Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Seriály Komoditní Manuál Psychologie obchodování
 • 3 pořady z produkce MOJO, které jako (budoucí) trader musíte vidět

  Pokud jste se rozhodli udělat něco se svým životem, abyste si nadělili šance na zajímavější a lepší život a nebyli otrokem zaměstnání, které vás nebaví a na kterém stejně profituje ve finále někdo jiný, měli byste tu a tam zavítat pro inspiraci mezi lidi, kteří žijí takový život, jaký si představujete vy sami. Takovou inspirací mohou být například tři naprosto úžasné dokumentární televizní série z americké produkce MOJO, které si rozhodně nesmíte nechat ujít.

  Wall Street Warriors

  Prakticky "povinné" video pro všechny, kteří jsou burzou stejně postižení, jako já s Petrem.

  Série "Wall Street Warriors" (Bojovníci z Wall Streetu) je celosvětově velmi úspěšná série, které se dočkala již druhého pokračování. V tomto skutečně unikátním dokumentu televizní štáb sleduje v průběhu několika měsíců pracovníky Wall Streetu všech různých profesí: od úplných nováčků, kteří právě nastoupili po škole do některé přední firmy, přes "řadové" brokery až po obchodní burzovní veterány a investiční bankéře, kteří se ještě před dosažením věku 30 let stali multimilionáři.

  Každá série sleduje jiné hrdiny a každá série přináší mnoho zajímavého i inspirativního. Osobně mám raději druhou sérii, ale zajímavé lekce si odnesete z obou sérií.

  Krásnou lekci například představují v druhé sérii dva veteráni na burze s komoditou pomerančového koncentrátu, kteří založí vlastní fond. Jednoho dne vsadí mnoho peněz na významný fundamentálnéí report - a ten rázem dopadne, jak nejhůře jen pro zmíněné obchodníky mohl. I když se zdá být vše ztraceno a oba obchodníci zažijí daný den obří ztrátu, nevzdávají se a nadále bojují. Do konce roku nejenom ztrátu pokryjí zpět, ale ještě vydělají další nemalé peníze. Klasická lekce toho, proč většina lidí v tradingu nevydělává (po první větší ztrátě nebo draw-downu se zaleknou a přestanou obchodovat), kdežto ti nejúspěšnější okamžitě hledají způsoby, jak se z dané chyby poučit, jak jí napravit - a jak se opět dostat do čela a zvítězit.

  Další zajímavou lekci nabízí mladá slečna francouzského původu, která se jde ucházet krátce po škole o místo traderky (ano, trading je rozhodně i pro ženy - naopak ženy si obecně vedou v tradingu lépe) do prestižní společnosti SMB Capitals. Než se tato mladá traderka dostane k obchodování s živým účtem, musí projít několika měsíčním školením, během kterého nepobírá žádný plat a obchoduje na demo účtu. Zajímavé je nejenom sledovat, jak je nutné umět nejprve vydělávat na demo účtu (zatím co mnoho obchodníků se rychle a bezhlavě vrhá do obchodování s živými penězi, aniž by na demu uměli vydělat jediný dolar), ale především způsob, jakým jsou noví tradeři školeni: velký důraz je už od začátku například kladen na to, že začínající obchodnící budou zažívat mnoho ztrát a že každá taková ztráta je v pořádku, pokud byla realizována zcela dle obchodního plánu - neboť ztráty k tradingu nevyhnutelně patří.

  Jsem velmi zvědavý, zda se dočkáme i třetí série a pokud ano, budu rozhodně mezi prvními, kdo si jí zakoupí. Podobných pořadů není nikdy dost a jediná škoda na celé sérii je, že jsem jí shlédnul za jediné odpoledne a další díly už nebyly k dispozici.... Wall Street Warriors se totiž pro vás snadno stanou drogou.

  Start-up Junkies

  Start-up Junkies dokument je naprosto fascinující příběh o tom, jak se z naprostého nic vytváří velká, úspěšná firma (dnes již s pobočkami v mnoha zemích světa). Hlavní hrdina Ron má jednoduchý podnikatelský nápad - vytvořit firmu, která by za poplatek vybírala klientům jejich poštu a tu následovně "scanovala" a připravovala předplatitelům k on-line internetovému "výběru". Dle mého názoru geniální nápad - jelikož žiji v Portugalsku, přesně něco takového bych ocenil i já.

  Televizní série ukazuje, jak se firma "Earth Class Mail" budovala od samého začátku. Po prvotním nápadu následovalo hledání investorů, které již nepřestalo pokračovat po zbytek celé série. Prakticky každý měsíc firma posílila na tolik, že potřebovala novější a rychlejší vybavení, větší kanceláře, pobočky v nových městech, atd.- což znamená nepřetržitý přísun nového investičního kapitálu. Firma v celém dokumentu roste před očima a zručný tým flexibilně reaguje na nezadržitelný postup vpřed, kterým se firma ubírá.

  Na dokumentu je převážně úžasné vidět, jak přesně se taková firma buduje a jak je důležité nebát se už od začátku mít vizi opravdu veliké společnosti, být připravený každou chvilku posunout společnost do nových měřítek - ale zároveň každý stupeň vývoje společnosti reflektovat maximálně realisticky a pragmaticky. Za vším stojí samozřejmě obrovská práce, stres a mnoho frustrace - 9 z 10ti snah založit novou společnost selže, přitom toto je konkrétní příběh jedné, která to dokázala (i když její obecné šance byly pouze 10%).

