Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Opce a dividendy


mapler

Doporučené příspěvky

to All založil jsem toto vlákno z důvodu, abych odklonil tuto specializovanou problematiku od obecného tématu opcí a vytvořil tak prostor k případné diskuzi na toto jedinečné téma. Všechno začalo v minulosti, když jsem jednoho dne zjistil, že místo mírně ITM Short Call opce mám na svém účtu 100 x Short akcií. Pochopil jsem, že jsem byl na této opci přiřazen, co mě však nedalo, bylo zjištění, že nemohu přijít na to, proč se držitel opce rozhodl provést její exercise před expirací a já byl vybrán a přiřazen. Navíc jsem zjistil, že mám na svém účtu nepochopitelnou částku -14 USD. Jasně, stal jsem se obětí dividendového opčního obchodu. Nejenom, že jsem byl přiřazen, ale jako držitel Short akcií jsem byl povinován hradit dividendu v plné výši. Jediné štěstí bylo, že akcie po přiřazení klesly, takže jsem sice vystoupil z obchodu se ztrátou, ale nebyl nějak zásadně dramatická. Problém mě ale natolik zaujal, že jsem se začal věnovat těmto "dividendovým obchodům" intenzivně. Fascinovalo mě, že je možné držet obchod i například několik minut a být přitom úspěšný a mít jakýsi profit a dokonce okořeněný získanou dividendou. Dividenda jako podíl na zisku společnosti je pro držitele akcií zásadní bonus, dlouhodobé držení akcií s dividendou je také přístup, ale vzít si dividendu na krátkodobém obchodu mě silně zaujalo. Rozkrýváním těchto strategií jsem narazil na tolik dílčích problémů, které jsem musel pochopit, prostudovat a řešit, že jsem se rozhodl v tomto specializovaném vlákně je trošku rozebrat. Možná to někomu pomůže v lepším pochopení samotného obchodování opcí, možná to nebude pro někoho nic světoborného, nicméně uvítám jakýkoliv podnět, nápad, myšlenku, vylepšení, dotaz.... Začal bych od podlahy. Zaujalo mě v jiných vláknech, jak málo toho je známo o základních principech opčního obchodování. Sám jsem určité věci přehlížel, nevyužil, nepochopil. Až při samotném obchodu jsem zjišťoval, jak je nutné vše mít dokonale pochopeno, nastudováno a hlavně natrénováno. Vrátím se k mému prvnímu zjištění. Proč jsem byl na ITM opci přiřazen? Kdo mohl svou opci uplatnit (exercise) a co ho k tomu vedlo. Tady jsem tedy narazil na problém číslo jedna. Nechápal jsem princip exercise. Dnes už vím, že "Exercise" není sprosté slovo :c). [bold] Exercise [/bold] je uplatnění opce a vyžádání povinnosti vyplávající s opčního kontraktu. Podle toho, kdy je možné provést exercise jsou opce děleny na americké (kdykoli za doby trvání kontraktu) nebo evropské (jenom ve stanovenou dobu). Vždycky, když jsem četl nějakou knihu o opcích, tak v prvních kapitolách "byly ty obecné žvásty" co to je opce Call/Put, riskgrafy a podobné "nesmysly". No jasně, přeskakoval jsem to. Přece nebudu pořád dokol číst, že držitel Call opce má právo na získání podkladu za cenu strike opce, to ví každé malé děcko...Proč bych to ale dělal, když můžu opci prodat a nemusím se zabývat někou "exercise". Chyba lávky, exercise je silný obchodní nástroj, je to "zbraň". Protože