Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Hledat v
 • Více možností...
Najít obsah, který ...
Hledat výsledky v ...
Seriály Komoditní Manuál Psychologie obchodování
 • Obchodní systém FinWin: Co dělat, když trhy netrendují

  Posledních pár měsíců je zjevné, že v trzích chybí síla, která by držela dlouhé trendy v pohybu. Málokdy se nyní stává, aby započatý pohyb trhu vydržel až do konce obchodní seance. Trhy mění aktuálně během dne mnohem častěji náladu – a svůj započatý pohyb vyčerpají nezřídka za poměrně krátkou dobu. Tím se samozřejmě zmenšují příležitosti pro trendové FinWin obchodníky. Co tedy dělat?

  Předně je třeba říci, že podobné charakteristiky změn nálad trhů jsou vcelku běžné. Občas zažíváme trhy s vysokou volatilitou, občas s nízkou, jindy zase trhy s trendem na celý den a další měsíc pravý opak – trhy, co své trendy neudrží. Zkrátka a dobře, trhy si vždy dělaly, dělají a budou dělat, co chtějí. Pro nás jako obchodníky je důležité disponovat dostatečným arzenálem nástrojů, které nám umožní co nejvíce flexibilně reagovat, resp. které nám umožní diverzifikovat se co nejvíce mezi různé obchodní příležitosti, v různých konstelacích trhů. Nehovořím zde v žádném případě o diversifikaci mezi trhy nebo úplně odlišnými obchodními přístupy, ale jednoduše o tom, že k trendovým patternům FinWin je vždy dobré mít připravené i některé protitrendové. Obecně se totiž dá říci, že bývají období, kdy se lépe daří trendovým patternům a pak období, kdy se lépe daří protitrendovým.

  Ani já samozřejmě aktuálně nejásám z faktu, že chybějí celodenní pohyby. Při obchodování systému FinWin není aktuálně příliš reálné stanovovat profit targety na všechny tři FinWin pivoty, trh nemá dostatečnou sílu k nim dojít, většinou pouze k prvnímu. Průměrný zisk na obchod se tedy aktuálně snížil a zrovna tak mé breakout strategie aktuálně vydělávají zlomek toho, co v trendujících trzích (naštěstí stále vydělávají). Tak to zkrátka a dobře je, tak to v trzích chodí. Vše toto k tradingu patří.

  Takže, co je možné nyní dělat lépe konkrétně u obchodního systému FinWin? Zkrátka a dobře počítat s tím, že trhy mnohem častěji mění svou náladu a připravit se na případné protitrendové obchody, nebo obraty trendu – například s pomocí divergencí.

  Divergence jsou obecně ultra-silný nástroj, prověřený desetiletími a stále velmi dobře funkční. Je to nástroj, který když umíte uchopit, nemůžete udělat špatně. Je to nástroj, který denně využívá Petr (ovšem trochu jiným způsobem) a je to i nástroj, který čas od času využiji i já. S tím, že v mém případě platí, že mám rád pro divergenci nějaké další extra "potvrzení", nebo alespoň utvrzení v tom, že pohyb je skutečně maximálně vyčerpaný a vyčkávat na obrat se vyplatí.

  Pojďme tedy ke konkrétním příkladům divergencí na systému FinWin. Tento článek píšu a připravuji v pátek 19. 10., pojďme se tedy podívat na předešlý den, čtvrtek 18. 10.

  V daný den vznikly celkem tři příležitosti, které jsem označil do grafu výše.

  První příležitost se odehrála krátce po otevření dne. Došlo totiž k výraznému odmítnutí úrovně na Globex High (vlastní techniky zapojení Globex High lépe vysvětluji ve workshopu backtestu) a utvořila se i jasná divergence = skvělá obchodní příležitost. V momentě, kdy se trh dostal blíže LOD je nutné posunout SL (alespoň na vstup), abychom omezili riziko, že v rámci LOD dojde k dalšímu odrazu. Profit target s plánem pár ticků nad FinWin pivot 1.

  Druhý signál nastal po vyčerpání úvodního pohybu, kolem 10:45. Zde došlo k marné snaze pokračovat v započatém trendu (koukněte na prudkou protireakci při proražení LOD), která v kombinaci s divergencí opět nabídla skvělý obchod. Profit target opět pár ticků pod FinWin pivot 1, posunutí SL nejpozději v momentě, kdy se trh dostane do oblasti 50% retracementu, kde je opět nebezpečí vyčerpání a následného otočení trhu.

