Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Zlato???


Nouro

Doporučené příspěvky

Luboši,
měli bychom se vrátit zpátky na burzu, tam je naše pracoviště, zde se chceme pohybovat a vydělávat peníze.
Svou roli vidím po boku zajiťovatelů v roli spekulanta. Chci vědět, co se děje a jestli se něco chystá za strany těch, kdo mají vždycky pravdu a určují pravidla hry.
Pokud tedy zajišťovatelé zrovna nechystají nějakou kulišárnu, pak jistě trend je můj největší přítel.
Informační systémy ať si platí zajišťovatelé. Jejich hlavním úkolem je uspokojovat potřeby svých klientů. Předpokládám, že na burzu nemůže přijít kdokoli a nabízet komoditu. Tak jako já jsem musel najít svého brokera ( na straně spekulantů ), tak i ti, kdo komoditu vyrobí, nebo ji konkrétně potřebují ke své činnosti hledají na burze někoho, kdo má na burze koupené místo a "kdo se v tom vyzná" z týmu zajišťovatelů. Za provizi pak od "svého" zajišťovatele požaduje službu - nákup nebo prodej. Samozřejmostí je, že očekává výsledky lepší, než by dosáhl on sám mimo burzu.

Předpokládám, že v podstatě zajištovatelé plní standardaní úkoly od svých zákazníků, podle postupů. Tyto postupy se mohou lišit podle konkrétní situace na trhu. ( Tím myslím maxina, minima, trendy, sezónnost, fundamenty ... )
Těmi postupy myslím přípravu trhu do ideálního stavu pro akci, kterou mají pro svého klienta (nebo pro sebe) provést. Podle mého těch postupů zase nebude tolik. Pokusím se alespoň ty základní ( anebo to co budu schopen) zmapovat
a využívat je pro své obchodování.
Greenhorn.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • Odpovědí 718
  • Vytvořeno
  • Poslední

Nejaktivnější diskutující

Nejaktivnější diskutující

Publikované obrázky

Ahoj Pánové, trošku se Vám vložím do diskuze. Možná jsem mimo, ale broker mě kdysi řekl, že statistiky na které straně jsou zajišťovatelé, spekulanti... , jsou k dispozici pro drobné obchodníky vždy alespoň týden zpožděné. Z toho mě plyne jediné. Dostávat staré rozložení pozic je pro mě méně důležité než osobní vyhodnocení podle technické analýzy. Neobchoduji v rozsahu týdnů či měsíců a korekce, které jsou pro velké hráče zanedbatelné, jsou pro měš otázkou přežití. Tím chci naznačit, že je zcela zbytečné sledovat rozložení pozic u drobného obchodníka. Mimochodem neslyšel jsem o nikom, kdo by vydělával primárně na základě výše uvedeného.
Pokud jsou mé úvahy mylné, budu rád za Vaši opravu.
Jinak vše nejlepší všem.

PETr

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Petře,
COT data jsou z úterý každého týdne a v pátek v 15:30 US východního času (New York) jsou tabulky zveřejněny.
Myslím si, že takové ty opravdu velké tahy zajišťovatelů, to není akce na jeden-dva dny. Pro akce zajišťovatelů jsou nutné adekvátní odezvy od spekulantů. Přitom ani spekulanti nejsou žádní hlupáci. A o tom to je.
Takže se ale vrátím ke Tvému dotazu: tabulky COT jsou data stará 3 dny. Víkend máš k dobru na analýzu.
Mimochodem - jak se ti obchoduje s indikátory, které většinou počítají s cenami 4-7-14-21 i více dní zpět...
Rozhodně je nutné výsledky TA a COT vhodně kombinovat, nikoli překombinovat.
Šťastné a Veselé přeje Greenhorn.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Luboši,
patrně trochu zopakuji greenhorna, ale spíš se budu snažit jej doplnit.

