Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Seriály Komoditní Manuál Psychologie obchodování
 • BROKEŘI: jak je správně vybírat

  Téma brokerů je jedním z nejdiskutovanějších, zejména mezi začínajícími obchodníky. A protože se i tato oblast vyvíjí a při setkávání dostáváme nové impulzy v podobě otázek, připravili jsme pro vás další aktualizované a rozšířené vydání článku pojednávající o výběru brokera a shrnující otázky, které nejčastěji v souvislosti s brokery pokládáte.

  Malá vsuvka před samotným článkem – Finančník nezastupuje ani nedoporučuje žádné brokery. S Tomášem jsme tradeři, kteří mají otevřený účet u několika brokerských domů. Co můžeme, je v této oblasti poradit na co si dát pozor, co se vyplatí nepodceňovat a co je zbytečné zejména ze začátku tradingu řešit. Co nemůžeme, je dovést vás ke konkrétnímu brokerovi a říct „tady to pro vás bude nejlepší“, protože nejlepší neexistuje a každému může vyhovovat něco trochu jiného. Situace je podobná jako s bankami – pokud si vyberete klasickou osvědčenou banku, většinou dostanete velmi podobné služby, některé instituce mohou být více specializované a ten kdo dané služby využije a potřebuje, tak právě zde může být spokojenější. Důležité je však vnímat rozdíl mezi bankou, kampeličkou, záložnou nebo nebankovními subjekty nabízející některé finanční služby. Zde asi každý, kdo se občas podívá na nějaké to televizní zpravodajství vnímá, že mezi službami různých podobných subjektů mohou být rozdíly obrovské. Co je tedy v prvotním výběru brokera podstatné, je neskočit na lep nějaké pochybné společnosti. Pokud si otevřete účet u renomované firmy, člověk nemůže udělat vysloveně špatně.

  Pro rekapitulaci připomeňme aktuální situaci na trhu s brokery, neboť doba jde v této branži velmi rychle dopředu a původní "rozškatulkování" (které naleznete v základním materiálu o brokerech – příslušné kapitole našeho komoditního manuálu) již není tak zcela jednoznačné. Předtím, než se pustíme do podrobnějšího výkladu, pro jistotu připomeňme - pro obchodování na burze potřebuje každý obchodník svého brokera (pokud by si za skutečně velké peníze nekupoval členství na burze, což jistě není případ obchodníků, kterým je tento článek určen). Někdo může získat mylný dojem, že v případě elektronického obchodování obchoduje "přímo na burze" a brokera nepotřebuje. Není tomu tak - ať obchodujeme přes "živého člověka" nebo zcela sami přes "software", vždy využíváme služeb brokera, který nám - skrze své technologie - zprostředkovává plnění našich příkazů na burze. Takovému brokerovi pak platíme za tyto služby poplatky (komise), jak se můžete podrobněji dočíst v článku o brokerech v našem on-line komoditním manuálu.

  V čem se brokeři liší?

  Rozdílů je celá řada. V zásadě se brokerské společnosti dnes dělí na ty, které poskytují svým klientům pouze programové rozhraní, přes které si klient ovládá svůj obchodní účet zcela sám a ty, které poskytují i živé „brokery“, kteří dokáží klientovi poradit a asistovat mu (tzv. „full servis“ – viz dále, kde budeme full servis zkracovat na FS). Samozřejmě, že u různých společností se může lišit míra, s jakou se daným směrem ubírají. Některé brokerské společnosti jsou zaměřeny výhradně na poskytování on-line platformy a co nejnižší poplatky a je v podstatě nemožné dostat se do styku s reálným znalým brokerem, který se orientuje na trhu a který dokáže poradit (tzv. diskontní brokeři), jinde mohou být služby takové, že si sice klient ovládá vše sám přes on-line platformu, ale může se na brokerskou společnost obrátit nejen v oblasti technologických problémů, ale i s otázkami týkajících se trhů a různých technik (jak např. nejlépe vyřešit nějakou vzniklou situaci s otevřenou pozicí atd.). A na druhé straně stojí firmy, které jsou postaveny na klasickém „osobním přístupu“ a v podstatě pro klienta často dělají úplně vše. To vše je kompenzováno cenou, kterou klient za služby platí – čím větší je osobní angažovanost brokera, tím větší jsou poplatky. Vše si podrobněji rozebereme níže v článku.

