Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Seriály Komoditní Manuál Psychologie obchodování
 • Tipy pro lepší porozumění trhům – používáme Depth of market

  Začínající obchodníci velmi často tíhnou k ultra jednoduchým řešením, se kterými doufají, že vydělají peníze. Sám mám pochopitelně rád v tradingu jednoduchost, ale je otázka, kde ji hledat. Jak víte, mé řešení vychází ze sledování orderflow – tedy samotných vztahů mezi nakupujícími a prodávajícími. A v této oblasti není dobré ignorovat DOM – depth of market.

  Problematice DOMu a orderflow obecně se podrobně věnuji ve FIMS kurzech, neboť na principech vycházejících ze sledování toku objednávek ve specifických oblastech a situacích je postaven celý můj obchodní přístup. Nicméně, i když budete obchodovat jinými způsoby, doporučuji DOM úplně ze souvislostí nevypouštět. Proč? Protože veškeré tržní pohyby vycházejí jen a pouze z interakce mezi nakupujícími a prodávajícími. A DOM (zkratka pro Depth of market) je takovou první branou, kde můžeme stav nabídky a poptávky sledovat.

  Co je DOM v úplné zkratce? Je to přehled o vyčkávajících limitních nákupních a prodejních příkazech na burze. Tyto limitní příkazy vystavují nejrůznější instituce, market makeři, ale i běžní obchodníci. Vyčkávající limitní příkazy se párují s market příkazy, které na burzu posílají méně trpěliví obchodníci, a právě síla jedné nebo druhé strany určuje to, zdali se cena bude v daném trhu hýbat nahoru, nebo dolů (nebo vůbec). Pochopitelně, že limitní příkazy, které nebyly ještě na burze exekuovány, je možné zrušit, takže čísla, která vidíme v DOM, se průběžně dost mění. Ovšem přesto nám poskytují stále alespoň nějaký obrázek o stavu nabídky a poptávky. A bez tohoto obrázku se obchody časují jemně velmi špatně. Proč? Protože nemáme představu o sílách, které jsou potřeba k tomu, aby se trh pohnul nahoru nebo dolů. Podívejte se například na následující screenshot z trhu NQ 30. 3. 2015, kdy tento článek připravuji:

  V modrém sloupci, zobrazující vyčkávající limitní nákupní příkazy, vidíme čísla typu 31, 44, 42 atd. Tato čísla představují orientační množství vyčkávajících nákupních limitních příkazů, se kterými se párují prodejní market příkazy. Čísla se mění (tak, jak obchodníci posílají nové limitní příkazy a ruší staré), ale v zásadě máme představu, že například výrazně více než 50 prodejních příkazů by mělo cenu poslat trochu dolů, neboť takové množství příkazů již „vyzobe“ vyčkávající limitní příkazy. Aha! Začínáme mít tedy určitou představu o silách, které v trhu působí a to je samozřejmě ten nejúčinnější způsob, jak časovat vstupy.

  Trhy opravdu fungují v zásadě takto:


  (c)depositphotos.com/Krisdog

  Je to určitá „přetahovaná“ mezi nakupujícími a prodávajícími. V reálném obchodování pochopitelně nikdy nevíme úplně přesně, kdo stojí na které straně, ale právě s pomocí DOMu a Numbers barů jsme schopni vyhodnocovat, kdy jsou síly vyrovnané a kdy naopak jedna strana vítězí. Nebo kdy na jedné straně tahá hodně obchodníků, ale stále nemůže lano přetáhnout na svoji stranu (a pohnout tak s cenou) – toto jsou z mého pohledu jednoduché principy, na kterých rád stavím své FIMS strategie.

  Další princip, který spoustě obchodníkům uniká je to, že v intradenních trzích se jen velmi těžko vydělává, pokud jsou síly „v normálu“ – to je období, kdy stroje bez slitování požírají stop-lossy naivních obchodníků. FIMS obchodování je hodně postavené na obchodování nějakých anomálií a ty opět můžeme sledovat mj. i v DOMu.

  Podívejte se na celou videoukázku pondělního vstupu z pohledu DOMu. Uvidíte, jak po mém vstupu najednou v DOMu vidím výrazně vyšší číslo – kolem 250:

  To je informace, kterou v cenovém grafu nevidím, přesto sami tušíte, že taková anomálie patrně signalizuje úplně jiný stav, než když v DOMu tak výrazné číslo není.

  Video znázorňující chování DOMu po mém vstupu je vidět zde:

  Pro pokročilé FIMS2 obchodníky jsem komentář k této situaci připravil do tohoto článku, protože komentář už je předmětem dost konkrétních vstupních a výstupních FIMS taktik.

  Tento článek ale není o konkrétních vstupech, byť na videu opět můžete vidět, jak exekuce do aktuální změny nabídky/poptávky vede velmi často k momentu, který mně pomáhá s vysokou úspěšností inkasovat první target a pohodlně pak řídit zbytek pozice.

  Je to připomenutí faktu, že pokud zejména v intradenním obchodování sledujete pouze cenové grafy, připravujete se o cenné informace o dění na té nejdůležitější úrovni vytvářející v trhu tlaky, které v důsledku obchodujeme zcela všichni.

  Nastavení DOMu v Sierra Chart tak, jak ho používám já, popisuji v článku Sierra Chart a Depth Of Market (DOM).

  O specifické situaci zachycené na videu můžeme diskutovat v uzavřeném článku "Komentář k situaci v DOMu 30. 3. 2015" určeném pro pokročilé FIMS2 obchodníky.

  1.4.2015

  Petr Podhajský

  Fulltime obchodník věnující se tradingu více než 20 let. Specializace na systematické strategie obchodované na futures a akciích. Oblíbený styl obchodování stavba automatizovaných portfolio systémů, které využívá i fondu, který spravuje.


×
×
 • Vytvořit...