dividendové strategie velmi často pracují s ITM opcemi, uvedu konkrétní příklad, jak využít exercise, využití je obecné a platné pro každý ITM opční obchod. Vlastním ITM opci na (Boeing), který vyplácí dividendu 73 USD/100 akcií s Ex-Dividend Day 6.8.2014 (ve středu). Konkrétně Long Call 115, koupl jsem ji za 400 USD (modelově), je součástí jakési strategie, ale teď její hodnota stoupla a já ji chci prodat. A to je ten kámen úrazu. Bid/Ask spread u této opce podle přiloženého obrázku je 4,70 - 5,80 tedy hrůzostrašných 110 USD rozdíl mezi nákupem a prodejem. Pokud opci prostě prodám za Bid tak vydělám 70 USD. Jak k tomuto ale využít exercise : 1/ Bid/Ask spread u nákupu samotných akcií je minimální, podle screenu 18 USD (120,20 - 120,38). Pořídím 100 x Short akcie za Bid 120,20, tedy jsem za tento short obchod v plusu +12020 USD. Moje pozice je teď -400 za opci a +12020 za akcie, celkem tedy +11620 USD. Provedu exercise držené opce se strikem 115, to znamená koupím akcie Long za 115 pořizovací cenu, protože jsem již v těchto akciích short - pozice se vyruší. Zmizí mi mé short akcie, zmizi opce a já utratím 11500 za exercise, zůstane mi +120 - tedy výrazně více než při prodeji samotné opce. Pořízením short akcií k Long Call jsem "uzamknul profit", Nemůže se již nic horšího stát než vydělat +120 USD stát. Pokud cena akcie poroste, dojde v pátek k automatické exercise a výsledek bude stejný. Pokud cena bude klesat, bude klesat cena opce ale stejně rychle bude růst profit na akciích. Pokud klesne pod strike opce, opce vyprší jako bezcenná, ale stejný, ne-li vyšší profit bude na short akciích. 2/ Také bych mohl koupit ITM Long Put a uzamknout profit stejně. Pokud bych pořídil ITM 125 Long Put za 570 a vytvořil tak ITM Long Strangle, tak nic horšího než 30 dolarový zisk mne nemine (1000 rozsah strike - 400 za Call - 570 za Put = +30) Exercise je tedy právo kdykoliv si vynutit plnění z opčního kontraktu, Exercise provádím já podle svého vlastního rozhodnutí kliknutím na povel exercise v platformě. Při provedení exercise je plnění u mého brokera okamžité, Exercise Long Call mám okamžitě Long akcie, Exercise Long Put mám okamžitě short akcie. Povel k exercise můžu dát až do 16:30 našeho času, tedy i po uzavření trhů. Pokyny k exercise jdou poté od mého brokera do OCC (Option Clearing Corporation). Tam se všechny opční transakce, včetně mého exercise kumulují a vypořádávají. Vypořádání obchodů jde následovně za sebou podle typu transakce 1/All Opening Buys, 2/All Opening Sells, 3/All Closing Buys, 4/Exercises, 5/All Closing Sells, 6/Assignments. Z pořadí clearingu vylplývá, že pokud Short opční kontrakt prodáš, tak tato operace předchází exercise a ty nemůžeš být přiřazen. Protože pokyn exercise je neodvolatelný (tvé kliknutí na tlačítko exercise), tak ti broker připíše podklad okamžitě, i když je vypořádán až v noci po uzavření trhů. Proto také, pokud jsi přiřazen, tak tuto skutečnost zjistíš až na druhý den před otevřením trhů. O Assignment (přiřazení) ale až příště, nějak mě to v tom horku vyčerpalo....

