Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Diskuze k článku: Burza: otázky a odpovědi


Doporučené příspěvky

Len jednu poznamku k tejto vete:pretoze mam pocit ze je to uplne inak .

Oproti tomu, takzvané mimoburzovní trhy, jako je například forex nebo CFD

Forex je sice mimoburzovy trh, je necentralizovany, ale je to trh medzibankovy a [bold]regulovany[/bold] trh. samozrejme co sa tyka ECN. marketmakeri si s cenou mozu robit co chcu. ale ECN a retail broker su dve odlisne institucie

CFD nieje mimoburzovy [bold] trh[/bold]. CFD (contract for different) je investičný nástroj. tento si kazdy broker moze nastavit ako chce. CFD sa neobchoduju na burzach, vytvara ich broker. to znamena ze je to nieco uplne ine ako FX. a taktiez je to uplne nieco ine ako ETF ci certifikat.

chcem tym povedat ze porovnavate trh s produktom.

myslim ze tymto vlastne degradujete FX na uroven produktu, ale realita bude asi ina. mozno by bolo dobre poprosit niekoho kto sa v tom skutocne vyzna , aby to objasnil. ja som popisal len definiciu, ktoru som si nasiel na webe.

pekny den




Link to comment
Sdílet pomocí služby

Airmike, hlavní pointa je v tom, že pro forex ani CFD neexistuje centralizované místo s kotací ceny. U futures například máme všichni v daný okamžik stejnou cenu, protože jde zjednoho zdroje = jedna stejná burza. U forexu v daný okamžik můžete mít od X brokerů různé ceny, protože neexistuje centralizovaný bod (burza). CFD je také mimoburzovní, práve pro to, že se neobchoduje na burzách. Máme s Petrem mnoho různých zážitků od jiných obchodníků o tom, jak se jim právě ona "necentralizovanost" (tj. neburzovní prostředí) nevyplatila. Nechci nic degradovat, pouze důrazně upozornit na to, že člověk si musí být naprosto vědom toho, co dělá, proč to dělá a jaké výhody/nevýhody mu přinese obchodování něčeho, co se děje skrze burzu a obchodování něčeho, co se děje jen skrze brokera.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Clanek zminuje zajimave produkty, ktere lze obchodovat v Londyne. Zajimalo by mne, jestli tu nekdo obchoduje FTSE 100 (symbol Z) na LIFFE, at uz intradenne, pozicne, opcne?
Sam uz FTSE nejaky cas intadenne obchoduju (divam se i po opcich) a prijde mi to jako zajimavy trh, zejmena vzhledem k moznosti obchodovat od rana. V porovnani s DAXem je kontrakt "mensi", coz je pro zacatek rovnez prijemnejsi. Komise nizke, likvidita vsak taky nizsi. Jedu pres Interactive Brokers. Rad si s nekym vymenim zkusenosti, byvam odpoledne na chatu.

Mejte se

Link to comment
Sdílet pomocí služby

tomnes

v poriadku, rozumiem preco to robite. clanky cita spusta menej skusenych ludi. a chcete aby sa vyvarovali chybam s nevedomosti. to je super. len mi to prislo ako nevhodne spajat dokopy. v ziadnom pripade nechcem CFD presadzovat ani zatracovat. je to produkt. podla mna nieje vhodny na intradenne obchody. ale FX je obchodovatelny bez ohladu na styl, a pristup ,a hlavne je aj regulovany . zo serioznym brokerom je to proste trh zo velkym T. a preto by som nerad videl . aby sa som sa za chvilu docital ze CFD a FX su trhy pre amaterov. lebo to tomas napisal. aj ked ste to nenapisal :)



Link to comment
Sdílet pomocí služby

zdravim,

co tak CFD broker, ktory ma sidlo v Londyne a a poskytuje este niektore vyhody oproti online brokerom, napr. garantovany stop (obrovska vyhoda na drzanie pozicie cez noc a vikendy napr. pre obchodovanie forexu, kde to moze byt velmi nebezpecne), nizsie marginy a napr. mini kontrakty na DAX 1 bod = 1 Eur. Ja osobne mam spracovany back test na svoj obchodny system, ktory mi len z daxu tento rok priniesol 3400 bodov (nie vizualny obchodny system). Rovnako dobre funguje aj na forex EUR/USD a dokonca aj EUR/CZK. S pociatocnym kapitalom 1000 Eur by som bol dnes pri pyramidovani na viac ako 8.000 Eur. Bez garantovaneho stop lossu, by to bola samozrejme v poslednom obdobi katastrofa, pretoze tie gapy na daxe boli ako skoky do priepasti. Moj system musim drzat niekedy aj cez noc, preto sa mi to zda oproti klasickym online brokerom vyhoda. V poskytovani dat a v exekuciach prikazov som zatial nezistil u tohto brokera nejaky mensi problem.

