Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Střípky souvislostí


Heron

Doporučené příspěvky

  • Odpovědí 86
  • Vytvořeno
  • Poslední

Nejaktivnější diskutující

Nejaktivnější diskutující

Publikované obrázky

Heron:

nevím jestli je nejvhodnější zakládat nové vlákno bez jakéhokoli konkrétního tématu..ve fóru je přes 2000 veřejných vláken, opravdu myslíte, že se vaše postřehy nebudou hodit do žádného z nich?? samozřejmě každý někam jinam, kam se bude nejlépe hodit..nezáleží na tom, jestli je vlákno zapadlé nebo není..po vložení nového příspěvku vždy vyskočí nahoru..

díky,

michal

Link to comment
Sdílet pomocí služby

To Heron.

Já se založením tématu k rozebírání různorodých souvislostí souhlasím, protože já si pod tím představuji hlavně presentaci logických náhledů. Já beru logiku jako důležitou součást tradingu a snažil jsem se zde mnohokrát tento svůj názor říkat, ale bohužel v lepším případě bezvýsledně, v horším protiargumentací, že ve věcech kolem tradingu žádná logika není.

Padl zde od Michala protinávh, jestli má cenu zakládat vlákno bez tématu, ale podle mého názoru to je určitá šance pro lidi, kteří mají potřebu posilovat logické uvažování a je úplně jedno jestli se budeme bavit o tradingu, nebo ekonomických cyklech a po pravdě, pokud se budu snažit zavést logiku k určitým tématům, potkám se s nulovou odezvou, protože zde se preferuje jiná cesta a po logice zde poptávka není.

Proto s tímto tématem souhlasím, protože je důležité soustředit někam i jinak smýšlející lidi. Líbil se mě Váš pohled z úterního odpolede, v jiném vlákně, kde jste se zaobíral tématem TA. Nabyl jsem dojmu, že i když jsem ji zde mnohokrát presentoval jiným stylem, Váš názor měl byl hodně blízký.

Jestli jsem dobře pochopil Vaší potřebu získávat pohled na trhy i z jiných úhlů, byl bych rád, kdyby se zde sešli stejně smýšlející lidi. Jesli si tuto debatu představujete jinak, než já myslím, omlouvám se za špatné pochopení.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Michale:
Rozumím a beru na vědomí. Dej mi prosím týden a pak to klidně smaž, jestli to uznáš za vhodné, nebo to přesuň, nebo to smaž hned - ty jsi tady šéf. Právě proto, že je tu těch 2000 vláken a v každém je postupem času několik různých věcí, tak to na entropii zase tolik nepřidá a mě to hodně ulehčí práci s neustálým prohledáváním vláken, pročítáním jestli název souvisí s obsahem, zjišťováním jestli debata neskončila někde úplně jinde než je topic a jestli není na tohle ještě jiné vhodnější vlákno atd. atd. Vážím si času. Tak jako tak to vyskočí nahoru, jak říkáš.

Vsadím se, že jsi tuhle radu už dával nejméně 1900 lidem / vláknům a vypadá to že marně. Lidi jsou nevděční, pokud jde o dobrou radu zdarma ;) Vím že forma diskuzního fóra má svoje limity a tvoje práce je snažit se to udržent v mezích.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

honza 27:
> Přečetl jsem si zde všechny tvé příspěvky a velice mě zaujaly. Zmiňuješ se o pěti důležitých knihách pro pochopení tradingu. Můžeš je prosím vyjmenovat? A to je to, odkud jsi získal svůj nadhled, nebo ti pomohly např. i nějaké kontrétní webové stránky? Děkuju.

Jsem rád, že tě moje příspěvky zaujaly. Zřejmě jsi ten, komu byly určeny.

Kde jsem vzal svůj "nadhled"?
Několik let čtení, přemýšlení, aktivního vyhledávání informací, hledání souvislostí, poctivé práce a pak praxe. K tomu přidej to, že jsem typ člověka, který potřebuje "mít nadhled" tj. vidět jak co s čím souvisí, kam který střípek mozaiky patří a jak zapadá do celkového obrazu a proč.

