Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Jak obchodovat s futures v jiné měně než ve které mám účet.


flakac

Doporučené příspěvky

  • 8 months later...
  • 2 years later...

Zdravím všetkých,

Chcem sa s Vami podeliť o čerstvú skúsenosť s účtom u IB, na ktorom mám ako base currency navolené EURO. Za posledné mesiace mi z účtu začali odchádzať nezanedbateľné sumy, ktoré som identifikoval ako kurzové straty. Riešil som vnútornú dilemu a to:
1) V prípade že platí to čo tvrdia mnohí na rôznych diskusných fórach t.j, že base currency je u IB len kozmetická záležitosť pre reporty a moje zaslané Eurá boli po príjme na účet skonvertované automaticky na USD, mal som na posilňovaní dolára v položke kurzové rozdiely zarábať´ (strácal som, čiže toto neplatí),
2) V prípade, že prostriedky na účte sú skutočne vedené v mene označenej ako base currency, mal som byť v položke kurzových rozdielov na nule (opakujem strácal som, čiže ani tu toto neplatí).

Na účte som teda skúsil zobraziť všetky non-base currency transakcie a s prekvapením som zistil, že som mal nakúpený EUR-USD za cca 10% účtu. Nechápal som čo sa deje. Obchod s EUR-USD som okamžite uzavrel cez Ideal a dal som sa do pátrania, čo sa vlastne prihodilo (žiadny príkaz na menový obchod som totiž nikdy nedal. Obchodujem iba komodity).

Po neúspešnom prechádzaní info piamo u IB som cez Google narazil na diskusiu k článku o znižovaní kurzového rizika od neakého Nóra, ktorý v článku uvádzal IB ako super možnosť na prevody prostriedkov z jednej meny na druhú v rámci jedného účtu (predpokladal, že zmenou base currency naozaj konvertuje menu v ktorej má vedený účet). V diskusii zaznelo to že u IB je všetko v USD (čiže to čo opisujem v bode 1 v popise mojej dilemy). Na záver však v jednom príspevku zaznelo nasledovné (voľne preložím):

žijem v EN, takže na účte u IB mám logicky zvolenú ako base currency britskú libru. Keďže obchodujem európske aj americké akciové indexy, pri obchodoch mi automaticky boli zriadené podúčty v USD a EUR. Mám teda účet vedený v troch menách: GBP, EUR a USD. Tieto podúčty sú prednadstavené tak, že sa ponechávajú aktívne, ale v prípade záujmu si ich každý môže uzavrieť cez Ideal...

Čiže:
A: Peniaze u IB sú na účte v mene uvádzanej ako base currency;
B: Pri obchodovaní v inej mene ako non-base otvárate aj menový obchod, ktorý sa neuzatvára automaticky.

Z toho vyplýva nasledovné: Ak sa chcete vyhnúť kurzovým rozdielom, po každom zrealizovanom obchode uzavrite všetky non-base currency kontrakty.

No a keďže začína mať EUR veľké problémy, rozhodol som sa na čas zmeniť base currency môjho účtu na USD. Ale to už je o inom,ako som chcel písať...

Prajem dobré obchody

R.



Link to comment
Sdílet pomocí služby

Ešte malý dovetok. Je to presdsa len trošku ináč, ako som popisoval v predchádzajúcom príspevku.
Účet je vedený v mene, ktorú ste uviedli ako base pri vyplňovaní prihlášky do IB. Base si potom síce môžete meniť, ale je to naozaj len pre účely reportingu. Fyzicky máte peniaze stále vedené v pôvodnej base currency. Ak ich chcete konvertovať, treba na to použiť IDEAL popr. IDEALPRO (ak je transakcia dostatočne veľká). Ostatné čo som popisoval (myslím tým vznik podúčtov pri obchodovaní v inej ako base currency) však platí.

Tieto moje poznatky ma stáli cca 1 % účtu na kurzovej strate za obdobie 2 mesiacov. Nemuselo k tomu dôjsť, keby som si dôkladne prečítal informácie, ktoré som pri pozornejšom pátraní našiel na stránke IB. Odporúčam každému, kto si vedie účet u IB v inej mene, ako USD, alebo obchoduje trhy v inej mene ako ich base, aby si podrobne prečítali všetko čo sa týka mechanizmu financovania takýchto transakcií. Školné u mňa teroticky mohlo byť 5x vyššie...

Prajem dobré obchody

R.



Link to comment
Sdílet pomocí služby

Ahoj matemo,
diky za poucny prispevek. Tuhle libovku s ideal/idealpro jsem jeste nezkoumala podrobneji (zatim ji jenom vedu v patrnosti pro pripad, ze bych si chtela nejak "pojistit" dolar. Jenom se chci zeptat, jestli jsem to pochopila spravne - cele dva mesice jsi nepostrehnul, ze mas otevreny obchod na IDEAL ci IDEALPRO?? Ja mam v TWS hned prvni ousko portfolio-tady jsi prece musel videt, ze je otevrene i neco co Ti nic nerika, nebo jsou tyto obchody skryty jeste nekde jinde??

Diky,
g.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 2 months later...
  • 2 years later...

Zdravím všetkých.

Zdá sa, že na posledný príspevok nikto neodpovedal.
Tiež by ma to zaujímalo. Mám u IB účet v USD. Chcem tam poslať ďalšie peniaze, ale z EUR účtu v slov. banke.
Otázka znie:

1. Je možné zaslať na IB účet vedený v USD priamo eura? Zrejme áno, ale rád by som si to potvrdil.

2. Podobne, je možné premeniť priamo v IB EUR na USD, teda aby som mal všetko v jednej mene?
Zrejme áno, ale ako? Niečo som tu čítal o IdealPro, resp. FXPro. Vie ma niekto naviesť aspoň na IB stránky? Dáko to nemôžem nájsť.

Ďakujem.

Vlado

Link to comment
Sdílet pomocí služby

×
×
  • Vytvořit...