Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Edakk- psychologický deník, jak válčím denně na ropě


Doporučené příspěvky


MÁ VLASTNÍ PRAVIDLA DISKUSE:

Svůj odlišný názor vyjádřete jen v případě, pokud ho máte adekvátně podložen.
Jedná-li se o pouhou ač možná pravdivou domněnku nechte si ji prosím pro sebe.
Máte-li přesto nutkavou touhu sdělit ji jako případné varování ostatním čiňte, jak musíte.
Já doufám, že si případnou reakci dokážu odpustit. Otázka, zda je tento obchodní systém
už z principu chování trhů nefunkční vás nemusí trápit.
Mnou prezentované názory berte jen pouze jako mé názory a tak k nim i přistupujte.
Každý se vyvíjí v čase. Je to napsáno trochu moc konfrontačně. Berte to v klidu a s nadhledem.
Doporučuji všem to tu vůbec nečíst.
Link to comment
Sdílet pomocí služby


ZKUŠENOSTI, NĚCO O MĚ:

Tohle bude můj třetí pokus uspět v obchodování. První- rok 2007- spekulace na vzestup ceny ropy. Kombinace velké pozice, nedostatečného kapitálu a větší korekce než jsem byl schopen ustát, způsobila ztrátu přes 25 000 USD.
Druhý- březen 2012 skončil po třech týdnech v lehkém plusu. Problém byl v mém porušování obchodního plánu, přesněji vynechávaní vstupů a nedodržovaní určených profitů. Byla tam z mé strany podvědomá nedůvěra v systém.
Ta se projevila ale až při reálu. Chybou bylo postavit ho jen na základě minulosti (výsledcích backtestu). Jinak totiž disponuji vysokou akceptací rizika, pokud v danou věc věřím. Více než desetiletá praxe takřka denního sázení je znát.
Na některé sólo sázky to byly i desetitisíce. A má cesta k obchodování? V roce 2006 jsem musel objet kvůli jedné jediné příležitosti hned několik měst. Zrovna tento zápas ve výhodném kurzu nabízela jen jedna menší sázková kancelář
a ještě nastavila max. limit na vklad na 1500,-. Zabralo mi to skoro celý den a výsledek? Prohra v prodloužení. Shodou okolností jen pár dní před tím jeden můj kamarád na svém blogu srovnával profesionální sázení a trading,
prý si je to hodně podobné. Po „zralé“ úvaze a vyhodnocení potenciálu do budoucna jsem se sázením den ze dne skončil. Stejně tak s tvorbou systému na ruletu.



OBCHODNÍ STYL, SYSTÉM: trh ropa, 2 strategie

1) Matematicko-psychologický model- vychází z toho, že nevěřím v nahodilost trhů. Je to přes osm let práce.
Jsem prostě bláznivý perfekcionista neumějící gramatiku. Naprogramovat nejde. Má diskreční část, kterou nelze početně vyjádřit.

2) Intraday až skalping založený na orderflow- na vstupu zcela mechanický.
Link to comment
Sdílet pomocí služby


OBECNĚ NEJEN K OBCHODOVÁNÍ:

Udělal jsem snad všechny myslitelné chyby. Od sebevražedného vstupu na burzu stylem ono to nějak pude (samo) až po, hledám svatý grál, jenže to mě nepustilo dodnes. To už ale souvisí s mou povahou, vysokým sebevědomím a touhou vždy vynikat, vše dělat líp a jinak. Takže, můj systém je postaven na vychytávání high/low zajímavých denních pohybů. Stále věřím v jeho funkčnost. Matematika se nedá okecat. Jinými slovy chci říct, že opravdu nejsem zrovna vhodný příklad pro následování a v případě nováčků ani sledování. Jedinec s dostatečným nadhledem to může risknout. Po více než devíti letech v komoditách stále v mínusu, přesto mě optimismus a víra ve vlastní schopnosti nikdy neopustila.

