Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Archiv článků Psychologie obchodování Jak na obchodní plán Mé obchodní strategie
 • Akcie a komodity – pravda o vítězích a poražených

  Nemilosrdné statistiky neustále poukazují na skutečnost, že převážná většina obchodníků v komoditách ztrácí peníze. Bohužel však tato statistika už neříká nic o tom, co jsou hlavní důvody, pro které tato většina ztrácí. Jelikož jsme za léta obchodování poznali celou řadu úspěšných i neúspěšných obchodníků, zkusíme nyní tyto statistiky doplnit o některá naše zjištění, která by měla dát jasnější odpověď na tuto choulostivou otázku.

  Jaké chyby dělají poražení

   Je až zarážející, kolik literatury a článků bylo napsáno na téma největších chyb lidí ztrácejících v komoditách nebo akciích peníze. Ještě více zarážející je, že veškeré tyto knihy a články stále poukazují na ty a samé chyby - a přesto jako by je široká masa obchodujících ignorovala a vědomě se jich dopouštěla znovu a znovu. Člověk je zřejmě příliš komplikovaný tvor na to, aby si dokázal přisvojit pár nejjednodušších pravidel a začal je bez většího váhání používat. Proč tato jednoduchá pravidla neustále tolik lidí porušuje je mi skutečně nekonečnou záhadou. O to více, že jsem se ve svém životě osobně setkal s lidmi, kteří měli mnohonásobně vyšší vzdělání než já, kteří v životě dokázali nepředstavitelné, vydělali celé jmění - a přesto selhali v tak jednoduché věci, jako je dodržování pár jednoduchých pravidel. Nic méně, nechme tyto poražené svému vlastnímu osudu a pojďme si říci, jaké největší chyby stále a opakovaně obchodníci ztrácející v komoditách nebo akciích dělají. Pravděpodobně nepůjde o nic nového, co by jste ještě neslyšeli, ale opakování je matka moudrosti - a v tomto případě by zřejmě bylo zapotřebí opakování několikrát denně.

  1. poražení obchodují bez stop-lossu
  I když to zní téměř neuvěřitelně, můj skromný odhad je, že minimálně dobrá polovina obchodníků na celém světě ignoruje existenci a praktičnost něčeho tak zásadního, jako je stop-loss a s klidným svědomím nechá své ztráty růst do zničujících rozměrů. Buďte tedy chytřejší než ztrácející obchodníci a naučte se stop-lossy používat se samozřejmostí!

  2. poražení obchodují bez plánu
  Obchodní plán je nutnost, bez které se nedá obchodovat. Každý obchod by měl být předem naplánovaný minimálně v základních bodech, jako kdy a kde do obchodu vstoupit, kam posadit základní SL, jak SL posouvat a jak z obchodu vystoupit. Samozřejmě, čím pečlivější plán, tím lépe. Obchodní plán napomáhá odstranit z obchodování emoce a vyvarovat se obchodování v podobě „střílení od boku“, které bývají příčinou největších ztrát.

  3. poražení nemají trpělivost
  Poražení mají pocit, že musí obchodovat neustále. Poražení nemají trpělivost počkat si jen na obchody, které splňují jejich vlastní definice obchodu s nejvyšší pravděpodobností úspěchu. Poražené svrbí ruka už po pár dnech kdy neobchodovali a začínají tak obchodovat jenom proto, aby byli v trhu, nikoliv proto, že vidí před sebou obchod s vysokou pravděpodobností úspěchu.

  4. poražení nemají nebo nerespektují money-management
  Poražení jdou bezhlavě do jakéhokoliv obchodu, bez ohledu na to, zda-li má tento obchod potenciál zisku mnohem vyšší, než je předem stanovený risk. Ba co více, poražení jsou ochotni riskovat i více, než je potenciál zisku! Poražení nevědí, co je to money-management a tudíž nikdy nemohou začít vydělávat.

  5. poražení vystupují ze svých pozic předčasně
  Poražení nikdy nenechají své ziskové pozice růst natolik, aby mohli inkasovat obrovské zisky. Poražení raději inkasují drobné zisky - jenom proto, aby měli jistotu, že vůbec nějaké zisky inkasují. Drobné zisky pak nikdy nemohou stačit na pokrytí řady ztrát, natož tak na pořádné profity.

