Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

OPCE - základní info


Myk

Doporučené příspěvky

Myku,
jednu upřímnou radu, jako nováček v opcích, opce nevypisujte,ale jen nakupujte.Vypisování opcí má několik úskalí, která by Vám mohla velmi znepříjemnit život (moje vlastní zkušenosti).
1. Při vypsání opce Vám bude zablokován margin jako při obchodování s futures. Ale pozor, margin u opcí se vypočítává jinak než u futures a může být i několikrát vyšší než jste zvyklý u futures.
2. Není tak úplně jednoduché vystoupit z opčního trhu jako z trhu futures. Když trh utíká proti Vám, tak můžete nabízet za odkoupení své vypsané opce i lepší cenu než je uváděna poslední (last), a přesto o Vaši nabídku nemusí být zájem.

Vypisování opcí je ďábelský nástroj v tom dobrém i špatném,... chce to zkušenost....hodně zkušenosti...

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • Odpovědí 809
  • Vytvořeno
  • Poslední

Nejaktivnější diskutující

Nejaktivnější diskutující

Publikované obrázky

Luboši,
díky za radu, už sám tuším, že vypisování opcí je rizikové a pohlížím se po nákupu opcí. Tedy spíš chci začít ověřovat některé své úvahy (neříkám tomu ani strategie) v paper tradingu. Proto bych uvítal nějaký zdroj dat o aktuálních i historických cenách opcí. Zdroj na data pro opce na komodity mi tu poradil Petr, ale nevim kde se daji najit historicka data o cenach opci na akcie. Neporadite? Mam nejakou uvaho nad opcemi na kacie GM a chtel bych si ji overit na realnych datech.

Jinak k tomu vystupu z vypsane opce. Neda se zajistit tak, ze v okamziku, kdy cena leti spatnym smerem nakoupim/prodam futures kontrakt?

Rekneme, ze jsem vypsal call opci na 1 kontrakt se strike price 100, desni cena je 90. V okamziku, kdy cena prekroci 100, dostavam se do ztraty, tim vetsi, cim je cena vetsi od 100. Na 100 chci tedy vystoupit, ale moji opci nechce nikdo koupit. Takze si koupim 1 kontrakt za 100. Cena vyroste na 110, na opci prodelavam 10, ale na kontraktu vydelavam 10, takze jsem zajisten.
Je ta uvaha spravna?


Link to comment
Sdílet pomocí služby

Myku,
začnu od konce, na první pohled to má nějakou logiku, v případě, že by trh stále pokračoval proti Vám (opci, teď vlastně ve směru Vašeho futures) a zůstal tam až do expirace opce, tak se Vám v den expirace opce změní na krátkou pozici a ta se Vám automaticky vyruší s Vaší nakoupenou dlouhou pozicí. Nula od nuly a v kapse Vám zůstane vypsané prémium. To když to funguje ideálně, ale co když po nakoupení kontraktu se trh otočí a spadne na 95 či na 93 , kde bude SL pro Váš kontrakt ??? A takto , když to trh udělá několikrát ???
Já myslím , že podobné improvizace jsou cesta do pekel !!!

To co popisujete, se blíží strategii "krytého vypisování opcí" . Je to základní , na pochopení velmi jednoduchá strategie pro vypisování opcí, kde podstatně limitujete svá rizika ( i potenciální zisk).
Princip je následující : 1 krok : nakoupení (prodej) futures
2 krok : vypsání callu ( putu)

U této strategie je základem úspěchu, že trh se bude pohybovat ve směru vašeho futures a nebo do strany.
Řešíte 1. kam posadit SL ?
2. Jak vzdálenou strike vypsat
3. Jaký trh použít z podledu doby do expirace opce
4. Jaký trh použít z pohledu volatility
...a další...
vše má svá pro a proti a nikdo jiný než Váš osobní trénink Vám odpověď na tyto otázky nedá.

Další "jednoduchou" vypisovací strategií je tzv. vertikální spread
Princip je : 1 krok : nákup callu (putu)
2. krok : výpis callu (putu) u vzdálenější strike

inkaso za výpis opce - náklady na zakoupení opce-komise = jedinný risk v téhle strategii
nic víc prodělat nemůžete i kdyby se trh zbláznil.

