Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Diskuze k článku: 19. Psychologie obchodování


Doporučené příspěvky

grand.davis

Mám nyní ten samý problém. Trhy se již naštěstí uklidnily, přesto jsem se dostal do ztráty. Není sice tak velká, jako ta vaše, ale je dost velká na to, aby mě paralizovala. Přesto jsem za ni "rád". Proč? Protože si myslím, že mě dokáže srovnat hned na začátku. Když jsem začal, udělal jsem zisk. Pak přišly ztrátové obchody. Ve snaze pokrýt ztráty jsem bral vše, co se namanulo. To samozřejmě způsobilo další ztráty. Naštěstí jsem stále udržoval konstantní SL, takže jsem nepřišel o tolik. Nicméně jsem nedodržoval maximální únosnou ztrátu na den, kterou jsem si předem stanovil v plánu. Teprve když jsem se dostal na -20% z mého účtu, tak jsem pochopil, co je psáno ve všech článcích o psychologii. Začal jsem tedy na sobě pracovat (zatím mi to ale moc nejde). Hlavními mými problémy jsou.

1. Potřeba pokrýt nakumulovanou ztrátu. Ve své hlavě se nyní snažím tuto ztrátu odepsat tak, abych na ni nemyslel. Představuji si, jako bych dal ty peníze za dovolenou, která ve finále nestála za nic. Nicméně jsem se z této dovolené poučil, že už nebudu jezdit do levných arabských destinací. Paralela k tradingu, že nebudu přeobchodovávat a budu vyčkávat pouze na ty nejlepší obchody, ve kterém mě vše hraje do karet a budu mít ze signálu dobrý pocit.

2. Strach vzít další obchod, i když splňuje má pravidla. Díky tomuto problému přicházím o spoustu pěkných příležitostí, které by mě umožnily pokrýt ztrátu a případně vydělat. Stává se mě, že při OK signálu se zaseknu a nejsem schopný zadat objednávku. Když pak vidím, že by předchozí dva obchody vyšly, pak vemu třetí signál a ten je jako na potvoru ztrátový. Mám problém s konzistencí obchodování. Zde mě nezbývá nic jiného, než s tím bojovat. Zkrátka se musím překonat, abych zmenšil strach z toho vzít další obchod. Přinejhorším pojedu zase na dovolenou, která bude stát za houby.

3. Mám strach z toho, že když riskuji max 100 USD a PT mám nastavený na 250 USD (nastavení vyplývá z důkladné analýzy MAE/MFE), že nebudu schopný svou ztrátu pokrýt. Musel bych mít 10 obchodů v řadě, abych se dostal na nulu. To při mém způsobu obchodování dle bodu 2 jaksi nevychází. Přitom, když si udělám zpětný backtest grafů, na kterých jsem obchodoval a bral bych každý signál odpovídající mému OS, tak bych byl již dávno v plusu. Opět mě nezbývá nic jiného, než s tím strachem bojovat a omezit jeho vliv na mě. Všechno je to v mé hlavě, ale nevím, jak to z ní mám dostat.

Abych se cítil "v pohodě", tak nyní po první ztrátě končím. Proč? Protože nyní jakákoli ztráta u mě spouští proces, který mě zatemňuje mozek. Do druhého dne se z toho vyspím a jedu na novo.

Z výše uvedených důvodů bych také přivítal, stejně jako vy, nějakou radu, co s tím mám dělat dál. Nyní se také zmítám v depresích a zoufalství, ale stále věřím, že to vše dokážu překonat neboť věřím, že ta ztráta má svůj důvod, který má za úkol mě posunout dál. Jen nevím jak. A jak jste se s vaším problémem popral vy? Váš poslední příspěvek je z listopadu a od té doby se mohlo vše změnit.

Jinak všem přeju, aby se jim v tradingu a v životě vedlo tak, jak si sami představují, aby to tak bylo.

S pozdravem Ruda

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • Odpovědí 34
  • Vytvořeno
  • Poslední

Nejaktivnější diskutující

Ahoj Rudo,
vsichni jsme na stejne lodi. Ja jsem taky zacatecnik (obchoduji od ledna a jsem cca 500usd v minuse) a nejsem schopen ti dat nejake rady, které mluvi z dlouholete zkusenosti. Zkusim ti ale napsat par věci, které me osobne pomahaji.
Tak prvne si myslim, ze tvuj bod cislo 1 je to co by jsi mel udelat. Nesnazit se dostat peníze zpet. To není tvuj cil v tradingu. Tvuj cil je stat se konzistestne profitabilni obchodnikem.
K bodu 2. Ja mam taky strach, verim ze vsichni mame, ale zacinam se dostavat do stavu, kdy ho pomalu prekonavam. Poslední tyden na sobe citim, ze jsem ve stavu "je mi to jedno". Ne v destruktivnim smyslu. Ale pokud mam validni signal, tak ho vezmu. Vyhra, zadne emoce, max se usmeji, prohra zadne emoce. A jedeme dále. V tomhle tom mi neskutecne pomohla knizka od M. Douglase-Trading in the Zone. Každý den i nekolikrat denne si opakuji jeho 5 fundamentanich pravd a mozna uz se mi zacinaji vstepovat do podvedomi. Pokud je totiž zakorenis jako něco, cemu beze zbytku veris, tak se tak zacnes i chovat.
Tady jsou ty pravdy:
FIVE FUNDAMENTAL TRUTHS:
1. Anything can happen
2. You don’t need to know what is going to happen next in order to make money
3. There is a random distribution between wins and losses for any given set of variables that define an edge
4. An edge is nothing more than an indication of a higher probability of one thing happening over another
5. Every moment in the market is unique