29199

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Pozorně jsem si přečetl první příspěvek tohoto nového vlákna a je super, že jsi ho založil. Všichni se máme stále co učit a při vyměňování zkušeností není co ztratit. Lze jedině vzájemně získat.

Měl bych malou připomínku k bodu Exercise. K tomu spreadu při prodeji opce.
Ano, takovéto spready (4,70 - 5,80) jsou u opcí zcela běné. Osobně bych ale určitě neprodával za market a věřím, že Ty také ne (prodejem je pak dosažen nejmenší možný zisk daného momentu). Používám walking limit. Tedy v Tvém případě by mi systém nabídl 1 kontrakt k prodeji za 5,80 a po centech by pomalu na trhu klesala má nabídka až k oněm 4,70. Časový interval si můžu zvolit od 2 sekund výše. Dávám většinou 10 sekund a cenu nastavuji po 0,05 krocích. Nejhůře za mid price se mi order vždy vyplní, někdy i lépe, protože se během doby třeba pohne cena na trhu (resp. celý spread) v můj prospěch. Takže v tomto případě bych na těch cca. 120 USD zisku byl tak jako tak i bez obstrukcí s přiřazením, dividendou atd.

Když vypisuji třeba IC PCLN, walking limit mi při větším počtu kontraktů ušetřil mnohdy i několik tisíc dolarů oproti marketu.

Máš s walking limitem zkušenosti? Někdy se skutečně prodej/výpis opce realizuje za překvapivě výhodnou cenu.

Jinak, vedro je skutečně ve střední Evropě všude (i dále). Dejme si něco osvěžujícího ať nezdechnem a ať se dožijem pondělního otevření trhů. :-)

Zdar ziskovým obchodům.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Samozrejme oceňujem tvoju snahu, ale asi si pri písaní nejako zabudol na tie dividendy, nie ?

Totiž spomenul si "Vlastním ITM opci na (Boeing), který vyplácí dividendu 73 USD/100 akcií s Ex-Dividend Day 6.8.2014 (ve středu).", ale potom si tie dividendy v príklade nerozoberal.

Príklad ohľadom excercise je fajn, lenže prakticky by nikto takto nepostupoval. Však ty si predsa špekuloval na akcie. Ty si získal profit z toho, že vstúpla cena akcie. Nikto, kto špekuluje na akcie, by predsa neobchodoval ITM opcie, ale hneď by kúpil akcie. Rozumieš, že ?

"Povel k exercise můžu dát až do 16:30 našeho času, tedy i po uzavření trhů."

môžeš mi, prosím ťa, toto ešte objasniť ? Ja po 16:30 už nemôžem dať príklad k excersice ? (v platforme nebude fungovať tlačítko alebo ako mám tomu rozumieť ?) A ako to, že i po uzavretí trhov ? však trhy zatvárajú cca 22:00, resp. 22:15 (nášho času)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

maplerovi patri muj dik a obdiv. treba se tady tez neco naucim. musim rict, ze komplexnost opci mne neprestava udivovat.

pesiak, zaciatocnik, saguaro (=jeden a tentyz realny clovek, to vim uz dlouho): jak muzes tvrdit, ze mapler spekuloval na akcie? jednak sam vis, ze to neni pravda, ze on dela myslim vyhradne opce, jednak psal, ze je to soucasti nejake strategie (to, ze ted vlastni opci BA). Dokonce si troufam odhadovat, ze je to soucast nejakeho kalendare, specielne BA mel pred par tydny historicky nizkou IV...

mapler: no, priznam se, ze s tim povelem na exercise az do 16:30 jsem to tez nepochopil. To jako az hodinu po zacatku dalsiho obchodniho dne?

