Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Hledat v
 • Více možností...
Najít obsah, který ...
Hledat výsledky v ...
Seriály Komoditní Manuál Psychologie obchodování
 • Procvičujeme obchodní systém FinWin (3): Vyhodnocení FDAX

  Doufám, že každý, kdo to myslí s tradingem vážně, sednul včera ke grafům a dle zadání provedl jednoduchý domácí úkol se systémem FinWin. Pojďme se tedy dnes podívat na slíbené pokračování - mého komentáře toho, jak a proč vidím konkrétní den já.

  Takže, žádné zbytečné zdržování - jako vždy jsem do grafu vyznačil veškeré zajímavé situace z mého vlastního pohledu. Pojďme si nyní tyto situace okomentovat jednu po druhé.

  Obchod 1

  Optimální situace, ukázkový pattern. Krátce po otevření nám trh nabídnul krásný pattern FinWin 0/v s odrazem od EMA34 a vstupem v 9:03. Pokud se kouknete na strukturu swingů ještě před otevřením trhů (zde se to do obrázku už nevešlo, struktura je dobře vidět na obrázku ve včerejším zadání), je pro long obchod naprosto optimální, potenciál k HOD více než dobrý. Není o čem váhat.

  Obchod 2

  Další podobný signál nastal v 9:21. Signál FinWin 0/v s odrazem od EMA34. Trochu zrádně se může zdát velikost vstupní svíčky - nechť si každý udělá své vlastní statistické testy, jak nebezpečná velká vstupní svíčka pro jeho obchody může být. Já si svou práci v tomto ohledu na trhu TF již udělal a takovýto signál i přes velikost vstupní svíčky by byl pro mě naprosto v pořádku. Nehledě na miniaturní double bottom, ze kterého se trh "odráží". Potenciál k HOD není největší, pokud by trh dosáhnul HOD, rychle bych zmenšoval SL alespoň na polovinu. Tento případ ale nenastal, výstupní signál přišel spolu s korekcí dříve, než trh stačil udělat nové HOD.

  Krátce po tomto obchodě (v 9:27) nastala další situace v podobě signálu FinWin 2v, avšak na mém grafu by musel být vstup úplně na HOD - nic pro mě. Žádný validní obchod.

  Následovalo vyčerpání trhu a obrat, s chvilkovou stagnací kolem EMA204 (vyznačeno žlutě jako bod A), což je situace, ve které stojíme výrazně stranou, protože trh hledá svůj další směr - a my v něm tedy s našimi trendovými patterny nemáme co pohledávat.

  Obchod 3

  Další obchod přišel až v 10:43 a zde jsem situaci červeně zakroužkoval, protože bych se u ní rád trochu pozastavil.

  Tato situace není snadná. Pokud bych na předchozí pohyb hleděl jako na určité mikro-swingy, situace nehovoří tak úplně v náš prospěch. Na druhou stranu, odraz od EMA34 zde je, potenciál k LOD také, vše na mě působí jako ukončená korekce, nemám příliš důvodů se domnívat, proč by se trh nemohl pokusit znovu zaútočit na své LOD, obzvláště pokud bych na situaci hleděl v kombinaci s flipem od předchozího LOD v 10:16. Prostě vše vypadá ok.

  Tak trochu problém je ale také se samotnou vstupní svíčkou, která je inside svíčkou předchozí zelené svíčky v 10:42. Na inside svíčkách, nebo reversních svíčkách a doji, zásadně nevstupuji (maximálně jsem čas od času ochoten maximálně vstoupit na nějaké doji). Situaci bych zde tedy řešil tak, že bych umístil vstupní STOP SELL příkaz jeden tick pod low zelené úsečky v 10:42. Krátce na to bychom byli exekuování, v obchodě bychom bohužel nesetrvali, trh nedokázal znovu dojít ke svému LOD.

  Následovala opravdu ošklivá chopová situace, kterou jsem vyznačil žlutě pod písmenem B. Po celou tuto dobu nemáme v trhu co pohledávat - platí všechna naše pravidla chopu, která jsme se učili v emini I a emini II a držíme se stranou.