Je bezesporu pravda, že v komoditách je různorodost převeliká. Ale jistě se shodneme, že se nakonec všichni sejdeme na burze u nějakého obchodníka. Tím se ona mnoharovinatost podstatně zúží. Až se nakonec splaskne do nějakého čísla. A právě ona čísla jež poskytuje COT jsou jaksi primární. Onen COT ukazuje kdo má jaký úmysl a kolik toho úmyslu je. Z toho je možné minimálně usoudit na sílu toho úmyslu. Krom jiného je to velikánské zjednodušení problémů pro toho, kdo ta čísla dovede správněji vyhodnotit. I tak, nejlepší indikátor který znám, je zdravý selský rozum. Ostatní indikátory jsou na dalších, horších místech.

Asi bude vhodné se zamyslet nad skutečností, kde se berou královské peníze pro komoditní fondy, a pro nás drobné spekulanty, když burza pracuje s nulovým součtem. Kdo to naše chtivé úsilí pohání dodáváním penízků.

Napsal jsem greenhornovi celý traktát, ale je tak obsáhlý, zdlouhavý a nečtivý, snad jej uvedu po kouscích.
Asi tomu nebudeš věřit ale ty penízky nám naděluje konečný spotřebitel komodity. Přirozeně za vydatného přispění právě zajišťovatele.
On zajišťovatel, totiž v žádném (obvyklém) případě nemůže prodělat, proto má, krom jiného, vždy pravdu. Nechci tvrdit, že zajišťovateli na ceně nezáleží, spíš naopak, jako každému, chce utržit co nejvíce. Přirozeně zaplatit co nejméně, v případě spotřebitele komodity. Ale, když se rozhodne že cena je pro něho ta pravá jakou chce dostat, dostane ji, mechanizmus burzy + přímý trh mu ji zaručí. Pochopení úlohy zajišťovatele a jeho možností tě posune o mnoho dál. Osobně to považuji za zásadní pro ziskové obchodování. K tomuto pochopení není žádná knížka, žádný návod, doporučení, pouze trpělivé sbírání poznatků, příčin a následků. BOHUŽEL toto pochopení je nepřenositelné, každý musí sám za sebe. Kdo víc pochopí, má větší šanci vydělat. Bez pochopení je to loterie. Při troše štěstí ale i tak zisková.

26.12.2005
radim

Link to comment
Sdílet pomocí služby

ahoj Radime,
já mám na některé skutečnosti odlišný pohled.
1. Předně jsem přesvědčený , že zisky na burze nevytváří konečný spotřebitel komodity, ale těm 15-20% uspěšných obchodníků na burze je nosí těch 80-85 % nešťastníků, kteří na burze prodělávají. Všichni, úspěšní i neúspěšní, odvádějí "desátky" burze za organizaci tohoto přerozdělování.
2. Stejně nesouhlasím s názorem , že zajišťovatel vždy vydělává. Souhlasím s názorem že neprodělává!!!
Zajišťovatel je na burze ne proto aby vydělal, ale aby se zajistil. Samozřejmě, že se chce zajistit na co nejlepší ceně, ale on tu cenu nevytváří, on může vzít nebo nevzít co se nabízí.

Čemu já nerozumím, a s čím byste mi mohli poradit, je , když informace z burzy hlásí, že např.: " bylo otevřeno 2000 nekrytých dlouhých pozic"

Jestliže někdo otevřel 2000 dlouhých někdo musel proti nim otevřít 2000 krátkých.
Znamená to , že ti co otevřeli 2000 dlouhých nemají v trhu posazeny SL ???
Nebo to znamená , že velký hráč, nevstoupil do trhu formou spreedu, ale jen na jednu stranu ???
Nebo to znamená ještě něco jiného ?

Pohodu všem Luboš

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Luboši,

1) mýlíš se.
2) mýlíš se.

" bylo otevřeno 2000 nekrytých dlouhých pozic" mýlí se někdo jiný. To prostě nejde. Jde patrně o spojení dvou informací.
"bylo 2000 nekrytých (spíš nepokrytých) dlouhých pozic" - tato situace nastává, když je hodně chtivců kupu a prodávajícím došel dech. Prostě není protistrana. Ve komoditním slengu se tomu také říká překoupený trh.
"bylo otevřeno 2000 dlouhých pozic" - toto je běžná situace.
Věř neexistuje pulstrana. Musí jít vždy o obě strany.