  Z celého dokumentu je vidět, že nic není nemožné, pokud si za tím dostatečně stojíme, za naší věc dostatečné a trpělivě bojujeme a také se obklopíme zkušenými lidmi, kteří nám boj od začátku ulehčují. Drtivá většina by snahy založit firmu při představě pouhých 10% pravděpodobnosti na úspěch raději podobný boj nepodstupovala. Proto je také ale na této planetě 90% nemajetných a 10% extrémně bohatých. Pokud se chceme mít lépe, než ostatní, musíme být připraveni riskovat. I když dokument není přímo o tradingu, paralel je zde tolik, že i pro tradera je tento dokument úžasnou inspirací.

  Bobby G: Adventure Capitalist

  Můj nejoblíbenější pořad z celé série.

  Bobby G (Bobby Genovese) je miliardář. Společnost Bobby G Capitals vybudoval z ničeho. Dnes tato společnost investuje do téměř zkrachovalých firem, riskantních projektů, zdánlivě šílených nápadů - a daří se jí. Bobby G je jediným majitelem firmy a jak sám říká "tím, že spravuji své vlastní peníze, jsem také jediným, koho kdy mohu vinit, v případě neúspěchu". Bobby bere za své peníze plnou zodpovědnost - přesně to, co by měl dělat každý trader.

  Na celé sérii se mně nejvíce líbilo, jak hlavní hrdina dokonale kombinuje byznys s užíváním si života. Zapomeňte na nudného člověka v obleku a kravatě, který 16 hodin denně sedí v kanceláři, nebo chodí po nudných schůzkách. Jak sám Bobby říká: "nestal jsem se bohatým proto, abych vyřizoval telefony". Životní styl tohoto miliardáře je plný akce, dobrodružství a užívání si všeho, co život nabízí. Během celé série uvidíte, jak to vypadá, když si miliadrář jde koupit vlastní luxusní mega-jachtu, nebo soukromý tryskáč. Pobavíte se nad řadou momentů - třeba tím, kdy Bobby není schopen umístit své děti ve velmi prestižní škole, která je obsazena na několik let dopředu - a tak problém vyřeší po svém: jde, a školu koupí.

  Musím přiznat, že Bobby G, i když se pro řadu lidí může jevit jako lehce výstřední, je pro mě nejinspirativnější postavou ze všech tří pořadů. Jednak se zcela ztotožňuji s jeho frází "nejde o to pracovat tvrdě, jde o to pracovat chytře". Ztotožňuji se s tím, že člověk by neměl své bohatství jenom hromadit, ale především si ho užívat (Bobby mimo jiné podporuje mnoho charitativních společností a akcí). Ztotožňuji se s tím, že nejde jen o peníze, ale převážně o "hru samotnou", o to, abychom dělali, co nás baví, dělali to tak, že chceme být pořád lepší - a zároveň se u toho dobře bavili (vše mně splňuje trading). Nejvíce se mně ale líbí uvolněnost a přirozenost, se kterou Bobby vše dělá. Žádné pózy, žádná křeč -čirá radost ze hry a ze života.

  U podobných dokumentů si člověk opět uvědomí, jak je důležité si život užívat, protože jsme tu pouze jednou. Můžeme život prožít bez risku v "bezpečí", ale neužít si vše, co nám nabízí. Nebo můžeme riskovat a poznat daleko širší škálu toho, co je během našeho života k mání. Lidé jako Bobby G berou risk jako velké dobrodružství a to je přesně to, co je dělí od většiny - pro většinu je risk něco, o čem nechtějí ani slyšet, z čeho omdlévají už jenom při vyslovení takového slova. Bobby riskuje hodně, ale také inteligentně, s rozvahou a jednoduchým, přímočarým rozumem. Jeho život rozhodně není nudný.

  Závěrem

  Na závěr si nemohu odpustit ještě jeden komentář.

  Na internetu jsem našel občas velmi zábavné diskuze o zmíněných třech sériích. Zábavné příspěvky tipu "Bobby G se jenom předvádí", "Ron měl více štěstí, než rozumu", nebo "na burze se stejně jenom ztrácí", mě nutily k zamyšlení o tom, že náš postoj k bohatým a úspěšným naprosto přesně odráží náš vlastní postoj k bohatství a úspěchu jako takovému. Kdo hledá na bohatých jen chyby, těžko bude kdy bohatý. Většina lidí, kteří mají potřebu podobné pořady komentovat s tradičním negativismem, budou do konce života dělat práci, která je nebaví, za pár korun měsíčně, zatím co Bobby G se bude prohánět na jachtě, kupovat další nemovitosti, cestovat vlastním letadlem a užívat si života. Pro mě osobně lidé jako Bobby G představují obrovskou inspiraci a motivaci. Úspěšní lidé pro mě byli vždy obrazem toho, co je možné a co má šanci KAŽDÝ dokázat. Proto také mohu nyní tento článek psát v krásném slunečném dni, užívat si 24 stupňů, hledět na moře a přemýšlet, co si dám skvělého k večeři - i když je právě 6. února. A krátce po večeři si zase pustím pár podobných dokumentů. V záplavě negativistických zpráv typu TV Nova, na kterých se již národ stal dokonale závislý, jsou podobné pořady nejenom nutností, ale také příjemným pohlazením. Nemusíme při tom u nich jenom snít. Musíme sebrat odvahu, sílu a víru - a začít něco dělat.

  6.2.2011

  Tomáš Nesnídal


×
×
 • Vytvořit...