  Poslední příležitost nastala krátce po 12:00 (tj. 18:00 našeho času), a to vyčerpáním na HOD. Obchodníci, kteří stejně jako já obchodují pouze první 2,5 hodiny obchodní seance, mohli tušit divergenci už pár minut před dvanáctou, takže si tu čtvrthodinku ještě počkali. Výstup opět pár ticků nad FinWin pivot 1 s tím, že opět přitahujeme SL v oblasti kolem 50% retracementu, ze stejného důvodu jako u předešlého obchodu.

  Pouze tyto tři příležitosti s výstupy na FinWin pivotech nabídly v daný den potenciál profitu přes 1 000 USD na kontrakt. Samozřejmě platí, že úplně nejlepší je podobné příležitosti (tj. divergence) kombinovat s protitrendovými patterny FinWin a spojovat tak to nejlepší z obou světů.

  Závěr

  Existuje mnoho způsobů, jak uchopit divergence. Toto je ten nejjednodušší v případě, že využíváte pro obchodování CCI. Osobně mně nezáleží na tom, zda se divergence odehraje na CCI14, nebo CCI50. Divergence zůstává divergencí, a to, na které periodě CCI se vytvoří, již nehraje roli. Jak jsem zmiňoval, důležité spíše je, aby celková situace dávala "smysl" a bylo z toho zřejmé, že trh je s vysokou pravděpodobností vyčerpaný. Další důležitý aspekt je také plánování výstupů, protože teprve výstupy nezřídka rozhodují o tom, jak nakonec dopadneme. V případě obchodování s více kontrakty platí, že je optimální vystupovat na různých úrovních.

  Každopádně platí, že divergence jsou nástroj, který se v arzenálů daytraderů nikdy neztratí.

  Diskuze

  Jelikož některé techniky z tohoto článku jsou předmětem semináře e-mini II, směřuji diskuzi do této sekce, kde rád zodpovím další případné dotazy.

  21.10.2012

  Tomáš Nesnídal


  Mohlo by vás dále zajímat

  Obchodování FinWin

  Zdravím,všechny tradery dá se ještě obchodovat diskrecně FinWin?Ušetříte mě spoustu času s Backtestem díky za nazory

  Obchodní systém FinWin: Srovnání obchodů na trhu TF vs. NQ

  Mnoho našich studentů se na mě obrací s dotazem, zda bych nemohl provést jeden den srovnání systému FinWin na trhu TF (e-mini Russell 2000) a trhu NQ (e-mini NASDAQ). V dnešním článku jsem tedy na jednom obchodním dni takovéto srovnání přinesl a nutno říci, že závěry poměrně překvapily i mě samotného.
  Úvodem připomínám, že sám nemám s trhem NQ žádné praktické zkušenosti, můj trh je TF, který obchoduji téměř výhradně. Nicméně, patterny a principy FinWin jsou univerzální, aplikovatelné na kterémkoliv trhu (komodity, akcie, forex) i timeframe, proto v samotných vstupních situací nejsou zase až takové rozdíly.
  Pro srovnání jsem 2minutový graf, který mnoho obchodníků používá a zároveň takový obchodní den, který nabídnul poměrně dost vstupů, a to jak trendové, tak protitrendové. Konkrétně 20. května 2013 - tj. poměrně nedávný obchodní den.
  Takže, pojďme obchod za obchodem.
  Obchod 1
  Krátce po otevření dne se vyrýsovala agresivnější nákupní příležitost 0/v long na trhu TF. Obě EMA nám ukazují počátek nového trendu. Máme drobnější potenciál k HOD a zároveň jsme na horní polovině 50% rtcmnt. Situace je agresivnější z toho pohledu, že máme patu "véčka" na hranici +100, což však, jak víme z E-mini I, je za určitých okolností akceptovatelná hranice. Toto by byla agresivnější, ale validnější okolnost, zejména pro toho, kdo se specializuje na začátky obchodní seance.
  Oproti tomu graf NQ už by nás do tohoto obchodu nepustil. Zde je totiž pata "véčka" už opravdu příliš vysoko. Nakupovali bychom tedy pouze v trhu TF, na NQ bychom byli bez obchodu.

  Obchod 2
  Po vyčerpání úvodního růstového pohybu přichází divergence a s ní i prodejní signál 2x100 short podpořený divergencí. Signál je stejně validní na obou trzích, na NQ máme viditelně větší potenciál k 50% rtcmnt. Také na NQ tento pohyb korigoval až k EMA204, zatímco na TF pouze k 50% rtcmnt. Jinak se ale jednalo o totožný obchod - pouze NQ nabídnul delší dobu poklesu.