Netusim jestli umis anglickym, pokud ne, tak napis a ja ti to prelozim.
K bodu 3, tvuj systém vypada skvele, ja osobne bych si pral win-risk ratio 2,5:1. Nesmis se opravdu zamerovat na to dostat něco z trhu zpet, protože tak to není. Trh ti nic nedluzi. Odepis ty peníze a soustred se na to byt konzistentni.
Ještě me třeba pomaha v tezkych chvilich mit motivaci. Mam tady nad PC nastenku, kde mam co vsechno chci dokazat (postavit dům, mit rodinu a kupu zdravych deti, pomahat socialne slabsim apod) a tohle je pro me neskutecny motor. Verim, ze nakonec uspeji. Je to jen otazka casu a me vytrvalosti.
Preji ti moc uspechu a at prekonas ty pocatecni tezkosti. Ja osobne jsem, ale presvedcen, ze az prekoname tyhle zacatky, tak zase prijde něco jineho co nas potrapi. Trading je škola na cely život.

At se dari
Honza

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Honzo díky za podporu,
tu knihu od Douglase jsem nečetl, protože čekám, že se od něho něco připravuje v češtině. Ty věty si však přeložím. Díky. Na vědomé úrovni vím, že dělám chyby, když nejsem konzistentní a stále myslím na tu ztrátu, za kterou si můžu tím, že jsem nedodržel svůj plán. Myslím si, že mě snad ani nežere ta ztráta jako to, že ta ztráta v takovém rozsahu vznikla tím, že jsem udělal chybu - nedodržel jsem plán a nechal jsem se ovlivnit emocemi. Podlehl jsem emocím, což není dobře. Nyní si zřejmě podvědomě myslím, že když tu ztrátu smažu, tak tím smažu hlavně svou chybu, za kterou se zřejmě podvědomě trestám??? Na podvědomé úrovni mám zřejmě nějaký blok, který musím odstranit. Věřím, že to příjde časem stejně, jako to přišlo u tebe. Musím na sobě stále pracovat. Rozhodně se nevzdávám. Mimochodem, také mám nad hlavou nástěnku s mými přáními. Uź to mě drží nad vodou. Jinak jsi mě pomohl už tím, že jsi do mě napumpoval optimismus a vědomí, že si tím musí zřejmě projít každy, aby poznal své slabé a silné stránky.

Ruda

Link to comment
Sdílet pomocí služby

To majkll:
Snažím se najít můj problém, a podle mě je toto můj problém, možná mám jiný problém než většina ostatních.
Myslím si že když trader začne jednat impulzivně že je to problém vědomí, trader ví že se to takto dělat nemá, ale dělá to tak, protože chce třeba vymazat ztrátu, prostě to tak chce.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

krakra:

ja myslim, ze to je presne naopak, nez pisete..

impulzivni jednani podnecuje strach, chamtivost..a nikdo rozumny zrejme vedome nechce mit velky strach ani nechce byt velmi chamtivy..tudiz je to podvedoma reakce..

stejne jako treba kdyz je nekdo tlusty, tak vi, ze by nemel jist kazdy den kilo zakusku..ale kdyz je v depresi nebo prepnuty, tak jednoduse "zkolabuje" a napraska se, co to de...ale vedome vi, ze by to nemel..

stejne tak ridic, ktery vi, ze kazdy den na silnici umiraji lidi, kvuli prekroceni max. povolene rychlosti, a proto by nemel jezdit rychle, predjizdet atd...ale podvedome ma porad tendenci zavodit, jezdit rychle, nekam spechat, i kdyz neni potreba...a tak se nekdy neudrzi a jede rychle..ale vedome vi, ze to je zbytecny hazard se zivotem...

atd..vedomi je zpravidla "chytrejsi", ale "slabsi" nez podvedomi..

majkll

Link to comment
Sdílet pomocí služby

krakra:

i v backtestingu muze pracovat podvedomi. Zvlast v pripade, kdy testujes nejaky system, ktery chces aby byl ziskovy. Coz znamena, ze k nemu nemas neutralni vztah. Neco si objevil a prejes si aby to fungovalo.
Takze automaticky hledas dobre obchody a ty ztratove "nevidis".
A s tim realem, tam ma jednoznance navrch podvedomi. Protoze po ztrate nastupuji emoce a spousti se urcity styl chovani (teda aspon u me), ktery bych vedome nikdy vedome nespustil.