  Obchod 4

  Poslední obchodovatelná situace přichází v 11:42. Validní signál FinWin 0/v s odrazem od EMA34 a průrazem S/R úrovně (kanálu) dává naději, že je chop u konce a trh se znovu pokusí pokračovat ve svém downtrendu (a znovu zaútočit na své LOD). Bohužel to byl "planý poplach" - opět se tak nestalo. Níkdo z nás však neumí číst budoucnost, takže nikdy dopředu nemůžeme vědět, co nastane! Zrovna tak trh mohl pokračovat směrem dolů, udělat nové low a my mohli vystoupit se ziskem. Opak je bohužel pravdou - zvykejte si! Trading není o tom vyhrávat pořád, trading je o tom vyhrávat občas - a pokud možno na konci měsíce vydělat nějaké peníze. Situací jako je tato budete mít mnoho.

  Tím jsme tedy vyčerpali dnešní den- 4 obchody za jedno dopoledne je myslím až-až. Výsledkem je jeden profit, jedna ztráta a 2x B/E (break-even, tj. nulový výsledek). Všimněte si také, že náš denní profit "udělal" jediný obchod. I to je poměrně běžný jev, na který je třeba si zvykat. Říká se, že 80% profitů vytváří jen 20% obchodů. Takto nějak to vypadá v praxi.

  Zde ještě zápis jednotlivých obchodů:

  Obchod pro studenty emini II

  A stejně, jako minule, i dnes přidávám jednu výrazně pokročilejší situaci pro absolventy emini II. Situaci opět najdete popsanou v diskuzi emini II (pokud jsem ještě situaci nevložil, pak zřejmě je brzy ráno a já ještě spím - vložím, jakmile vstanu).

  Závěrem

  I když není FDAX "můj" trh, principy obchodování jsou stále stejné - mění se především prvky související spíše s money-managementem (už z tohoto příkladu je například jasné, že u trhu FDAX je nutné počítat s podstatně většími stop-lossy, atd). FDAX je na druhou stranu ale i trh, kde se dají vydělávat solidní peníze. Je to však již trh pro zkušenější a otrlejší obchodníky, občas umí být pěkně divoký a rychlý. Určitě je však zajímavou alternativou pro agresivnější obchodní povahy (s adekvátním účtem), které hledají trhy pro dopolední obchodování našeho času.

  14.5.2012

  Tomáš Nesnídal


  Mohlo by vás dále zajímat

  Obchodování FinWin

  Zdravím,všechny tradery dá se ještě obchodovat diskrecně FinWin?Ušetříte mě spoustu času s Backtestem díky za nazory

  Obchodní systém FinWin: Srovnání obchodů na trhu TF vs. NQ

  Mnoho našich studentů se na mě obrací s dotazem, zda bych nemohl provést jeden den srovnání systému FinWin na trhu TF (e-mini Russell 2000) a trhu NQ (e-mini NASDAQ). V dnešním článku jsem tedy na jednom obchodním dni takovéto srovnání přinesl a nutno říci, že závěry poměrně překvapily i mě samotného.
  Úvodem připomínám, že sám nemám s trhem NQ žádné praktické zkušenosti, můj trh je TF, který obchoduji téměř výhradně. Nicméně, patterny a principy FinWin jsou univerzální, aplikovatelné na kterémkoliv trhu (komodity, akcie, forex) i timeframe, proto v samotných vstupních situací nejsou zase až takové rozdíly.
  Pro srovnání jsem 2minutový graf, který mnoho obchodníků používá a zároveň takový obchodní den, který nabídnul poměrně dost vstupů, a to jak trendové, tak protitrendové. Konkrétně 20. května 2013 - tj. poměrně nedávný obchodní den.
  Takže, pojďme obchod za obchodem.
  Obchod 1
  Krátce po otevření dne se vyrýsovala agresivnější nákupní příležitost 0/v long na trhu TF. Obě EMA nám ukazují počátek nového trendu. Máme drobnější potenciál k HOD a zároveň jsme na horní polovině 50% rtcmnt. Situace je agresivnější z toho pohledu, že máme patu "véčka" na hranici +100, což však, jak víme z E-mini I, je za určitých okolností akceptovatelná hranice. Toto by byla agresivnější, ale validnější okolnost, zejména pro toho, kdo se specializuje na začátky obchodní seance.
  Oproti tomu graf NQ už by nás do tohoto obchodu nepustil. Zde je totiž pata "véčka" už opravdu příliš vysoko. Nakupovali bychom tedy pouze v trhu TF, na NQ bychom byli bez obchodu.