Beru to tady jako formu terapie. Potřebuji přerušit zažitou rutinu, posunout se z komfortní zóny. Věci, co se mi moc dělat nechtějí nebo z nich mam obavy odkládám do nekonečna, pokud je ta možnost. Na druhou stranu, vždy držím své slovo, jen ne bohužel to sobě dané. Systém jsem dokončil zhruba před 2 měsíci a nemůžu se nijak přimět k obchodování na simu (samozřejmě vím proč, prostě se bojím srážky s realitou, že by nemusel být tak úžasné jak si myslím). Jinde předtím píšu, jak OS věřím. Troch schizofrenní situace. Je to boj v mé hlavě. Z pohledu ostatních, je to z principu nefunkční přístup, já tvrdím opak. Aby mněly ty roky nějaký smyls, musím dostat odpověď, ať bude jakákoliv. Jde o ego. Případné zjištění, že nejsem zas až takový borec jak se domnívám bude minimálně hodně poučné. Takhle se mentálně připravuji na to nevyhnutelné (mačkání obchodů). Do té doby radši dál řeším nepodstatné detaily mající vliv na ziskovost jen v jednotkách %, které stejně můžu ladit za chodu. Díky meditaci to mám dnes v hlavě nastavené tak, že demo a reál jsou pro mě totéž. Tj. stejné emoce. Všechno je jenom stav mysli.

Dám zde v tomto týdnu veřejný slib. Bude obsahovat seznam činností, které se zavážu dodržovat, budu ho i postupně rozšiřovat. Jedna z výhod vysokého mínění o sobě je, že si zakládám na pravdomluvnosti a co slíbím, také splním.
Link to comment
Sdílet pomocí služby

18,4, pátek

Celkem ztráta 18 ticků, 5 obchodů/ 1 zisk, 4xSL

- ziskový 4B nedošel o tick na vstup= byl by profit, na podruhé se mi ho vzít nechtělo (není pořešeno pravidlo), byl by SL
1.KS na Zp., SL 13, měl být zavřen +6 a platný revers na T 4B= profit, NEEXE., špatně zvolený vstupní příkaz, následné čekání a doufání = SL
2.T KS na Zp.= T SK Ov., SL 12, největší problém, špatné nastavení pro celý den zkreslilo celý průběh dne, jinak by byl vynechán= NEEXISTOVAL, nutno vytvořit checklist s pravidly, než si je všechny dostatečně zažiji
3. T KS na G3 Ov., SL 12 to samé= NENÍ, byl v otevřeném profitu 2:1
- T 4B (do trendu)= byl by profit, nevzal, není nastaven rozptyl
4. T KS= opakovaný vstup na G3 Ov.,SL 21, to samé= NENÍ, za správného nastavení proti šel platný T 4B short= byl by profit, za tohoto neplatný
-další 4B jsem nechal přejít na 1V na T KS Ov., dále na T KS Zp., jinak správně SL 16
5. 1V na T KS nejdřív na G3 Ov. V rámci SL nechal přejít na 1V T KS Zp., profit 42, zavřen správně podle USR a už měli i splněno minimum pro zavření, správně = NENÍ
- měl být klasický 2 KS Zp.=2 SK Ov. byl by profit, zavřený podle pravidel RO pro minimum
- T 4B vynechán, protože předpoklad RO, byl by SL
-4B NEEXE.- byl by profit (změnil jsem pak typ příkazu na market if touched)
-4B byl by profit, nevzal jsem, už jsem řešil správnost nastavení

Link to comment
Sdílet pomocí služby

18,4, pondělí

Dnešní ztráta 35 ticků, 2 obchody/ 0 zisků, 2x SL, celkem ztráta 53
Na víkend jsem slíbil, že pojedu …... Příprava včetně rolování proběhla až v PO , nestihl jsem první dva vstupy.

- T KS= 2KS Ov., BBP
- DS , BBP
- Po open US 4B, nevšiml, šel jsem před 15:00 nahoru, BBP.
- 1. T SD, SL 11
- OV T SD za 41,33 jsem nevzal, řešil jsem platnost potvrzení vstup (musím dořešit)
- 2. OV T SD 41,22, SL 22, špatně jsem ho nastavil- měla být nejvzdálenější možnost, BBP
- 1V na DS nevzal, nejsou dostatečná pravidla (musím dořešit)

RO- rotace, OV- opakovaný vstup, T- trendový, BBP- byl by profit, NEEXE.- neexekuovaný, NEE- neexekuovaný, PROO- proobchodovaný

