Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

COT - Committment of Traders


greenhorn

Doporučené příspěvky

Pokud někdo dokáže určit začátek a konec trendu s pravděpodobností větší jak dejme tomu 30%, pak je to génius a hluboce před ním smekám. A je jedno co k tomu použije.
Ale nechci vám narušovat plodnou diskuzi svým pesimizmem.
Hodně správných předpovědí přeje
PETr

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • Odpovědí 301
  • Vytvořeno
  • Poslední

Nejaktivnější diskutující

Nejaktivnější diskutující

Publikované obrázky

Luboši,
prosím neber moje reakce jako, „že se o tebe otírám“. Dáváš podměty, tak diskutujeme.
Má reakce je na příspěvek z January 3, 2006 11:58AM. (Nabídka „Odpovědět“ nějak nefunguje.)

Předně jsem si myslel, že pokud diskutujeme o COT bereme přirozeně zajišťovatele jako COMMERCIAL.
Správně namítáš, že je ten český výraz zavádějící.
Asi tedy bude namístě nepřekládat a užívat správné nepřeložené výrazy.
Tedy pro COT.
COMMERCIAL - ti co obchodují fyzicky s danou komoditou,
NON-COMMERCIAL - spekulanti,
NONREPORTABLE - nereportovaní, tedy dopočítaný zbytek do OI,
LONG – dlouhé pozice,
SHORT – krátké pozice,
SPREADING – ti co mají jak krátké, tak dlouhé pozice současně (v jedné komoditě, ale v různých kontraktních měsících).

Snad přece jen pro doplnění. Commercials jsou obchodníci využívající futures kontraktů pro zajištění ceny do budoucna v souladu se směrnicí CFTC č. 1.3 (z). Na toto stále upozorňuji. Onu směrnici nemám, předpokládám, že někde na oficiálních stránkách bude., leč jsem ji nikdy nenašel. Pokud se někdo o to pokusí a najde, sem s ní. Určitě budeme ve svých úvahách o kousek dál. I tak odhaduji, že bude vcelku v požadavcích přísná. A určitě nebude moct být možné, aby COMMERCIAL současně i spekuloval. Také nemá kolonku SPREADING. I to o něčem svědčí.
Silně pochybuji, že by se současně sešli ve stejném obchodě COMMERCIAL LONG i SHORT. Mají totiž rozdílný motiv. I když dle reportů by to možné bylo, určitě otevírají své pozice za jiných „cenových“ podmínek. Pochybuji, že by dnes, kdy cena zlata na burze je vysoká, si touto formou zlato někdo koupil, když ho získá v přímém prodeji o dost laciněji.

Klasický HEDGER je trochu jiný pojem. Toto je jen jiný výraz pro spekulanta, který si spekulací zajišťuje cenu dané komodity. Objasním. Předpokládejme, že ČR nemá kukuřici, ale bude na ni velmi odvislá (zpracovatelé). Dnes je cena vcelku nízko a tak si ji (cenu) zajistím. Koupím patřičné množství kontraktů. Pokud cena půjde nahoru získám profit z růstu a pokud fyziky budu chtít kukuřici nakoupit, zavřu pozice a z profitu uhradím rozdíl v nákupu. Pokud cena poklesne, sice prodělávám na futures ale koupí na volném trhu za úměrně nižší cenu. V konečném důsledku (neberu režii) jsem si zajistil cenu, jakou jsem si stanovil. Jde o takový jakýsi transfer peněžního toku.

Osobně se domnívám, že takhle COMMERCIAL dle požadavků COT jednat nemůže. On tu komoditu „musí fyzicky vlastnit“ nebo „fyzicky chtít“. A bez spekulací. Z druhé strany nejsem snílek, že se tak ve skutečnosti neděje.

