Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Psychologie obchodovani forex trhu


czaussie

Doporučené příspěvky

  • Odpovědí 301
  • Vytvořeno
  • Poslední

Nejaktivnější diskutující

Nejaktivnější diskutující

Publikované obrázky

euforos
Otazka na telo, ale proc ne...
Ano, ale uprimne receno nejsem uplne spokojeny s kalibrem a porad je co resit v oblasti konzistence a vzdy pritomne discipliny. Kdyz si udelame stupnici 1-10, 1 - prodelavat kalhoty, 10 - zivim se trhem, 5 - pomalicko pokrajicku zacinam neco malo a konzistentne vydelavat, tak jsem na "6". To je jeden z duvodu, proc jsem otevrel toto vlakno. Snad to pomuze ostatnim, a zaroven i mne. Na fx jsem relativne novy (1.5 let), ale leccos jsem se naucil a zazil na indexovych trzich mezi 97-04, i kdyz ne jako plnouvazkovy obchodnik (kterym zatim nejsem ani na fx).

Jedno je ale jiste, zacinam pomalu ale jiste "vydelavat" v oblastech discipliny a systemu. Pokud "profitujes" v psychologii, tak zbytek prijde sam. Je to mirne metaforicko-poeticke, ale neco pravdy na tom bude.

czaussie



Link to comment
Sdílet pomocí služby

Ahojte,
chcel by som sa pripojit do diskusie mojimi poznatkami. Psychyka v tradingu je podla mna velmi dolezita, a o svoju mysel sa treba starat. Pre zacinajucih tradrov je to mnohokrat nezvladnutelne a emocie premozu skoro kazdeho. a preto je dobre zacat trenovat disciplinu, ktora pomaha potlacat emocie pri obchodovani. Ale ako zacat? Pozrime sa na takych pilotov. Pred kazdym letom si musia zopakovat co maju robit, maju to presne definovane.Tak by to malo byt aj s tradingom. Ja osobne mam svoj money managment a obchodny system ktory presne definuje vsetko co by sa mi mohlo prihodit vycapeny na stene, a kazdy den rano si ho precitam, a verte mi ze to pomaha. A ked sa mi z casu na cas stane ze ma vyhodi stopka, a mysel mi zacne behat po roznych nezmyselnych moznostiach ako dohnat stratu, tak sa len pozrem na stenu a vidim co mam spravit. V tradingu musite vzdy vediet co mate spravit v danej situacii, neexistuje ziadne mozno sa to otoci, alebo dufajme ze sa to otoci. Taketo zmyslanie treba potlacat a to jasne definovanymi pravidlami, ktore si treba opakovat ako modlitbu. Dalej by som vam chcel ukazat ake obchodne pravidla mam a ktore dokazu bojovat s emociami:1 zisk/den=STOP, 2 straty=STOP, 1zisk/1strata=este jeden obchod,
2 zisky/1strata:STOP. Vacsinou po strate, u zacinajucich traderov nasleduje velmi zly emotivny pocit=ktory maju ludia zafixovany ako zlyhanie, nasledne sa zmensuje sebadvovera, a racionalne zmyslanie ide tiez bokom, co ovplyvnuje dalsie obchody po strate(vacsinou k horsiemu). Taketo presne definovane pravidla vas ochranuju pred iracionalnim spravanim v trhoch. po dvoch stratach mam cas na z analyzovanie toho ci som konal spravne alebo nie. Na druhy den idem do obchodovania znova s cistou hlavou. Odkedy som tie pravidla zacal pouzivat tak sa mi rapidne zvysila uspesnost.

Tak dufam ze to niekomu pomoze lebo mne to pomaha velmi :)

Vela uspechov vam praje Forexak :)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Emócie a disciplína idú ruka v ruke.
Prvé dva mesiace na live som porušil snáď všetky pravidlá z môjho obchodného systému, ku ktorému som sa dopracoval na deme. Bolo to z dôvodu prvých stratových obchodov a strachu z chybného systému. Potom som sa trochu spamätal a začal tam, kde som skončil na deme. Live účet pekne narastal, štyri mesiace som sa snažil dodržať obchodný plán a aj sa mi to darilo. Prišlo navýšenie obchodovaných kontraktov z 0,1 na 0,2 loty. Ďalší úspešný mesiac, skoro zdvojnásobený počiatočný kapitál.