  Obchod 3
  Zde nastal první skutečně výraznější rozdíl.
  Trh TF nám nabídnul regulérní nákupní signál 0/v TNG. Zároveň už také doběhla korekce k 50% retracementu, takže bychom již byli pravděpodobně venku na předchozím short pohybu a s klidem bychom mohli etablovat novou pozici do směru long.
  Oproti tomu NQ žádný long signál nenadělil, struktura swingů rozhodně neříkala "long" (ale podporovala naopak další pokles) a zároveň ještě nedoběhla korekce k 50% retracementu, takže bychom pravděpodobně byli stále short.
  Toto by tedy byla velmi zajímavá situace v momentě, kdy bychom obchodovali oba trhy současně. Na jednom bychom byli long a očekávali růst, na druhém stále setrvávali short a očekávali ještě trochu pokles. Svým způsobem by jedna pozice hedgovala druhou. Nakonec by dobře dopadly obě dvě pozice. Skutečně poměrně výrazný rozdíl mezi oběma trhy.

  Obchod 4
  A máme tu další drobný rozdíl.
  Na trhu TF by se vyrýsoval další 0/v TNG long. Pravděpodobně bychom stále setrvávali i v předchozím longu, takže by se jednalo o navýšení již etablované pozice (tj. přidání dalšího kontraktu). Oproti tomu NQ stále bez signálu. Určitý signál by sice přišel o 3 úsečky později, ale ten by nebyl dle mých pravidel. Čekal bych totiž na variantu 0/v NT (viz E-mini II), která by nepřišla.
  V tomto případě by tedy obchod byl provedený jen na TF, na NQ nikoliv. Trh TF se nám navíc zde značně rozjel a profit by byl potenciálně velmi slušný (určitě největší profit celého dne), kdežto NQ daný den příliš nerostl, stagnoval a později se otočil na svém HOD, takže oproti TF by i potenciální signál příliš žádnou příležitost nenabídnul.

  Obchod 5
  Určitá nákupní situace se později vyrýsovala pouze na NQ, na TF nikoliv. Drobný potenciál k HOD zde je, takže by se zobchodovat dalo. Nicméně profit by byl minimální, spíše B/E, zatímco na TF bychom z předchozího obchodu byli již ve slušném otevřeném zisku.

  Obchod 6
  Už máme sice po 18. hodině, ale tuto situaci bych ještě rád okomentoval, protože je opět poměrně důležitá a rozdílná.
  Na obou trzích došlo k vyčerpání na HOD a vytvoření protitrendového signálu. Nicméně na TF bych takovýto signál spíše nepokoušel, protože trh daný den poměrně dost rostl. Na NQ však došlo ke stagnaci na HOD a zároveň nuancím potvrzujících vyčerpání, které známe z E-mini II. Short bych tedy zřejmě risknul (avšak zřejmě až po prolomení EMA34) s potenciálem k 50% rtcmnt, což by byl obchod, který by se později potvrdil jako správný.
  Zdánlivě tedy stejná situace, podstatou a myšlenkově však poměrně rozdílná.

  Závěr
  Musím říci, že jsem při psaní tohoto článku byl sám poměrně překvapený, jak zásadnější rozdíly mezi oběma trhy mohou být. Z ukázek výše je patrné, že daný den by byl mnohem lepší pro TF, což je trh obecně volatilnější a nabízí větší pohyby (a tudíž i příležitosti), ale to zdaleka nemusí být vždy pravidlem. Jiné dny totiž vidíme růst na NQ a TF spíše stagnovat, takže v takové dny mohou být lepší příležitosti právě na NQ.
  Dává mně docela smysl úvaha na téma, zda by se nevyplatilo obchodovat oba trhy současně. Pro obchodníky, kteří již na to mají vypěstovanou disciplínu a chápou obchodování dvou trhů současně jako rozumnou diversifikaci, nikoliv jako naivní myšlenku "budu klikat více, takže budu i více vydělávat", by toto mohlo být velmi zajímavé: Například místo dvou kontraktů na TF rozdělit riziko mezi trh TF a NQ může přinést dost zajímavou a zásadní diversifikaci. Ovšem pozor, je třeba myslet na normalizované riziko, aby tato diversifikace dávala smysl. Tj. u trhu NQ by muselo dojít k obchodování tolika kontraktů, aby došlo ke srovnání průměrného risku a zisk s trhem TF. Určitě by ale mohlo dojít k velmi zajímavému výsledku. Ostatně programy jako MSA umožňují toto simulovat (pokud by měl někdo o program zájem, napište mně o slevu, je zbytečné platit plnou cenu, pro čtenáře máme slevové kupóny) - stačí totiž spojit backtest ze dvou trhů současně (jen u NQ nastavit adekvátní počet kontraktů) a hned uvidíte, jak by mohla taková diversifikace pomoci právě vám.

