Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Obchodný a psychologický denník


eminencia

Doporučené příspěvky

Zdravím všetkých forumerov

Viem že pre Vás na fóre som nováčikom, hoci tradingu sa venujem s menšími prestávkami asi 3 roky. Informácie o tradingu získavam z literatúry a internetu, zatiaľ som neabsolvoval žiadny vzdelávací kurz. Obchodujem live 4-tý mesiac.

Cítim že mi v tejto situácii chýba kontakt s ostatnými tradermi oveľa viac ako v akejkoľvek inej situácii predtým.
Preto som sa rozhodol podeliť o svoju skúsenosť s live tradingom a postupne zverejniť svoj kompletný obchodný denník a vytvoriť priestor na diskusiu nad tým ako si viesť obchodný denník a ako si z jeho výsledkov brať poučenie prípadne korigovať svoj obchodný systém podľa reálnych výsledkov. Denník obsahuje screenšoty každého dňa, informácie o každom obchode a zároveň moje vnímanie obchodného dňa situácie na trhu, príležitostí aj popis svojej vlastnej psychiky. Uvedomujem si, že sa jedná o veľmi individuálnu záležitosť a ponúka sa množstvo rôznych pohľadov a názorov, čo vnímam ako príležitosť na plodnú diskusiu.

Stručný úvod k obchodnému systému

Obchodujem variáciu systému finwin, s trendovými patternami 0/v a 2v a s protitrendovými patternami 0/100 a extremecross. Mám pevne určené SL a PT na hodnotách 100$ a hodnote 250$, pri otvorenom profite 200$ posúvam SL 1 tick nad BE. Pri zvažovaní vstupov do obchodov najprv sledujem 2 vyššie TF (Day, 60min) a predovšetkým cenové formácie a S/R úrovne, ktoré sa v nich vyskytujú.
Pre vstup do obchodu špeciálne pri trendových patternoch je pre mňa veľmi dôležité vytváranie cenových patternov a celková situácia na cenovom grafe, čo bude zjavnejšie práve z cenového grafu.

Predpokladaná vykonnosť:

Systém v mojom vnímaní podľa bektestov generuje 20-35 obchodov mesačne s priemerným ziskom 650$ na kontrakt mesačne s maximálnym drawdownom 1 800$.

Svoj obchodný denník budem zverejňovať v týždenných intervaloch, pričom zverejním vždy jeden mesiac svojho obchodovania, po 3 týždňoch budem zverejňovať svoje pôsobenie vždy za uplynulý týždeň.

Ešte predtým ako tu zverejním svoj prvý mesiac, vám dám najprv priestor na prípadné otázky, aby ste si ho už potom mohli pozrieť s aspoň základnou predstavou o tom čo môžete očakávať.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

eminencia,

ohladom vykonnosti Vasho systemu - nikde nepiste, aky trh obchodujte a za ake obdobie su tieto vysledky, ale nepaci sa mi pomer priemerneho mesacneho zisku s max DD. Jednoducho sa mi zda, ze ten prepad je prilis vysoky na to, aky zisk nakoniec dostanete. Drawdown cca 1800 usd mam pri jednom mechanickom systeme na mini Russelli, ale priemerny zisk za mesiac je tam okolo 3 tisic usd. Skuste tu statistiku rozpisat podrobnejsie.

Zaroven, v tom lepsom pripade, mate priemerny zisk na obchod 32,5 usd, co je dost malo. Ustat ten prepad bude dost narocne, a tak si myslim, ze aj ostatne parametre systemu tomu musia odpovedat. Plus pocitajte s tym, ze budete robit chyby, co Vam vysledok este skresa.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Hm... a potom sa tu prezentuj s nejakou snahou. Ani usta nestihnes otvorit, uz sa do teba obuvaju, hned ti zoberu chut. :)... by som sa ale vobec necudoval, keby sa nato cele eminencia z vysoka vietečo...... Ja osobne mu drzim palce, aby jeho snaha, zverejnovat svoje live vysledky, navyse popri obchodovaní, vydrzala. Ak nie, bude dost casu mu to pripomenut. Pockajme trpezlivo na detaily. Nie je vhodné dopredu kuvikat.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Ja tu nevidim ziadny negativny prispevok. Tak, aby to nebolo pochopene zle, myslim si, ze nikto eminenciu neodraduje od obchodovania. Samozrejme prajem vela stastia do zaciatku, ale start si treba dobre pripravit. Ak je system postaveny len na tom, aby bol aspon nejaky zisk a zvysne parametre sa neberu do uvahy, potom to bude velmi narocne na obchodovanie. Staticky backtest je nieco ine, ako trading v reale. Velky drawdown uctu sa pocas backtestu "vyrovna" rychlo, ale pri live si tie tyzdne (mozno dlhsie) v prepade musi clovek odzit a obchodovat 100% disciplinovane, aby sa potom dostal spat na BE. A to uz nemusi ustat psychicky. A vacsinou ani neustoji... Preto je lepsie este na cas odlozit live, aj ked uz ruka svrbi a pohrat sa s nastavenim systemu, aby to davalo ako-take vysledky do zaciatku.