Já se snažím vypsat poté, kdy USD hodnota strike u vypisované opce je stejná jako hodnota nakoupené opce +komisi.
V takovém případě riskujete 0, obchod Vám neváže ani jeden USD, a můžete pouze vydělat.
I tato "jednoduchá " varianta má mnoho nuancí.

Historická data opcí na akcie nemám , akcie neobchoduju.
Data zadarmo jsou například v DEMO verzi TNT - popsán na Finančníku - možná tam jsou i akcie.
Jsem přesvědčenej, že je jedno , na jakých datech budete pilovat základní strategie .
Není důležité jestli Vám uteče jeden obchod s akciemi GM , důležité je pořádně protrénovat každou zamýšlenou strategii. A opět bych doporučil program TNT pro intenzivní trénink.
Hodně štěstí


Link to comment
Sdílet pomocí služby

Díky za tip s TNT, nevěděl jsem, že je tam options plugin. Rozhodně ho zkusím.

Já jsem si asi jako každý začátečník přečetl o straddlech a zajásal jsem, jak je to jednoduché - limitovaná ztráta ve výši dvou nákupních cen a neomezené zisky na obě strany. Až při pohledu na reálné ceny mi došlo, že může být těžké najít kombinaci opcí s přijatelnou cenou v obou směrech. Počítám s tím, že si budu muset vykoušet i jiné stragie a zkusím se podívat na ty vertikální spready a kryté vypisování opcí.

Každopádně díky za rady.
Myk


Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 1 month later...

Ahoj Vlasťo,
jestli máš nějakou konkrétní potřebu, já jsem si zaarchivoval pár kontraktních měsíců u základních komodit (GC také), ale poslední čísla jsou k 4.12. 2005 Pak mi skončila měsíční free licence. Je to také z TNT. Jsou tam jen settle ceny. Jinak se to nabízí všude za prachy...
Zdar Luboš

Link to comment
Sdílet pomocí služby

To Luboš:
díky, zkouším nějaké opční strategie a nemám již k dispozici TNT... Přiznám se, že by se mi hodilo pár kontraktních měsíců... Testuji sice na realných datech, ale chtěl bych si otestovat i něco zpětně... Pokud mi to můžeš něco poslat, budeš to mít u mně... ;) Vlasťa

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 1 month later...
  • 1 month later...

Zdravím "opčany",
od 9.března zde docela velká opční díra, kupodivu.
Opce sám považuji ze výbornou věc jak si rozšířit paletu možností na trhu o velice výkonný nástroj. Navíc opce samotné jsou skvělá věc k obchodování, viz opční strategie, opční spready atd.
Většina zde se dívám uvažuje o možnosti obchodovat klasické opce ze svých akciových či komoditních účtů.
Možná někteří vědí že opce na cokoliv (akcie,komodity,indexy, měny, speciality...), tzv.opční listy-warranty se dají koupit na největší evropské opční burze ve Stuttgartu www.euwax.de
Lze spekulovat a kupovat warranty (dále jen WR) long/short, WR se ale oproti klasickým opcím nedají vypisovat, tedy nejde kasírovat premium
Je to věc myslím bohužel ne moc známá, ale velmi zajímavá (nejen pákovým efektem). Tento derivátový trh ale ročně obrovsky roste jak objemem, tak i počtem emitovaných WR.
Pokud by někdo měl speciálně o tuto oblast zájem ozvěte se.
miciko

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Zdravím miciko,

o opce (vlastně mě zajímají waranty na Euwax) se v současné době velmi zajímám, byť zatím pouze v teoretické rovině. Momentálně se s Martinem (Mecini) zabýváme vlivem volatility na cenu opce (warantu). Do budoucna chci obchodovat opční spready - strategie Long strangle. Momentálně sleduji waranty na DJ EuroStoxx 50 (Price), DAX 30, NASDAQ 100, Gold, Brent Crude Oil a začínám sledovat NIKKEI 225.
Máte už nějaký obchodní systém podle kterého obchodujete?

S pozdravem Míra

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Návštěvník
Téma je uzavřené.

×
×
  • Vytvořit...