Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Můj první obchod


vladimir30

Doporučené příspěvky

  • 1 month later...
  • Odpovědí 839
  • Vytvořeno
  • Poslední

Nejaktivnější diskutující

Nejaktivnější diskutující

Publikované obrázky

Dobrý večer,
Slíbil jsem, že dám vědět, jak pokračuje moje ostré obchodování. Můžu vám říci, že je dost složité popsat, co se děje v mojí hlavě.
Po pár dnech obchodování, jsem zjistil, že moje psychika na tom není vůbec dobře, jak jsem si myslel. ID obchodování je úplně o něčem jiném, než poziční. Sedíte a vidíte, jak se tvoří každá úsečka, prostě žijete s trhem a to je kámen úrazu pro psychiku. Zjistil jsem, že lezu do úplně jiných obchodů, než na papíře.
Takže první věc, kterou jsem udělal, přestal jsem obchodovat původní plán, který velmi dobře fungoval papírově, ale v ostrém obchodu jsem byl dost mimo. Bylo to spíš o odhadování trhu, než striktním plánu a to prostě v ostré verzi nefunguje. Obchoduji jen plán z kurzu ID. Za přispění Tomáše a Petra jsem se trochu srovnal a omezil obchodování na přibližně 1-3 obchody denně. Počkat si na ten správný obchod - dobrá myšlenka, ale dlouhá cesta k realizaci.
Všem mohu upřímně sdělit, že očekávat na začátku obchodování úspěch, je velmi naivní a pro většinu zúčastněných nereálné. Znovu mohu potvrdit, že do začátku je vhodný jednoduchý plán, který jde co nejméně obcházet a vytváří co nejméně prostoru pro momentální tvořivost. Následky takové tvořivosti jsou velmi nepříjemné.
Nedávno jsem zažil obrovskou krizi a dokonce jsem zhubl o 4kg. Přemýšlel jsem, jestli toho nemám nechat a jestli je to vůbec pro mě. Záhy jsem přišel na to, že moje někdy až depresivní stavy, vyvolávají ztrátové obchody, ale pozor !!! Takové, při kterých jsem porušil plán!!! Přišel jsem na to, že ztrátový obchod striktně podle plánu poberu celkem v klidu. To mě donutilo více (bohužel ne úplně vždy) dodržovat plán. Výsledky se silně vylepšily.
Další problém jsem zažíval, když se můj účet dostával do mínusu. Přišla na řadu důvěra, či nedůvěra v obchodní plán. Chtě nechtě jsem musel znovu a podle nových poznatků backtestovat a snažit se dokázat mému mozku, že je vše v pořádku. Bohužel to není tak jednoduché. Přesvědčit své podvědomí, že děláte správnou věc, když se vám snižuje účet je zatracenej problém. Nějak jsem to přežil a chytil jsem sérii zisků. To mě trochu uklidnilo. Ale stále jsem postrádal ty správné velké obchody, které vylepší RRR. Ještě že mě Tomáš vždy uklidnil nějakým příspěvkem. Ty správné obchody nakonec opravdu přijdou a postrčí váš účet. Opravdu to funguje. Ale i když si říkáte, že všemu, co je tady napsáno věříte, není to pravda, jen si to namlouváte !!! Až vlastní zkušenost začne pomalu vaše podvědomí přesvědčovat, že je to opravdu tak.
Byl jsem také překvapen, že mě tak trápí třeba dvě ztráty po 90USD a v běžném životě mě taková ztráta moc nezajímá. Zjistil jsem, že to není ztráta peněz, která mě trápí, ale neúspěch !!!
Jak vidíte, moje výpověď je hlavně o psychologii obchodování, ale bohužel, to je ten největší oříšek.
Takže něco málo také o konkrétních výsledcích.
Obchoduji asi měsíc, až na výjimky každý den. Účet jsem dostal nedávno do mínusu něco přes 500 USD. Dnes jsem mírně v plusu, ale to nestojí za řeč. Množství obchodů jsem silně omezil. V případě striktního dodržování plánu, bych byl za jeden měsíc v plusu od 600 do 1000 USD/1kontrakt. Od – do uvádím proto, že nikdy při backtestingu neberu úplně stejné obchody. To je právě z velké části záležitost praxe a psychického rozpoložení v daný moment.