Lada

Link to comment
Sdílet pomocí služby

To krakra:

Na podvedomi se muzes divat i z jineho pohledu dobry, spatny...Napriklad podvedomi je takovy dokonaly kompjutr. Vsechny cinnosti, ktere se ucis na vedome urovni a pote zautomatizujes prebira rizeni podvedomi. Tzn. uz se na to nekoncentrujes vedome, ale rizeni za tebe prebralo podvedomi. Napriklad ja kdyz ted pisu tento clanek, tak psani vsemi deseti za me ridi podvedomi. Nekoukam se na klavesnici a neridim jedntlivy prst kam ma zmacknout a presto ten text vypada jakz takz k svetu:).To facha podvedomi. Stejne je to z rizenim auta. Kdyz se clovek uci ridit, soustredi se na kazdy pohyb rukou i nohou, pedal, spojka, radicka, volant atd. Kdyz uz je ridic zkusenejsi, toto vsechno za nej dela podvedomi.

To byly ty priklady, kdy podvedomi pomaha. Pak jsou situace, kdy podvedomi vubec pomahat nemusi, i kdyz to mysli dobre. Co priroda vytvorila....
Podvedomi ma totiz dost silny ochranarsky komplex, takovej kompujtr naprogramovany na ochranu vlastnika. Kdyz clovek v zivote zazije nejakou bolest, trauma, tak podvedomi si to ulozi jako vzorec(vzpominku), kteremu se musi vyvyrovat, jakmile uvidi i byt jen naznaky. Kazdou situaci porovnava s temito vzorci, vzpominkami. Napriklad v tradingu kdyz clovek zazije mnoho ztrat za sebou, podvedomi zacne vysilat neustale varovne signaly do vedomi pri kazdem dalsim obchodu, ze uz by to dale nemel delat, protoze hrozi dalsi bolest/ujma. A to i v pripade, i kdyz je uplne jina situace na trzich nez ve kterych realizoval svoje ztraty. Tehda byl chop, nyni je extra trednovy den, ale podvedomi je to fuk. Furt vysila ty svoje varovny signaly, ktere se projevuji u kazdeho ruznym zpusobem.

Uff, to jsem se rozepsal. To me navedlo moje podvedomi. Ja za to nemuzu.:)

Skvele je to vysvetlene v knize pruvodce psyhologie Tomase,Petra a J.Nowaka.

Podvedomi zdar.

Petr

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 4 months later...
  • 2 months later...

Ahoj, mam par otazek ci navrhu k diskuzi o psychologii ale nevim kam to hodit tak to hodim zde. Co si myslite o meditaci pred zacatkem obchodovani? VIm zni to smesne, ale skusim priblizit o co mi jde, proste pred tim nez zacnu obchodovat +- hodinku si sednu pustim uklidnujici hudbu a na nic nemyslim aspon se snazim,v vysledku jsem uplne uklidnen necitim zadne emoce a jsem schopny se rozhodovat pouze rozumem coz myslim ze je dobre :) delal jsem to zatim 2krat ale chtel bych znat vas nazor, a jeste druha sestavil jsem si desatero , ve kterem mam zakladni pravidla psychologie obchodovani ktere mi delaji problemy a chci se je naucit napamet a porad si je opakovat treba pri tom uklidneni, myslite ze to muze pomoci? nebojte nejsem sileny uz me na to mamka testovala

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 9 months later...

Zdravím, sice to je úplně zbytečná otázka, ale i tak se zeptám.
Pan SEYKOTA, jak je uvedeno v článku, dokázal svému příteli proměnit 5 000 USD na 15 000 000 (USD nebo už to bylo převedeno na české koruny) ? Není to tam napsané a mě to celkem zajímá..předem díky za odpověď. :)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

to Vony:

Zkusíme jednoduchou úvahu - v článku se píše, že je proslulý, že svému příteli proměnil během 10let 5000USD do 15000000.

Takže v případě 15.000.000Kč by to bylo 1.500.000Kč za jeden rok... tj. v průměru 125.000Kč za měsíc (neberu v úvahu PS a vzestup od začátku do konce). Myslíš, že toto by mohlo panu SEYKOTOVI přinést proslulost mezi obchodníky? Kdyby pak byl proslulý, kolik by museli vydělávat ti neproslulí, ale přesto úspěšní obchodníci?

Tudíž se dostáváme k výsledku úvahy - ano jedná se o 15.000.000USD za 10let z 5.000USD :).

Hezký den všem,

Pavel

Link to comment
Sdílet pomocí služby


×
×
  • Vytvořit...