  Druhým rozdílem je specializace. Existují v podstatě univerzální brokeři, kde ti hlavní v této skupině poskytují solidní služby bez ohledu na to, jestli obchodujete akcie, komodity nebo opce a pak specializovaní, u kterých si bude otevírat účet ten, kdo již ví, co přesně potřebuje, neboť některé věci zde fungují ještě lépe, než u univerzálních brokerů (ale jiné zde nejsou např. vůbec nabízeny). Konkrétní příklad – InteractiveBrokers může být dobrou volbu pro obchodníka, který se zatím hledá a v podstatě neví, jestli se v budoucnu přikloní víc k pozičnímu, intradennímu nebo opčnímu obchodování. U IB může obchodovat vše najednou za velmi dobré poplatky. Ale pokud je obchodník pokročilý a chce např. obchodovat hlavní akciové indexy včetně stále oblíbenějšího německého DAXu, pak je lepší si účet otevřít u jiného brokera, protože IB poskytuje na DAX nesmyslně vysoké marginy. Na druhou stranu pokud budete opční obchodníci na americké akcie, tak vás otázka dostupnosti DAXu u svého brokera vůbec zajímat nebude...

  Třetím hlavním rozdílem jsou poskytované technologie. S každým brokerem komunikují určité programy pro technickou analýzu a každý broker má trochu jinak vyřešeny platformy pro zadávání příkazů. Někteří brokeři jsou více otevření, jiní mají k dispozici jediné softwarové řešení. Opět nelze říci, co je lepší a co horší – každý má jiné preference a především potřeby.

  Konkrétní tip? Pokud s tradingem začínáte a nevíte přesně, jakým směrem se chcete v nejbližší době ubírat, pak je podle mého názoru nejlepší volba univerzální broker typu InteractiveBrokers. Pokud máte jasno, že chcete svůj vývoj směřovat konkrétním směrem (např. intradenní obchodování nebo opční obchodování atd.), pak doporučuji podívat se do příslušného vlákna diskuzního fóra a za pár minut máte jasno, jaké hlavní brokery obchodníci v dané oblasti používají. Většinou jde o 2-3 brokery, na které se pak můžete zaměřit, podrobně prostudovat jejich nabídky a demoverze jejich platforem.

  Především doporučuji situaci na začátku příliš nedramatizovat. Výběr brokera je v tradingu jedna z mála oblastí, kde není problém „jít s davem“. Je pochopitelně potřeba rozlišovat reklamní nabídky, ale pokud zjistíte, že nějaká relativně důvěryhodná komunita dlouhodobějších traderů používá určitého brokera, který má pro vás přijatelnou nabídku, asi není potřeba snažit se znovu objevit kolo. Změna brokera (pokud se pohybujeme na půdě seriózních společností) je poměrně standardní a bezproblémovou záležitostí, takže není problém časem brokera změnit s tím, jak si trader ujasňuje, co konkrétně mu vyhovuje a co potřebuje.

  Služby plnohodnotného "živého brokera"

  Pojďme se nejprve podívat na výhody a omezení využití služeb tradičních brokerských společností - tedy takových, u kterých je obchodník v kontaktu s "živým" brokerem. Ač by se mohlo zdát, že v době Internetu jsou podobné služby překonané, není tomu úplně tak. Broker pro obchodníka může udělat hodně dobré práce, ušetřit mu peníze a často i dobře poradit (zejména co se styku s burzou týče, k "obchodním" radám brokerům jsme velmi a velmi skeptičtí). Na druhou stranu jsou služby klasických brokerských domů dražší než u internetových elektronických discount brokerů. Pro koho jsou tedy podobné služby výhodné?

  Než si na tuto otázku alespoň rámcově odpovíme, je třeba zdůraznit, že služby brokerských domů mají nejrůznější úroveň a klasický živý broker je přínosem opravdu pouze v případech, kdy má skutečně co nabídnout. Někteří brokeři jen přeprodávají služby větších společností, úplným začátečníkům jsou schopni vysvětlit ještě možná způsoby zadávání příkazů, avšak principielně mají stejné možnosti, jako samotný obchodník! V některých případech jsou schopni alespoň pro klienta provádět správu obchodních pozic (např. sledování trhu, posouvání stop-lossu), ale upřímně řečeno - většinou jsou brokeři -prodejci orientování čistě na prodej a po počátečních slibech obchodník zjistí, že kromě možnosti např. telefonické konzultace jsou odkázáni sami na sebe. Takoví brokeři toho tedy pro obchodníka příliš nezařídí a je skutečně otázkou, jaký smysl má využívat jejich služeb. Bohužel začínající obchodník, který se v oblasti příliš neorientuje, nedokáže většinou ocenit kvalitu a rozsah nabízených služeb a spokojí se s málem, za což brokerovi ještě platí vysoké poplatky, jejichž podstatná část jde pouze na provoz a zisk tohoto brokera - prostředníka.