Ještě bych rád podotkl, že nejsem člověk, který se snaží dělat vše perfektně, na vše se dokonale připravovat, vše dělat s předstihem, atd. Naopak mě až okolnosti donutí k těmto vlastnostem a komodity nejsou výjimkou. Pokud máte tyto vlastnosti, které já nemám, budete pravděpodobně ve velké výhodě. Já absolutně odmítám měnit svoje chování v běžném životě. Při obchodování je to nutnost a okolnosti mě donutili k určitým změnám, ale pokud bych musel svůj přístup měnit i v životě, je mi líto... I když nikdy neříkej nikdy !

Abych to tedy shrnul. Tento druh obživy není vůbec jednoduchý a úspěch není zaručen. Ale stojí to určitě za pokus. Myslím, že vyloženě zbohatnout na komoditách je spíš výjimka, ale živit se na nějaké rozumné úrovni nemusí být nepřekonatelný problém.

Přeji všem hodně úspěchů a hlavně trpělivost (tu)

Bohdan

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Dobrý den,

hezký a zajímavý příspěvek. Je vidět, že obchodování komodit je opravdu hlavně o psychologii. Myslím, že nejde o to věřit tomu co je tady napsáno, ale člověk to musí pochopit. Zabývám se psychologii obchodování téměř rok a mám pocit, že teprve až poslední měsíc mi začíná spoustu věcí docházet. Poslední dobou nedělám nic jiného než, že se zabývám psychologií, studium TA jsem omezil pouze na dobrou práci s SL, protože vím, že pokud dokážu dobře pracovat se Stop-lossem je můj systém v profitu.

Myslím, že pokud člověk chce pracovat v jednom z nejrizikovějším oboru musíte taky plně přijmout jeho riziko a vyvodit z toho patřičnou zodpovědnost. To je taky jeden z důvodů proč jsem nešel na kurz obchodování ID. Obávám se, že bych si mohl nalomit důvěru ve svůj systém. Převzít systém někoho jiného bez řádného vyzkoušení a případné modifikace je podle mě přenášení zodpovědnosti. To neznamená, že bych kurzy zatracoval naopak, kdyby byly vyhlášeny na začátku mého studia trhů určitě bych ho navštívil. Jediné, co chci říct je, že se všemi informacemi je třeba zodpovědně pracovat. V budoucnosti se nebráním kurz navštívit pro inspiraci.

Trochu jsem se rozepsal, psychologie je můj koníček. Škoda, že se tady o ním tak málo diskutuje.


Jakub

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Bolijo,
díky moc za pěkný příspěvek. Intradenní obchodování je pro psychiku velmi náročné, ostatně je to oblast, kde nejvíce nováčků ztrácí peníze, protože vše vyžaduje systematický přístup, rozhodnost, disciplínu, trpělivost a především precizní plán – což jak sám víte ze svých prvních zkušeností nejsou věci, se kterými většina lidí do trhů přichází, a které jsou na začátku ochotni akceptovat. Jak píšete – je to skutečně běh na dlouhou trať a schopnost obchodovat bez emocí přichází časem. Proto třeba já osobně si myslím, že je dobré ze začátku obchodovat strategie, které sice nevydělají tolik peněz, ale zase vám dovolí toto období přežít i s nejrůznějšími chybami, strategie, které generují tak akorát obchodů aby člověk mohl každý den na sobě pracovat, ale zároveň se totálně psychicky neodrovnal :)

