Praktický TIP: bezplatná EOD data do SierraChart
Řada obchodníků používá pro intradenní obchodování program SierraChart umožňující komfortní zobrazování intradenních grafů v napojení na platformu InteractiveBrokers. Přestože je program primárně určen pro zobrazování intradenních průběhu dat, lze v něm zobrazovat i denní grafy libovolných komoditních kontraktů, jejichž data lze navíc získat na internetu zdarma. Jak tedy na to?
Hned na začátek bych rád zdůraznil, že tento článek nemá představovat obecný tutoriál nebo recenzi a zajímavý bude patrně pouze pro ty obchodníky, kteří používají, nebo plánují používat program SierraChart, umožňujcí za levný peníz zobrazovat intradenní data poskytovaná zdarma v rámci on-line platformy Interacive Brokers (případně libovolná jiná data – již ale ze samostatně placeného zdroje myTrack). IB platforma poskytuje data zdarma, avšak pouze elektronicky obchodovaných trhů, a každého hned napadne – lze dostat do SierraChart data i pro ostatní trhy a nejlépe zadarmo? A jelikož alespoň u denních grafů to není problém – člověk ale musí vědět „kam sáhnout“, vznikl tento konkrétní článek.
Celý postup není složitý. Základem jsou samozřejmě denní, tzv. End-of-Day (zkracováno EOD) data jednotlivých komoditních kontraktů, které chceme v programu zobrazit. Data je možné získat různými způsoby. Máte-li je předplacená pro jiné programy (např. Gecko TnT), je možné je exportovat do formátu CSV. Aktuální kontraktní měsíce lze na internetu získat ale i zadarmo – např. na stránce http://www.britefutures.com/.
Řekněme, že chceme v SierraChart zobrazit graf prosincového kontraktu kukuřice a pro data použijeme stránku zmiňované společnosti Brite Futures. Postupně se nabídkou proklikáme až na stránku příslušného kontraktu http://www.britefutures.com/BFCharts/BFChart.asp?contract=CZ05, kde jsou vidět ceny této komodity. Dole je pak tlačítko „Download Prices“ umožňující stažení daného kontraktního měsíce ve formátu CSV. Klikneme na tlačítko a data si uložíme na disk (do libovolného adresáře – např. data).
Nyní spustíme program SierraChart a v menu File vybereme první položku – New/Open Historical Chart. V dialogovém okně si vybereme v příslušném adresáři uložený soubor CZ05.
Po odkliknutí se denní data zobrazí v prostředí SierraChart a je možné na ně aplikovat stejné analýzy a indikátory jako na intradenní grafy. Prostředí není tak komfortní jako například Gecko TnT, ale to ani není účelem – SierraChart pro denní EOD data ocení především ti, kteří mají v programu nastaveny nebo naprogramovány nějaké vlastní analýzy nebo indikátory.
Pokud program SierraChart ještě zcela neovládáte, zde je několik praktických tipů:
Tlačítko F5 vyvolá dialogové okno umožňující základní nastavení grafu (změna měřítka, změna typu zobrazování cen, atd.).
Tlačítko F6 (nebo funkce Tools > Studies) vyvolá okno ChartStudies umožňující přidávání nejrůznější indikátorů do grafu. Indikátor se přidá do grafu tak, že se v levém okně klikne na příslušné jméno indikátorů a poté použije tlačítko Add>>. Tlačítkem Settings je možné měnit nastavení vybraného indikátoru.
Ukázka nastavení indikátoru RSI. U indikátoru lze nastavovat barvy, kterými je indikátor a jeho součásti zobrazován (levá horní část) a samozřejmě všechny možné hodnoty ovlivňující průběh indikátoru (pravá část) – tato nastavení se liší podle jednotlivých zvolených nástrojů. Důležité políčko společné pro všechny nástroje je nicméně volba Chart Region, pomocí které lze indikátory sdružovat do stejných oken, nebo naopak zobrazovat samostatně. Pokud dvěma indikátorům přiřadíte "region 2" budou zobrazeny najednou ve stejném okně pod hlavním grafem.
Důležitá je funkce uložení nastavení indikátorů coby kolekce, kterou lze poté jedním kliknutím aplikovat v budoucnu na kterékoliv další grafy. Jméno kolekce zapíšeme do políčka Study Collection list a klikneme na tlačítko Save All. Takto uloženou kolekci naleznete kdykoliv v budoucnu v nabídce Analysis a je možné ji aplikovat na libovolný graf.
Nástroje pro samotnou technickou analýzu jsou k dispozici v menu Tools. Nabídka však není tak široká jako například v programu Gecko TnT, naleznete zde především nástroje pro kreslení různých trendových linek. Pro ty co neumí anglicky – nástrojem Adjust Regions lze nastavovat velikost jednotlivých oken – dobré například pro případ, kdy potřebujeme zvětšit okno s určitým indikátorem.
Závěrem
Hlavní výhodou programu SierraChart je možnost levně a poměrně kvalitně zobrazovat intradenní průběhy trhů, jejichž ceny jsou zdarma poskytovány v rámci platformy Interactive Brokers – ta má sice „své grafy“, jejich prostředí ale se SierraChart rozhodně srovnávat nelze. Rozšíření na EOD data může být zajímavé pro ty uživatele, kteří mají v programu nastavené určité kombinace indikátorů nebo naprogramované vlastní studie, které chtějí aplikovat také na denní EOD data. Jak je vidět, tak to jde, i když komfort a možnosti zdaleka nejsou takové, jako například u programu Gecko Track'n Trade.
Petr Podhajský
Fulltime obchodník věnující se tradingu více než 20 let. Specializace na systematické strategie obchodované na futures a akciích. Oblíbený styl obchodování stavba automatizovaných portfolio systémů, které využívá i fondu, který spravuje.