  Obchod 2
  Po vyčerpání úvodního růstového pohybu přichází divergence a s ní i prodejní signál 2x100 short podpořený divergencí. Signál je stejně validní na obou trzích, na NQ máme viditelně větší potenciál k 50% rtcmnt. Také na NQ tento pohyb korigoval až k EMA204, zatímco na TF pouze k 50% rtcmnt. Jinak se ale jednalo o totožný obchod - pouze NQ nabídnul delší dobu poklesu.

  Obchod 3
  Zde nastal první skutečně výraznější rozdíl.
  Trh TF nám nabídnul regulérní nákupní signál 0/v TNG. Zároveň už také doběhla korekce k 50% retracementu, takže bychom již byli pravděpodobně venku na předchozím short pohybu a s klidem bychom mohli etablovat novou pozici do směru long.
  Oproti tomu NQ žádný long signál nenadělil, struktura swingů rozhodně neříkala "long" (ale podporovala naopak další pokles) a zároveň ještě nedoběhla korekce k 50% retracementu, takže bychom pravděpodobně byli stále short.
  Toto by tedy byla velmi zajímavá situace v momentě, kdy bychom obchodovali oba trhy současně. Na jednom bychom byli long a očekávali růst, na druhém stále setrvávali short a očekávali ještě trochu pokles. Svým způsobem by jedna pozice hedgovala druhou. Nakonec by dobře dopadly obě dvě pozice. Skutečně poměrně výrazný rozdíl mezi oběma trhy.

  Obchod 4
  A máme tu další drobný rozdíl.
  Na trhu TF by se vyrýsoval další 0/v TNG long. Pravděpodobně bychom stále setrvávali i v předchozím longu, takže by se jednalo o navýšení již etablované pozice (tj. přidání dalšího kontraktu). Oproti tomu NQ stále bez signálu. Určitý signál by sice přišel o 3 úsečky později, ale ten by nebyl dle mých pravidel. Čekal bych totiž na variantu 0/v NT (viz E-mini II), která by nepřišla.
  V tomto případě by tedy obchod byl provedený jen na TF, na NQ nikoliv. Trh TF se nám navíc zde značně rozjel a profit by byl potenciálně velmi slušný (určitě největší profit celého dne), kdežto NQ daný den příliš nerostl, stagnoval a později se otočil na svém HOD, takže oproti TF by i potenciální signál příliš žádnou příležitost nenabídnul.

  Obchod 5
  Určitá nákupní situace se později vyrýsovala pouze na NQ, na TF nikoliv. Drobný potenciál k HOD zde je, takže by se zobchodovat dalo. Nicméně profit by byl minimální, spíše B/E, zatímco na TF bychom z předchozího obchodu byli již ve slušném otevřeném zisku.

  Obchod 6
  Už máme sice po 18. hodině, ale tuto situaci bych ještě rád okomentoval, protože je opět poměrně důležitá a rozdílná.
  Na obou trzích došlo k vyčerpání na HOD a vytvoření protitrendového signálu. Nicméně na TF bych takovýto signál spíše nepokoušel, protože trh daný den poměrně dost rostl. Na NQ však došlo ke stagnaci na HOD a zároveň nuancím potvrzujících vyčerpání, které známe z E-mini II. Short bych tedy zřejmě risknul (avšak zřejmě až po prolomení EMA34) s potenciálem k 50% rtcmnt, což by byl obchod, který by se později potvrdil jako správný.
  Zdánlivě tedy stejná situace, podstatou a myšlenkově však poměrně rozdílná.