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Dagobert, asi je to nějaká telepatie, ale příkaz "walking limit" mě nedávno tak zaujal, že jsem zkoumal, jak tento broker (oX) má nastaveno obchodování, jakou má platformu, jaké má jiné poplatky apod. IB tento příkaz nepoužívá, takže s ním nemám praktické zkušenosti. Příklad z BA jsem zvolil proto, abych demonstroval, že jde postupovat i jinak než pouhým prodejem ITM opce. Pokud je na těchto opcích vysoká likvidita, prodáte ji bez problémů za dobrou cenu, ale tento příklad jsem uvedl proto, že při prodeji ITM opce může být likvidita velmi nízká a Bid/Ask spread může být dosti vysoký. Obecně můžeme říct, že akcie pořídíš téměř vždy, opci někdy ztěží. Tento princip lépe funguje u komoditních opcí, kde jsou dostupné podkladové futures s rozumným Bid/Ask spreadem, ale Bid/Ask spread u ITM opcí mívá děsivější rozměry. V příkladu s pořízením Short akcie a následného exercise jsou důležité dva momenty. Jednak si uzamkneš profit a také tuto operaci můžeš provést v řádech sekund, takže nemusíš čekat na vyplnění klasického prodejního příkazu. Jenom podotýkám, že pořízení short akcie a následné exercise Short Call je "intradenní obchod", o tom bych se zmínil někdy později... saguaro, pokud se podíváš pořádně do screenu, tak zjistíš, že ITM Call opce 115 má deltu 1,00. To znamená, že se pohybuje stejně jako akcie BA, jednodolarový pohyb na akcii BA znamená jednodolarový pohyb na ITM opci. Nemusím utratit cca 12.000 USD abych držel akcie, stačí když utratím 400 USD a držím v podstatě to samé. Až budu potřebovat vlastnit akcie v ten správný okamžik - provedu exercise vlastněné opce. Než ten okamžik nastane, tak můžu své rozhodnutí změnit a prodat jen opci, která bude v tu danou chvíli již představovat nějaký slušný profit a abych jej měl co největší, tak proto ten příklad se Short akciemi. Já jsem si vždycky myslel, že by byla chyba, kdyby v detektivce řekli na první straně, že "vrahem je zahradník" a ty jsi přišel o tu "vatu celého příběhu", která dělá detektivku detektivkou... Příkaz k exercise lze podat do 16:30 EST. Měl jsem na mysli americký čas, to se omlouvám. Já jsem záměrně začal s principem Exercise, protože je pro tyto dividendové přístupy dost důležité principiálně toto pochopit. Obchodování s BA (..a všemi americkými akciemi) končí v 16:00 EST. Po skončení obchodování se můžeš v klidu rozhodnout, jestli budeš chtít provést exercise nebo ne. Má to výhody i nevýhody. Akcie může v aftermarketu vlivem nějaké zprávy nebo události (Earnings vyhlašované po uzavření trhů) provést významný pohyb, ty z něj můžeš provedenou exercise profitovat, na druhou stranu pokud jsi ale v pozici ATM/OTM short opce, tak toto může být nepříjemné, protože se může stát, že se tato opce vlivem stejné události dostane ITM a ty budeš přiřazen, to ale záleží případ od případu.

29200

Link to comment
Sdílet pomocí služby

mapler Napsal:
-------------------------------------------------------
Nemusím utratit
> cca 12.000 USD abych držel akcie, stačí když
> utratím 400 USD a držím v podstatě to samé.

V tom je velká výhoda nakoupených opcí, na druhou stranu nákup opce je oproti nákupu akcie dražší o časové prémium a bid-ask spread.

Akcie může v aftermarketu provést významný
> pohyb, ..., na druhou stranu pokud jsi ale v
> pozici ATM/OTM short opce, tak toto může být
> nepříjemné, protože se může stát, že se tato opce
> vlivem stejné události dostane ITM a ty budeš
> přiřazen, to ale záleží případ od případu.

To se mi stalo v pátek, při zavíračce byla cena akcie na STRIKE mé vypsané CALL opce, bohužel po zavíračce poskočila a byl jsem ITM. A jsem bez akcií. Nevadí, vypsal jsem preventivně PUT a zase dokoupím za lepší cenu :)
S opcema si člověk vyhraje :D

Link to comment
Sdílet pomocí služby

To All

..abych se neodchyloval od tématu, tak bych chtěl rozebrat, kdy je z pohledu vyplácené dividendy nutné být "in trade". Existují čtyři termíny, které jsou z vyplácením dividendy spojeny a které mají svůj vlastní konkrétní vliv na ceny opcí.

