Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

COT - Committment of Traders


greenhorn

Doporučené příspěvky

Ahoj greenhorne a ostatní diskutující...

domnívám se, že v první řadě bychom se měli dobrat přesného obsahu výrazů "commercial" a "non-commercial".
Já jsem společně s dcerou pátral po nějaké definici těchto výrazů a zde předkládám k diskuzi , to co jsem zatím pochopil.
"non-commercial" jsou spekulanti - v tom asi není žádný rozpor.
"commercial" Greenhorn překládá jako "zajišťovatelé". A zde jsou moje pochybnosti. V chytré literatuře jsem našel, že pro zajišťování na burze se používá výraz "hedge" a od něj je odvozeno i pojmenování zajišťovatelů.
Proč se v COTu nepoužívá toto označení ???

Výklad pojmu "commercial" je ten, že jsou to subjekty, které obchodují fyzicky s danou komoditou. Spíš by tedy bylo vhodné vnímat jako "dodavatelé(short) a spotřebitelé(long)". Já vím, že právě tyto subjekty provádějí zajišťovací obchody, ale kromě těchto obchodů i spekulují stejně jako "non-commercials". Proto si myslím, že by nebylo vhodné, je v COTu označovat "Hedges" ( a ani se tak neoznačují) protože by to bylo matoucí.
Proto se domnívám, že jsme se Greenhorne nemohli shodnout na tom, zda zajišťovatelé vydělávají nebo ne. Zde záleží na tom, co si kdo představuje pod pojmem zajišťovatelé!!!!!
Pokud commercials provádí zajišťovací obchody - tak nevydělávají, protože to co případně vydělají na burze, zak prodělají při realizaci fyzické suroviny ( nebo naopak) , protože zajišťovací obchod je třeba vnímat v páru.
Pokud commercials provádí spekulativní obchody tak vydělávají ( nebo prodělávají), ale v této souvislosti hovořit o zajišťování je podle mě zavádějící... A oddělit, kdy "commercials" zajišťují a kdy spekulují je nemožné, ale taky si nemyslím, že je to podstatné.
Podstatné u COTu je asi to, zda např. dodavatelům, vykrývají pozice oděratelé nebo spekulanti a z toho lze asi lecos vyčíst ?
Rád si poslechnu výklad zkušenějších.
Všechny zdraví Luboš


Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • Odpovědí 301
  • Vytvořeno
  • Poslední

Nejaktivnější diskutující

Nejaktivnější diskutující

Publikované obrázky

Dobrý den,

Z poza rohu sleduji diskusi o COT. Musím přiznat, že po tom co mě ve čtvrtek vyhodil SL na CORNU jsem se znovu vrátil k tabulce a k již tady zmiňovanému rozhovoru s L. Wiliamsem. Z jeho výkladu chápu chápu commercials jako prostředníky, kteří zajišťuji nákup/prodej komodity na trhu. Podle něj nevydělávají commercials na jednotlivé změně ceny komodity, ikdyž i to samozřejmě hraje roli a chtějí např. nakoupit co nejlevněji. Mohou to být i obchodní skupiny, které např. farmářům zprostředkovávají prodej úrody. Pohyb ceny o bod výše pak není rozhodující - jim jde o skutečný nákup/prodej suroviny jako produktu a utržení platby za surovinu, kde mají uložen daleko větší podíl financí. Asi by bylo iluzorní předpokládat, že pokud by cena klesla o bod, farmář (zprostředkovatel nebo zajišťovatel) by úrodu nechal ladem, neboť by se mu to nevyplatilo....
Celý článek si nyní překládám, někde trochu kostrbatě, ale snažím se tomu porozumět. Až dojdu nakonec můžu ho sem vložit popř. po nějakém odsouhlasení bych ho poskytl na finančníka - je velmi zajímavý a přínosný.

Co se týče Cornu - ať se to nemíchá, dám příspěvek do příslušného vlákna.

Přeji hezký den
Zbyněk

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Dobrý den,

dneska jsem opět úsilovně testoval COT na pšenici. Jde to už o něco snáz, některé věci tak trochu i mechanicky.
Prostě podívám na tabulku, sjedu očima čísla, přiřadím jim různou váhu podle důležitosti a začíná se to rýsovat.
A teď ta kacířská myšlenka:
Přistihl jsem se, že mi v té chvíli ani nezáleží až tak do detailu na tom, jakou úlohu která ta skupina v celém systému má. Vzhledem k tomu, že jsem celou analýzu začal od konce, tedy k určitým číslům z tabulek jsem přiřadil určité odezvy na grafech, mohu si ty skupiny, které ale jdou opravdu proti sobě pojmenovat podle sebe, nař.:
Ti, co mají vždy pravdu --- versus --- ti, co se většinou nechají napálit.