Bude jistě dostatek příležitostí podiskutovat o 1),2). Komodity se nikde nevyučují, tak nám jejich pochopení trošku víc trvá. Tady máme dostatek prostoru si to pěkně vyříkat.

Prozatím mi zkus bez doložení věřit. Jen pro zajímavost, zkus se zamyslet nad naprosto běžnou skutečností jako je cena ropy, cena na stojanech kde si jezdíš pro benzín, či naftu, a tokem peněz. To jsme to těm zatraceným spekulantům prostřednictvím zajiěťovatelů před časem pěkně zamázli. Nebo se nám na to složili spekulanti. Nebo ta burzovní cena byla samoúčelná. Ne ne, jsou to machanizmy na tvorbu peněz.

27.12.2005
radim

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Zdravím všechny z COT klubu.
Při toulkách za informacemi jsem narazil na následující stránku: Jedná se o interview s Larry Williamsem na naše oblíbené téma COT.
www.elitetrader.com/vb/showthread.php?s=086a5011aa4c32676e4869bc8560d313&threadid=60366&perpage=6&pagenumber=3

Zvuková verze ještě nachází v mp3 zde: netcastdaily.com/broadcast/fsn2005-1105-2.mp3
Podařilo se mi z Temporary Internet Files dostat ten zvukový záznam v mp3.

Zdraví Vás Greenhorn.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

...já se připojuju k Vlasťovi, a jestli to jde, tak by do toho vlákna mohl správce přesunout i všechny naše diskuzní příspěvky, který se netýkají zlata..., včetně tohoto

...Radime,
zajišťovatelé jsou přece z obou stran, jak na straně dodavatelů, tak na straně odběratelů...a jsou v rovnováze...
jedni mají zájem aby byla cena co nejnižší a ti druzí naopak...

- vysokou cenu ropy při fyzické dodávce zaplatí odběratel dodavateli, nic z tohoto fyzického plnění a narovnání není pro nás spekulanty, protože my už jsme v tu dobu mimo hru.
- na burze se na ropě žádný zisk nevytvoří, to co jedni zaplatí, druzí utrží.
- samozřejmě , že ten kdo na burze fyzicky nakoupí, dál surovinu realizuje (zpravidla se ziskem) a že to vše nakonec zaplatí konečný spotřebitel to je samozřejmé, to platí pro úplně všechno zboží na světě... (ale to už se dostáváme k Marxovu Kapitálu)

- ja jsem si před třemi měsíci koupil opci na ropu za 100 USD. A jak už u mě bývá v posledních měsících pravidlem, odhad byl špatnej a já o těch 100 USD přišel. Vydělal někdo , kdo mi tu opci vypsal. Jeho spekulantův zisk, je z mé kapsy, u vůbec to nemá nic společnýho s tím, že jsem si včera fyzicky natankoval do nádrže benzín za 500Kč.

Luboš

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Dnes je to druhý den co pročítám finančníka a zírám co lze s pomocí internetu podnikat! Nikdy jsem si nemyslel, že obyčejný člověk by mohl mít přístup na velké burzy a na těchto obchodovat! Budu to tady pilně sledovat, šetřit si penízky a taky možná někdy obchodovat.
Zatím mám takovou neověřenou myšlenku, ještě těm grafům moc nerozumím, ale zdá se mi, že při dlouhodobém podržení v horizontu asi jednoho až 3 let, u většiny surovin by byl zisk zaručený, ne?
Nebylo by dobré nakoupit komodity na začátku obchodování a počkat rok dva a potom v klidu se ziskem prodat? Viz zlato! Zřejmě to tak jednoduché nebude!

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Dobrý den zungare

Tak jednoduché to rozhodně není..Nevím s kolika penězi budete začínat,ale trh za tu dobu udělá tolik pohybů nahoru a dolů, že byste to pravděpodobně s účtem neudržel (viz. MoneyManagement a maximální risk na jeden obchod)..Nebudu se o tom zde rozepisovat, jelikož o tom tady psalo několik skvělých obchodníků..Poradím Vám snad jen pořádně pročíst manuál (kterým pravé studium teprve začíná), diskuzní forum a následně některou ze skvělých knih (např.Elder) Nicméně v Manuálu a diskuzním foru naleznete mnoho odpovědí které Vás zajímají a sám zjistíte, že tak jednoduché to není..

s pozdravem

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Luboši,

jak jsem již několikrát psal, oponuji jednou, a pokud to nevede k cíli, dávám tomu čas. Pro tento okamžik se rozejdeme v názoru s tím, že máme každý, tu svou pravdu.