[bold]Declaration date [/bold] - datum, kdy společnost vyhlašuje, jakou bude mít dividendu a který den bude dividendu vyplácet. Tuto skutečnost vyhlašují výkonné orgány společnosti. Tato informace je většinou dostupná na webových stránkách společnosti, zjistit ji lze také například na dividend.com. Například CAT (Caterpillar) 11.6.2014 deklaroval, že 20.8.2014 vyplatí dividendu 0,70 USD/akcii. Tato hodnota se prakticky většinou ihned promítne do ceny Put opcí, které mají expiraci po Ex-Dividend day, proč tomu tak je bude vysvětleno v první dividendové strategii [bold]Synthetic Call [/bold]

[bold] Ex-Dividend date[/bold] Dividendy jsou vypláceny každému, kdo je zapsán v seznamu akcionářů jako držitel Long akcie při Open dne, kterému se říká [bold]Record date [/bold]. Protože obchody s dividendovými akciemi (a akciemi vůbec) nejsou vypořádávány v souvislosti se seznamem akcionářů ihned, ale tento settlement trvá dva dny, tak není až tak důležitý tento termín Record date, ale termín dva dny před - tedy den pojmenovaný jako Ex-Dividend Day (EDD). EDD je termín klíčový pro držitele akcií, je to den, kdy je potřeba na Open držet akcie vyplácející dividendu. Tento termín uvádí každá obchodní platforma.

[bold] Payable date[/bold] Den, kdy se dividenda vyplácí. je to termín, většinou v řádech týdnů, kdy je akcionářům vyplácena deklarovaná dividenda. Každý, kdo byl Long na open EDD je dividenda připsána na účet snížená o 15% daň z dividendy, a pozor, každý, kdo byl Short akcie na na open EDD je dividenda sražena v plné výši.

Asi každého napadne, ža nejjednodušší strategie by bylo koupit ve 21:59 před EDD akcie a na druhý den po Open tyto akcie prodat. O.K. Jenomže to nefunguje, akcie otevřou z 95% jistotou níže právě nejméně o cenu vyplácené dividendy a většinou se nějaké období po EDD potácí ve vlnách výprodejů a s tím souvisejících poklesů. Dlouhodobí investoři do dividendových akcií dokonce využívají těchto poklesů k dalšímu dokupování do portfolií, krátkodobí investoři využívají těchto poklesů, k tomu, aby se na těchto vlnách svezli, tímto se ale nezabývám, s opčními obchody, které bych chtěl rozebrat to nemá mnoho společného.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

