Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Diskuze k článku: Poradna: jak na ztráty vyvolávající další ztráty


Doporučené příspěvky

Na kopenie strát má vplyv 6 vecí: očakávania, risk, poznať pravidlá pravdepodobnosti a štatistiky, edge, stop-loss a disciplína.

1. Očakávania - Ak niekto čítal Market Wizards zistí, že za obrovský úspech sa považuje ak niekto zhodnotí účet o 100%. A to hovoríme o špičke a a väčšina obchodovala v časoch trend following systémov, ktoré im vyniesli veľké zisky. Reálne ak niekto dokáže zhodnotiť účet konzistentne(viac rokov po sebe) o 25% tak sa bude považovať za výborného obchodníka...
Keď som začínal, tiež som videl jachtu o pár rokov a že si na nej budem pot utierať Benjaminom F. Odkedy som zreálnil očákávania moje výsledky sa rapídne zlepšili. Pretože ak sú extrémne budete tlačiť na pílu...Pri 5000 USD ako väčšina začína je však 25% strašne málo že ano?

2.Risk - chlapec je viac-menej gambler. Pretože mať zisk za 2 dni cez 20% je síce super, ale znamená to, že jeho risk aj zisk je neadekvátny výške účtu. Čo pri každej strate má veľký vplyv na psychiku. Reálne by na každý obchod mal riskovať pri intradennom obchodování medzi 1-2% a limitovať počet obchodov po stratách. Pri pozičnom možno 1-3%. Inak povedané mať mindset I dont care čo sa stane v nasledujúcom obchode. Ten budete mať len vtedy ak riskujete adekvátne k výške účtu a každá strata na vás nezanechá stopu.

3.Pravidlá pravdepodobnosti a štatistiky - Ak si niekedy niekto nájde čas a preštuduje si knižku o pravdepodobnosti zistí, že každý obchod je len hod mincou. Ak máte edge máte ju mierne vyváženú na vašu stranu(hlava). Inak povedané, môžte mať sebelepšiu analýzu nikto nevie predpovedať výsledok nasledujúceho obchodu. A to znamená,že orol padne pri 100 hodoch veľa ráz. A môže padnúť aj v sériách a dlhých. Tak prečo by som stresoval pokiaľ viem, že aj tak hlava padne viac krát avšak len pokiaľ mincu(obchody) hodíte veľa krát, máte reálne očakávania, dodržujete risk a máte edge. Všetko so všetkým súvisí.

4. Edge - tu by som sa moc nerozpisoval, lebo je to na samostatnú tému, ale musíte ho mať bez toho ste hotoví. Môžte mať money managment, psychológiu atď zvládnutú avšak ak nemáte edge z dlhodobého hľadiska nemôžte byť ziskoví.


5.Stop-loss - jeho umiestnenie je veľmi dôležité. Väčšina ho má umiestnený veľmi blízko vstupu. Avšak malé straty sa rýchlo nasčítajú. Ja si osobne myslím, že trhy sú tak náhodné a je tam toľko odpadu, že stop-loss musí byť umiestnený veľmi ďaleko od vstupu a v prípade pohybu vo vašom smere ho rýchlo posúvať. Malý stop-loss vás zabije. Ďalšia vec, ktorá akonáhle som zmenil som kľudnejší, výsledky lepšie a je to správna vec. Tu vznikne asi silná opozícia voči mne, ale je to môj názor.

6.DISCIPLÍNA - znamená všetky stanovené pravidlá dodržiavať. Ak nie ste disciplinovaní raz za týždeň nehovorte, že ste disciplinovaní. Nie ste. Znamená to dodržiavať stále a za každých okolností.

Keď to zhrniem - pokiaľ máte edge, riskujete adekvátne k účtu, máte reálne očákávania musí sa Vám obchodovať v klude.


Takže ak budem mať 5 strát po sebe a vytvorí sa situácia, do ktorej chcem vstúpiť- Čo urobím? vstúpim, lebo tá mierne vyvážená minca padne viackrát na hlavu aj tak.


Link to comment
Sdílet pomocí služby

Zdravím,
...pro mě je důležité znát a hlídat si stress point, snad vše mizerné začíná až za stress pointem...!
Popřemýšlet jaká byla míra stresu u největších chyb, jak se mění to čemu věřím když se odstanu za stress point?
Jaké drobné ukazatele mohu pozorovat přes den, v běžném životě, které signalizují, že nejsem v pohodě?
..a co mě napraví... :) ?

