Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

AKCIE - AOS


xzajic

Doporučené příspěvky

Takže, po delší době tu mám zase k nahlédnutí jednu akciovou strategii, založenou tentokrát na indikátoru UltimateOscilator. Pravidla hry:

1) Obchodují se akcie z S&P 100
2) Pouze LONG
3) Kapitál se rozdělí na 10 částí
4) Každý den se nakoupí za EOD akcie, jejichž UltimateOscilator (5,10,15) je menší než 30, ale koupí se max. 5 titulů. Pokud je k dispozici více titulů, koupí se ty s nejnižší hodnotou UltimateOscilatoru pro daný den
5) Je povoleno kupovat i tituly, které jsou již v portfoliu (tzn. ředění), pokud jejich cena je o procento nižší než při předchozím nákupu.
6) Exit je při EOD, a to buď při profit targetu 1%, nebo pokud UltimateOscilator (5,10,15) je větší než 35.

Zajímavosti?

1) Používá se pouze jediný indikátor, tzn. velmi jednoduché na ověření.
2) Pouze EOD a pouze LONG, tzn. lze obchodovat i ručně, máte-li k dispozici nějaký screener akcií schpný pracovat s tímto indikátorem.
3) Za období 1.1.2007 až dosud je pouze 12 ztrátových měsíců (tzn. úspěšnost 79,7%).
4) Roční výsledky při započítání páky 2:1 jsou
2007 - 14,4%
2008 - 63,4%
2009 - 29,4%
2010 - 16,9%
2011 - 37,4%
2012 - 18,0% (tedy od 1.1.2012 až dosud)
5) Maximální doba v obchodě je někde mezi 10-14 dny.
6) Žádné STOP-LOSSY.
7) Ročně cca 150-200 obchodů.

Ve skutečnosti je to velice "srabácká" strategie, protože nenechává profity růst, ale de facto je skalpuje při 1% profitu, na druhou stranu to dělá velice pěknou, skoro rovnou křivku equity.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • Odpovědí 153
  • Vytvořeno
  • Poslední

Nejaktivnější diskutující

Nejaktivnější diskutující

Publikované obrázky

Ahoj xzajíci, tak tohle je hodně kvalitní příspěvek, díky!

Můžu mít pár otázek?

Jak se ten systém choval při propadech na podzim 2008?

Zkoušel jsi i variantu se stop lossy? Pokud ano, s jakými výsledky?

Zkoušel jsi i variantu s LONG i SHORT obchody (tedy obráceně: sell to open při ULT >70)? Pokud ano, s jakými výsledky?

Ať se Ti daří :)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Já to už jedu LIVE ;-)

Je zajímavé, jak lidi obecně trvají na stop-lossech. Ujišťuju Tě, že výstup na UO(5,10,15)>35 je mnohem účinnější než nějaký ten stoploss. A navíc, hodně dbám na to, abych nebyl v pozici v takovýchto strategiích dlouhou dobu. A tady backtest ukazuje, že za posledních cca 15 let bych nikdy nebyl v pozici déle než cca 15-18 dnů.

Navíc jsem v rámci backtestu dělal všechny možné kombinace profit targetu a stoplossu. Byly to hodiny a hodiny výpočtů na mém osmijádrovém procesoru a závěr je prostě ten, že bez stop-lossu to funguje úplně ze všeho nejlíp. Samozřejmě, že tam jsou nějaké ty drawdowny, i třeba 7% na obchod, ale toto je vysokoobrátková strategie a na jeden obchod je alokováno 10% kapitálu. Tzn. např. při kapitálu 100000 USD je na jeden obchod alokováno 10000 USD a z toho 7% drowdown je nějakých 700 USD, což je celkem k smíchu.

Lidé stále opakují mantru "je třeba mít stop-loss" a úplně zapomínají, že původně to bylo "je třeba mít pravidla, když se nedaří" :)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Díky za otevřené podělení se o nápad, který se zdá dávat smysl. Co je UO(5,10,15)>35 ?

Ohledně stop-lossů si myslím, že pro nás začínající obchodníky je to prostě nejjednodušší způsob jak se chránit před vlastní blbostí. Myslím že pro pokročilejší obchodníky může dávat smysl nějaká alternativa k pevným stop-lossů a určitě může vydělávat víc.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Tak to já bych zase mohl napsat "lidé stále opakují mantru "je třeba dělat backtesty" a úplně zapomínají, že původně to bylo "je třeba obchodovat na základě fungujících principů" ;)
(Mimochodem, principem této strategie je "reversion to the mean", což je pochopitelně smysluplný princip.)

Podle mě je třeba brát v potaz to, že se kdykoli může v trzích objevit výjimečná situace, která ještě nikdy předtím nenastala. Pak je úplně jedno, jestli máme backtest za posledních 15 let nebo za posledních 150 let. Dejme tomu, že nám taková situace vygeneruje ztrátu 40%: pak budeme muset zhodnotit účet o 67%, abysme se dostali zpátky na 100%, což jsou při průměrné výkonnosti zde uvedeného systému zhruba 2 roky obchodování. Nechci strašit, jen varovat :)

Pro mě stop loss (nebo třeba i nějaká alternativa k němu, budiž, byť osobně bych byl vůči nějaké takové alternativě skeptický) není ochrana před vlastní blbostí, ale před ještě větší iracionalitou účastníků trhu, než jakou předpokládám, případně před neočekávanými fundamentálními zprávami.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Pokud se "situace, která nikdy předtím nenastala" objeví mimo obchodní hodiny, tak je Ti StopLoss úplně k ničemu a budeš vyhozen s mnohem větší ztrátou než na kterou sis nastavil StopLoss na začátku dalšího obchodního dne.

S vidinou toho, že můžu ze dne na den přijít o 40% účtu bych na burzu vůbec nešel. A hedge se dá dělat tuctem způsobů, např. opcemi. Možná jsi vůči alternativám skeptický, ale ony se používají, opravdu. Například strategie "protective put" Tě ochrání v případě 40%ního poklesu mnohem lépe než stoploss ;-)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Tak o těch 40% účtu lze přijít třeba za měsíc, ale jinak máš samozřejmě pravdu.

K opcím. Zatím jsem to zde nezdůrazňoval, ale já jsem pilným studentem veškeré opční problematiky :) Teď už bych si troufnul říct, že minimálně základní přehled o opcích mám (a líbí se mi hlavně naked put selling). Nicméně zatím jsem se nepřesvědčil, že by opce byly to pravé pro mě, prostě je vnímám jako zajímavou alternativu.

Každopádně ani ve věci "ochrana kapitálu" neexistuje svatý grál, vždycky se může objevit nějaká "černá labuť", která překvapí nás drobné spekulanty i ostřílené chlapíky z Wall Street (viz např. film "Margin Call", inspirovaný pádem Lehman Brothers, nedávno jsem se na něj podíval a je moc hezky udělaný).

Link to comment
Sdílet pomocí služby


×
×
  • Vytvořit...