Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Seriály Komoditní Manuál Psychologie obchodování
 • Obchodujeme Elliottovy vlny VI. (jak podstatně zvýšit úspěšnost obchodování technických formací)

  Každý, kdo obchoduje klasické technické formace, se potýká se dvěma typickými problémy, které podstatně snižují ziskovost obchodování:
  1) ne každá formace zafunguje tak, aby se na ní dalo vydělat,
  2) pokud se formace rozvine do ziskového obchodu, nevíme, kdy z ní vystoupit, abychom z ní získali maximum.

  Kterou formaci obchodovat a kterou ignorovat?

  Zaměřme se nejprve na první problém a rovnou si řekněme, že nezáleží na typu formací, ať již jde o dvojitý nebo trojitý vrchol/dno, hlavu a ramena, 1-2-3 nebo další, náš článek naznačí univerzální řešení problému.

  Na předchozím obrázku máme typickou ukázku formace dvojitý vrchol. Kdybyste se mě zeptali, zda bych tuto formaci obchodoval jen na základě předchozího grafu, odpovím: "V žádném případě!" Na otázku: "Proč?" Odpovím: "Potřebuji znát průběh grafu mnohem víc do minulosti".

  Jak se teď na trhu může tato formace vyvinout? Podle jedné statistické studie, o které jsem slyšel, je 64% pravděpodobnost, že trh se otočí směrem vzhůru a formace nebude úspěšná. Označme si tento případ jako DV1.

  My ovšem potřebujeme vytipovat formace, které zafungují jako na předchozím obrázku. Označíme ji jako DV2.

  Podívejme se tedy na oblíbenou formaci dvojitý vrchol/dno prizmatem Elliottovy teorie vln.

  Předchozí obrázek ukazuje, jak naše dva případy formace dvojitý vrchol mohou být umístěny v cenovém grafu. Vidíme, že první formace označená DV1 je pro obchodování zcela nevhodná a vede ke ztrátě, druhá je naopak velmi nadějná a lze ji s úspěchem použít k profitabilnímu obchodu. Elliottova teorie vln nám umožňuje předem úspěšně odhadnout, která formace bude úspěšná a která nikoli.

  Už jen tento obrázek, bez dalšího popisu, dobře ilustruje podstatu problému používání technických formací. Tím problémem je skutečnost, že většina obchodníků sleduje formaci bez širších souvislostí, vytrženou z kontextu. V tomto případě to znamená, že nikdy nemůžeme úspěšně rozhodnout o použitelnosti formace bez toho, abychom zkoumali vlnové vzory, a to dosti daleko do historie v porovnání s délkou formace. Přitom nezáleží na tom, zda obchodujeme intradenně nebo pozičně.

  Do našeho obrázku jsem doplnil označení vln podle Elliottovy teorie. Zároveň zdůrazňuji, že graf na obrázku je pro většinu trhů typický z hlediska délek a poměrů jednotlivých vln. V případě naší formace DV1 vidíme, že její umístění na vrcholu vlny 3 z (3) nevede k úspěchu, protože vlny 4 jsou obvykle velmi ploché s malým retracementem. Druhá formace DV2 je naopak předurčena k velkému úspěchu. Hlavním důvodem je to, že vlna (4) je vlnou o stupeň vyšší než vlna 4. Ať již vystoupíme na konci vlny A nebo vydržíme až na konec vlny C z (4), profit je zaručen.

  Je extrémně důležité vědět, ve které části fraktální struktury trhu se formace nachází, jinak ji nemůžeme obchodovat! Proto potřebujeme znát Elliottovu teorii vln.

  Kdy vystoupit z profitující formace?

  Kromě toho, že nám Elliottova teorie značně pomáhá při určování budoucího vývoje trhu, umožňuje nám také stanovit nejpravděpodobnější cíle vln, což je nezbytné pro úspěšnhé výstupy z obchodů, ale také pro umisťování stop-lossů.

  Podívejme se na naši formaci DV2. Elliottova teorie nám říká, že vlna A z (4) se nejčastěji zastaví na 62% retracementu předchozí vlny 4.

  Pokud tedy nemáme dost trpělivosti, abychom zůstali v obchodu až do konce vlny (4), spočítáme si hodnotu 62% retracementu a naplánujeme na ni výstup z trhu. Tato varianta výstupu nám umožňuje použít těsnější stop-lossy, ale nedosáhneme celého potenciálu formace.

  Druhá varianta DV2 vychází z toho, že vlna (4) nejčastěji udělá 38% retracement celé předchozí vlny (3). Takže pokud v obchodu vydržíme až do konce vlny (4), profit bude maximální, ale riziko bude o něco vyšší.

  Pokud víme, ve které části fraktální struktury se nacházíme, můžeme úspěšně plánovat výstupy z obchodů tak, abychom dosáhli maximálního zisku.

  Myslím, že rozhodně stojí za to seznámit se s Elliottvou teorií vln. Umožňuje nám eliminovat neúspěšné obchody ještě předtím, než do nich vstoupíme. A také nám pomůže dostat z formace maximální zisk. Jde přece o naše peníze!

  Autor článku je lektorem kurzu Obchodujeme Elliottovy vlny a praktického workshopu Elliottových vln.

  17.9.2006

  Petr Obešlo


×
×
 • Vytvořit...