  6. poražení své chyby vždy kladou na někoho jiného
  Poražení nikdy nepřiznají, že chyba je vždy a jen v nich samotných. Raději své neúspěchy svádí na svého brokera, na špatné konstelace hvězd nebo třeba i na špatné počasí - nikdy však nemají odvahu přiznat si, že je jejich obchodování plné chyb a špatných přístupů.

  Co je tajemstvím vítězů

  Většina (poražených) obchodníků se neustále domnívá, že vítězní obchodníci mají nějaký „tajný systém“, nějakou „magickou matematickou formuli“, které je úspěchem jejich obřích profitů. Pravdu přitom zůstává, že drtivá většina vítězných obchodníků používá naprosto nejjednodušší a nejzákladnější obchodní nástroje - třeba i takové, které naleznete na našich stránkách.

  Tajemství vítězů není v žádném super-tajném systému, ale ve vlastní pevné disciplíně, chuti vítězit a schopnosti povznést se nad své vlastní ego.

  1.  vítězové vědí, co je to řád a vlastní disciplína
  Vítězové mají své obchodování maximálně organizované. Vše je pečlivě plánované, každý plán je bezezbytku dodržený až do úplného konce. Vítězové neobchodují chaoticky a nahodile, ale s rozvahou a řádnou přípravou.

  2. vítězové neberou své obchody osobě
  Vítězové mají dostatečný nadhled nad trhy i sebou samými. Vítězové neobchodují pro peníze, ale pro pocit z vítězství. Vítězové nejsou fixovaní na své investované peníze, proto je nemohou jakékoliv ztráty rozhodit natolik, aby přestali obchodovat s čistou hlavou. Pro vítěze je obchodování jedna velká hra.

  3. vítězové vědí, že ztráty jsou nedílnou součástí úspěchu
  Vítězové se nikdy nesnaží najít systém, který bude nadělovat jen a jen zisky a nikdy žádné ztráty. Vítězové vědí, že žádný takový systém neexistuje a zřejmě nikdy existovat nebude. Proto se raději soustředí na perfektní money-management, jehož základem je přijímat minimální ztráty a inkasovat maximální profity.

  4. vítězové se neustále vzdělávají a objevují
  Vítězové nikdy „neusnou na vavřínech“. Neustále jsou ve střehu a neustále počítají s tím, že již zítra mohou trhy udělat doslova cokoliv. Proto se raději každý den vzdělávají, neustále zpětně analyzují své obchody i svou vlastní osobnost. Vítězové se snaží dělat vše proto, aby byli neustále co nejlépe připraveni na jakékoliv možné alternativy.

  5. vítězové jsou vytrvalí
  Vítězové nic nevzdávají po prvním neúspěchu. Nikdy se nenechají příliš snadno porazit. Raději své neúspěchy berou jako zkušenosti, které je nutí objevovat další a další možné cesty - až do té doby, než najdou cestu vítěznou. Vítězové vědí, že neúspěchy jsou přirozenou součástí cesty za velkými úspěchy. Vítězové vědí a respektují, že nic není zadarmo. Pokud chce člověk dostávat, musí i něco dávat. A čím více chce jednou dostávat, tím více i musí dávat.

  6. vítězové vědí, že za své obchody jsou si zodpovědní jenom oni sami
  Vítězové vždy přijímají plnou odpovědnost za své vlastní obchody. Vítězové vědí, že za výsledky svých obchodů jsou si zodpovědní jenom oni sami, nikdy za své zisky nebo ztráty neviní nikoho kolem. Pouze ten, kdo je schopen a ochoten přijmout plnou zodpovědnost za své obchody je natolik zralý, aby mohl začít dlouhodobě prosperovat.

  30.1.2005

  Petr Podhajský

  Fulltime obchodník věnující se tradingu více než 20 let. Specializace na systematické strategie obchodované na futures a akciích. Oblíbený styl obchodování: stavba automatizovaných portfolio systémů, které využívá i v alternativním fondu, který spravuje.


×
×
 • Vytvořit...