Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Seriály Komoditní Manuál Psychologie obchodování
 • Hodnoty bid a ask v intradenním obchodování

  Ve většině elektronických obchodních platformách nalezne obchodník tři základní ceny: ask, bid a last. V tomto článku si vysvětlíme jejich základní význam pro intradenní obchodování komodit.

  V rámci tohoto článku se zaměříme na aplikaci pojmů v rámci intradenního obchodování, byť princip cen bid, ask a last je samozřejmě stejný při libovolném obchodování - např. forexu, akcií či pozičních komodit.

  Co konkrétně jednotlivé ceny znamenají a proč má jedna komodita uvedeny tři ceny? Vše vychází z klasického principu nabídky a poptávky, který je základem jakéhokoliv obchodování.

  Bid představuje cenu poptávky - tj. nejlepší cenu, za kterou je v daný okamžik možné kontrakt prodat.

  Ask představuje cenu nabídky - tj. nejlepší cenu, za kterou je v daný okamžik možné kontrakt nakoupit.

  Last je pak cenou, za kterou došlo k poslednímu spárování prodeje s nákupem. Je to tedy pouze orientační cena v minulosti, cena, která nám říká, za jakou přibližnou cenu se kontrakt aktuálně obchoduje, nikoliv za jakou cenu můžeme kontrakt prodat či nakoupit.

  Cena, za kterou můžeme s největší pravděpodobností kontrakt v daný okamžik koupit je udávána cenou ask, cenu, za kterou můžeme s největší pravděpodobností v daný okamžik kontrakt prodat, udává cena bid. Rozdíl mezi těmito hodnotami se nazývá spread (pozor, neplést s komoditním spreadem, to je něco zcela jiného).

  Navíc si všimněte, že v elektronických platformách je vidět také množství kontraktů, které je za danou cenu nabízeno. Tato hodnota je udávána v políčkách bid size (množství kontraktů které lze za danou cenu prodat) a ask size (množství kontraktů které lze za danou cenu koupit).

  A jak tyto informace využít v praxi intradenního obchodníka? Předně je třeba říci, že hodnoty bid a ask jsou pro intradenní obchodování, kde obchodníkovi záleží na každém ticku, velice důležité. Zejména pak pro obchodníky, kteří vstupují do trhu příkazy typu market. Příkaz typu market je velmi rychlý a jak píšeme ve článku o obchodních příkazech, v případě použití tohoto příkazu není obchodníkem specifikována cena, ale obchod je otevřen/uzavřen co nejrychleji s použitím aktuální ceny trhu. A aktuální cena není cena last (ta jen reflektuje poslední cenu, za kterou došlo ke spárování obchodu) ale cena bid (v případě prodeje, tedy použití příkazu SELL MARKET) nebo ask (v případě nákupu, tedy použití příkazu BUY MARKET). Zejména v méně likvidních trzích, kde je spread širší (tj. cena ask a bid jsou od sebe vzdáleny více než několik ticků) může mít proto používání market příkazů velmi neblahé důsledky.

  Pojďme si situaci ukázat na příkladu:

  Na obrázku je výřez z programu TSIM+, ve kterém vidíme aktuální cenu pro obchodovanou komoditu - akciový index e-mini Russell 2000, který s Tomášem rádi intradenně obchodujeme. Na screenshotu je vidět, že:

  • hodnota poptávky (bid) byla 716,8
  • velikost poptávky (bid size) byla v daný okamžik 9
  • hodnota nabídky (ask) byla 716,9
  • velikost nabídky (ask size) byla 27
  • poslední obchod proběh na ceně 716,90 a byl spárován 1 kontrakt

  Pozn.: Trh e-mini Russell 2000 je velmi slušně likvidní (v rámci tříminutového grafu má volume hodnotu i několik tisíc kontraktů), takže hodnoty bid, ask i last se mění velmi rychle.

  Zpátky k našemu příkladu - pokud bychom v tento okamžik chtěli koupit 1 kontrakt pomocí tlačítka BUY MARKET, nakoupíme kontrakt s velkou pravděpodobností za cenu 716,90. Pokud bychom chtěli prodat 1 kontrakt pomocí tlačítka SELL market, prodáme kontrakt s největší pravděpodobností za cenu 716,80 (pokud budou trhy v nějakém rychlém pohybu tak může být pochopitelně plnění horší). Pokud bychom - čistě teoreticky - prodávali např. 20 kontraktů, pak je velká šance, že část kontraktů bude díky velikosti poptávky (bid size = 9) uspokojena za horší cenu než 716,80. Nicméně toto není pro začínající obchodníky tak podstatná informace, jelikož většina začínajících obchodníků obchoduje max. s několika málo kontrakty, pro které jsou běžně intradenně obchodované trhy (jako akciové indexy, hlavní měny atd.) naprosto dostatečně likvidní.

  Nicméně pojďme se podívat na situaci, kdy opustíme např. hodně likvidní akciové indexy a rozhodli bychom se obchodovat méně likvidní trhy

  Screenshot ukazuje výřez platformy Interactive Brokers obsahující pochopitelně mj. aktuální realtime informace o cenách vybraných komodit včetně hodnot bid size, bid, ask, ask size a last. Na screenshotu jsou zobrazeny ceny pěti trhů - již zmiňovaný e-mini Russell 2000 (ER2), mini sized Dow Jones (YM), Zlato elektronicky obchodované na burze ecbot (ZG), elektronicky obchodovanou kukuřici (ZC) a elektronicky obchodovaný trh Lean Hogs (HE).
  Všimněte si, že u dostatečně likvidních trhů je v hlavních obchodních hodinách rozpětí bid/ask velmi malé (většinou tick). Mimo hlavní obchodní hodiny (pozor na to!) je však i u těchto trhů rozpětí výrazně větší a u málo obchodovaných trhů, jako jsou např. elektronicky obchodovaná masa, je rozpětí bid/ask obrovské (pozn. trh Lean Hogs má ve své elektronické verzi tak malou likviditu, že jej prakticky nelze dnes (datum publikování 29.3.2007) obchodovat - obrázek je pouze ilustrační). Nikdy nezapomínejte na to, že příkazy typu market jsou realizovány za cenu bid/ask a nikoliv last.

  Závěr

  Tento článek byl připraven zejména jako informace pro intradenní obchodníky a také závěr je proto účelový právě pro tuto skupinu, byť samozřejmě publikované informace jsou velmi široce aplikovatelné i na jiné typy obchodování.
  Při intradenním obchodování vždy u dané komodity sledujte nejen celkovou likviditu, ale i rozpětí mezi hodnotami ask a bid. Je-li toto rozpětí vyšší než jeden či dva ticky, je poměrně drahé používat v trhu příkazy typu market a je třeba pracovat s příkazy typu limit. Plnění s pomocí příkazu typu limit je vždy přesné (nebo můžeme dostat dokonce cenu lepší), bohužel za cenu, že nám někdy obchod uteče. Každopádně každý obchodník by měl význam cen bid a ask chápat a u nových trhů, které např. papertraduje, pozorně sledovat.

  28.3.2007

  Petr Podhajský

  Fulltime obchodník věnující se tradingu více než 20 let. Specializace na systematické strategie obchodované na futures a akciích. Oblíbený styl obchodování stavba automatizovaných portfolio systémů, které využívá i fondu, který spravuje.


×
×
 • Vytvořit...