pozdravujem

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Pitr77,

s tou garantovanou stopkou bych nebyl zas az tak velky optimista. Spreadbettingovy firmy, ktere ji nabizeji (mozna i CFD firmy), nejsou zase tak hloupy, aby te minutu pred zavrenim trhu nechaly vstoupit do pozice a umistit si pres noc stopku co nejblize k vstupu a spekulovat, ze az se rano otevre, tak na gapu vydelas. Ja jsem kdysi zacinal u IG index, a kdyz chces garantovanou SL, tak se ti znacne rozsiri pasmo, do ktere nemuzes svoji SL umistit. Napr. u Vodafone akcii je negarantovana SL mozno umistit o 1 penci mimo vstupni cenu, ale garantovanou SL musis dat nejmene 5% mimo vstup. U indexu vesmes kotuji 24 hod. denne, takze garantovana SL nema moc smysl, jelikoz bezna SL te vykopne pres noc stejne tak jako garantovana SL. Navic pres noc si kotace akciovych indexu tyto firmy "delaji sami" (underlying trh nejede). Ja jsem tedy osobne garantovanou SL nezkousel, protoze mi pri intradennim obchodovani bylo lito dodatecnych nakladu ve forme sirsiho spreadu. Pozicne jsem ze zacatku obchodoval pouze instrumenty, ktere kotuji 24 hodin, takze mi taky garantovana SL prisla jako luxus. Ale nevim, u jinych firem to muze byt i jinak.
Ted uz jedu pres brokera a primo na burze, pro intradenni obchodovani je to levnejsi nez CFD a spreadbetting. Ale pro zacatek nemuzu na spreadbetting dopustit. A rozhodne nesouhlasim s tim, ze je to sazkova kancelar.

Hodne zdaru

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Tak taky přispěji s něčím do mlýnice..
1. vůbec bych nesrovnával futures trh a Forex, to je pověstné míchání hrušek a jablek s úplně jinými specifiky.
2. argument, že pro FX neexistuje centralizované místo pro kotaci ceny je trochu zavádějící a hlavně pochybný.. Ono totiž vlastně existuje a jmenuje se Reuters system (dnes už pod jiným názvem). To, že někde nevisí cedulka: "Centralizované místo Forex" je absolutně nepodstatné. Na tento bezmála 20 let starý systém je dnes napojeno přes 5000 řekněme "organizací" (většina bank, různé fondy, velcí investoři, brokeři atd. atp.) ve 130 zemích světa. V každou doslova milisekundu tak vzniká v tomto systému cena (nabídka vs. poptávka) pro cca 40 hlavně obchodovaných páru a další 50 méně obchodovaných měnových párů, kterou přebírá takřka celý finanční svět. Tento system dovoluje (a proto vlastně i vzniknul), aby se kdykoliv a aby mohl kdokoliv najít protějšek pro nákup/prodej daného měnového páru. Proč a jak tento systém vzniknul - viz seriál o FX - první díl. Analýzy vývoje cen měnových párů (např. od Bloomberg, CNN, Reuters, různých bank atd.) vycházejí z konkrétní ceny, která je tvořena právě tímto systémem.
3. Následné vztahy při realizaci výměny - banka vs. jiná banka, banka vs. ECN broker, banka vs. retail broker jsou už jiná kapitola a vychází z nastavených podmínek mezi bankami navzájem (proto se i občas používá termín mezibankovní trh), vztahy mezi brokery a hedgující bankou, politikou a specifiky brokera (ECN,Retail) atp. Velcí brokeři samozřejmě podléhají regulaci.
4. To že se většinou argumentuje tím, že na futures je ve stejný okamžik stejná cena a na FX ne, jsou v případě FX ony hrušky a jablka. Dřívější systém devizové výměny (tehdy jen mezi bankami) krachnul v roce 1973 hlavně proto, že byla nastavena jednotná cena pevných kurzů, která se v průběhu dne měnila jen nepatrně. Dnes nikdo nebrání bance X, aby provedla transakci s bankou Y za třeba jiných podmínek než vidí u Reuters, který je ale vždy brán za bernou minci aktuálního stavu. Něco podobného platí i ve vztahu banka vs. broker vs. klient.
Ještě jednou - nesrovnávejte nesrovnatelné, jak ve specificích trhů, tak např. i v objemu (objem obchodů na FX je dnes už kolem 3 biliónů dolaru denně). To že někdo doplatil na "necentralizovanost" trhu (pokud je myšlen FX) je trochu úsměvné. Pokud někdo na to má (prostředky a někdy i kontakty) může obchodovat přímo měny přes banku, jiný přes ECN a další přes retail. Všude budou v okamžiku X jiné podmínky (i jiná cena) a je to jako ve všem - hlavně o penězích.
SID

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 2 týdny později...

TO SID: ahoj Side mohl by ses vyjadrit k tomuhle: www.forexfactory.com/showthread.php?t=5809 ?
jde o prispevek od rusty forexmana. Nasel jsem ho na forexovem oddeleni tady na financnikovi.Zatim se k nemu tady nikdo nevyjadril, s kamaradkou bychom radi do forexu dali cas atd.,ale tenhle chat z od rustyho nam sebral vitr z plachet k dalsimu studiu forexu. dekujem za tvou odpoved R+R

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 4 months later...
×
×
  • Vytvořit...