Jinak dobrá zpráva pro vás – ty větší peníze se v komoditách nevydělávají díky „lepším vstupům“, ale díky dobrému money-managementu – tj. zejména řízením množství otevíraných pozic. Uvidíte, že za rok – pokud vytrváte- budete řešit právě otázky týkajcí se money-managementu a vstupy vám již přijdou naprosto samozřejmé :) No a co se zbohatnutí týče – sám píšete že i s touto základní strategií byste v relativně hodně špatném prázdninovém měsíci vydělal 600 – 1000/kontrakt. To přeci vůbec není tak špatné, když byste to jel třeba v deseti kontraktech, ne? :) Ale vše chce čas – neuspěchejte to. Je třeba si síly rozložit ještě na mnoho měsíců dopředu :)
Petr

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Jakube,
o psychologii se diskutuje tak málo proto, že dokud člověk opravdu nevleze do prvního ostrého obchodu, tak prakticky neví, o co jde. Těžko se diskutuje o něčem, co člověk vlastně nikdy nepoznal.
Že jsou komodity jedním z nejrizikovějších oborů, bych já osobně netvrdil. Stačí použít SL a než zlikvidujete účet, tak i kdybyste chtěl, bude to chvíli trvat. Pokud já dnes nějakému zákazníkovi prodám zboží, on zmizí (což se stále častěji stává), přijdete během okamžiku o dost velkou sumu. Zisk z takového obchodu je celkem směšný, takže poměr risku a zisku je naprostá tragédie. To je samozřejmě můj případ. Když bude někdo prodávat párek v rohlíku za hotové, bude komodity brát jako rizikový obchod. Takže moje tvrzení asi nebude pro každého stravitelné.

Petře, máte samozřejmě pravdu. Já mám zatím i se vstupem problémy, takže dál ani nepřemýšlím.

S tím plánem je to dobrá připomínka! Pokud někdo pracujete na výnosném, ale riskantním plánu, můžete se dostat do obrovských problému při ostrém obchodu. Výsledky jsou fakt dost odlišné. Může se stát, že nebudete mít čas se probrat a usměrnit. Spousta lidí se už k tomu úplně zbytečně nemusí vrátit.

Výsledky, které uvádím, jsou teoretické (v případě naprosto přesného dodržení plánu a bez psychologických zábran), takové pravděpodobně můžete dosáhnout Vy a Tomáš po letitých zkušenostech. Bohužel moje jsou úplně jiné a jestli se zlepší, to se teprve uvidí. Není to jisté ;) Že jsem v mírném zisku je i trochu náhoda :)

Bohdan

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Dobrý den,

jen několik poznámek. Já osobně používám ve svém podnikání mechanismy, které by se daly nazvat Stop-loss. To znamená, že pokud je nějaká ztráta není to nic co by mě mělo vykolejit. Pokud si spočítám dlouhodobé RR (ne RR jednoho obchodu) je to číslo pozitivní.

I prodavač párku má svoje výdaje, musí koupit stánek suroviny, místo atd. při čemž je stále v riziku, že se mu suroviny zkazí. To znamená, že je ve stejném riziku jako kdokoliv jiný. Rozdíl mezi „malým a velkým“ obchodem je pouze v počtu nul. Je to stejné jako když koupíte jeden kontrakt nebo jich koupíte deset. Princip je stále stejný.

Toť můj skromný názor. Přeji pevné nervy a doufám, že zase napíšete vaše nové zkušenosti.