Ale bylo vybídnuto k diskusi nad zlatem, tak můj názor.
Začátkem týdne jsem koukl na COT a vidím. Zajišťovatelé posilují krátké pozice asi +3500. Posilují i dlouhé pozice +800, tuší, že lepší to nebude a tak chtějí alespoň toto cenu než bude hůř. A jelikož kraťasů je tak 4x víc, je zaděláno na další růst.
Malí spekulanti krátké pozice zabalili úplně (svezli se na sestupu), v dlouhých se moc nevyznamenali.
Velcí to balili na obou stranách rovnoměrně. Pokud přece jenom zajišťovatelé posílili, muselo to jít do SPREDU, což je neutrální signál. Do dalšího COT do strany. Ve zlatě chcíp pes.

Dnes vidím, že přece jenom to velcí spekulanti nevzdali. Přímo čítankový pohyb. Beze mne.

Těším se na nový COT.

28.12.2005
radim

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Greenhorne,

můj názor je právě k tomuto datu. Víc nevím a ani netuším. Snad jen to, že dochází patrně k nabírání sil spekulantů na vzestup.
Je otázka, kdy spekulanti vytvoří pro to vhodnou sestavu pozic a potřebu zajišťovatelů. Proto si myslím, že to půjde chvilku do strany. Včera to dosáhlo poloviny minulého pohybu. To je signál pro pokles s ustálením na 510, a pak zase do oblak.
Je skutečně škoda, že data nejsou průběžná. Ale to je brek nad rozlitým mlíkem.
redim

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Zdravím všechny příznivce komodit!

Chtěl jsem se zeptat zkušenějších obchodníků na několik otázek. Manuál jsem přečetl jedním dechem a je mi jasné, že ho budu muset pročíst ještě několik krát, abych pochopil souvislosti a trošku do obchodování nakouknul. Mé ostré obchodování vidím tak v horizontu podzim 2006 s počateční investicí asi 3.000 dolarů. Teď tedy těch pár otázek pro zkušené obchodníky, kteří rádi pomůžou začatečníkum.

1) Jelikož neovládám moc dobře angličtinu, jsou u nás v české republice brokeři přes které lze obchodovat na komoditních burzách?

2) Někde na tomto servru jsem viděl seznam komoditních burz po celém světě (Tokio a pod.), na kterých burzách český obchodník obchoduje?

3) Není mi jasné, že koupim kontrakt za deset tisíc dolarů a mě to stojí třeba jenom 1000 dolarů? Když cena mého kontraktu stoupne a tento prodám se ziskem tak zřejmě inkasuji rozdíl mezi nákupní cenou a prodejní a těch mých tisíc se mi vrací zpět?

4) Když se mi cena mého kontraktu propadne, tak se mi bude propadat tak dlouho až mi to vyčerpá těch mých investovaných 1000, nebo nedej bože mi to vyčerpá celé mé konto 3000?

5) Jak se dává stop loss? Koupím bavlnu třeba za 800 - kontrakt 10000. Kontrakt mi klesne na 9000, jaké bude vyučtování? Vyhodí mě to automaticky z obchodu při ceně kontraktu 9200?

6) Neexistuje třeba brokerský dům, u něhož bych měl účet a příkazy bych zadával on-line přes internet?

7) Kolik bude provize brokera? Koupim kontrakt za 1000. Bere si procenta z obchodované částky? Nebo bere fixní částku za jeden obchod nezávisle na výši obchodu? Nebo si bere procenta ze zisku?

Děkuji Vám za Vaše odpovědi zkušení kolegové, z Vaších zkušeností, lze v našich poměrech vydělat nebo spíše si přivydělat na komoditních burzách?
P.S. Vrhám se do dalšího usilovného studia a netrpělivě očekávám Vaše odpovědi dík!

Link to comment
Sdílet pomocí služby


×
×
  • Vytvořit...