  Závěr
  Musím říci, že jsem při psaní tohoto článku byl sám poměrně překvapený, jak zásadnější rozdíly mezi oběma trhy mohou být. Z ukázek výše je patrné, že daný den by byl mnohem lepší pro TF, což je trh obecně volatilnější a nabízí větší pohyby (a tudíž i příležitosti), ale to zdaleka nemusí být vždy pravidlem. Jiné dny totiž vidíme růst na NQ a TF spíše stagnovat, takže v takové dny mohou být lepší příležitosti právě na NQ.
  Dává mně docela smysl úvaha na téma, zda by se nevyplatilo obchodovat oba trhy současně. Pro obchodníky, kteří již na to mají vypěstovanou disciplínu a chápou obchodování dvou trhů současně jako rozumnou diversifikaci, nikoliv jako naivní myšlenku "budu klikat více, takže budu i více vydělávat", by toto mohlo být velmi zajímavé: Například místo dvou kontraktů na TF rozdělit riziko mezi trh TF a NQ může přinést dost zajímavou a zásadní diversifikaci. Ovšem pozor, je třeba myslet na normalizované riziko, aby tato diversifikace dávala smysl. Tj. u trhu NQ by muselo dojít k obchodování tolika kontraktů, aby došlo ke srovnání průměrného risku a zisk s trhem TF. Určitě by ale mohlo dojít k velmi zajímavému výsledku. Ostatně programy jako MSA umožňují toto simulovat (pokud by měl někdo o program zájem, napište mně o slevu, je zbytečné platit plnou cenu, pro čtenáře máme slevové kupóny) - stačí totiž spojit backtest ze dvou trhů současně (jen u NQ nastavit adekvátní počet kontraktů) a hned uvidíte, jak by mohla taková diversifikace pomoci právě vám.

  Obchodní systém FinWin: Co dělat, když trhy netrendují

  Posledních pár měsíců je zjevné, že v trzích chybí síla, která by držela dlouhé trendy v pohybu. Málokdy se nyní stává, aby započatý pohyb trhu vydržel až do konce obchodní seance. Trhy mění aktuálně během dne mnohem častěji náladu – a svůj započatý pohyb vyčerpají nezřídka za poměrně krátkou dobu. Tím se samozřejmě zmenšují příležitosti pro trendové FinWin obchodníky. Co tedy dělat?
  Předně je třeba říci, že podobné charakteristiky změn nálad trhů jsou vcelku běžné. Občas zažíváme trhy s vysokou volatilitou, občas s nízkou, jindy zase trhy s trendem na celý den a další měsíc pravý opak – trhy, co své trendy neudrží. Zkrátka a dobře, trhy si vždy dělaly, dělají a budou dělat, co chtějí. Pro nás jako obchodníky je důležité disponovat dostatečným arzenálem nástrojů, které nám umožní co nejvíce flexibilně reagovat, resp. které nám umožní diverzifikovat se co nejvíce mezi různé obchodní příležitosti, v různých konstelacích trhů. Nehovořím zde v žádném případě o diversifikaci mezi trhy nebo úplně odlišnými obchodními přístupy, ale jednoduše o tom, že k trendovým patternům FinWin je vždy dobré mít připravené i některé protitrendové. Obecně se totiž dá říci, že bývají období, kdy se lépe daří trendovým patternům a pak období, kdy se lépe daří protitrendovým.
  Ani já samozřejmě aktuálně nejásám z faktu, že chybějí celodenní pohyby. Při obchodování systému FinWin není aktuálně příliš reálné stanovovat profit targety na všechny tři FinWin pivoty, trh nemá dostatečnou sílu k nim dojít, většinou pouze k prvnímu. Průměrný zisk na obchod se tedy aktuálně snížil a zrovna tak mé breakout strategie aktuálně vydělávají zlomek toho, co v trendujících trzích (naštěstí stále vydělávají). Tak to zkrátka a dobře je, tak to v trzích chodí. Vše toto k tradingu patří.
  Takže, co je možné nyní dělat lépe konkrétně u obchodního systému FinWin? Zkrátka a dobře počítat s tím, že trhy mnohem častěji mění svou náladu a připravit se na případné protitrendové obchody, nebo obraty trendu – například s pomocí divergencí.
  Divergence jsou obecně ultra-silný nástroj, prověřený desetiletími a stále velmi dobře funkční. Je to nástroj, který když umíte uchopit, nemůžete udělat špatně. Je to nástroj, který denně využívá Petr (ovšem trochu jiným způsobem) a je to i nástroj, který čas od času využiji i já. S tím, že v mém případě platí, že mám rád pro divergenci nějaké další extra "potvrzení", nebo alespoň utvrzení v tom, že pohyb je skutečně maximálně vyčerpaný a vyčkávat na obrat se vyplatí.
  Pojďme tedy ke konkrétním příkladům divergencí na systému FinWin. Tento článek píšu a připravuji v pátek 19. 10., pojďme se tedy podívat na předešlý den, čtvrtek 18. 10.