Potom to prišlo. Pozeral som do obchodného denníka, rozmýšľal nad tým aký som dobrý a cítil som obrovskú radosť s toho, že sa pomaličky dostávam vyššie... Zapojil som teda do obchodovania nový neodskúšaný systém.
Po skoro okamžitom obrate v otvorenom obchode som nedokázal pripustiť, že by ma trh vyrazil na SL a znížil by účet (predsa som bol tak dobrý), takže som odstránil všetky stopky. Bol piatok večer, trhy sa zavreli a v nedeľu.... gap a -20$ na účte.

Sú to pomaly tri týždne, teraz idem doplniť účet a pokračovať v obchodovaní starého systému.
Dlho som rozmýšľal či to napísať, ale nieje hanba spadnúť, ale zostať ležať na zemi a nepostaviť sa na nohy.

Nielen strach je nepriateľ tradera, ale aj radosť a obrovské ego ťa zruinujú rovnako rýchlo. Takže pozor na akékoľvek emócie.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Nechcem naburavat vase predstavy o obchodovani forexu a aplikovani psychologie pri jeho obchodovani, ale uvediem vam aspon jeden priklad, ktorym z forexu taham peniaze uz roky a robi to tak cela profesionalna obec. Obchod zarobi $ aj bez toho ci riesim ci pojde trh hore ci dole, neriesim emocie a uzivam si po kazde koniec tyzdna.
Vsetko je len matika a volatilita.

NFA straddle s opciami, pretoze volatilny den hra v prospech takychto relativne safe strategii:
Zvyknem ich otvarat niekolko desiatok a to tieto piatkove NFA boli vcelku slabe, trh vahal a menil smer a nakoniec uplne otocil. Ak najde smer hned a nezastavi tak zisk zo straddle este viac narastie. Pridavam graf oboch opcii. V kurzku su tie pociatocne entries a exity. www.financnik.cz/forum/file.php?17,file=3075

Nakup na open:
Big point value = $125000

Nakup CALL strike (133000) na 0.0026 predaj na 0 (expiracia) => -0.0026x125000=-$325
Nakup PUT strike (133000) na 0.0046 predaj na 0.0084 => 0.0038x125000= $475
$475-$325= $150 na jednu opciu bez prace stresu a riesenia dilemy ci hore alebo dole :D

Nakup CALL strike (133000) na 0.0026 predaj na 0 (expiracia) => -0.0026x125000=-$325
Nakup PUT strike (133000) na 0.0046 predaj na 0.0096 (expiracia) => 0.0050x125000= $625
$625-$325= $300 na jednu opciu cize 2nasobny zisk ako v prvom obchode.


Nakup cca 30 minut po NFA

Nakup CALL strike (133000) na 0.0045 predaj na 0 (expiracia) => -0.0045x125000=-$562
Nakup PUT strike (133000) na 0.0019 predaj na 0.0096 (expiracia) => 0.0077x125000= $962
$962-$562= $400 na jednu opciu cize este vacsi zisk.


Nakup cca 2 hodiny po NFA

Nakup CALL strike (133000) na 0.0024 predaj na 0 (expiracia) => -0.0024x125000=-$300
Nakup PUT strike (133000) na 0.0006 predaj na 0.0096 (expiracia) => 0.0090x125000= $1125
$1125-$300= $825 na jednu opciu.

[bold]$150 + $300 + $400 + $825 = $1675 len zo 4 uvedenych opcii. Naklady su cca $3k. Broker na poplatkoch na tom ziskal minimum. [/bold]

Pre opcii neznalych citatelov upozornujem, ze v obchode sme neriesili ci market pojde hore alebo dole. Ci boli NFA cisla pozitivne alebo negativne, alebo ci sa nam tamten indikator pretal hore a iny zase dole. Cisla ani indikatory ani smer ma nezaujimali. Jedine co ma zaujimalo bola volatilita a poriadny move. Stopka boli zaplatene opcne premie, nizsie to uz nejde.

