Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Diskuze k článku: 19. Psychologie obchodování


Doporučené příspěvky

  • 10 months later...
  • Odpovědí 34
  • Vytvořeno
  • Poslední

Nejaktivnější diskutující

Dobry den,
chcel by som sa opytat ako rozlisit, ze ake straty su este pripustne a ake uz signalizuju, ze nieco nie je v poriadku a clovek by mal nieco zmenit (resp. prestat obchodovat) pred uplnym krachom. Napriklad ak zacnem obchodovat z 10tis $ najprv sa mi dari, a zhodnotim peniaze na 100tis $ no v zapeti v serii neuspesnych obchodov stratim 110tis, cize mam bilanciu -10tis $ .. Otazka znie, ci existuje nejake percentualne vyjadrenie ze kolko % do strat je este vhodne ist a kedy uz treba uvazovat v com je chyba. ? napr 200% 300% straty? lebo ak je to neurcitelne tak ma to vlastne moze priviest na mizinu aj ked budem pokracovat podla vasho odporucania s povodnou strategiou ktorej verim.. Nic mi nezaruci obrat od strat k zisku. Je to tak?

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Dobrý den,
myslím, že na toto neexistuje obecná odpověd, pro někoho je to série 5 ztrát za sebou, pro někoho 20. Jediné, co Vám dá uspokojivou odpověď, jsou jen Vaše poznámky a historie backtestů a papertestů, kde máte určitě vidět nějvětší ztráty a jejich série (drawdown). Je jasné, že se trhy mění a žádná strategie nebude fungovat na 100% pořád, ale je to o neustálém sledování trhů a konfrontace aktuálních výsledků s historií a Vašimi testy.

jinak Váš scénář: z 10tis. a 100tis. a pak zpátky na -10tis. mi spíš připomíná návštěvu casina :) na problém byste měl přijít daleko dřív.


ať se daří,
Míra

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 2 months later...

Ahojte.

Som novacikom a prave z psychologie obchodovania mam najvacsi strach. Som presvedceny, ze chcem obchodovanie skusit. Nechavam si zatial rezervu zhruba pol roka az rok (momentalny plan - mozno sa zacne skor), na pochopenie systemu - stanovenie si vlastneho planu a samozrejme studium a dotiahnutie ostanych veci ako vyber brokera a pod.
No takto na uvod sa hned zamyslam, ci vobec mam zacat. Skusil som totiz zo zaujimavosti testovat svoju psychiku na sice hazardnej hre, ale myslim ze ako trening a pochopenie vlastnej povahy je velmi napomocna - a to poker. A zo zaciatku som dosahoval slusne uspechy, do velkeho rizika som zvycajne nechodil a kontroloval si stratu. Po zhrnuti som bol stale mozno v nizkom ale predsa zisku. Hraval som totiz turnaje prevazne o malicke zanedbatelne ciastky. No po case a serii prehier, som sa snazil vyhrat svoj zisk spat naslednou hrou s vyssou stavkou. Snazil som sa to nejako obmedzit, ale stale sa mi dookola stava, ze po par vitazstvach a zisku - nasledne zakonite pridu prehry - a potom sa to snazim kompenzovat vyssou stavkou a samozrejme to chcem hned - riskujem moc a nakoniec cely zisk stracam - az po uplnej starte zisku sa opat zastavim a vec prehodnotim. Mozno je to prehnane porovnavat hazard s obchodovanim na burze, kde si clovek sleduje svoj plan - no mne tieto 2 sposoby ziskania zisku pripadaju v urcitych bodoch podobne a hlavne v psychologii.
Celkovo som takto za skoro rok - stale na nule - co sa vyhralo sa prehralo. Uvedomujem si chybu a psychicke zlyhanie, ale zial nepodarilo sa mi ho zamedzit. Pri obchodovani sa obavam, ze to bude podobne a pripadne zisky sa minu a nedajboze mozu prist straty.
Moja otazka teda znie, je vobec mozne naucit sa pokore, rozvahe pod stresom a sebaovladaniu ? Mozno je to skor otazka pre psychologa, ale predsa sa spytam. :) Mozno sa niekomu z vas podarilo s tymto vyrovnat a naucit sa sebakontrole.
PS: Najhorsie natom je, ze niekedy sa pod tymto velkym rizikom podarilo nadobudnut danu stratu zisku spat... a clovek si potom v pomykove z prehry mysli, ze sa mu to akurat teraz podari znovu.