Radim.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Dobrý den,

Během poslední doby jsem si několikrát četl rozhovor s Larry Williamsem o své knize kde komentuje COT. A stále mi docházely další a další věci. Nakonec jsem skončil tak, že jsem si ho přeložil.
Pro ty co nevládnou angličtinou tak dobře, ho poskytuji tady v českém necenzurovaném vydání. Některé pasáže jsou trochu tajemné, ale snad jsou k pochopení.

Pěkný den přeje
Zbyněk

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Radime, nemyslíte náhodou, že se chytří pokouší "vybírat" pozice?
Pete myslím, že už odhadnutí směru trendu je dobré. A nemusím přece vstupovat do trhu v okamžiku kdy ho zjistím. COT dává tuto informaci s předstihem a pokud ma greenhorn pravdu tak se trh otáčí pomalu, takže by podle mého názoru nemusel být problém počkat si na potvrzení otočení trendu a pak si do něj naskočit. Navíc článek na Harpoonu to zrovna popisuje. Otočení trhu trvá třeba dva týdny, spíš déle, než míň, takže opatrnost je na místě - aby to nezruinovalo účet než se to otočí.;) Což jak píše bolija třeba u MA bude o něco později protože se překřižují až když je trend dávno v pohybu. Ale určitě to chce testovat....

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Dobrý den, zdravím Greenhorna Radima a další COTaře...
Greenhorne , je určitě velice příjemné slyšet, jak tě všichni chválí. I já jsem ti vděčný, že jsi mi otevřel dveře ke COTu.
Na druhé straně vidím, že ti tu nikdo s ničím nepomůže, každej čeká, co vymyslíš. Rozdělil sis trh na chytré (zajišťovatele) a hloupé(spekulanty) - ( diskutující na "hloupého Luboše" a ty co tě chválí - možná? ). Ukázal jsi příklad , kdy to tak funguje. Mohl bych ti na tomto místě položit nepříjemnou otázku : Proč je to u cukru přesně naopak? Proč tam jsou dlouhodobě v převaze SHORT Commercials , kterým pozice vykrývají "hloupí" spekulanti. Kolik myslíš , že vydělají ti "chytří" commercials, kteří otevřeli své krátké pozice na 10,11,12,13,14,...centech za libru ? A proč trh už dávno nejde jejich směrem...?????

Moje odpověď zní : Protože to funguje úplně jinak !

Řeknu ti , v čem si myslím , že se zásadně mýlíš, a budu se snažit to vysvětlit na příkladu.

Cílem Commercials je otevřít pozici , pokud se trh dostane na nějakou hodnotu a tím je jejich cíl naplněn. Jim je úplně jedno , jestli po otevření pozice trh půjde jejich směrem , nebo opačně.
Naopak, pokud prodávající (Short commercial) má ještě další zboží , které chce zajistit, pak jeho zájem je , aby cena šla proti jeho již otevřeným pozicím, aby další objem zboží mohl zajistit na ještě lepší ceně !!!

Vždyť to má úplně jednoduchou logiku. Představ si , že víš, že na podzim budeš mít plnou stodolu kukuřice a víš , že tě každej X bušlů bude na výrobních nákladech stát zhruba 200 USD. Víš že budeš chtít fyzicky prodávat v prosinci , kde je momentálně cena 250 USD, tak otevřeš(prodáš) příslušné množství ( naříklad třetinu očekávané produkce) short kontraktů (Jsi short commercial). A teď mi pověz jaký zájem budeš mít, aby se cena vydala "tvým" = short směrem. Žádný !!! Protože to co získáš na short kontraktu, "ztratíš" při fyzickém prodeji své kukuřice! Co se týká tohoto zajištěného objemu zboží, tobě je úplně jedno, jestli cena půjde nahoru nebo dolů. Tvým cílem bylo ZAJISTIT , aby jsi za své zboží získal 250 USD za jednotku a v momentě , kdy jsi na této ceně otevřel své short pozice, svého cíle jsi dosáhl!
A proč bys měl mít zájem , aby šla cena proti tvým pozicím...??? Protože jsi nezajistil všechno zboží. Tak proč nezajistit další třetinu produkce na ceně 260 USD. ( ještě o 10 USD vyšší zisk než u první třetiny zboží)!