  Prostě a jednoduše, pokud platit extra komise za využívání klasického brokerského domu s "živým brokerem", měli bychom přesně vědět, za co platíme extra vyšší komise. V praxi to může být následující:

  • Přímý kontakt brokera s obchodníky na parketu (nejlépe svými). Potřebujeme-li od brokera občas speciální úkony, je třeba, aby je byl schopen zařídit. A to upřímně nejsou schopni brokeři, kteří sedí "někde ve světě" a jenom zprostředkovávají příkazy přes stejnou obchodní platformu, s jakou pracují jeho zákazníci. Náš broker sídlí ve stejné budově jako burza CBOT, na které pitově obchodujeme spready, a na parket má přímý telefon. Je-li to třeba, dokáže zjistit, co se na parketu děje, případně opravdu reagovat v době, kdy vypadne elektronická platforma nebo dojde k výpadku elektronické burzy. Čím méně masové produkty obchodník obchoduje, tím je potřeba brokera s takovými možnostmi vyšší - např. v případě obchodování spreadů mohou navíc specializovaní pitoví obchodníci zajistit i kvalitnější plnění.
  • Schopnost spolehlivě se postarat o otevřené obchody, tj. např. sledování otevřených pozic a posouvání stop-lossů, případně postupování samostatně podle jiné, předem nadefinované strategie obchodníka. Takovou službu slíbí celá řada brokerů, jen někteří ji jsou ale schopni skutečně poskytovat. Je jasné, že broker, který poskytuje podobnou službu na vysoké úrovni, nemůže obsluhovat nějaké extrémní množství klientů a jeho komise budou vyšší. Na druhou stranu může takový broker ušetřit mnoho času.
  • Specializované know-how. Přestože obecně je třeba být extrémně opatrný v případě "know-how" brokera, existují samozřejmě firmy, které se dlouhodobě specializují na určité trhy nebo postupy a v nich dokáží mnohem více než ostatní. Pokud se obchodník specializuje např. na poziční obchodování zrnin, může být broker, který se dlouhá léta specializuje na stejný trh, ohromnou výhodou. Jiný broker může pomoci s lepšími plněními na newyorských trzích, další se může specializovat na automatické exekuce obchodních systémů. Pokud se obchodník specializuje určitým směrem, může být takový broker opravdu k nezaplacení.

  Obchodujeme-li přes tradičního brokera a využíváme-li např. některou z výše uvedených služeb (výčet není samozřejmě konečný, mezi další služby, poskytované často víceméně automaticky, patří poskytování různých reportů, konzultace s obchodními příkazy a problémy atd.), nejčastěji bude nabízená služba prezentována jako "Full servis" (dále zkráceno na FS). Znovu je však třeba zdůraznit - brokeři mohou být různí, někteří vám slíbí cokoliv z výše uvedeného a po týdnu či dvou začnou klienty směřovat k tomu, aby si sami zadávali příkazy do obchodní platformy s tím, že v případě problémů jim "lze zavolat". Takové služby určitě nespadají do kategorie "full servis"!

  Shrnutí: potřebuji FS brokera?

  FS broker je ve zkratce podle mých zkušeností zajímavý pro zkušenějšího obchodníka, který přesně ví, co potřebuje a kolik se mu za to vyplatí zaplatit, případně pro úplného začátečníka, kterému může FS broker pomoci s orientací v oboru. Nicméně je třeba skutečně počítat, kolik nás asistence nakonec stojí a jak je přínosná. Dnes již existuje spousta knih, seminářů, diskuzních fór, tutoriálů a není problém se v základech v tradingu zorientovat výrazně levněji, než na kolik přijde FS broker při intenzivnějším obchodování za vysoké komise.