All začal bych takovou teoretickou vsuvkou. Cena opce je tvořena A/ cenou podkladu B/ hodnotou strike C/ Implikovanou volatilitou D/ dobou do expirace E/ úrokovou mírou a F/ VYPLÁCENOU DIVIDENDOU. Z toho vyplývá, že pokud se žádná dividenda nevyplácí, tak její hodnota nemá vliv na cenu opce. Teoreticky jsem to chápal, jenom jsem si to neuměl představit plasticky v reálu. Došlo mi to až v momentě, kdy jsem se začal zabývat prvním možným přístupem k zobchodování dividendy a tím byla [bold] Synthetic Call[/bold]. Synthetic Call je pozice Long akcie za současného držení Long Put. Jednoduše jsem si představil, že vyjdu z předpokladu, že akcie má tendenci po výplatě dividendy klesat, tak před EDD prostě koupím dividendové akcie a k tomu si pořídím dostatečně ITM Long Put. ITM Long Put takovou, aby v sobě neměla pokud možno žádné prémium, taková opce má většinou deltu blížící se jedné nebo rovnou jedna. V plánu potom bylo ihned po Open na EDD provést exercice této Long Put, jejímž výsledkem bylo pořízení short akcií, které vykompenzují mou Long akciovou pozici, vše zmizí a já kasíruji dividendy. Teoretický příklad: Boeing zítra (6.8.) vyplácí dividendu 0,70, dneska se obchoduje za 121,33. Takže koupím ITM Long Put 128 za cca 6,80 (víc jim přece nedám :-)) a současně za 121,33 akcie. Celkově jsem -680 za opci a -12133 za akcie, tedy dohromady -12.813 celkem. Po Open na EDD provedu exercise mé Long 128 Put a získám +12800, vše mi zmizí a já jsem -13 USD. K tomu ale mám dividendu +59,50 USD (70-15% daň). Tedy skvělý výdělek +46,50 za dejme tomu desetiminutovou expozici v trhu. Takto to ale nefunguje, i když by to nemuselo vůbec být špatné :c). Do hry totiž vstupuje "vzorec", který nám do ceny opce započítává cenu vyplácené dividendy. Na neštěstí pro "vyznavače" Synthetic Call - zrovna do ceny Put opcí. Z výše uvedeného příkladu vyplývá, že by se jednalo o velmi bezpečný obchod, pokud by cena klesala, stagnovala nebo rostla po strike (ze 121,33 by musela za několik minut do Close vystřelit na 128 !!!) pořád by Long Put zůstávala ITM a já mohl provést exercise. Že by se obchod pokazil by bylo téměř nemožné. Takže mé první zjištění bylo, že od Declaration Date jsou dividendy započítávány do ceny Put opcí. To je důležité vědět, protože ceny Call opcí zůstávají dividendou nedotčeny. Na přiloženém obrázku jsou vyznačeny ceny opcí Put a Call na akcii BA, které má zítra EDD a ze kterých je patrno, že i když je cena akcie "téměř" mezi strike, tak hodnoty opcí Call a Put jsou zcela rozdílné, když ceny Put jsou obohacené o vyplácenou dividendu. To platí o všechny i následné expirace. Synthetic Call byla má prvotní myšlenka, jak využít vyplácení dividendy, na "overnight" obchod. Od ní jsem se odrazil dál, a to do směru, jak k této Synthetic Call přidat další peníze nebo pořídit ji tak, abych do ceny započítanou dividendu nějakým způsobem kompenzoval.