Konkrétní webové stránky?
Kdybys viděl kolik toho mám ve složce "Oblíbené" na mém počítači, tak bys šel určitě do kolen. Je jich opravdu hodně, k některým se rád čas od času vracím, jiné sleduju pravidelně. Důvodem je, že vždycky se najde něco, co tě může inspirovat a posunout dál - dělat to lépe, jednodušeji, účinněji, vidět věci trochu z jiného úhlu a rozšířit obzory. Pokud tady uvádím nějaké své poznámky, tak se snažím uvádět i primární (pro mne) zdroj informací nebo klíčová slova nebo nějakou stopu pro vyhledání a sám uvádím pouze lehké shrnutí tématu a vypíchnutí hlavních bodů a pointy. Jen chci ukázat směr – kdo chce, ať se podívá na primární zdroj, vyhledá si pojmy a přečte si a využije nebo nevyužije ke svému prospěchu nebo škodě. Každého věc.

K těm knížkám:
Za ty roky jsem přečetl stovky knih a nespočetně working papers, článků, blogů i diskuzí. Vždycky jsem našel něco, co mě posunulo dál. Když se ale ohlédnu dnes zpět a posuzuji to s ohledem na to co vím dnes, tak můžu s čistým svědomím prohlásit, že platí staré dobré Paretovo pravidlo "80% čehokoliv je shit". Když se dnes dívám na knihy, které mi v době prvního přečtení připadaly plné informací, tak dnes v nich vidím většinou jenom několik banalit a spoustu dezinformací nebo povrchnost. Postupem času jsem přestal číst veškeré "bestsellery" o tradingu (s několika málo časem prověřenými výjimkami typu "Reminiscences Of A Stock Operator"). Tak jako všude, kniha ti dá jen to co si vezmeš. Záleží nejen na jejím obsahu, ale také hodně na tom kdo ji čte - jak informace v knize interagují s tím co už víš, jestli pro tebe bude stravitelná forma, jakou jsou informace předkládány, do jaké hloubky zacházejí, na jaké úrovni abstrakce atd.

Ty knihy jsem objevil nějak "náhodou", mám dojem že v některých diskuzích na zahraničních serverech jsem sledoval myšlenky a doporučení některých lidí. Takových lidí, jejichž příspěvky mi připadaly jasné a srozumitelné a přitom velmi podnětné. Takových, jejichž argumentační schopnosti byly na vysoké úrovni, takových, kteří šli svojí vlastní cestou a používali při tom rozum, nebáli se pochybovat o autoritách a bořili mýty a dogmata – byl jsem naladěn na stejnou notu, ale oni byli o kus dál než já, ale ne tak daleko abych je ztratil z dohledu. Od takových jsem se hodně naučil a pomohli mi nasměrovat moji pozornost správným směrem a vidět věci, které většině unikají.

Těch knih není přesně 5, ale je jich jen relativně málo. Svojí úrovní jsou nesrovnatelné s úrovní "bestsellerů". Nemám na mysli úroveň typu matematické důkazy, ale jejich "obsah" (důležitost informací) a "formu" (srozumitelnost a argumentaci). Nejde jen o to vědět CO, mnohem důležitější je PROČ. To tě posune dál.

Takže abych se dostal k těm knihám, tak pro začátek:
1. Harris, Larry - Trading and Excahnges: Market Microstructure for Practitioners
2. Aronson, David R. - Evidence-Based Technical Analysis
3. Jankovsky, Jason Alan – Time Compression Trading: Exploiting Multiple Time Frames in Zero Sum Markets
4. Jankovsky, Jason Alan – The Art of the Trade
5. Jankovsky, Jason Alan – Trading Rules that Work

Poznámka:
2, 4 a 5 se dají najít na netu. Pro 1 se dá najít na netu částečný koncept, ze kterého si můžeš udělat přibližnou představu o čem kniha je a jak je psaná. Všechny knihy se dají koupit na amazonu. Najdi si recenze, zjisti si něco o autorech, přečti si nějaké články od nich, abys měl představu. Já osobně vřele doporučuji – rozhodně jejich četba není jen ztráta času. 4 a 5 jsou spíš jen na doplnění, ale také je v nich hodně důležitých věcí a pohledů.
1 – popisuje kdo se na trzích pohybuje, jaké má cíle, jaké používá taktiky atd. Prostě jak fungují trhy. Velmi užitečné.
2 – popisuje problematiku TA a jak k ní správně přistupovat (souvisí s návrhem systému a testováním, s optimalizací atd.) Nemusíš pak používat TA, ale obsah knihy a úhel pohledu rozhodně využiješ i jinde.
3 – popisuje co vyplývá ze zero sum, o co na trzích jde a jak toho využít. Druhá půlka knihy je zaměřena hlavně na poziční obchodování, ale mnohé platí obecně.
Určitě je těch knížek víc, ber to jako odrazový můstek. Tyhle ti pomůžou udělat si celkem dobrý obrázek o co tak asi jde. Pak je už na tobě kudy se vydáš a sám si najdeš další informace, které potřebuješ.