!! Za naprosto zásadní považuji přijmout jako nezpochybnitelný fakt, že "Ti co mají vždycky pravdu" ji opravdu mají.
Tohle si pro sebe nesmím nikdy zpochybnit. Pak budu primárně vycházet z jejich čísel, přidám k tomu ta další, jestli to všechno spolu koresponduje. Pokud ano, pak se celá situace nechá vyložit, protože těch postupů ti "chytří" zase tolik nemají, ale kalkulují s tím, že ti "hloupí" jim na to zatím skoro pokaždé skočili. A máme další dvojici. Ať se tu dvojici pojmenujeme jak chceme, především ji charakterizují čísla, která jsou dokumentací jejich činnosti. Cílem této činnosti je dosáhnout konkrétního cíle. Zajímavější ale je, že na základě čísel těch "chytrých" se dají dopředu určit pohyby cen, začátky a konce trendů atd... Pokud se například naučím příznaky (pro sebe jsem to nazval "číselné patterny"), kdy chytří" chystají nástup trendu, pak nemusím čekat na jeho potvrzení. To samé platí pro výstup. Tzv. "otočka" se také nechá vysledovat a to cca 1-2 týdny předem. Pak to chce přitáhnout SL a čekat. Je to asi tak, jako když se otáčí letadlová loď.
Nám už hotovou i 2.část toho grafu a to short trend právě až k té otočce. Jen čekám, až se do 1. části někdo obuje a přijde s oponenturou.

Nicméně jsem přesvědčen, že znát postavení a úlohu jednotlivých skupin je důležité. Použijeme je na to, abychom si potvrdili, k čemu jsem došel zpětnou analýzou od konce. Mám určitou teorii právě k těm Commercials. Je to pouze odvozené a i pro mě zatím trochu krkolomné.

Greenhorn


Link to comment
Sdílet pomocí služby

Nazdar Greenhorne,

Zkoušel jsem se podívat na tvůj výklad a graf, ale abych řekl pravdu ztrácím se v tom. Nechceš tam přidat aspoň data kdy začínají sloupce? Nebo aspoň čísla jak se ty které skupiny zachovali. Prokousávám se tím horko těžko.
Ideální by bylo datum od-do, Tabulka COT (já užívám graf), vývoj ceny pšenice v daném období.

Přeji hezký den
Zbyněk

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Takže jestli top dobře chápu tak pokud se v tabulce COT začne zvětšovat číslo u chytrých opačné než jaký je trend an grafu danné komodity tak se chytří připravují na otočení trendu. Zatím jsem neskoušel testovat tututo skutečnost, ale určitě by mě zajímalo jak často to chytří činní. jelikož si greenhorne psal, že si si toho všimnul až při "záhadných" pohybech trhu tak počítám, že to není zas tak často. S toho usuzuju, že by se to dalo využít hlavně jako doplňující "indikátor". Taky k určení okamžiku otočení trendu, jak popisuješ. V něktarých případech evidentního zásahu-markantní zvyšování hodnoty proti trendu, k přípravě nástupu, nebo výstupu s pozice.
Všímal sis taky za jak cca dlouho se trend otočí? Jak se píše na harpoonu tak to leckdy může trvat déle.
Jinak pro mě skvělá práce greenhorne!! včera jsem se tím definitivně prokousal a dneska se chystám na grafy.
Taky si myslím, že na harpoonu je to krásně shrnuté..Jenom se to musí podpořit testováním..
Goodbody kde se dají zobrazit grafy COT?

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Greenhorne,

dal jsem si trochu odmlku, aby se názory trochu vyhranily. Musím uznat, že jsi udělal velký pokrok v chápání burzovních mechanizmů. Já se budu snažit dodat další impuls. Ta problematika je velmi široká a mi jsme skočili, odhaduji tak doprostřed.

Budu se snažit o postup od začátku.

Předně odpovím ještě na příspěvek Luboše z December 28, 2005 10:42AM kde píše.

[ital]zajišťovatelé jsou přece z obou stran, jak na straně dodavatelů, tak na straně odběratelů...a jsou v rovnováze... [/ital]

Předně jde o ten výraz jsou v rovnováze. Pokud je ve zlatě u commercial 53560 long a 242794 short pozic nevím, buď mluvíme každý o něčem jiném, nebo Luboš řádový rozdíl považuje za rovnováhu. Takové okamžiky musíme ujednotit, jinak každý meleme to své.