  V daný den vznikly celkem tři příležitosti, které jsem označil do grafu výše.
  První příležitost se odehrála krátce po otevření dne. Došlo totiž k výraznému odmítnutí úrovně na Globex High (vlastní techniky zapojení Globex High lépe vysvětluji ve workshopu backtestu) a utvořila se i jasná divergence = skvělá obchodní příležitost. V momentě, kdy se trh dostal blíže LOD je nutné posunout SL (alespoň na vstup), abychom omezili riziko, že v rámci LOD dojde k dalšímu odrazu. Profit target s plánem pár ticků nad FinWin pivot 1.
  Druhý signál nastal po vyčerpání úvodního pohybu, kolem 10:45. Zde došlo k marné snaze pokračovat v započatém trendu (koukněte na prudkou protireakci při proražení LOD), která v kombinaci s divergencí opět nabídla skvělý obchod. Profit target opět pár ticků pod FinWin pivot 1, posunutí SL nejpozději v momentě, kdy se trh dostane do oblasti 50% retracementu, kde je opět nebezpečí vyčerpání a následného otočení trhu.
  Poslední příležitost nastala krátce po 12:00 (tj. 18:00 našeho času), a to vyčerpáním na HOD. Obchodníci, kteří stejně jako já obchodují pouze první 2,5 hodiny obchodní seance, mohli tušit divergenci už pár minut před dvanáctou, takže si tu čtvrthodinku ještě počkali. Výstup opět pár ticků nad FinWin pivot 1 s tím, že opět přitahujeme SL v oblasti kolem 50% retracementu, ze stejného důvodu jako u předešlého obchodu.
  Pouze tyto tři příležitosti s výstupy na FinWin pivotech nabídly v daný den potenciál profitu přes 1 000 USD na kontrakt. Samozřejmě platí, že úplně nejlepší je podobné příležitosti (tj. divergence) kombinovat s protitrendovými patterny FinWin a spojovat tak to nejlepší z obou světů.
  Závěr
  Existuje mnoho způsobů, jak uchopit divergence. Toto je ten nejjednodušší v případě, že využíváte pro obchodování CCI. Osobně mně nezáleží na tom, zda se divergence odehraje na CCI14, nebo CCI50. Divergence zůstává divergencí, a to, na které periodě CCI se vytvoří, již nehraje roli. Jak jsem zmiňoval, důležité spíše je, aby celková situace dávala "smysl" a bylo z toho zřejmé, že trh je s vysokou pravděpodobností vyčerpaný. Další důležitý aspekt je také plánování výstupů, protože teprve výstupy nezřídka rozhodují o tom, jak nakonec dopadneme. V případě obchodování s více kontrakty platí, že je optimální vystupovat na různých úrovních.
  Každopádně platí, že divergence jsou nástroj, který se v arzenálů daytraderů nikdy neztratí.
  Diskuze
  Jelikož některé techniky z tohoto článku jsou předmětem semináře e-mini II, směřuji diskuzi do této sekce, kde rád zodpovím další případné dotazy.
×
×
 • Vytvořit...

Důležitá informace

Na tomto webu zpracováváme cookies potřebné pro jeho fungování a analytiku, v případě udělení souhlasu také cookies pro účely cílení reklamy.