  FinWin a analýza pozičního obchodníka: zlato

  V posledních měsících jsem se věnoval obchodnímu systému FinWin spíše v souvislosti s intradenním obchodováním. Abychom se naučili ale také využívat jiné aspekty systému, pojďme si dnes jako cvičení udělat jednoduchou analýzu na denním grafu.
  Dnešní cvičení nebude backtest, ale skutečně jen analýza – náhled s pomocí systému FinWin na aktuální situaci v trhu zlata (GC). Svůj medvědí pohled na zlato jsem prezentoval už minulý rok, kdy zlato dosahovalo maxim a od té doby jsem opakovaně v několika článcích varoval, že pravděpodobnost dalšího pohybu je spíše výraznější pokles (pokud široký dav začne houfně nakupovat, na ulicích se začínají objevovat automaty na zlaté cihly a všechna média píší, že je zlato nejlepší investice, je to prakticky s jistotou aktuální absolutní vrchol, protože široký dav a masová média jsou většinou zcela mimo). Hysterie kolem zlata momentálně trochu polevila, pojďme se tedy podívat, jaký se nabízí aktuální pohled.
  Při analýze v rámci pozičních obchodů vždy začínám se systémem FinWin na týdenních grafech. Jako první je totiž důležité získat "big picture", tj. celkový obraz s větším odstupem. Důležité přitom není ani tak momentum (indikátory CCI), které slouží spíše až k jemnějšímu časování vstupů, ale rozpoložení EMA34 a EMA204, které nám řeknou celé "story".
  Při pohledu na týdenní graf zlata (článek píši s větším předstihem dne 7. 8., neboť mě nyní čeká cesta do ČR a semináře v Praze) vidím mnoho zajímavých věcí. Tím prvním je skutečnost, že zlato již minimálně 13 týdnů hledá svůj směr, takže na týdenním grafu vykazuje poměrně solidní chop v podobě stále se více svírajícího trojúhelníku. Tato formace mně tedy říká, že nemám v trhu aktuálně co pohledávat, dokud se trh nerozhodne pro svůj další směr. Aktuální fáze je nejvíce riziková pro vstup do pozice.
  Pokud se kouknu na EMA34, vidím jasnou změnu trendu. Trh dokonce setrvává pod EMA34 neporovnatelně déle, než tomu kdy bylo za několik posledních let, takže medvědí (klesající) tendence je zde více než jasná. EMA34 navíc jasně míří dolů a to opět již několik týdnů.

  Největší pravděpodobnost vývoje pro několik příštích týdnů tedy vidím buďto pokračující stagnaci, nebo další pokles, během kterého bude trh testovat EMA204, kterou vnímám jako velmi silnou, pohyblivou S/R úroveň. O obchodech na stranu short bych ovšem začal přemýšlet nejdříve po té, co trh započne pokles, po té provede korekci zpět k EMA34 a od té se odrazí směrem dolů. Jistá korekce k EMA34 je nyní již patrná a pro mnohé by mohla být dostatečná k vyčkávání na načasování short obchodů, osobně se mně však nelíbí aktuální konsolidace do trojúhelníkové formace, proto bych raději počkal na prolomení jedním, nebo druhým směrem a po té až na korekci k EMA34. Do té doby bych v trhu žádné signály nevyhledával.

  Pro doplnění ještě uvádím scénář, který by byl pro mě zajímavý pro nákup (a samozřejmě i takový může nastat). Jednalo by se o situaci, kdy se trh vrátí nad EMA34 a opět provede korekci zpět k EMA34. Po odrazu a dalším náznaku v pokračování růstu (který bych chtěl vidět již na CCI) by to byl moment, kdy bych začal pomalu přemýšlet o vstupech na stranu long.