Prepacte za dlhy clanok, ale snad mi niekto s podobnym problemom odpovie, urcite nas je viac...
:)

Dakujem

Bohus

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 4 týdny později...

bolehlav,

toto si mozes vyriesit dvoma sposobmi: 1. maximalne striktny money manazment, ktory splnis do bodky. pokial je obchodny system funkcny tak bude z dlhodobeho hladiska zarabat aj keby si urcity cas len stratova, cize ta straty trapit nemusia.
alebo: 2. strata je pripustna dovtedy kym si presvedceny o svojej pravde. napriklad samotny obchod ber ako cajovu lyzicku. ktoru mas polozenu na stole a preklapas ju z jednej strany na druhu, kym sa nepreklopi aby sa otocila tak sa vzdy vrati naspet ako treba. pozri sa na obchod ako by nebol otvoreny a skus sa presvedcit do nastupu na obe strany. ak dokazes prijat realitu tak to pojde. pokial je uz viac pravdepodobnost na stranu ktora je proti tebe tak zober stratu, lebo vsetko je to len miera pravdepodobnosti, a ked je nieco malo pravdepodobne tak to netreba pokusat. takymto pristupom mozes dojst len k zaveru ze ak mas straty ktore su uz neunosne tak treba nieco robit s obchodnym systemom so vstupmi a vystupmi.

PS: obchody staci ked vychadzaju na 30%, zvysok je uz len o tom ako s nimi nalozis ked su otvorene. aj pri takomto malom %te moze equity rast.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Bohus_SVK,

ten poker je na toto velmi dobry priklad. vezmi si ze by si ho hral dlhodobo s ludmi ktory ho hraju pre zabavu alebo prave pre tie emocie a mozno pre rychly balik prachov. kazdy z nich cas od casu zaryskuje a ked mu to nevyjde tak zaryskuje znovu a viac. a to je jedina vec ktorej sa musis vyhnut. ked mas teoreticke znalosti a postupne naberas skusenosti tak tie ti ukazu casom co a ako vylepsit aj technicky aj psychycky. nepojde to z nicoho nic. ale pokial si udrzis dve pravidla ktorym nesmies podlahnut: CHAMTIVOST a STRACH, tak to dlhodobo urcite pojde. a tiez jedno vseobecne pravidlo. NIKDY NERISKOVAT. je to presne ako ten poker. kaby si dokazal hrat podla najidealnejsej linie kde nejdes ani do maleho risku a dodrzis pravidla hry, tak ked si ako tak skuseny tak superi prehraju sami svojimi chybami.

rozhodne by som sa do toho pustil, ale s vedomim ze je to dlhodoba zalezitost, plna starosti, namahy atd. atd. vsetkemu treba cas a prax, vypada to nemozne ale je to mozne a za slusne prachy. byt ukazneny a nevzdat sa nikdy je asi najdolezitejsie, ale rozhodne to ide.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 5 months later...

Ahoj Bohus,

poker hrajem viac ako rok a mozem potvrdit ze je mozne stat sa winning playerom. Niektore veci su podobne s tradingom, niektore nie.

Tiez je to suboj hracov pricom herna dostava rake vzdy. Ako v tradingu je to suboj traderov, brooker ma svoju komisiu vzdy, nezalezi kto vyhrava a kto naopak prehrava.

Tiez je to poctive sebavzdelavanie a disciplina co robi winning playera. Rozhodnutia ktore robis ako player musia mat +EV (expected value). Nieco na styl RRR, t.j. stoji za to otvorit obchod (hrat tieto karty z tejto pozicie v raisnutom pote s 3 callermi?). Vysoke pary su napr. dobre max. proti dvom oponentom, pricom rozne flush alebo straight draw maju +EV niekde od 3 hracov viac v pote.

Takisto potrebujes rozumiet ako mysli protivnik, poradit si zo sebou ked napriek dobrym rozhodnutiam mas zle vysledky - straty. Tiez hrajes na long term vysledky ratajuc z kratkodobymi swingami.

