Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Komunita:
Diskuze Sledované příspěvky Žebříčky

Obchodní systémy - opce+waranty


Piti

Doporučené příspěvky

Ahoj Michale, dík za odpověď. Ale ne zcela přesně jsi pochopil moji otázku. Já už taky nějakou dobu obchoduju opce a výhody/nevýhody opčních obchodů jsou mi jasný. Já jsem chtěl konkrétně vědět , v čem vidíš výhody nákupu ATM(ITM) opce proti zobchodování podkladového aktiva. Podle mě, je premium ATM opce zpravidla velmi blízké hodnotě marginu. A mohou nastat zhruba tři situace. Trh jde "s tebou" pak se opce i futures zhodnocují stejně ale při výstupu z futures je ti vrácen margin, kdežto při odprodání opce jsi ztratil část časové hodnoty ( při expiraci opce ztrácíš celé investované prémium). Při pohybu do strany u futures neztrácíš nic, u opce ztratíš celé investované prémium. Když trh půjde proti tobě : Z futures vyskočíš v likvidním trhu snadno na SL - na přesně zadané hodnotě ( +- slippage), u opce vyskočit není tak snadné. Jedinnou výhodu vidím, při nějakém zběsilém gapu. Proto já se domnívám, že není tak úplně zcestné zabývat se OTM opcemi.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

  • Odpovědí 330
  • Vytvořeno
  • Poslední

Nejaktivnější diskutující

Nejaktivnější diskutující

Publikované obrázky

Zdravím, pro názornou ukázku přikládám, jak se vyvíjí hodnota parametru Omega (efektivní páka) v závislosti na Strike a době splatnosti. Hodnotu spreadu jsem neuváděl, např. u warantů na DAX 30 je spread emitenty většinou stanoven na 0,01 Eur, ale lze nalézt waranty se spreadem 0,02 EUR, tj. rozdíl 100% !!!. Úspěšné obchody přeje Míra (tu)

1394

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Ahoj Míro, uřeba u ropy N06 je opce c71 za cca 3100 USD ( to je ATM resp. lehce ITM opce). Můj dotaz směřoval na nákup "drahých " ATM /ITM opcí. Pokud budu mít tolik finančních prostředků, abych si mohl dovolit kupovat ATM/ITM opce v ropě, pak budu mít určitě i na margin 4700 na pořízení futures.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Ahoj Luboši,

pokud se budeme pohybovat v rovině opcí, tak jak zmiňuješ máš 100% pravdu, ale pokud se budeme pohybovat v rovině warantů, tak např. 5.5.2006 byla cena Call warantu na Brent Crude Oil, poměr odběru 1:1, splatnost 18.8.2006, Strike 75 USD na Euwax 2,41/2,48 EUR. Takže abych mohl participovat na vývoji ceny ropy, tak mi stačí i několik stovek EUR (i když teoreticky si můžu koupit 1 warant, ale to by nebylo efektivní).

U tebou zmiňované opce se tato opce vztahuje na 1 future kontrakt ropy (teď si z hlavy nezpomínám kolik je hodnota future kontraktu), ale u warantu nikoliv (cena ropy je uváděna za 1 barel, takže tento warant tě teoreticky opravňuje nakoupit 1 barel ropy (základní jednotka) za 75 USD). Toto je zásadní rozdíl mezi opcemi a waranty.

S pozdravem Míra

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Ahoj Luboši,
jak jsem psal delam akcie a tam je ten pomer uplne jiny napr. akcie GM patecni cena se pohybovala kolem 23$ a predpokladam pohyb nekam ke 22$ behem max. 2 tydnu. Pokud shortnu 100 akcii budu mit v obchode blokovano 2300$ a vydelam 100$ - tj cca 4,3%.