29212

Link to comment
Sdílet pomocí služby

All, při hledání dobrého přístupu k zobchodování vyplácené dividendy jsem se tedy dobral do stadia nefungující synthetic call, tedy současného nákupu ITM Long Put opce a Long akcií. Z ní vykrystalizovala potřeba tuto pozici obohatit o další přístupy, abychom dosáhli smysluplné nadějné pozice. Nejjednodušším přístupem, který asi napadne každého je "legging", vstup do pozice po jednotlivých částech, tedy v našem případě koupím akcie, počkám "až stoupnou", a koupím levněji ITM Long Put, kterou po EDD (Ex-Dividend Day) uplatním pokynem exercise. Jako každý přístup, kde očekávám, že se dostaví kýžený směr, v našem případě uptrend na akciích funguje na principu náhody, protože prostě nevíme co bude za 10 minut natož kam se vydají naše akcie. Těžit z obecného trendu, že akcie před EDD rostou a po EDD klesají je podle mého nefungující taktika. Základem úspěchu je podle mého schopnost opcí a jejich kombinací k postupnému vytvoření dobré výchozí pozice pro ziobchodování dividendy. Protože většina titulů, které mě u dividend zaujaly obchodují weeklys opce (3 x měsíčně), tak jsem se začal zkoumat postupný vstup do pozice formou krátkodobého [bold] Put kalendářního spreadu [/bold] s pošilháváním po následném vytvoření [bold] Conversion [/bold]. Toto se mi zdá, že je taková první smysluplná strategie k zodpovědnému zobchodování vyplácené dividendy. Teoreticky se jedná o pořízení ITM/ATM Short Put ve čtvrtek týdne předcházejícího týdnu, ve kterém akcie přináší dividendu za současného pořízení ITM/ATM Long Put s expirací v tomto EDD týdnu. Protože jsem psal již výše, že od Declaration Date jsou dividendy započítávány do ceny Put opcí, tak jsem neuvedl základní detail, a to, že samozřejmě do těch Put opcí, které mají expiraci po EDD. Protože se snažím prodejem Short Put přinést co nejvíce prémia - jaká škoda, že tedy taky neobsahují dividendu, ale tato short put expiruje v týdnu předcházejícím EDD, takže bohužel pro tento kalendář. Pořízením tohoto kalendáře sázím na to, že opce, tedy alespoň ta Short call zůstane do expirace ITM, bude automaticky přiřazena a já budu mít "akcie levněji" a dostanu se do levnější Synthetic Call. Pokud tento kalendář pořídím například ve čtvrtek, tak mi stačí v pátek, jak se pozice vyvíjí, zabývat se myšlenkou pořízení Short call na stejném strike a ve stejném týdnu jako je Long Put, abych dosáhl případného vytvoření Conversion. Vše záleží na celkovém vývoji situace. Teoretická vsuvka. [bold] Conversion [/bold] je pozice Long akcie za současného držení Long Put a Short Call na stejném strike se stejnou expirací. Tato pozice vždy končí přiřazením nebo exercise na strike opcí. Pořízením XYZ za 50, Long Put 50 za -1.50 a Short Call za +1.60 skončí vždy ziskem +10, uptrend způsobí přiřazení Short Call a downtrend exercise Long Put. Vždy vše zmizí. A to je cílem našeho snažení, resp. přetvoření kalendáře do takové Conversion. Přikládám screen s aktuálním příkladem CF Industries (CF), které ve čtvrtek příštího týdne vyplácí ďábelskou dividendu 1,50 USD/akcii. Na včerejším Close byla situace jako na screenu. "Příštítýdnovou" ITM Long Put 255 bychom pořídili za -765 a "tutotýdnovou" ITM Short Put 252,50 bychom prodali za + 410. Celkem bychom vynaložili -355 USD. Scénáře: 1/ Pokud zůstane Short Put 252,50 ITM, tak jsme při expiraci přiřazeni a pořízujeme Synthetic Call (ITM Long Put + akcie) za debet -355 USD - 25250 USD za akcie = -25605,- USD. Po EDD získáme dividendu +127,50 (dividenda 150 - 15% daň) a provedeme exercise ITM Long Put 255, kterou prodáme akcie za +25500, výsledný efekt = -25605 +127,50+25500 = +22,50 2/ V případě, že se bude při pátečním přibližování se Close trhu (nebo prostě kdykoliv do pátku) zdát, že tatotýdenní 252,50 Short Put vyprší bezcenná, tak budeme hledat vhodnou chvíli k prodeji příštítýdenní Short Call 255 na stejném strike jako je příštětýdenní Long Put 255 s tím, že vytvoříme smysluplnou Conversion. Může se stát, že např. CF bude 253 a tato Short Call 255 bude mít hodnotu +300 (dnes má prodejní hodnotu +465 !!!) Tuto Short Call za +300 prodáme. Koupíme akcie za -25300. Naše pozice bude Short Call 255 za +300, k ní akcie za -25300 a navíc Long Put za -355 = -25355 = hodnota Conversion na strike 255. Pokud se nic dalšího nestane (Short Call se před dividendou dostane ITM - o této hrozbě později) tak máme Conversion, která získá dividendu +127,50 a bude buď přiřazena nebo expiruje za +25500, takže celkem -25355 Coversion + 127,50 Dividenda + 25500 expirace = +272,50 3/ Můžeme Kalendář a budoucí Conversion pořídit dnes najednou, tzn. podle screenu příštětýdenní Long Put 255 za -765, příštětýdenní Short Call 255 za +465 a tutotýdenní Short Put 252,50 za +410. Máme credit +110 USD a sledujeme, jak se vyvíjí podklad. Pokud bude klesat, bude se naplňovat scénář 1/ a já (protože cena CF klesla) prodám pravděpodobně ze ziskem Short Call 255 a nechám se unášet dál scénářem Ad 1/. Pokud cena poroste, tak nastane scénář 2/ jenom musím vyhodnotit, kdy správně nakoupit akcie, abych měl Conversion v plusu, bezpečnostním polštářem mi budiž budoucí vyplácené dividendy. Nechávám na zvážení a posouzení, jak smysluplý přístup toto je. Je vhodný zejména pro akcie dražší z velkou dividendou, nebo akcie levnější s přiměřenou dividendou, ale s vyšší IV, základem je dostat do prapůvodní Synthetic Call co nejvíce prémia vypisováním opcí do kalendáře nebo Conversion nebo obojího najednou. Díky za názory.

