Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Seriály Komoditní Manuál Psychologie obchodování
 • Obchodování opcí coby swingové rozšíření FIMS

  V diskuzi padlo několik dotazů na téma rozdílu obchodování FIMS pomocí futures vs. obchodování s využitím opcí. Jelikož praktikuji obě cesty, pojďme se podívat na základní principy, výhody a nevýhody využití jednotlivých nástrojů.

  Dopředu upozorňuji, že tento článek představuje spíše nástřel problematiky. Pro studium opcí můžete využít i náš starší seriál Začínáme s opcemi (1).

  Jak tedy skloubit FIMS a opce?

  FIMS (Finančník InterMarket System) je přístup, s jehož pomocí si rozkládáme trhy do strukturovaných celků, ve kterých hledáme vstupní příležitosti. V klasické intradenní podobě FIMS nejprve pracujeme s 30minutovým timeframem (nebo vyšším). Hledáme oblasti akceptace ceny a oblasti, ve kterých očekáváme změnu nabídky/poptávky. Jelikož se na futures trzích obchoduje s poměrně vysokou pákou, nevstupujeme vesměs na vysokých timeframech, ale přepínáme se pro vstupy na nízký vstupní graf. Zde především s pomocí orderflow čekáme na situace potvrzující potenciální změnu nabídky/poptávky a vstupujeme do obchodů s malým stop-lossem. To je vysoce funkční, dostupné i pro menší účty, ale vyžadující čas a trpělivost – prostě intradenní obchodování.

  Řada z FIMS obchodníků přitom vnímá, jak dobře se začíná orientovat na vyšších timeframech v přípravě S/R zón s pomocí našich statických referenčních oblastí. Jedna z cest, jak tuto znalost využít, je obchodovat také přímo z vyššího timeframe. Lze to pochopitelně i s použitím samotných futures, to vyžaduje ale vyšší účty. Alternativně lze využít i silně korelující levnější trhy (například ETFs – viz Trhy podrobněji: ETFs). Osobně mám však nejraději opce. Proč?

  Jsou to kontrakty, u kterých lze velmi přesně definovat risk. Není to přitom risk typu stop-lossu, kde bychom po dosažení určité ztráty museli kontrakt uzavřít, aby se ztráta nezvětšovala. Kombinací opcí lze vytvářet různé situace, kdy je risk fixní i přesto, že jde trh výrazně proti naší pozici. A když se například za 14 dnů vrátí, tak můžeme stále na původním obchodu vydělat.

  A co je na opcích nejlepší – jdou vypisovat. Dobře vypsaná opce přitom obsahuje časovou hodnotu, která se neustále rozpadá. Podrobně jsem to popisoval v článku Zásadní „edge“ opčního obchodníka – rozpad časové hodnoty. Vypsaná opce tedy vydělává/prodělává při změně podkladového aktiva (lze ji používat pro směrové obchody), ale současně vydělává jen tím, že existuje – každý den se o trochu zmenšuje její cena (a časové prémium tak jde do naší kapsy).

  Pochopitelně, že se ale věci nemají tak, že by obchodování opcí s FIMS byl business, se kterým nelze prodělat peníze. Opět jsme u řízení rizika, pravděpodobností a celkového money managementu. Opce jsou komplexnější než samotné podkladové aktivum. Například proto, že časová hodnota se mění s ohledem na očekávání vývoje volatility v trhu. To lze ale opět využít v náš prospěch.

  Dobrá zpráva je, že opce lze začít obchodovat s opravdu minimálním účtem a riskem. Pokud jste se v rámci FIMS již naučili dobře orientovat ve vyšší struktuře trhu, není absolutně žádný problém testovat menší opční pozice i na ostrém účtu.

  Řekněme, že se budeme pohybovat v kontextu obchodování 3. 2. 2014. Trh NQ otestoval po open připravenou resistanci a nabídl nám krásný FIMS short signál (viz obchod komentovaný zde). Z reakcí na FIMS chatu vím, že pro začínající obchodníky bývají tyto vstupy po open někdy příliš rychlé a nestihnou do trhu naskočit. Pokud očekáváme větší rotaci, můžeme zkusit opční obchod. Například výpis jednoduchého vertikálního spreadu. Místo shortu v NQ bylo možné například:

  Vypsat call 86 Feb 14 v QQQ (inkasovali bychom cca 155 USD) a nakoupit call 88 Feb 14 (zaplatili bychom cca 59.5 USD). Za podobný obchod bychom inkasovali kredit cca 95.5 USD a náš risk by byl cca 110 USD včetně komisí (podle reálného plnění). Náš potenciální zisk by byl samozřejmě menší než při IMD4 short v NQ, nicméně: máme jasně limitovaný kapitál na operaci (110 USD) a máme celých 18 dnů na to, aby se trh dal do pohybu. Plus navíc v průběhu oněch 18 dnů můžeme pozici kdykoliv uzavřít i s menší ztrátou.

  Přitom už jen na konci dne by naše vypsaná opce měla hodnotu cca 67.5 USD a nakoupená 20.5. To je profit více než 40 % vůči vynaloženému kapitálu... Pochopitelně, že nebudete na 1 obchod riskovat celý účet, takže skutečné zhodnocení bude záležet na zvoleném money managementu, ale nezapomínejte také na to, že bude-li trh dál klesat, bude pozice dál vydělávat.

  Na dnešní ukázce jsem chtěl demonstrovat, že znalosti, které získáváte studiem struktury trhu z pohledu intradenního obchodování lze velmi flexibilně rozvíjet dále. A opce jsou cesta, která stojí z mého pohledu za testování. Už jen proto, že v nich lze začít s velmi malými pozice (viz ukázka) a postupně si tak s větším účtem budovat větší důvěru ve zvolenou strategii.

  Detaily obchodů můžeme diskutovat v rámci uzavřeného vlákna k článku Uzavřená diskuze k článku "Obchodování opcí coby swingové rozšíření FIMS" určeného pro všechny obchodníky FIMS.

  12.2.2014

  Petr Podhajský

  Fulltime obchodník věnující se tradingu více než 20 let. Specializace na systematické strategie obchodované na futures a akciích. Oblíbený styl obchodování: stavba automatizovaných portfolio systémů, které využívá i v alternativním fondu, který spravuje.


×
×
 • Vytvořit...