Cena cervnove putky 25 ( tedy lehce ITM ) byla kolem 2,7 pri delte tesne pod 0,7. Pokud koupim putku 25 bude mne obchod stat 270$, pri cene akcie 22 by se mela cena putky pohybovat zhruba kolemi 3,4$ ( opet bez vlivu gamy )) minus casovy rozklad coz bude cca 1,5$ denne ( theta 0,0147 ). Vysledek putky by tedy byl 340-270-15=55$ tj cca 20% - za cenu akcii muzu vzit 8 opci, cimz vydelam v porovnani a podkladem zhruba 4 nasobek.

Cena cervnove putky 22,5 ( tedy lehce ATM az lehce ITM ) byla kolem 1,3 pri delte tesne 0,37. Pokud koupim putku 2,55 bude mne obchod stat 130$, pri cene akcie 22 by se mela cena putky pohybovat zhruba kolem 1,67$ ( ted opomijim zmenu delty, tedy hodnotu gama ) minus casovy rozklad coz bude cca 1,7$ denne ( theta 0,017 ). Vysledek putky by tedy byl 175-130-17=28$ tj cca 22% - za cenu akcii muzu vzit 17 opci, cimz vydelam v porovnani a podkladem zhruba 4,5 nasobek.

Cena cervnove putky 20 ( tedy OTM ) byla kolem 0,57 pri delte 0,15. Pokud koupim putku 20 bude mne obchod stat 57$, pri cene akcie 22 by se mela cena putky pohybovat zhruba kolemi 0,73$ ( opet bez vlivu gamy ) minus casovy rozklad cca 1,5$ denne ( theta 0,015 ). Vysledek putky by tedy byl 73-57-15=1$ tj cca 1,5%. Za cenu akcii muzu vzit 31 opci, cimz vydelam v porovnani a podkladem zhruba 1/3.

U futures je zrejme situace jina z duvodu, ze podklad se obchoduje s velkou pakou a ta se promita do ceny opci. To at ale zodpovi spis nekdo kdo dela opce na futures.

Uspesne obchody

Michal

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Ahoj Míro, já nevedu polemiku opce /warant versus futures ( i já jsem "přítelem" opcí) , ale s argumentem obhajujícím nákup ATM/ITM opcí se současným zatracováním smyslu OTM opce.
Já nemám žádnou praktickou zkušenost s waranty, ale jestli dovoluje dělat obchody za pár set USD/Euro, tak se domnívám, že i potenciál zisku je podstatně nižší, než u klasického futures. Totéž , jako když pořídíš OTM opci nebo totéž, jako když obchoduješ minikontrakty. Nebo ne ?

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Jeste pro upresneni,
ja nijak nejsem proti OTM opcim a pokud se poklad dostatecne pohne a dostanou se ATM, nebo ITM da se na nich vydelat vice. Podminkou je ovsem to aby se podklad dostatecne pohnul a navic dostatecne rychle, protoze casovy rozpad ceny stale pusobi proti mne a muze prevysit rust ceny zpusobeny pohybem podkladu.

MIchal

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Michale , děkuju za tvůj poslední příspěvek - pochopil jsem. Akcie zatím nedělám ( chystám se hned jak vydělám nějaký větší "kačky"), proto ta odlišnost v našich přístupech, protože já dělám opce versus futures. Až začnu dělat akcie, určitě se u tebe přihlásím s žádostí o nějakou radu.
Takže už nebudu rušit , jen spořádaně naslouchat. Čus.

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Ahoj Michale,

jestli se nepletu, ve vláknu Opce-základní info jsi se zmínil, že pozici v obchodu s opcemi držíš max. několik týdnů. Pozoruji, že tvým největším nepřítelem je vliv časové hodnoty na cenu opce při nákupu opce. ;)Mohu se zeptat, s jakou splatností opce nakupuješ při těchto obchodech?