29222

Link to comment
Sdílet pomocí služby

All, nevím, jestli jsem popsanou technikou získání dividendy přeměnou Long Put kalendáře do Conversion toto vlákno nějak "nezamotal", nicméně si nyní mírně připadám jako "ortodoxní monologista". Chtěl bych v souvislostí s vyplácenou dividendou a jejím vlivu na ceny opcí upozornit na jeden významný efekt, který by měl mít na paměti každý opční obchodník. Zatím jsem uváděl příklady, kde vyplácená dividenda byla tzv. [bold] pravidelnou (regular) [/bold] dividendou, které podniky vyplácejí v nějakých svých intervalech (ročně, pololetně, čtvrtletně, měsíčně). Potom jsou hodnoty těchto dividend klasicky započítány do ceny opcí, které běžně obchodujeme. Pozor ale na [bold] special cash [/bold] dividendu, kterou se rozhodne společnost vyplatit na základě například nějaké události, mimořádného příjmu, mimořádného rozhodnutí orgánů společnosti etc. Vyplácení mimořádné dividendy může mít fatální důsledek na držené opční pozice, pokud tuto skutečnost neregistrujete. Budu konkrétní. Společnost Amerco (UHAL) avizovala vyplácení mimořádné dividendy ve výši 5 USD/akcii s Ex-Dividend Day den 15.11.2012. Na ceně opcí se to ale nijak neprojevovalo. Bylo možné pořídit před EDD ITM Long Put 120 za 3,50 USD, když akcie byla na ceně cca 117,50. Tedy vynikající situace pro pořízení Synthetic Call v předvečer EDD a na druhý den exercise Long Put + inkaso obrovské dividendy. Technickou poznámkou bych chtěl upozornit, jak je důležité sledovat u opčních obchodů OCC (Option Clearing Corp), která provádí správu a clearing všech opčních kontraktů a jak je nutné toto sledovat hlavně v souvislosti s vyplácením dividendy, tedy té mimořádné. Společnost Amerco (UHAL) totiž upravila strike všech svých opčních kontraktů právě v souvislostí s vyplácenou mimořádnou dividendou. Na přiloženém obrázku je oznámení OCC, na základě kterého se na Ex-Dividend Day 15.11.2012 posouvají hodnoty strike opcí přesně o hodnotu vyplácené mimořádné dividendy = o 5 dolarů !!! Pokud tak nejste v opčním obchodě se zájmem získat dividendu, ale máte nějakou jinou pozici, vězte, že posun o 5 USD je pohyb o pětset dolarů, buď ve váš prospěch nebo neprospěch. Všechny tyto úpravy strike lze sledovat na stránkách OCC, kde si můžete registrovat e-mail a OCC Vám bude tyto hlášení o úpravách strike zasílat. Vyplácení mimořádné dividendy není až tak řídce se objevující skutečnost a je potřeba tuto eventualitu vést v patrnosti. Posouváním strike o mimořádnou dividendu je u jejího vyplácení téměř pravidlo. Společnost Las Vegas Sands (LVS) například přímo v souvislosti s mimořádnou dividendou v minulosti uvedla, že je to odměna pro "loajální a věrné akcionáře" dlouhodobě držící akcie a ne pro "vykutálené opční obchodníky (slušně přeloženo)"

29283

Link to comment
Sdílet pomocí služby

×
×
  • Vytvořit...