Kazdopadne drzim palce a, samozrejme, prispievaj dalej!

Pekny zvysok dna

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Eminencia to je super, že chceš niečo takéto písať. Ja som sa rozhodol niečo podobné začať na svojom blogu. Zaujalo ma, že obchoduješ veľmi podobne ako ja.
Tradingu sa venujem veľmi intenzívne od r.2010 (cca 5hod. denne) a tiež približne rovnako dlho ako ty obchodujem aj na Live (od 1.1.2012).

Obchodujem TF, systém, ktorý vychádza z FinWinu. T.j. patterny 2v, 0/v, 0/100 a Extremcross. Avšak značne upravený podľa seba (najmä v tom, kedy neobchodovať). Tak isto pri vstupe si pomáham S/R úrovňami a najmä celkovou situáciou na cenovom grafe.

Môj systém mi v Backtestoch (ktorých som urobil už fakt veľa) nadeľuje približne 1200$/mes. s max. drawdownom okolo 1000$ (podľa Monte Carla samozrejme viac). Priemerne mám 12-14 obchodov za mesiac.

SL/PT mám nastavené na 150$/320$, pri Extremcrosse 150$/450$. Tiež používam BE pri otvorenom profite 200$ posúvam SL na +10$.

Píšem to tu preto, aby si vedel, že nie si sám vo svojom snažení a tiež preto, že aj ja som rád, keď vidím, že niekto obchoduje to čo ja.

Teším sa na tvoje príspevky a na komentáre ostatných. Ak ti to nebude vadiť rád pridám občas (keďže mám menšiu frekvenciu obchodov ako ty) aj svoje screenshoty na porovnanie.

Držím palce a nech sa ti darí.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Zdravím,

Fakt ma potešilo, že môj úmysel vyvolal taký silný úprimný záujem, naozaj som to nečakal, takže veľká vďaka vám všetkým.

nie že by som live obchodoval 3 roky, na live som štvrtý mesiac. 3 roky budú čo som objavil trading a venoval som sa jeho testovaniu a skúmaniu, testoval som množstvo futures trhov aj timeframov, na úplnom začiatku vlastne dokonca forex, nakoniec som sa pre live štart rozhodol pre to čo som tu popísal, pretože mi to prišla ako naiistejšia cesta a zisk nie je rozhodujúci.

Zverejňovať som sa rozhodol, aby som sa dostal do interaktívneho prostredia a získal pohľad "zvonku". Na hanbu a negatívne príspevky som pripravený, pretože som urobil aj nejaké školácke chyby, aj viem aký sviet (nielen) diskusných fór.

shany, prečo by som nemal zverejňovať aj výkonnostné parametre? A čo sa týka reálnej výkonnosti, to čoskoro uvidíte :)

NerudaSK, je super že máš na trading podobný náhľad ako ja, lebo bude super diskutovať s niekým, kto získal nezávisle odo mňa relatívne podobný pohľad na obchodovanie ako ja.

Ak teda ešte nebudú nejaké otázky, tak ja tu svoje výsledky zverejním už zajtra

Link to comment
Sdílet pomocí služby

shany: už mi došlo to nedorozumenie - Jedná sa o trh TF na 3 min. tf :).

xzajic: môj vnútorný cieľ je udržať toto vlákno živé kým budem cítiť že to má zmysel, nepredpokladám však že to bude dlhšie ako rok. Predsa len sa postupom času sa téma môže vyčerpať a svojím spôsobom stratiť na aktuálnosti.


Tu je link na môj prvý mesiac, kompletný denník tak ako som si ho viedol v období od 13-2 do 12.3.2012, keď som začal svoj prvý mesiac live. Žiadne úpravy ani zásahy.

www.sendspace.com/file/1dl83y


Keďže je to prvý mesiac, tak je vidno ako hľadám prístup a spôsob vyjadrovania svojich pocitov. Postupom mesiaca som si vykrištalizoval schému ako sa vyjadrujem pre svoj obchodný denník, pričom sa snažím oddeliť psychologickú a vecnú stránku obchodovania.

Za vecné považujem informácie o vstupoch motivácii a výpis z pohybov na účte
Za psychologické považujem: sekciu psychológia, a dôležité poznámky.

Keď si ho tak prezerám, cítim už určitý odstup voči osobe, ktorá si ho viedla, myslím že skúsenosť s live tradingom na človeku zanechá stopu.

Skúste teda napísať svoje skúsenosti a postrehy, prípadne sa môžete podeliť so vzorkami svojich obchodných denníkov. Nejde tu až tak o obchody samotné ako o spôsob vedenia obchodného denníka, hoci k akejkoľvek situácii na trhu budem rád diskutovať.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 5 týdnů později...
×
×
  • Vytvořit...