  Jako další platí, že bych v žádném případě neobchodoval pouze při pohledu na týdenní graf. Ten mně slouží skutečně pouze k celkovému pohledu, po kterém je nutné přejít na denní graf a na něm opět zanalyzovat situaci.
  Na denním grafu už mnohem více hledím na to, v jaké harmonii jsou obě EMA s CCI. Aktuální pohled je ryzí, velmi silný chop. Obě EMA jsou těsně u sebe, trh mezi nimi. Obě CCI jsou velmi, velmi slabá (rozskákaná). Toto je typický trh, od kterého je nejlepší držet se na míle daleko. Trh hledá směr a obchodování v této fázi je pouhá loterie, nikoliv seriózní trading založený na pravděpodobnosti.

  Zajímavá situace může nastat, pokud se trh dostane nad EMA204 (k čemuž má aktuálně tendence). Pokud by totiž následovala korekce zpět k EMA204 a od ní odraz, mohla by to být potenciálně zajímavá příležitost na rychlejší obchod, při kterém bychom se mohli svést s chvilkovým momentem. CCI by však muselo již vykazovat přesvědčivější sílu a trh by zároveň musel nadělit i přesvědčivý trendový pattern FinWin. Takový obchod bych pak určitě nechápal jako dlouhodobější, protože k tomu by musela být situace zcela v harmonii s týdenním grafem. Proto by se jednalo spíše o rychlejší, agresivnější spekulaci s potenciálem k některé ze silnějších S/R úrovní (na úrovni 1700, nebo 1800 – dle toho, jaká by byla aktuální situace). Úrovně 1700 a 1800 jsou zároveň velmi silná "kulatá" čísla, na kterých je velmi vysoká pravděpodobnost, že se trh na nějakou chvilku zastaví – proto bych krátce před takovou úrovní chtěl být z případného obchodu venku.

  Abych se začal poohlížet po obchodech na stranu short, musela by nejprve nastat situace, kterou jsem popsal u týdenního grafu. Tj. průlom trojúhelníku, následně krátký pohyb dolů a korekce zpět k EMA34 – ideálně jak na týdenním, tak na denním grafu. Musel bych ale skutečně vidět, že se trh již "probral", má zpět určité momentum a myslí to s dalšími pohyby vážně. V takovém případě bych chtěl také vidět, že obě CCI na denním grafu už jsou nějakou chvilku pod nulovou linkou. Vyčkávat bych začal na jakýkoliv zajímavý trendový pattern FinWin na stranu short.
  Závěr
  Dnešní článek není v žádném případě konkrétní ukázka obchodů nebo obchodního plánu. Je to ukázka toho, jak bych osobně se systémem FinWin přistupoval k celkové analýze trhu a dle toho se rozhodoval, zda věnovat danému trhu aktuální pozornost a případně na jakou stranu (long/short) začít "číhat" na zajímavé příležitosti. V dalším kroku bych samozřejmě plánoval obchod jako celek – tj. spolu se stop-lossem, výstupem a potenciálním Risk-Reward-Ratio.
  Co je obchodní systém FinWin
  Jedná se o jednoduchý diskréční obchodní systém postavený na indikátorech CCI a EMA, kdy čekáme na konkrétní situace (takzvané patterny), které nám naznačují další možný vývoj trhu. V rámci takových situací pak vstupujeme do trhu a snažíme se na situacích vydělat. Konkrétní obchodní situace na základě patternů FinWin je vždy maximálně vhodné doplnit celkovým pohledem na trh. Někdo k tomu využívá prvky Price Action, jak je na E-mini I vyučuje Petr (jeho obchodní styl), někdo zase pokročilejší nuance FinWin, jak je vyučuji na E-mini II já (můj obchodní styl). Základní patterny systému je vždy nutné nejprve řádně backtestovat, aby si nováček dostatečně pravidla "osahal" a ujasnil a také se přesvědčil, na jakém trhu a timeframu nabízí pro něho samotného systém nejzajímavější potenciál s ohledem na jeho toleranci rizika, jeho účet a jeho pohled na konkrétní situace nebo nuance. FinWin, stejně jako jakýkoliv jiný diskréční intradenní systém, vyžaduje také dostatek času stráveného tréninkem u grafů. Je třeba naučit se rozpoznávat například kdy vůbec neobchodovat (v trhu je chop), ale také skrze trénink poznat, jaké situace v živém trhu vnímáme jinak než ve statickém backtestu – a dle toho dopracovat obchodní plán a následně se soustředit na situace, ve kterých jsem v živých trzích nejsilnější.
×
×
 • Vytvořit...

Důležitá informace

Na tomto webu zpracováváme cookies potřebné pro jeho fungování a analytiku, v případě udělení souhlasu také cookies pro účely cílení reklamy.