Jakub

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Asi máte pravdu, já se bohužel nijak zajistit nemohu, protože konkurence je už nesmyslně silná a zákazník si může dělat a b s o l u t n ě co chce. Proto jsem se taky začal zajímat o komodity. Pro mě v mém oboru přestává mít business smysl a z těchto důvodů bych ho rád opustil. Komodity proto pro mě osobně nejsou rizikem.
Třeba si někdy o tom osobně popovídáme.
Bohdan

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Psychologie obchodovani je velmi zajimava, taky se ted potykam sam se sebou. Mam plan, ktery slusne funguje, neni prilis komplikovany, a presto nejsem psychicy schopny obchodovat cely tyden :) dva tri dny a jsem psychicky vycerpany, potrebuju si dat pauzu, abych nelezl do obchodu, ktere se mi zdaji jako dobre a pritom jsou mimo strategii, kterou jedu. Nejhorsi jsou zkraty, ktere vetsinou nastavaji v okamziku pote, kdy vas nejaka drobnost rozhodi. Napriklad bych neveril, ze skocim do obchodu jenom proto, ze se trh rychle pohnul smerem proti trendu :)) na Forexu obzvlast pitomost.
Jo - plan je super, kdybych se ho poradne drzel, perfektne by to fungovalo. Jenomze obchodovani zahrnuje i usudek v te nejiste chvili, kdy clovek vyhodnocuje signal a to byva kamen urazu :)
dzink

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Boljo,

jak mám tu možnost vás již více jak měsíc pozorovat - tedy alespoň dle příspěvků - pak musím říci, že děláte na sobě skvělou práci a velmi výrazné pokroky. Takže setrvejte. Berte to tak, že po prvním měsíci jste v plusu. Už to je veliký úspěch. Mnohé jste se naučil a mnohé jste začal chápat. Po pouhém jednom měsíci! Zkuste si představit, kde s takovouto rychlostí učení se můžete být za rok! Navíc obchodujete zatím svůj první systém, jeden z nejjednodušších a nejzákladnějších (proto i tento systém v našem kurzu vyučujeme). Časem ale začnete poznávat i jiné systémy, nebo si takové ideálně sám stavět. A jak píše Petr - jakmile přidáte position-sizing, zjistíte, že nebude zase až tak nemožné vydělávat kolem 200-300 tisíc UDS ročně. A to už jsou velmi slušné peníze. Chce to jen čas, trpělivost a vytrvalost. Jinak zmíněnou částku jsem si nevycucal z prstu - řada mých přátel dokáže tuto částku za rok v intradenním obchodování vydělat. Samozřejmě ale bylo třeba získat patřičné zkušenosti a dovednosti, což nikdy nelze za pár týdnů ani měsíců.

Hodně zdaru,
Tomáš

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Díky za povzbuzení Tomáši. Už jsem sice zas trošku v mínusu, ale není to tak hrozný. Jinak Vaše slova zní vždy povzbudivě a když mám nějakou krizi, tak mi ji to pomáhá překonat. Za to dík.
Ale aby to nevypadalo zase tak moc optimisticky - myslím, že největší a docela motivující pokrok přijde tak během 14 dnů obchodování v (ID). Nemyslím tím výsledky, ale spíš seznámení se s trhem a určitou korekci teoretických znalostí, přejde např. agresivita při obchodování, vše se trochu usměrní a dostane do další fáze, která ovšem už asi bude maličko delší. Teď už jde vše pomaleji. Je třeba získat zkušenost a cit. Musím přiznat, že se obávám menších problémů. Mám totiž rád vše nejlépe hned a to jaksi nebude možné. Komodity mě naštěstí fascinují, takže toho pravděpodobně nenechám, ale moje lenost, se kterou se potýkám, je dost velká překážka. Týká se to např. backtestingu (td) ;)
Takže tak to v reálu vypadá.

Hodně zdaru přátelé :D

Bohdan

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 2 týdny později...

Dobry den Tomasi,
souhlasim, ze v komoditach lze vydelavat penize, o kterych se mnoha lidem ani nesni. Ja osobne poznavam lidi, kteri jsou z kategorie stredni vrstvy a delaji obraty, ktere me posadily do zidle. Kazdy z nich vsak musel projit cestu trpeliveho vzdelavani a prvnich ztrat. Osobne znam cloveka, ktery z nuly postavil spolecnost zamestnavajici 10 obchodniku. Jeho manzelka vydelavala statisice USD rocne a dnes je v domacnosti. Panove, stoji zato vydrzet!!!!