Z tohoto jednoduchého příkladu je zřejmé, proč commercials u cukru tak ochotně otevírají short pozice a proč je spekulanti tak ochotně vykrývají. Cena cukru je dnes velmi vysoko nad výrobními náklady a producentům se bohatě vyplatí zajišťovat svoji produkci na těchto cenách, a vůbec je netrápí že "nemají pravdu", a že cena nejde jejich short směrem !!!!!!!!

Jestliže jsem hovořil o vyváženosti zajišťovatelů na burze, pak jsem tím opravdu nemyslel ani na okamžik , že je ve stejnou chvíli otevřeno stejné množství long a short zajišťovacích pozic. Chtěl jsem tím říct, že potenciál množství zajištěných pozic je limitován fyzickým množstvím suroviny ( zajišťovat neexistující surovinu - to je nesmysl)... a to na obě strany stejně.

A ještě k Radimově přesvědčení, že velké fondy neprodělávají. Na burze prodělávají všichni. I zajišťovatelé, pokud budeš na jejich zajišťovací činnost pohlížet jen z té jedné (burzovní) poloviny a nebudeš vnímat že disponují fyzickým zbožím, které jim případnou ztrátu na burze 100% vykompenzuje.
Prodělávají i velcí spekulanti- důkaz - libovolný COT.

Nechci být protivnej za každou cenu, slova chvály a uznání se určitě čtou líp než moje příspěvky. Já jsem Ti , Greenhorne , chtěl ukázat kde se podle mě mýlíš, ne abych tě zesměšnil, ale abychom si sjednotili "pohled " a mohli spolupracovat a diskutovat nad COTem. Pokud i nadále budeš přesvědčený o své pravdě, tak mi můžeš dokázat, že se mýlím já, a nebo to můžeš hodit za hlavu a já Vám tady všem slibuju, že už Vás nebudu oběžovat svými příspěvky.

Hodně zdaru v obchodech přeje Luboš

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Jenom se zeptám. Není možné aby si zajišťovatelé připravovali píseček pro další obchod? Když teda v cukru který stoupá neustále výš (mám pocit že i kvůli informaci,že cukru bude málo) tak nemají potřebu otáčet trend, protože jim zisky stále stoupají. (námitka, protože jestli chápu dobře ta zajišťovatelé kupují i prodávají)
Ale pokud trh takhle netrenduje tak proč si cenu nejdříve trochu nesnížit, tedy poslat trh proti sobě pak nakoupit zpět za nižšší cenu a tím opět otočit trend a pak za vysokou cenu spokpojeně prodat. (ale asi je to spekulace takže to možná nemůžou)
A nebo jde pouze o nabídku a poptávku kdy v okamžiku kdy např. na straně zajištovatelů long (poptávce) začne být převaha tak dopad bude na trh otočení trendu..to by ale vyvrace lubošův příspěvek, takže by tam mohlo hrát roli jěště něco jiného..

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Dobrý den,

Nechci odpovídat za Greenhorna. Jen k tomu cukru. Commercials jsou nejen producenti, ale i spotřebitelé cukru a ti budou nakupovat dokud to bude pro ně únosné. Na druhé straně souhlasím s tím, že pro producenty je vhodné prodávat a prodávat pokud je rostoucí trend.

V květnu min. roku při poklesu trendu commercials nakoupili na minimu své první long kontrakty a odstartovali tak obrat trendu. Trvalo to asi měsíc a pak se rozjel takovýto maxi trend. Co můžeme čekat je to, že commercials nebudou mít za chvíli komu prodávat, ochabne poptávka (OI) a trh půjde stranou. Kdy to bude to zatím nevím. Ale přijde to a COT to zaregistruje první. Možná už začal.

Více zatím k tomu nemám.