Děkuji Míra

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Ahoj Miro,
pokud nakupuji tak jdu vetsinou do opci s expiraci za 2-4 mesice. Zalezi co cekam, ze udela podklad - pokud jde o kratkodobou spekulaci ( 2-3 dny ) tak beru klidne "levnejsi" opci s expiraci 2 mesice, kdyz mnou ocekavany pohyb nenastane nikdy necekam a obchod ukoncim treba i se ztratou. V ostatnich pripadech beru drazsi opci s delsi dobou do expirace, u ktere je vliv casoveho rozpadu nizsi a mam tak moznost si na ten pohyb pockat - asi by se tomu dalo rikat casova bezpecnostni rezerva :)

Pri vypisovani volim nejblizsi expiraci, tedy vetsinou 1 mesic.

Uspesne obchody

Michal

PS : ten obchod GM byl priklad - tady mam vypsane CALLky

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Ahoj Michale,

děkuji za odpověď. Tak to už chápu, proč musíš neustále kalkulovat z časovou hodnotou opce.

Protože chci obchodovat delší trendy podkladových aktiv, plánuji obchodovat waranty se splatností 6 až 12 měsíců (je to tak jak píšeš, kvůli časové bezpečnostní rezervě). Kdybych spekuloval na krátkodobé pohyby v řádu několik dní až max.1-2 týdny, asi bych také použil waranty s kratší dobou do splatnosti, cca 3 měsíce. Navíc u warantů s kratší dobou splatnosti je větší páka a už při malé korekci bych možná musel z důvodu MM vystupovat z obchodu.

Naopak kratší doba splatnosti je vhodná pro obchodníky, který chtějí obchodovat s volatilitou, protože s blížícím se termínem splatnosti opce (warantu) vliv volatility na cenu opce roste.

S pozdravem Míra

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Dobrý večer všem opčním obchodníkům,

Jak již zmínil v tomto vláknu Michal, hodnota parametru delta je pro ATM opce [bold] kolem 0,5 [/bold](-0,5 pro Put). Vyjádřil jsi to Michale přesně, protože hodnota parametru delta pro ATM opce není shodná pro různé doby splatnosti.

Př.
Hodnota DAX 30 k 28.4.2006 – 6009,89
Warant Call 6000, 14.6.2006 – delta 0,55
Warant Call 6000, 13.12.2006 – delta 0,59
Warant Put 6000, 13.12.2006 – delta -0,41
Warant Call 6000, 13.6.2007 – delta 0,62
Warant Put 6000, 13.6.2007 – delta -0,38
Warant Call 6000, 19.12.2007 – delta 0,64
Warant Put 6000, 19.12.2007 – delta -0,36

Stejným způsobem jsem provedl porovnání i pro index TecDAX (Technologie SRN) a dospěl jsem k podobným výsledkům. Uvádím to zde proto, že jsem se jak v českých, tak v zahraničních materiálech pouze dočetl, že hodnota delta je 0,5 (-0,5) pro ATM Call opce (Put opce). Např. pro splatnost 13.6.2007 je nejblíže hodnotě delta 0,5 (delta 0,51) call warant se strike 6300. O vlivu doby do splatnosti na hodnotu delta jsem dosud nenašel žádnou informaci. Možná existuje další parametr.
U warantů je uváděno takové množství parametrů, že význam všech neznám.

Nevím, jestli bude mít tato informace pro někoho význam, osobně se zaměřuji na parametr Omega (efektivní páka), jehož součástí je parametr delta.

S pozdravem Míra

Link to comment
Sdílet pomocí služby

Ahoj Michale,

koukám, že jsi ve svém předchozím příspěvku uvedl další parametr, o kterém jsem se zde ještě nezmiňovali (RHO - změna hodnoty warantu při změně úrokové míry), a proto jsi mě přivedl na myšlenku, že do vlákna Opce-základní info) tento týden uvedu popis parametrů warantů (opcí), které mám k dispozici.

S pozdravem Míra

Link to comment
Sdílet pomocí služby


×
×
  • Vytvořit...