Preji Vam mnoho obchodnich uspechu!

Libic

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Libici,

uz jsem myslel, ze jste se nam nekde vytratil - rad vas zde zase "vidim" :-)
Vydrzet a zvladnout psychiku je velmi narocne, ale vsechno na svete je mozne a pak to skutecne stoji za to.
Nedavno jsem se ptal sveho znameho obchodnika v USA, ktery obchoduje jiz 20 let a jehoz intradenni obchodovani mu vydelava v prumeru 25 000 USD na kontrakt rocne, kolik obchoduje kontraktu. Jeho slova znela "mene jak 100 a mnohem vice jak 10". Jak se jeden dostane uz tak daleko, ze je schopen psychicky unest treba i 50 kontraktu, skutecne neexistuje prakticky zadna hranice v tom, kolik penez se da vydelavat.
Nic na svete vsak neni zadarmo.


Hodne zdaru vsem,
Tomas

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Dobry den Tomasi,
bohuzel jsem byl na cestach po veletrzich, takze jsem se na Financnika dostal az vcera, kdy jsem si zpetne precetl vsechny prispevky.
Souhlasim s Vami, ze obchodovani na burze ma neomezene moznosti. Postupne poznavam lidi, kteri ovladaji kapital, ze ktereho se mi klepou kolena. 15.9. jdu na meeting v New Yorku s clovekem, ktery zacal s mene jak 50,000 USD a dnes ovlada 7 Mil USD. To vse zvladl za par let sveho obchodovani. A nejhezci na tom je, ze obchodovat zacal jen proto, ze jej jeho byvaly makler pripravil o vetsinu kapitalu, ktery mu k obchodovani sveril. Kazde takove setkani mi vzdy potvrdi, ze zakladem je pile a prisne dodrzovani pravidel psychologie a money managementu. Zadny z obchodniku, ktere poznavam, nepouziva nejaky zazracny system nebo tajne informace. Nikdo z nich nestudoval skoly zamerene na obchodovani na burze a kazdy z nich zacal svoji karieru obchodnika jednim skolenim u profesionala a nasledne sebevzdelavanim. Tato skoleni jsou srovnatelna se skolenim, ktera provozujete, resp. jsou srovnatelna se studiem literatury napr. Williamse nebo Eldera a mnoha dalsich.

Preji Vam mnoho uspechu!!

Libic

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 4 týdny později...