  Co zásadně začátečníkovi v tradingu nedoporučuji, je svěřit brokerovi obchodování účtu na základě jeho systému nebo rad. Ať se jeho služba jmenuje jakkoliv, ať vám broker bude slibovat libovolné výsledky či zlatá vejce, ve většině případů se taková akce rovná finanční ztrátě. Brokeři profitují na obratech, žijí z poplatků, tj. jsou motivování obracet váš kapitál. Brokeři jsou obchodníci, ale nikoliv ve smyslu traderů, ale ve smyslu prodavačů. Prodávají své služby. Spousta začátečníků si bohužel myslí, že našli toho pravého brokera, jehož systém nebo rady jim vydělají spoustu peněz a oni se při tom naučí obchodovat. Pokud se plánujete vydat podobným směrem, věnujte prosím čas tomu, že si uděláte rešerši na danou službu na internetu a pokud nenaleznete alespoň několik prokazatelně spokojených zákazníků (nezávislých), nepouštějte se do podobných dobrodružství. Resp. rozhodujete o svých vlastních penězích, ale je mnoho lepších způsobů jak peníze rychle roztočit (základní modelové příběhy o podobných zkušenostech můžete najít mj. v našem fóru a bohužel se opakují stále znovu a znovu...).

  Samozřejmě existují brokeři, kteří se zaměřují na obchodování systémů a kteří mají prokazatelné výsledky. Ale bohužel mnohem více je těch, kteří slibují určitou odbornou asistenci, jejímž výsledkem je zběsilé nakupování nebo prodávání čekohokoliv, co má nějakou likviditu. Proto je třeba být v této oblasti maximálně opatrný, než se člověk v oboru trochu otrká a zjistí, co může být realita a co čistá reklamní blamáž.

  Je třeba pro trading angličtina?

  Je až s podivem, jak se i lidé schopní domluvit se anglicky "bojí" začít obchodovat se zahraničním brokerem. Sami jsme na tom nebyli jinak. Můžeme vám však říci, že se rozhodně není čeho bát. Navíc v oblasti diskontních brokerů, kde se vše ovládá přes počítačové programy, se i neangličtinář poměrně rychle dokáže orientovat a platformu ovládat. Pro případný velmi výjimečný kontakt s brokerskou společností je pak možné mít vždy v záloze někoho, kdo dokáže rozhovor přetlumočit.

  Samozřejmě, že každý se při práci se svými penězi musí cítit pohodlně a musí být schopen plně ovládat nástroje, které jsou napojeny na jeho obchodní účet. Nicméně upřímně řečeno, samotný trading je mnohem komplikovanější než se naučit základní angličtinu natolik, aby byl člověk schopen ovládat software v angličtině...

  A co čeština, není k dispozici? Samozřejmě, ale má svá výrazná ale. Většina obchodů, především ty, kterým se věnujeme na Finančníkovi, se váže k zahraničním, zejména americkým trhům a již z logiky věci vyplývá, že největší konkurence a tudíž i nejkvalitnější a nejlevnější služby nabízejí právě zahraniční, především americké brokerské společnosti. Rozdíly jsou skutečně veliké.

  Existují také česky hovořící brokeři, nicméně v principu je jejich nabídka tlačena menší konkurencí než u zahraničních služeb (protože jsou si vědomi, že pro americké trhy jich zase tolik neexistuje) a doporučujeme maximální opatrnost. Samozřejmě existují spolehliví lidé, ale také řada firem, která vám často naslibuje první poslední, když však dojde na realitu, skutek bohužel často utekl. Nedělejte si žádné iluze. Česky mluvící brokeři si moc dobře uvědomují mizerné konkurenční prostředí a tak nějak spoléhají na to, že každý, kdo neumí anglicky, stejně nakonec "skončí u nich". Buďte tedy v rámci svých požadavků u česky mluvících brokerů nekompromisní. Pište si vše, co vám broker na začátku slíbil, a neustále jeho sliby kontrolujte. Porovnávejte své poplatky (komise) s poplatky, které platí jiní obchodníci u zahraničních brokerů. Počítejte si průběžně, zda-li by se vám raději nevyplatilo investovat do intenzivního kurzu angličtiny...

  Jak je to s on-line obchodováním u diskontních brokerů?

  Drtivou většinu komodit lze dnes již bez problémů obchodovat elektronicky, tj. tak jak to dobře umí právě diskontní brokeři. Tím padlo dřívější omezení, kdy diskontní brokeři nebyli příliš vhodní pro klasické komodity, které se z větší části obchodovaly na pitu.

  Pokud budete obchodovat intradenně, je diskontní broker jedinou rozumnou volbou. Nedává příliš smysl platit komisi kolem 30 USD, když můžete platit většinou komisi do 5 USD! Sami si spočítejte, jak obrovskou částku zaplatíte na komisích, pokud byste denně udělali jen několik obchodů s komisí 30 USD versus 5 USD. Jenom tento rozdíl je často za měsíc částka, která představuje slušný profit!