Hezký den přeje
Zbyněk

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Luboši,
taková diskuze je jen přínosem, protože má každý úplně jiný pohled na věc. Všichni se mohou mýlit, protože to není zas tak jednoduchá záležitost. Navíc se musí každá teorie ověřit a otestovat, takže se časem přijde na to, jak to vlastně funguje. Všechny názory a nápady jsou velmi cenné a právě oponent přinese často nový impuls.

Radime,
jen se ještě vyjádřím ke zlatu. Já se zlatem fyzicky obchoduju (nakupuju v SRN a Itálii). Bohužel všichni prodejci prodávají zlato za burzovní cenu. Mění se při nákupu dvakrát denně. Je teoreticky možné koupit obrovské množství např. přímo z dolů za cenu LME -např.6% ale i tak se cena vždy odvíjí od ceny burzovní. Mimochodem rok jsem se o to snažil z Ruska a zjistil jsem, že to není tak jednoduché ;) Nevím, jak je to u jiných komodit, možná to bude jinak.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Radime
dej mi prosím čas k přemýšlemí o těch "chytrých"- budu už raději požívat Commercials ve zkratce COM. Motiv bude asi opravdu jinačí. Už mi to několikrát blesklo hlavou, ale ještě to neuzrálo do podoby konkrétní myšlenky tak, aby to mělo hlavu a patu. Základem té myšlenky bylo, že: COM opravdu nechystají obrat trendu ve smyslu zisku.To není jejich primárním cílem. Po grafické stránce to zkusím tak, že vezmu tabulky a graf, zakreslím do něj několik vodorovných linek a mělo by se to ukázat. Momentálně v tom nemám jasno.
Díky za ten oddechový čas, protože se teď snažím všechno, na co přicházím poskytnout k diskuzi. S analýzou jsem možná o trochu dál, než by bylo patrné z této diskuze, ale snažím se také o to, abychom tady spolu ( teď myslím všechny diskutující) drželi krok. Abychom si stačili vyjasňovat názory. Ne všichni máme pro komodity stejné podmínky.

PETE
shodou okolností jsme se včera s bolijou bavili i o té pravděpodovnosti. To číslo je tak vysoké, že:
1) bojím se tomu uvěřit
2) bojím se to sem napsat a čekám až to někdo otestuje a napíše to sem
3) bolijovi jsem to opravdu jenom pošeptal a snažil jsem se tvářit, že jde o vtip. Nesmál se.

Píšeš, že jsi zkoušel s COTem pracovat v opcích. Opcemi jsem se nikdy nezabýval, neznám jejich principy, takže to nedokážu posoudit. Snažím se dělat poziční obchodování, ale pořádně. Ona každá další disciplina z komodit je kapitola sama o sobě a chce to své. Občas si s bolijou zadovádíme na ID. Bolija testuje a já si zkouším psychlogii davu na 1min. grafu. Teď jem si vzpoměl, že Tomáš s Petrem už dřív psali: vezměte si jeden indikátor a ten dokonale poznejte.
Už jsem to psal, že tohle je opravdu první věc v komoditách, která mi něco řekla, tak uvidíme, jak to dopadne.
Věřím tomu, že pokud někomu zapadne např. RSI, bude s ním mít úspěch. Každý totiž nosíme ve své hlavě něco jiného, jiné ideje, jiné emoce, logiku, filozofii přístupu k řešení problémů atd... a o tom je svět, proto ještě trhy fungují.

Greenhorn.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Luboši,
nebuď dotčený, diskutujeme.

ALE, ALE, ALE. Dle mýho pohledu budeš ode mne chválen zase chvilku ty a to tak, že velmi.

A já o tom snad ani nebudu muset psát.

[ital]Cílem Commercials je otevřít pozici , pokud se trh dostane na nějakou hodnotu a tím je jejich cíl naplněn. Jim je úplně jedno , jestli po otevření pozice trh půjde jejich směrem , nebo opačně.
Naopak, pokud prodávající (Short commercial) má ještě další zboží , které chce zajistit, pak jeho [bold]zájem je , aby cena šla proti jeho již otevřeným pozicím[/bold], aby další objem zboží mohl zajistit na ještě lepší ceně !!! [/ital]

Přesně k tomuto mířím. To má logiku, To je ona podstata trhů, a určitě bych to nenapsal líp.
Dokonce mám napsany téměř i stejný slova (je zájem).