PS: Jsem si vědom toho, že moje příspěvky jsou příliš dlouhé, rozvláčné a často opakuji totéž, ale nedovedu to říci stručněji při zachování informační úrovně. Výkřik „hledejte a přemýšlejte“ asi nikomu moc nepomůže. Kdo nemá trpělivost číst dlouhé texty, nebo je to pro něj matoucí, tak ať hledá jinde. Taky jsem si vědom toho, že všechno do 2 dnů zapadne v zapomnění pod příspěvky typu „ó jak skvělý článek, úplně mi mluví z duše“. Nezaškodí občas nějaká zpětná vazbu typu - zajímavé, to jsem si neuvědomil, nebo plácáš blbosti protože tohle a tohle, nebo k tomu přihodit taky něco zajímavého. Díky.

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

michal-administrator:
Michale, kam bych měl tenhle příspěvek dát – do vlákna kde se honza27 ptal? To by Olympusko asi neskákal nadšením, už tak mu tam dělám trochu chaos. Do vlákna o knihích? Do vlákna pro začátečníky (tím netvrdím že je honza27 začátečník, ale že to začátečníkům může být k užitku). Do vlákna o TA? Do vlákna o struktuře trhů? Já opravdu nevím kam to dát. Není problém, že by tu nebylo takové vlákno, problém je tady je příliš mnoho vláken, kam se to hodí. Stejně to nakonec vyskočí nahoru, jak říkáš.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Střípek souvislosti SL a PT a jejich dopadu na rozdělení PnL (pro začátečníky): Moje zkušenost je taková, že pokud jde o požívání SL a PT, tak si hodně začínajících traderů ke své škodě neuvědomuje některé důležité souvislosti. a) neuvědomují si, jaký dopad má používání SL a/nebo PT na tvar rozdělení jejich výnosů (PnL), nebo mají pomýlenou představu o tomto dopadu (viz Obr. 1) b) neuvědomují si, že SL a PT jsou dvě strany téže mince, pokud jde o dopad na rozdělení PnL c) neuvědomují si, že použití SL/PT samo o sobě (za jinak stejných podmínek) nedává vašemu systému žádné edge , pouze mění profil PnL Distribuční rozdělení výnosů (PnL) bez použití SL a PT bude mít při velkém počtu obchodů nejspíše tvar připomínající klasickou Gaussovu křivku normálního rozdělení (bude mít jeden vrchol a bude přibližně symetrické, neskloněné). Tato (na obrázku modrá - viz Obr. 2) křivka je vytvořena obchody, které jsou určeny pravidly pro vstup / výstup, ale bez použití SL a PT. Pokud nyní použiju pevný SL, tak dojde k deformaci křivky rozdělení výnosů viz přiložené obrázky (červená křivka na obrázcích). Je vidět, že použití SL má kromě výhod (zelené oblasti) i nevýhody (červené oblasti). Na obrázcích je systém, který nemá edge – jeho střední hodnota PnL je nulová. Na svislé ose je počet obchodů, na vodorovné PnL. Pro ilustraci je zvolen SL typu „když close zavře pod hranicí SL, tak udělej exit za market na open příštího baru“ – proto oblast B vypadá jako plocha s postupně se svažujícím levým koncem. Původní rozdělení (modrá křivka) neklade žádné omezení na chování obchodu před jeho ukončením – obchod může před ukončením nabývat libovolného zisku nebo ztráty, tam a zpět a záleží jen na stavu v okamžiku, kdy se systém rozhodne podle pravidel ukončit obchod. Použití SL (nebo PT) klade už ale na chování obchodu jistá omezení. Jaké obchody spadají do uvedených oblastí (viz A, B, C, D na druhém obrázku): – bez SL: obchod se nějak „motal“ chvíli v zisku, chvíli ve ztrátě a v okamžiku ukončení byl ve ztrátě nebo v zisku. – se SL: obchod, který by se při svém dřívějším „motání“ dostal do větší ztráty, než je hranice SL, tak je nemilosrdně ukončen na SL. Dříve mohl skončit jako „hodně ztrátový“, „trochu ztrátový“ nebo ziskový. Teď ale skončí v oblasti B. Výsledkem použití SL bude oproti nepoužití menší počet (nulový) obchodů v oblasti A. Dále větší počet obchodů v oblasti B tj. na úrovni SL; dále menší počet obchodů v oblasti C (nebudou tam obchody, které se dříve dostaly do větší ztráty než je hranice SL, ale pak se vrátily a zavřely v malé ztrátě) a dále menší počet obchodů v oblasti D (nebudou tam obchody, které se dříve dostaly do větší ztráty než je hranice SL, ale pak se vrátily a zavřely v zisku) Méně ztrátových obchodů = výhoda (oblast A a C), více ztrátových obchodů = nevýhoda (oblast B), méně ziskových obchodů = nevýhoda (oblast D). Celkový počet obchodů před i po použití SL/PT bude vždy stejný (stejná plocha pod křivkou). Použití PT deformuje totéž rozdělení stejně, jen z opačné strany tj. zprava. Podrobněji s obrázky a některými důsledky pro použití viz přiložený článek (viz příloha): - Detko, Kira; Ma, Wilson; Morita, Guy - Re-examining the Hidden Costs of the Stop-Loss který je reakcí na článek: - Macrae, Robert - The Hidden Cost of the Stoploss Doporučuji přečíst je oba. Jak souvisí tvar rozdělení s velikostí pevného SL/PT viz přiložené články. Položte si otázku, jestli se něco změní na podstatě věci, když místo pevného SL/PT budu používat SL/PT s proměnlivou velikostí (pro každý obchod jinou, např. trailing SL)? Jak bude vypadat takové rozdělení PnL? Změní se něco na podstatě věci? A změní se něco na podstatě věci když střední hodnota PnL nebude nulová? Pokud ano, tak co, jak a proč, pokud ne tak proč? SL a PT jsou z tohoto úhlu pohledu stejné (nemluvím o dopadu SL na řízení rizika, ale na řízení pozice