  Co se pak týče zacházení s platformou - řadu platforem je naštěstí dnes již možné zkoušet s fiktivním účtem, takže není díky této simulaci až tak složité se s on-line platformou dostatečně naučit obchodovat ještě před samotným reálným obchodováním s penězi.

  Technicky orientovaným začínajícím obchodníkům bych nicméně doporučoval k pozornosti diskontní brokery i v případě např. swingového obchodování a obchodování opcí. Prostě práci s platformou si člověk osvojí velmi rychle, řadu prvotních dotazů lze vyřešit např. v diskuzním fóru a samotné obchody jsou pak po technické stránce opakováním stále stejné operace. A je to skutečně rozdíl, jestli obchodujete za komisi pár dolarů (např. zrniny lze v rámci InteractiveBrokers obchodovat pozičně s kompletní komisí zahrnující všechny poplatky 6,10 USD, zlato se obchoduje za komisi 4,12 USD) nebo pár desítek dolarů pokud vyšší komise nezahrnuje žádné další služby, které za takovou cenu stojí.

  Pozor na offshore brokery!

  Stále dokola slýcháváme špatné zkušenosti s brokery, kteří mají své sídlo mimo tradiční a především kontrolované země se striktním bankovním dohledem (jako jsou např. EU, USA). Mějte prosím vždy na paměti, že na světě mohou pod označením "broker" fungovat nejrůznější subjekty a pokud narazíte na brokerskou firmu fungující někde na Panenských ostrovech, Gibraltaru, Belize či jiných offshore destinacích, jednáte s absolutně anonymní společností, která nepodléhá žádné standardní bankovní regulaci, může si s vašimi penězi dělat doslova cokoliv a v případě jakýchkoliv problémů, o kterých se můžete dočíst např. v našem fóru, nenajdete nikde žádné dovolání. Je bohužel pravda, že řada podobných subjektů vzniká jen proto, aby doslova vytáhla peníze z naivních klientů. Toto nemá s obchody na burze nic společného! Vždy svěřujte své peníze jen seriozním subjektům na trhu s důkladnou bankovní regulací, na které najdete nejlépe kladné reference u obchodníků, kteří již delší čas obchodují. Toto opravdu nepodceňujte - velmi nás mrzí poslouchat na našich setkáních špatné zkušenosti obchodníků, kteří uvěřili naivním slibům, aby následně splakali nad extrémními poplatky, které se "najednou" objevily v ceníku, či např. extrémním rozdílem mezi demoplatformou a reálným obchodováním (kde samozřejmě v rámci demoplatformy vždy funguje vše skvěle a generuje nádherné profity).

  Shrnutí

  Otevírat účet u brokera by měl člověk alespoň poté, co malinko do oblasti tradingu pronikne. Měl by rozumět rozdílům mezi burzovními a mimoburzovními trhy a chápat co vlastně chce obchodovat. Dnes není problém zkoušet jakékoliv obchodní taktiky na demoúčtech, které jsou na Internetu bezplatně k dispozici.

  Jakmile budete chvíli s demoúčtem pracovat, sami uvidíte, nakolik obtížné je obchodovat samostatně a nakolik člověk potřebuje asistenci. Oba přístupy mají své pro i proti, jen je třeba vždy pečlivě vážit množství a smysluplnost vynaložených finančních prostředků. Osobně bych se dnes přikláněl spíše k diskontním brokerům, protože vývoj platforem šel velmi dopředu a nízké komise jsou velmi silným argumentem.

  Tj. rozhodně je z čeho vybírat a skutečně záleží na obchodníkovi, jaké služby vyžaduje a podle toho je možné zvolit brokera s příslušnými možnostmi a poplatky. A jak sestavit síto brokerských firem ze kterých si vybírat, resp. jejichž demoverzi zkoušet? Nejlépe na základě referencí existujících uživatelů. Projděte si pár diskuzních fór, a za chvíli budete hodně konkrétní představu, které firmy jsou prověřené.

  7.5.2008

  Petr Podhajský

  Fulltime obchodník věnující se tradingu více než 20 let. Specializace na systematické strategie obchodované na futures a akciích. Oblíbený styl obchodování: stavba automatizovaných portfolio systémů, které využívá i v alternativním fondu, který spravuje.


×
×
 • Vytvořit...