Jasny, úderny, nekonfliktní. Zkuste to kdokoli ztrhat, ale fakta.

No a nemáme o čem psát. Tady už chcíp pes. Tak novy téma.
Snad ještě ten finančni tok.

radim

Link to comment
Sdílet pomocí služby

To : Goodbody
Dík za reakci. V souvislosti s tím cukrem. Souhlasím , že commercials nejsou jen producenti ale i spotřebitelé. Ale konkrétně, když se dnes podíváš na cukr (poslední COT z 27.12.2005) tak vidíš , že producenti (short comm.) jsou v převaze více než 100 tisíc pozic nad spotřebiteli ( long comm.) a že je to dlouhodobější stav.
Situace je opravdu taková , že spotřebitelé nejsou ochotní moc nakupovat (zajišˇovat se). A spekulanti to dělají za ně !
Otázka spíš je, jestli už není doba, kdy je naprostá většina reálné produkce na straně producentů zajištěna - jestli je ještě co prodávat ? Všimni si, že se už celý procinec převaha short comm. nezvyšovala a i velcí spekulanti začali být opatrní. Spotřebitelé "musí" nakoupit a nejbližší budoucnost ukáže jestli to bude s jištěním nebo ne. V každém případě jim zpráva ze včerejška o sníženém odhadu produkce v Brazílii musela přidělat vrásky na čele. Jestli doufali v obrat trendu, pak tato zpráva k němu určitě nepřispěje snad další. Ti co drží ještě nějaký cukr, nemusí teď se zajištěním pospíchat - na tahu jsou Long commercials... ( spekulant nakoupit může - long commercial ( spotřebitel) - musí)
;)
Luboš

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Zbyňku,
bude někde ta přeložená nahrávka nebo nebude????

Bolijo,
burza je tu proto aby určovala cenu, nic jiného neříkám. Dokonce některé grafy tuto cenu CASH přímo znázorňují.
např. www.britefutures.com. Vlevo dole Cash (when available) . Shodou okolností u zlata dostupná není. V každém případě keš cena je mírně nižší než burzovní i dnes v ČR. V každém dalším případě toto je krásný příklad toku peněz.
Je zájem COM na určení ceny. Na volno ji prodají za ni. A se zpropadeným ziskem, tak proč neinvestovat pár dolarů k jejímu zvýšení na burze, když se CASH od ní odvíjí.

Luboši,
dokonce i ty fondy si tím krásně přijdou na svý. Pouze ten koncový spotřebitel jaksi vše obse...

Ten burzovní hodinový strojek začíná mít všechna kolečka na správném místě.

radim

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Dobrý den, Radim: no, no strávil jsem na tom docela dost hodin... Takže. Během poslední doby jsem si několikrát četl rozhovor s Larry Williamsem o své knize kde komentuje COT. A stále mi docházely další a další věci. Nakonec jsem skončil tak, že jsem si ho přeložil. Pro ty co nevládnou angličtinou tak dobře, ho poskytuji tady v českém necenzurovaném vydání. Některé pasáže jsou trochu tajemné, ale snad jsou k pochopení. Pěkný den přeje Zbyněk

712

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Hm v posledních pár příspěvcích se hodně mluví o COM prodávajících, ale pokud jsou COM i kupující (spotřebitelé) tak ty s cenou pohnout nemohou?? respektive v příspěvku od luboše jsem pochopil princip u short COM, ale co long COM, ten pouze čeká až se dostane cena na hodnotu za kterou má nakoupit a pokud se tak nestane tak v závěru nakoupí za cenu která zrovna je?

Link to comment
Sdílet pomocí služby


×
×
  • Vytvořit...