[ital]- vysokou cenu ropy při fyzické dodávce zaplatí odběratel dodavateli, nic z tohoto fyzického plnění a narovnání není pro nás spekulanty, protože my už jsme v tu dobu mimo hru. [/ital]

V tomto tkví ona podstata nepochopení burzovních mechanizmů. O tomto budu psát a s vámi se přít.

[ital]- na burze se na ropě žádný zisk nevytvoří, to co jedni zaplatí, druzí utrží. [/ital]
Luboši, s toto úvahou jsem se trápil před mnoha lety, kdy jsem také stejně uvažoval. Kladl jsem si otázku, mohu být tak dobrý, že budu skoro stále na straně těch druhých, kteří utrží. Tehdy jsem si říkal, jde pouze o přelévání jedněch peněz. Ale co fondy, jež trvale profitují. Nachází se stále noví proděleční spekulanti jež tento komoditní tok peněz udržují v chodu.

[ital]- samozřejmě , že ten kdo na burze fyzicky nakoupí, dál surovinu realizuje (zpravidla se ziskem) a že to vše nakonec zaplatí konečný spotřebitel to je samozřejmé, to platí pro úplně všechno zboží na světě... (ale to už se dostáváme k Marxovu Kapitálu) [/ital]
Takovou úvahu jsem nikdy neudělal. Jde o klasický případ. Říct něco co jiný neřekl a pak to vyvracet.
Mluvil jsem o toku peněz. Konečný spotřebitel, zajišťovatel, spekulant.

[ital]- ja jsem si před třemi měsíci koupil opci na ropu za 100 USD. A jak už u mě bývá v posledních měsících pravidlem, odhad byl špatnej a já o těch 100 USD přišel. Vydělal někdo , kdo mi tu opci vypsal. Jeho spekulantův zisk, je z mé kapsy, u vůbec to nemá nic společnýho s tím, že jsem si včera fyzicky natankoval do nádrže benzín za 500Kč. [/ital]

Aniž bych se na fakta podrobně díval, provedu jen spekulaci. Mluvíš v minulém čase, tedy opce již bezcenně expirovala. Odhaduji, že jsi ji koupil tak 30dní před její expiraci a jelikož stála 100 USD musela být hooodně vzdálená penězům. Pokud je dnes cena asi 63, stovková opce je na úrovni 51. Vlasťo, tys očekával, že během 30dní tato opce přijde do peněz, čili klesne pod 51, nebo bude pokles tak prudký (během jednoho dvou dnů na 59), že prémium naroste alespoň na 200.
Luboši, to nebyla spekulace to byla …… Tuto opci dnes klidně vypiš a nestarej se o ni. Z 98proc. vyprší jako bezcenná. Tato operace má jednu podstatnou nevýhodu zablokuje ti dost vysoký maržin.
Moje zkušenost (mooc jsem do ni investoval). Kupování opcí je jedna z nejriskantnějších operací vůbec. To musíš sakra hodně vědět abys uspěl.

Příště už skutečně diskuze o podstatě komoditních trhů.

radim




Link to comment
Sdílet pomocí služby

Zdravím Vás všechny zájemce o COT.
Celý loňský rok jsem z Finančníku pouze sbíral informace a učil jsem se na znalostech zkušenějších traderů. Konečně mám tedy možnost to všechno nějak oplatit. Díky všem diskutujícím i čtenářům. Jsem přesvědčený že nám to všem bude k prospěchu.

Uvedu zde postup, jakým je možné snáze proniknout do interpretace grafu, který jsem uveřejnil 3.1. v 01:54.
I pro časy budoucí vysvětlím, jakým způsobem jsem dospěl zrovna k tomuto zobrazení a postupu.
Při všem mi velice pomáhá TNT se svými funkcemi. Mám koupenou verzi s pouze základními funkcemi nic víc.
Výhodou je snadné stěhování dat v rozpracovaném stavu z PC do notebooku a zpět.
Očíslované sloupce na grafu jsou období platná pro jednotlivá vydání COT. COT data jsou uzavírána každý týden v úterý.Sloupce jsou dělané OD-DO. Vezmu to od začátku, konkrétně sloupec -16, ke kterému jsem udělal poznámku, že je ze september13. Platnost dat ve sloupci je od uzávěrky předchozího COTu ( september 6) do do uzávěrky tohoto aktuálního september 13. Dál už je možné to bez problémů dopočítat. Datum uzávěrky je vždy nad tabulkou. Sloupce jsem čísloval zpětně tak, abych mohl první vydání letošního COTu označit číslem 1 atd. Už to bude logičtější, bude to korespondovat s čísly týdnů v roce.

