ovladat software s ktorym pracujes. Nic ine nepotrebujes vediet. Vsetko navyse ti len stazi orientovanie sa v trhu. Na to by som sa orientoval a toto by som si dokladne nastudoval. Tieto informacie su dostupne aj v slovencine, kdezto kvalitne fundamentalne informacie v slovencine ani cestine neexistuju. Fundamentalnou analyzou mozes dospiet k zaverom, ale pokial sa prejavia v trhu (alebo uz davno su v cene odzkadlene) mozes aj 100x odpisat cely tvoj bank.

Je velmi tazke prekonat barieru ako sa mas pozerat na trhy, ktoru mas aj ty. Skus realne zacat obchodovat, obetuj zopar drobnych a zistis, ze ak nieco budes vediet o kave alebo kukurici, tak to absolutne nic neznamena.

A neospravedlnuj sa, trh ta naserie ovela viac ako moj post :)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Foglik vlastne pomýlil som sa. Sviečka mala na normálnom kontrakte pohyb 1300 USD. Posielam aj print screen. Aj s tým limitným pohybom sa som zmýlil. Ale rozumiem správne, že ak by bol pohyb 40 bodový, tak obchodovanie by sa zastavilo ? Horacio - určite na tom niečo bude, čo píšeš. Len dúfam, že trh ma nenaserie !! :D

26584

Link to comment
Sdílet pomocí služby


×
×
  • Vytvořit...