Link to comment
Sdílet pomocí služby

19,4, úterý

Dnešní ztráta 4 ticky, 6 obchodů/ 3 zisky, 3x SL, celkem ztráta 57

- 1. SD Ov, SL 16, měl být 10, vzal jsem ho pozdě
- 2. DS Ov, SL 16
- 3. T DS Zp, SL13
- 4. OV DS Zp, profit 25, měl 34
- 5. 4B, profit 9, vzal jsem ho opět pozdě, proto i nižší P
- opakovaný 4B, NEVZAL, není pořešeno pravidlo, BBP
- 6. OV T DS Zp, profit 13, šel do 4B- ten jsem nevzal, BBP, chce doladit jak znovu naskakovat do T

P- profit

Link to comment
Sdílet pomocí služby

20,4, středa
DZT 23t, 1 OB/ žádný Z.,1xSL, CZT -80
-1. KS Zp, SL 22

DZT- denní ztráta, DZ- denní zisk, OB- obchod, CZT- celková ztráta

Po tomto SL, jsem přestal pro dnešek obchodovat a začal pracovat na nedotažených věcech, protože ani v tomto případě jsem si nebyl jist s jeho velikostí. Z prvních deseti zmáčknutých obchodů bylo devět stopek. Zatím je to spíš chaos.

Je nutné dořešit pravidla:
-míry agresivity pro všechny typy vstupů+ základní stop-loss
-počet platných vstupů 4B na stejné úrovni, za jakých podmínek, okolností
-způsob a místo naskočení do původního směru po zobchodování korekce
- kdy a jak velký P. brát, případně očekávat u 4B

SLIBY: - nechávám vstupy dojít alespoň na předem určený minimální profit
-beru všechny platné vstupy a řídím je podle předem stanovených pravidel

POZITIVA: Věřím systému, tudíž mohu začít používat větší stopky, než jsem si myslel a být i méně agresivní na vstupu.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

21.4. čtvrtek, 25.4. pondělí, 26.4. úterý - bez obchodování
22,4, pátek
DZ 38t, 4 OB/ 3 Z.,1xSL, CZT -43

Sice celkem zisk, ale stejně z větší části všechno špatně. Ten týden obchodování byl celý nějak divný. O víkendu jsem to začal důkladněji řešit. Zpětně nechápu, jak mě vůbec mohlo napadnout chtít kombinovat nezkombinovatelné. Vždyť je to oboje postaveno na naprosto odlišném myšlenkovém principu a cílu. Fakt zvláštní. Ani během pondělí i dneška jsem nepřišel na nějaké dostatečně uspokojivé řešení nastavení. Vracím se tedy k tomu základnímu. Jen budu obchodovat oba systémy nezávisle na sobě. Jde o to, naučit se dodržovat pravidla, ať jsou jakákoliv.
26.4. 2016

Link to comment
Sdílet pomocí služby

"Vracím se tedy k tomu základnímu. Jen budu obchodovat oba systémy nezávisle na sobě. Jde o to, naučit se dodržovat pravidla, ať jsou jakákoliv."

1. obchoduj jen jeden systém, který nemá příliš složitá pravidla
2. každý den na začátku si dej úkol že jen dnes jedeš dle pravidel a nehledíš na vydělané peníze ale chceš každý obchod dle plánu. Tvým úkolem je to dodržet, pochválit se a cítit se dobře. Tím si budeš tu disciplínu posilovat. Penězi se zatím netrap.

Systém není problém, většina lidí dojede na to, že po prvním obchodě se jim splaší ruce a začnou dělat věci, které vůbec neplánovali. Pokud máš zisk, stoupne sebevědomí a začneš vstupovat trochu lehkomyslně. Pokud máš ztrátu, chceš ji vymazat a přeobchoduješ. Vlastní zkušenost samozřejmě. Pokud se dokážeš zkrotit a kontrolovat, pak doladění systému již pro tebe nebude takový problém.

Když jsem dělal karate, tak jedna moudrost východních mistrů byla:
Kdo ovládně jiné je silný, kdo ovládne sám sebe je mocný.

Trading mi ukázal jaká je to pravda a jak těžké je toho dosáhnout.

Jo a pokud bys třeba chtěl vědět proč jsi začal dělat během obchodní seance různé kraviny, tak na to můžeš přijít v knize "Trading Coach: 101 lekcí, jak se stát sám sobě obchodním psychologem." Doporučuji všem, hlavně jak člověk zkusí obchodovat na živo. Všechny stavy do kterých se trader dostane jsou tam popsané a taky jak je "léčit."

Přeji hodně úspěchů.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

×
×
  • Vytvořit...