To, že jsou na grafu znázorněny pouze candle a rozdělení do sloupců není náhodné. K tomu čísla z tabulky a nic víc jsem nepotřeboval. Odkaz na hist. tabulky s daty COT jsem uvedl u příspěvku. Grafické znázornění, která jsou free na internetu nepoužívám. Čísla jsou čísla.
Doufám, že si s tím vystačím i do budoucna.

Greenhorn.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Zdar viki,

velice dobře chápeš, že pokud se v tabulce COT začne zvětšovat číslo u chytrých opačné než jaký je trend na grafu danné komodity tak se chytří připravují na otočení trendu. Např. v long trendu začnou ti chytří otevírat short pozice v daleko větším poměru(napž 5x až 10x), než pracují s long pozicemi, chystají obrat trendu. Chovají se protitrendově.

S COTem ( nebo s něčím jiným na tomto principu) je to tak, že je to jediné z celých komodit s čím se dokážu po roce studia a testování různých strategií ztotožnit. Předpokládám, že v brzké době založím své obchodování zejména (plácnu - z 90ti %) na COTu.
Všechny ostatní věci mi dělali ty nevyzpytelné věci, selhání "tutových trendů", náhlé korekce atd, které jsem si nedokázal vysvětlit. Teď už je mi to vydatné pomoci Radima z velké míry jasné a nějaké to "čelemzad" mě moc nepřekvapí. !! To už musím být pryč !! Snad se nějak fatálně nepletu a budu moct dotahovat detaily.

Hodně zdaru a těším se na diskuzi nad konkrétními výsledky testů Tvých i všech ostatních.
Greenhorn.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Greenhorne,

zkouším nabídku "odpovědět" abych nemusel opisovat datum, tak uvidím jaký to bude mít dopad.

Jen jedna drobnost- píšeš [ital] tak se chytří připravují na otočení trendu[/ital]. Zkus nad tím víc přemýšlet. Osobně si myslím, že ten motiv je jinačí. Mám v úmyslu o tom motivu napsat, neb si myslím, že to je ona podstata pochopení fungování trhů. Potom to podrobíme oboustranné kritice. Jinak COT OK. I v tarokách zásadně záleži jak jsou rozdány karty.

radim

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Greenhorne, jsem zvědav jak Ti příklon k COTu prospěje. Já jsem se o to zajímal cca před rokem, kdy mě nefungovalo skoro nic a přidat se na stranu úspěšných bylo mým úmyslem pro zlepšení obchodů - podotýkám opčních. I když jsem bral opce s relativně vzdálenou expirací 2-3 měs. a docela blízkým strikem, vědom si zpoždění ve změně trendu podle COT - mě to nefungovalo. Možná jsem se v tom nehrabal až tak důsledně jak vy. Nechci Vám brát iluze, ale vůbec si nedovedu představit bežné futures obchody a ty obrovský SL jen(?) s využitím rozložení pozic.
Rád si přečtu každý článek s touto tématikou protože po těch letech taky není špatný zjistit jak to vlastně všechno vůbec fyzicky funguje, což jsem vlastně nikdy (přiznávám bez mučení) dokonale nepochopil.
Měte se
PETr

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Pete, s Greenhornem někdy dloze komunikujeme na toto téma a přesně jak píšete, bude podle mě potřeba na závěr najít i způsob, jak do trhu vstoupit s rozumným riskem. Velcí hráči dokážou jít docela dlouho proti a unesou to, narozdíl od nás. V tom máte pravdu.
Na druhé straně Greenhorn dosahuje slušnou pravděpodobnost jakési předpovědi. Jeho nekonečné pitvání COTu je obdivuhodné. Proto si myslím, že bude mít úspěch.
Já mám takový názor, že pokud se potvrdí některé výsledky, které Greenhorn má, bude mít nástroj, který přinejmenším dokáže určit směr trendu, konec trendu a to dopředu. Klouzavé průměry vychází ze stávající situace a mají často obrovské zpoždění, nebo naopak setrvačnost. Tyto ryze technické nástroje se dají použít v pravděpodobnostních systémech, ale to je to, co Greenhorn jaksi nebere. I já se přiznám, že s tím bojuju, ale v ID je to nutnost. ;) Tolik můj názor.

Link to comment
Sdílet pomocí služby


×
×
  • Vytvořit...