Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

České daně z komoditních obchodů


Doporučené příspěvky

Chtěl bych se komoditním obchodům věnovat dlouhodobě a rád bych věděl jak je to s daněmi. Ne že by mě bavilo platit daně, ale rád bych měl vše legální.Jak a v které chvíli se obchody zdaňují ? Nebo je možné a obvyklé obchodovat pod jménem své zahraniční firmy registrované někde v daňovém ráji? Platí se daně podle toho v které zemi sídlí firma obchody provádějící (třeba ta moje, nebo brooker) nebo podle toho v které zemi je fyzicky umístěn počítač, z kterého se zadávají příkazy? Dík. D.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 9 years later...

Ohledně danění zisků z obchodování je situace asi víc složitá než se na první pohled může zdát.
A hlavně se to rok od roku mění.
Vzhledem k tomu, že tady spousta lidí obchoduje live a pravděpodobně mají i zisky, protože jinak by to těžko někdo dělal, musí také docházet ke zdanění příjmů.
Už to, že významní brokeři jsou registrovaní a s velkou pravděpodobností jim nečiní problém dostát svým oznamovacím povinnostem, zadává danění zisků jako prioritu.
Než se toto vlákno zase uzamkne, chtěl bych se zeptat na pár věcí:
Pro obyčejného člověka buď zaměstnaného, nebo nezaměstnaného (registrovaného na Úřadu práce)
1. Jak je to s placením sociálního a zdravotního pojištění.
2. Danění akciového obchodování a opčního se musí od sebe oddělit a nelze ztrátu z akcií kompenzovat ziskem z opcí.
Sám za sebe předpokládám, že se má zdanit každý zisk z akcií, pakliže nedošlo na dodržení časového testu tří let a překročil se obrat 100 tisíc korun.
U opcí je to pak celkový zisk ze získaných prémií minus za zaplacené prémia. Tam žádný časový test ani limit obratu neplatí.
Ideální by bylo, kdyby se to dalo celé spojit a daně platit z celkového zisku, který broker vykáže na účtu na konci roku, ale asi to nepůjde.
Velká položka je pak také soc. a zdr. poj. které vychází v základu tak cca 5 tisíc korun měsíčně. Pokud by se paragraf 10 v daňovém přiznání těchto pojištění netýkal, byl by to aspoň malý bezvýznamný přínos. :-)

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 1 month later...

Rád bych přispěl svým názorem na danění příjmů z obchodování. Všude se radí - přenechte to daňovému poradci. Moje zkušenost ale je, že poradce se v této problematice moc neorientuje (vyzkoušel jsem různé i renomované firmy, ale i finanční úřad - tam vůbec nevěděli o čem je řeč) a tak vám zdaní obchodní účet (konec roku-začátek roku a z toho 15%). Ten obchodní účet ale není váš, jen je vedený na vaše jméno. Pro fyzické osoby platí, že se zdaňuje realizovaný příjem, t.j. jen to, co si pošlu v daném roce na domácí účet v ČR. Tak to vysvětlovala jedna právnička a mně to přijde logické. Ten článek bych někde asi dohledal, určitě ho mám vytištěný (a přiložený v deskách s přiznáním).
Pavel.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

francirek

Já mám podobnou zkušenost jako vy. Ptal jsem se na danění zisků z tradingu lidí, kteří se v daních pohybují poměrně dlouhou dobu a v podstatě mi nebyly schopní dát jednoznačnou odpověď.

Nakonec to skončilo tak, že požádají o oficiální vyjádření finanční zprávy.