Toto je pre vas [bold]zdarma lekcia[/bold] od profesionalov ako zarabat bez toho aby trader neriskoval vela a aby neriesil kazdy tick pohyb a vlastny strach a v pohode pri kave si uzival kazdy prvy piatok v mesiaci.
Je urcena pre ludi nielen vo forex vlakne vzrusujucich sa nad samotnymi NFA cislami (a dalsimi makrami a forex newsami), nad divokymi pohybmi, hladajucich holy grail vo vstupnych podmienkach a hladajucich najidealnejsi stoploss na trhu :). Je urcena pre vacsinu traderov aby im rozsirila obzor dalej za horizont, za ktory nemozu dovidiet nakolko im to vlastne predpojatie chapania trhu zial asi neumoznuje.

Na currencies sa da zarabat aj bez prehnanych emocii a zbytocnej psychologie. Taketo rady vam neda na trhu nik a zvycajne nie zadarmo ale za cenu draho zaplatenych skoleni ci kurzov, pretoze 90%tna vacsina trhu je v dlhodobom horizonte odsudena alebo na breakeven alebo na totalne straty, zial.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

joachim

Nemůžu si pomoct, ale ty tade prostě jenom děláš machry. Do vlákna o psychologii plácneš něco o opcích a nezapomeneš zdůraznit, že to je lekce zdarma od profesionálů. Jseš fakt borec, kterej obchoduje na Forexu, wow.

Pokud chceš opravdu pomáhat a radit, tak založ vlákno Forex a opce (pokud ještě není) a dej všechny rady, který chceš a můžeš, ale tyhle tvoje off topic výstřelky a provokace jsou fakt zbytečný...

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Lip:

toto si napisal pred 2 dnami:
"Velmi užitečné vlákno, psychologie při obchodování je v současnosti moje největší bolístka. Imo je nejvhodnější mít co nejpřesněji definovanou metodiku, aby člověk při obchodech co nejméně zapojoval hlavu. Ideální je jí nemuset používat vůbec, aby to mohlo fungovat tak, jak říká Woodie. We don´t think, we just react (nepřemýšlíme, ale jen reagujeme)."

To co som ti hore popisal je presne v duchu "aby člověk při obchodech co nejméně zapojoval hlavu".
Neuraz sa ale:
1. alebo tomu co som napisal ani za mak nerozumies,
2. alebo tu hlavu nezapojujes ani ked pises do fora niekomu co je a co nie je offtopic.

Obchodny system a psychika uzko spolu suvisia. Ak je trejd na tebe, na tvojej hlave na diskrecnosti, ktoru pouzivas mas sakra problem a zapasis so svojim fear&greed. Ak je trejd postaveny na profesionalnom obchodnom systeme alebo pristupe zalozenom na [bold]matike [/bold] tak si v klidku a posedavas si na kave a zarabas. Cele co som tym predoslym prispevkom chcel povedat je, ze existuje aj ina psychologia a mentalna struktura tradera ako len vystraseny "traderko" co nahana trend cely mesiac a castokrat na konci aj tak nic z toho a prakticky stale riesi svoj [bold] backlog[/bold] (to slovo si najdi v slovniku v psychologii tradera je dost dolezite, priam klucove)

Prave som ti dal navod ako zarobis a nestresujes. Skus povedat koho ineho moze toto provokovat ako len cloveka co nevie o co ide. Skus jeden logicky dovod. To co som napisal ma s psychologiu viac ako si asi vies predstavit, skus len otvorit oci a rozmyslat aj s druhou hemisferou.

Same dobre obchody zelam aj vsetkym tym, ktory nemaju radi profit.

Link to comment
Sdílet pomocí služby


×
×
  • Vytvořit...