Link to comment
Sdílet pomocí služby

..no vlastně jo:)

vysvětlim:

Stress point je bod kdy nám míra stresu už narušuje racionální myšlení,
ztrácíme chladnou hlavu...

-hra o peníze, zisky ztráty očekávání = může to být stresující

Na stres reagujeme různě, ale jak je ho moc, tak už asi nějak není energie pro racionální myšlení
a stáváme se jaksi primitivnější:) Zkrátka.. stres ničemu nepřidá. Tělo se samozřejmě stresu brání
a při přemíře stresu už mu půjde hlavně o únik nebo eliminaci stress faktoru:) Aneb už udělám cokoli,
jen ať je od toho pokoj...

Dále, ať chceme nebo ne, tak soustředěným sledováním ceny (graf), se stáváme účastníky hromadného
psychologického jevu, dostáváme se do davové mentality.. a opět... ke sklonům k primitivnímu jednání
a spontánnímu odreagovávání se:) (Znáte to, ID je nejtežšší, tradeři si sledují stress, relaxují,
pauzují apod.)

A teď si tyhle věci spoj s tím, že se někde někomu objeví zcela nechtěné, nevhodné úkony mimo plán...
To je prostě ono, přílišná expozice. Něčím se to spustí, chytím třeba stopa velmi rychle,
když už sem skoro bral PT... a je to...
První chyba, dobrá chyba. Záchrana chyby? Teď, rychle, hned? Musím? Okamžitě?

Link to comment
Sdílet pomocí služby

.. to je mnohem zajímavější otázka :) hm a jak to popsat...

Tak co dělat abych se naučil víc dodržovat.


"Je nějaký rozumný důvod po ztrátě, dělat něco mimo rámec?
Ne.
Když vím, že trading ve stresu je nedobrý, kdy je vlastně tedy
ta vhodná příležitost obchodovat? Může mi vůbec něco utéct? I den kdy
ceny jen trendují jedním směrem se dá zkazit, když budu hrát ve stresu.
Může mi teda něco utéct? Mám se toho bát? Je teda nemožné dát si po ztrátě pauzu?
Ohrozí mě to?"

...tohle co jsem napsal můžou být jen slova na papíře. Ale když sem to psal,
nebo na to myslel, probíhalo toto: Myšlenka, uvědomění, energie, prožitek, myšlenka...

Aktivně sem znovu zvažoval svoje zkušenosti abych z nich něco vyvodil, nějaké uvědomění si.
Tím se dá myšlence energie, bude silnější, dostaneme ji z hlavy do srdce a budeme podle ní jednat.

A toto je ten tréning, kdy zužitkovávám své zkušenosti a posiluju to čemu věřím, ale ještě
to vždy nedělám. Jde o ten prožitek. Řešíme mentální problém, takže ho musíme řešit v mentálnu, de facto
přemýšlením, zpracováváme zkušenosti, máme prožitek uvědomování si věcí a posilování víry v ně.
Když si sednete s koučem, taky to s váma bude prostě probírat...:)
Jde vlastně o to nahradit vzorec chování, např po ztrátě se leknu a panikařím, za jiný, který zatím nedodržujeme,
neb má slabou energii, víru.. neuplatníme ho. Stres to navíc ponižuje k té původní reakci, ta má zatím energeticky navrch.

Až budu obchodovat, potřebuji zvládnout jeden obchod a ještě být dost v pohodě na to,
abych dokázal přestat. Jsem začátečník, takže nemůžu spoléhat, že si stress point uhlídám,
musím urvat jeden trade, udržet se v pohodě a konec. Možná to chce změnu MM, frekvence, nebo timeframe.
Expozice se musí snížit.

Ttímto procesem se následně co jejvíc indoktrinuji, než budu obchodovat, budu zpracovávat zkušenosti
a prožívat to uvědomění:) To by mělo zvýšit tu víru a energii, takže mám prodloužený čas na to, než
mě stres semele, abych si odbyl svů jeden trade a konec, nazdar. Cíl je, jakmile se začnu ztrácet, tak
se z toho pressu dostat pryč.

Takže, né to psát po papíře a číst si to. Tohle začnínáme vždy od nuly a trénujeme a prožíváme uvědomování
si věcí, tím se fixují správné postoje. Začít lze čímkoli co nás napadne a prostě se v tom furt rejeme. Když
máme třeba pesimistické myšlenky, lze začít i tím. Snad je to srozumitelné, takto se dají posilovat zkušenosti
a nemusíme jít kvůli tomu vždy do trhu. Uf:)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

×
×
  • Vytvořit...