Dobrý den všem kolegům a čtenářům Finančníka.
Původně jsem chtěl se svým příspěvkem do vlákna o prvním obchodě počkat, ale článek uveřejněný pod názvem
První profitabilní měsíc, mě vyprovokoval, abych tak učinil již nyní. Tedy pro všechny, kteří nemohou číst diskusi
o spreadech ve vlákně pro studenty Workshopu.
Komodity jsem díky Finančníku objevil začátkem března a hned mi bylo jasné, že to je to, co jsem celý život hledal.
Začal jsem hltat veškeré informace a nad grafama seděl min. do půlnoci. Prvních pár měsíců bylo opravdu náročných,
protože jsem studoval po práci, cca. 7-9 hodin denně. Ale děsně mě to bavilo a baví mě to čím dál víc, takže jediné
omezení bylo, že mě už z obrazovky pálily oči tak, že jsem už nic neviděl (i v práci sedím u počítače) a musel jsem jít spát.
Hned poté, co Petr Podhajský zveřejnil informace o spreadech, jsem se pro ně nadchl a netrpělivě jsem očekával
avizovaný manuál. Myslím, že jsem byl jeden úplně z prvních, kteří si jej objednali. Manuál mě naprosto ohromil
a již jsem to tu někde komentoval, že ho pokládám za podrobnou mapu ostrova pokladů včetně návodu, jak poklad vykopat :). Myslím, že každý, kdo nastudoval základní Komoditní manuál, jehož znalost je bezpodmínečně nutná pro obchodování komodit v jakékoliv podobě (poziční, intradenní, spready, opce, aj.) může po důkladném studiu Workshopu
začít obchodovat spready.
Já jsem si stanovil cíl, začít po prázdninách naostro a právě se spreadama. Svůj první obchod jsem otevřel 7. září
a to LCV5-LCG6. Jednalo se o spread, který měl před sebou předpokládaný veliký sezónní vzestup a zároveň se nacházel na svém absolutním dlouhodobém minimu. Prostě úplně ukázkový případ. Proto jsem otevřel rovnou dva kontrakty. Býval bych otevřel i více, ale money management mi nedovoluje jít do většího rizika než 5-6 % celkového účtu. Jelikož mi nějak nešel zadat spreadový příkaz přes on line platformu, volal jsem tedy brokerovi a zadal příkaz telefonicky. Od té doby mám spread ještě otevřený a momentální open profit je 910,- USD na kontrakt a ještě neustále je veliký potenciál růstu. Uvidíme, jestli spread poroste nebo začne klesat. Pokud by začal klesat, tak ho ukončím a beru profit, který mi nabízí. Mezitím jsem otevřel a ukončil další spread LHV5-LHZ5. Opět dva kontrakty, profit cca.
200,- USD na kontrakt. Ve výhledu mám několik dalších spreadů, ale čekám na vstupní formaci.
Můj názor na spready: fantastická věc, která vyžaduje důkladnou přípravu, ale samotný průběh obchodu, pokud dodržíte veškeré pravidla dle Workshopu tak je takřka pohodový a bez nervů. Riziko je omezené, potenciální zisky příjemné a opravdu stačí se podívat na závěr dne, jak se spread vyvíjí. Vůbec není potřeba ho sledovat v průběhu dne.
Obchodování spreadů můžu opravdu všem velice doporučit!
Celý můj příspěvek je určen všem, kteří obchodování komodit studují nebo o něm uvažují. Chtěl bych všem vzkázat, že to fakt funguje !! Opravdu je možné v komoditách vydělat peníze (ale také i projet), ale vyžaduje to poctivou přípravu,
dodržení principů money managementu a zejména si každý musí najít tu oblast komodit, která ho bude bavit, která bude blízká jeho duši a se kterou se ztotožní. Celé obchodování je pouze o psychice !!!!!
Těch myšlenek a postřehů je více, ale to zase někdy v jiném příspěvku.
Pietro

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Dobrý den,
musím samozřejmě také reagovat na článek "První profitabilní měsíc". Jsem překvapen až zaskočen. Myslím, že nějaká odměna by spíš měla připadnout zakladatelům těchto stránek. Docela mě to „rozhodilo“ - snad i víc než komoditní trhy. To se mi ještě nestalo. Je to silná motivace i určitá zodpovědnost. Moc děkuji !
Doufám, že moje počínání v ID a následné komentáře, jsou někomu opravdu ku prospěchu.
Chápu, že vlákno není dostupné všem, ale na druhou stranu, kdo má zájem o intradenní obchodování, asi by nebylo od věci navštívit kurz, který je fakt vydařený a do vlákna si umožnit přístup.
Jinak můj první profitabilní měsíc mě dostal do plusu 500 USD na jeden kontrakt. Dnes jsem necelých +400. Musím podotknout, že už jsem byl také jednu dobu v mínusu asi 550 USD.
Moje výsledky jsou poněkud horší, než u Pietra, ale ID je trošku něco jiného.
Osobně jsem rád, že jsem to dosud i jen přežil (jak finančně, tak psychicky) a to díky podpoře Tomáše, Petra i ostatních lidí, se kterými jsem se seznámil na kurzu, nebo lidí, kteří jednoduše tady na fóru poradí.
Takže díky a vydržte - to je to nejdůležitější!

Bohdan

Link to comment
Sdílet pomocí služby


×
×
  • Vytvořit...