14508

14509

14510

14511

14512

Link to comment
Sdílet pomocí služby

pokial ide o spatnu vazbu tak by som rad povedal ze tvoje prispevky su zaujimave. pre mna bolo napriklad zaujimave toto. dal som link na vlakno kde diskutujes s olympuskom na chat.

trader1 - napisal ze pises metaforicky a tazko zrozumitelne . napriklad to co si pisal o Čebyševovej nerovnosti je sice fajn teoria ale bezny trader to nedokaze vyuzit

trader 2 - napisal priklad v ktorom celkom jasne a hlavne konkretne popisal kde sa tato Čebyševova nerovnost moze pouzit. napisal to v 5 vetach tak ze to pochopil kazdy. a to je nieco s cim som sa tu (hoci ma web 2000 vlakien) este nestretol.

takze minimalne s tohto pohladu to bola zaujimava diskusia ak pomohla jednemu traderovi.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Oddechový střípek souvislosti všeho se vším aneb kam až lze zajít.

To že trading je silně propojen s ostatními částmi našeho života není nic objevného. Všechno se na určité úrovni ovlivňuje. Hodně lidí má v hlavě jen trading a zapomíná na to ostatní. I když je trading vaší posedlostí, nepřehánějte to.

Malý příklad:
Když čtu článek o teorii mysli u krkavců na Sciencewordu z 8.11.2010 viz scienceworld.cz/biologie/krkavci-maji-hodne-pokrocilou-teorii-mysli-6043
(snad odkazem neporuším pravidla diskuze) a vidím v tom paralelu s tím, jak se chovají lidé v trzích a jaké taktiky používají, a ptám se sebe proč to je/není podobné, tak je to podle mě celkem v pořádku.

Pokud ale čtu Dantovo Peklo a při pasáži
"Den odcházel a stmívání volalo všechna pozemská stvoření k nočnímu tichu. Zatímco já sám jsem se připravoval k boji..." si přestavuji tradera, který říká, že obchoduje poslední půlhodinu RTH nebo owernight část, tak už je to spíš na Chocholouška.

Všechno má své meze a nic se nemá přehánět. Dopřejte si občas pauzu ;)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Chtěl jsem na tento článek zareagovat svými postřehy, ale myslím, že bych pouze opakoval Tvoje závěry, ale vzpoměl jsem si na jeden Williamsův citát, který vystihuje ve všeobecné rovině vše.