Pokud by jste sem mohl dát odkaz na ten článek, případně sem rovnou dát vyjádření té zmiňované právničky, tak by mne to zajímalo. Děkuji.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Jen tak na okraj "zdaňuje realizovaný příjem, t.j. jen to, co si pošlu v daném roce na domácí účet v ČR" takto asi ne :) realizovaný příjem je zisk i když je stále v USA nebo jinde, protože jste podepsali prohlášení o tom, že jste daňoví cizozemci (nevím přesně číslo formuláře od brokera) a tzn. že nás nedaní US administrativa, ale měli byste danit v Čechách. No pak k tomu dejte náklady na trading roční, a daňový test 6M u cenných papírů a jste doma. J.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

to francirek
zdaňujete realizovaný příjem za daný kalendářní rok. Tzn. všechny uzavřené pozice, pokud máte obchod otevřený a uzavíráte ho až v lednu potom tento daníte až následující daňové období. A je úplně jedno jestli si peníze pošlete domů, nebo zůstanou na VAŠEM obchodním účtu někde v tramtárii.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

kmotr

Tak jsem to našel. Napsal jsem to nepřesně, už jsem to vypustil z hlavy. Bylo to na serveru penize. jako odpověď na dotaz - viz. níže.

"Dobrý den, kdy se daní příjem/zisk z obchodování na Forexu? Až když si tento příjem/zisk převedu na soukromý bankovní účet? Nebo zisk z Forexu podléhá zdanění, i když zůstává na obchodním účtě u brokera? Jsem fyzická osoba-nepodnikatel. Děkuji.

Dotaz poslal/a: achol, 24. 08. 2014 10:46

Dobrý den. U fyzické osoby – nepodnikatele, podléhá zdanění daní z příjmů příjem skutečně zinkasovaný, a to buď v hotovosti, nebo na vlastní bankovní účet této osoby. Uvedené samozřejmě neplatí pro příjmy bezúplatné nebo nepeněžní.

Barbora Krížová - daňový poradce, Barbora Krížová, 31. 08. 2014 22:52"

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • 1 month later...

kmotr: Dozvedel jste se neco od financni spravy?

Ja mam uz tretim rokem ucet, na kterem jede automatizovany FX trading robot. Nebyl vzdy vydelecny a az nyni presahnul hranici vydelecnosti. Myslel jsem si, ze danim jen odchozi platby a tak jsem zadne danove priznani nikdy nepodaval (podavaĺ je za me muj zamestnavatel). Nevite, jak se ted zachovat? Mam podat priznani za rok 2015? Mohou nejak zjistit, ze jsem mel podat priznani i minuly rok, kdyz jsem na ucet nesahal a jen jsem jej nechal "nabyvat na sile"? Jedina transakce zvenci je pocatecni funding nekdy v roce 2013.

Dekuji

Link to comment
Sdílet pomocí služby

sn50

To jsou doopravdy otázky na daňového poradce.

Já jsem si zaplatil nedávno webinář o danění příjmů z tradingu a tam ten člověk co to přednášel říkal, že finační úřady dostávají info přímo, takže se to dozvědět mohou a dřív nebo později i dozví.

Jinak jsem pochopil, že jsou dvě věci: jedna je oznamovací povinnost, která vzniká když "příjmy" překročí určitou částku v řádu několika tisíc tzn. celkem nízká. Pak vám vzniká povinnost podat daňové přiznání i když je výsledná daň nulová např. proto, že po sečtení příjmů a ztrát jste na nule nebo v mínusu.

Druhá je daňová povinnost, která vzniká, když máte zisk a pak se příjmy z finančních derivátů daní 15%. Takže bych to nepodceňoval a našel bych si nějakého daňového poradce a daňové přiznání podal. Vůbec bych nespoléhal na to obligátní, nejdřív vydělávat a teprve potom se starat o daně.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

kmotr: dekuji za VELMI uzitecny prispevek. Skoda ze neco takoveho neni napsane nekde na financniku jako clanek, aby si clovek zacatecnik mohl udelat predstavu, kdy vlastne ma a a kdy nemusi podavat danove priznani. Samozrejme je pak ve finale nejlepsi jit k nejakemu poradci. Ale nejaka obecna pravidla by se hodila.

Mohu se zeptat, co to bylo za webinar? Bylo to uzitecne? Budou jeste nekdy kurz opakovat?

Link to comment
Sdílet pomocí služby

×
×
  • Vytvořit...