Co sa mi na tradingu paci je ze ked sa naucis tradovat viac kontraktov tak na pridavanie dalsich kontraktov nepotrebujes nasobne viac novych vedomosti. Ked sa posunies o limit vyzsie v pokri, tes sa na tuhsich hracov.

A posledne dolezite tak ako v tradingu funguje money management, v pokri funguje takzv. bankroll management, co je zakladna ochrana aby si v zlych dnoch neprisiel o svoj herny kapital.

Je to inac zabava sledovat ako s clovekom mavaju centy ked hraje o realne peniaze. Myslim ze je to dobry trening aby si clovek so sebou poradil. Fajn priprava na trading.

Ako by som postupoval ja: Stanovil by som si striktne pravidla bankroll managementu, hral na najnizsich limitoch (zaplatim za svoje chyby menej, kym sa ucim), zvolil limit holdem (nolimit ma vacsie swingy co ti evidentne nerobi dobre) a hral a ucil sa v pomere 2:1 alebo 3:1, t.j. na kazde 2 alebo 3 hodiny hrania hodina studia, prip. analyzy vlastnej hry v poker trackeri alebo inom podobnom programe.

Myslim ze je dobre ze si nasiel tieto tendencie v sebe pocas pokru, v tradingu by ta to stalo pravdepodobne podstatne viac. Ak to zvladnes tam, bude ti lahsie tradovat.

V tradingu by ta mohli zaujimat komoditne spready myslim koli relativne kludnemu priebehu obchodu, skus na to pozriet ci to nebude to prave makove prave pre teba.

Nech sa dari Bohus, qwery1.

Link to comment
Sdílet pomocí služby


Dobrý den,

článek je to inspirativní, chtěl jsem se zeptat na několik věcí. Tomáš vždy, alespoň dle jeho vyjádření, preferoval výstupy na základě PT. Je toto náznak posunu ve strategii? Já sám vystupuji na PT, ale když je trh v silném trendu v můj prospěch PT posouvám a řídím se na výstupu indikátory. Dále by mě zajímal současný stav intradenního obchodování v této době a to hlavně názor administrátorů a obchodníků, kteří se intradenním obchodováním skutečně živí. Myslím, že malé kvalifikované shrnutí obchodování v současné situaci by zajímalo většinu obchodníků.

Děkuji

Ať se daří.




Link to comment
Sdílet pomocí služby

to Tomas,
taktez dekuji za rychlou odpoved. zrovna sedim u grafu, vasi nove knizky a tzv. "medituji" nad systemem. FinWin jsem zkousel live jen cca dva tydny a to zrovna v dobe kdy nastala ta krize a vse zacalo litat. Diky tomu jsem ted 5k minus. Ale nevzdavam se a hledam sve chyby. Kdyz jsem si projel ty obchody, zjistil jsem ze mi trh pokazde od close ujel a to klidne i o 50 a vice usd (trh TF), nacez jsem logicky o tuto hodnotu zvetsil SL. A diky aktualni vysoke volatilite na kterou jsem nebyl pripraveny(nestacily SL+prakticky pokazde velke slippage) jsem mel WIN RATIO cca 20%... Ted momentalne bojuji s depresi a jsem na jakemsi mrtvem bode, kdy nevim co bych mel delat... Zkousim i ciste patterny dle technicke analyzy, ale nejak si tim nejsem jisty. Mel byste radu pro nehoko kdo ztraci viru a nevi kam a jak se posounout opet vpred? Mozna jste byl v podobne situaci, tak treba budete vedet co pomohlo vam. PS: Co delate kdyz Vam ujede close treba o 50 usd na trhu TF s RB150usd? Drzite si stale svych 150 SL nebo adektvatne zvetsite SL na 200? Dekuji

Link to comment
Sdílet pomocí služby

A jeste jedna vec, nebylo by lepsi pouzivat LIMIT prikazy nez MARKET u RB grafu? U RB se daji usecky pokud nejdou prilis rychle odpocitavat a tim padem zadat LIMIT s predstihem na dopocitany close a pak uz jen posouvat podle potreby az na presny close, popripade close+-1tick kdyby se trh nahodou tesne tick pred close rozhodl ze zmeni smer (pred par minutama se mi to stalo na demu :-) Dekuji

Link to comment
Sdílet pomocí služby


×
×
  • Vytvořit...