Nejlepší obchody jsou ty,kterých se nejvíce bojíme. Čím větší je strach, tím větší jsou šance na výhru. Obchody, kvůli kterým se v noci třesete, jsou ty, do kterých musíte jít. Nemůžete? Špatně! Budete schopni je obchodovat jakmile si uvědomíte, že riziko je ve všech obchodech stejné - je to velikost vašeho stop-lossu. Pokud ho používáte, odpálíte všechna potencionální rizika toho, co se zdá být riskantním obchodem.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

To Heron.

Jestli jsem to dobře pochopil, tak Čebyševova nerovnost, je vlastně standardní distribuce dat a standardních odchylek. V TA se hlavně používá v Bollinger bands, které někteří tradeři používají. Já osobně nejsem tomuto indikátoru příliš nakloněn, protože sám o sobě toho moc nevyřeší. Musí se k němu přidat další indikátor na bázy oscilátoru a navíc musíme sledovat i tvar prorážející cenové úsečky. Ve své podstatě se z toho stává složitá konstrukce, kterou já osobně nepodporuji, protože stejnou službu dokáže zastat jednodužší mechanismus.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Airmike:
Díky za zpětnou vazbu. Budu se snažit polepšit, ale nic nezaručuji :) Jsem rád když cokoliv někomu k něčemu bylo nebo bude. Můj styl je jaký je - nejsem Komenský a nemluvíme všichni stejnou řečí a nejsme všichni na stejné úrovni. Někoho to osloví, jiného ne.

Prosím každého, kdo pochopil můj metaforický styl a dovede pointu přeložit do jiného jazyka (nemetaforického), aby tak činil ku prospěchu všech. Je mi jasné že pro hodně lidí je to nesrozumitelné, ale je to adresováno hlavně těm, kterým je to srozumitelné, nikoliv všem.

PS: Můžu taky dávat jen linky na články a zdroje bez mých komentářů. Člověk, který neumí anglicky by ale nepoznal, čeho se to týká a jestli mu stojí zato si ten článek vytisknout a přeložit. Mě by to osobně ani moc nevadilo, ušetřil bych čas sobě (psaní) i ostatním (čtení). Uvidíme.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Heron:
Z obrazku 3 sa zda, ze cast plochy nalavo od nuly pod cervenou krivkou(cize s pouzitim SL) je vecsia ako cast napravo od nuly. Je to len ocny klam, alebo pouzitie SL prinesie stratu do inak nulovo ziskoveho systemu?
Podla mna by pouzitie SL nemalo ovplyvnit vynosnost systemu, tak isto ako pouzitie trailing SL.
Ak PnL nebude nulova, ale bude napr. 0.2, tak by pouzitie SL malo sposobit posun celej krivky do zisku, ale "stred" tejto plochy asi zase bude na 0,2. Takze to asi zase neovplyvni vynosnost...? Uvazujem spravne?

Link to comment
Sdílet pomocí služby


mne osobne sa metafori pacia. len budes mat trochu problem aby si neostal nepochopeny :). pretoze uhol pohladu na trading mas standardny (co v podstate znamena nestandardny pre free diskusne forum )

toto sa ti podarilo velmi dobre. zatial som to nepocul.

Malá nápověda k té statistice: 100% všech manželství je úspěšných (měřeno 1 vteřinu poté, co si řeknou ano a dají si pusu). 100% manželství je NEúspěšných (končí rozvodem nebo smrtí jednoho nebo obou partnerů - měřeno v nějakém dostatečně vzdáleném okamžiku od svadby). Pro statistiku platí GI-GO princip (garbage in - garbage out).
Link to comment
Sdílet pomocí služby

ja si myslim ze variabilne SL/PT maju urcite vyhodu nad statickymi, pretoze podla mna menia distribuciu PnL- cize percentualnej uspesnosti. Napriklad ak mame nejaky vstup - edge, jeho pozicia v grafe je vzdy unikatna, rozdelenie ponuky a dopytu v danej oblasti je vzdy originalne. Napriklad logickym SL pod lokalne cenove extremy zmenim rozdelenie distribucie v prospech profitov. Nie som si isty ci som spravne pochopil prispevok, ale o podobnych veciach rad uvazujem vo volnom case. takze si rad z tejto oblasti nieco precitam :)

Link to comment
Sdílet pomocí služby


×
×
  • Vytvořit...