Gecko Track'n Trade Pro - accounting plugin
V dnešním volném pokračování seriálu o programu Gecko Track'n Trade Pro se budeme věnovat zajímavému pluginu určenému pro simulaci obchodování v prostředí programu a pro vedení obchodního deníku.
Plugin distribuovaný výrobcem pod jménem "Accounting and Simulator Plug-In" naleznete v programu na dvou místech. Jednak v podobě ikonky v nástrojové liště a po druhé coby samostatnou záložku "My Account" v levém okně. V tomto článku se podrobně seznámíme s první funkcí programu pro vkládání obchodů, "účetnímu modulu" bude věnován příští díl.
Simulace obchodů
První část pluginu umožňuje zadávat do trhů simulované obchodní příkazy. Funkce je dostupná přes ikonku . Pro zvídavé - Gecko TNT je určeno výhradně k simulacím obchodů, tzn. neexistuje žádný plugin, který by umožňoval předávání zadávaných příkazů na skutečný burzovní parket.
Kliknutí na tlačítko a následné vybrání patřičné ceny vyvolá dialogové okno, umožňující vložit do zobrazeného trhu nákupní nebo prodejní příkaz:
Podrobnější vysvětlivky dialogového okna:
Brokerage Fee This Trade (each) $ - komise na jednu stranu obchodu. Každý obchod se skládá z nákupu a prodeje (nebo opačně vstupujeme-li do krátké pozice) a za každou tuto transakci se platí brokerovi komise. Komise za kompletní obchod (tj. za uskutečnění obou transakcí) se označuje jako RT (Round Turn) a dnes se taková komise při full service službě pohybuje okolo 30 - 35 dolarů max. Tj. do kolonky se zapisuje polovina RT komise.
Řádek obsahující detailní informace o transakci:
Buy (nákup)/ Sell (prodej) - pochopitelně základní parametr udávající chceme-li komoditu nakoupit nebo prodat
Qty - zkratka pro množství, tedy počet kontraktů. Začátečník většinou spekuluje s jedním kontraktem.
Symbol - automaticky předvyplněné označení obchodovaného kontraktu
Order Type - typ příkazu. Nejdůležitější součást specifikace transakce. Podrobný popis jednotlivých typů příkazů naleznete v našem článku Typy obchodních příkazů.
Price - cena. Specifikace ceny za kterou si přejeme příkaz exekuovat.
GTC - Good Till Canceled. Zaškrnutím políčka označíte příkaz za platný až do jeho zrušení (v opačném případě platí pouze pro následující obchodní den). Podrobnější popis GTC označení naleznete také v článku Typy obchodních příkazů.
Tato část dialogového okna je již čistě informační a udává, které informace mají být zobrazeny u příkazu v samotném grafu. Jsou-li zaškrtnuta políčka Buy/Sell, Quantity a Order Type (typ příkazu), budou v grafu u příkazu uvedeny pouze tyto tři údaje. Tzn. nebude tam uvedena cena ani označení jde-li o denní nebo GTC příkaz.
Věta "This order has not been placed yet" pouze udává, že příkaz zatím nebyl zadán (jiná věta se zobrazí v případě, že editujeme již existující příkaz).
Příklad použití
Základní použití pluginu si ukážeme na konkrétním příkladu:
Řekněme, že chceme 18.2.2005 spekulovat v květnovém trhu chicagské pšenice (WK5). Z technického hlediska se trh nacházel na úrovni svého každoročního low a navíc formoval poměrně solidní a symetrické kulaté dno. Rozhodneme se tedy spekulovat na proražení resistance na úrovni 310 bodů. Očekáváme, že cena půjde nahoru - proto chceme vstoupit do dlouhé pozice příkazem Nákup / Buy. Příkaz chceme uskutečnit za předpokladu, že cena se dotkne hranice 311 3/4 bodů nebo ji přeskočí - použijeme tedy STOP nákupní příkaz. Příkaz označíme jako GTC, neboť neporuší-li trh formaci kulatého dna budeme mít zájem spekulovat na proražení resistance i následující dny.
Hned následující den dojde v našem hypotetickém příkladu k plnění - trh vyrazí vzhůru a my jsme exekuováni (konkrétní vstupní cena v reálném trhu by záležela na intradenním průběhu grafu - v naší simulaci jsme exekuováni na zadané nákupní hodnotě). Pokud používáte plugin poprvé, program vás vyzve k "vložení" počátečního vkladu, aby bylo možné zablokovat příslušný margin. Doporučuji vložit takový počáteční vklad, se kterým plánujete obchodovat - např. 5000 dolarů. Exekuovaný příkaz je graficky znázorněn plným trojúhelníkem.
Jinak pokud by trh šel opačným směrem (tedy cena by klesala), porušil by formaci kulatého dna a my bychom přestali spekulovat na proražení S/R hranice 310 bodů, příkaz je třeba - stejně jako v reálném obchodování - zrušit. V TNT stačí najet na nevyplněný trojúhelník, stisknout pravé tlačítko myši a z nabídky zvolit Order Cancelled (příkaz zrušen). Za zrušený příkaz se nic neplatí .
Stejně jako při reálném obchodování je třeba do trhu po exekuci zadat stop-loss. Jeho výše závisí na vaší konkrétní strategii. Zde jsem použil 300 dolarů. Stop-loss je zadán jako příkaz opačný k příkazu, kterým jsme pozici otevřeli. Protože jsme dlouzí (nakoupili jsme kontrakt pšenice), jako stop-loss použijeme prodejní příkaz SELL WK5 STOP 305 1/4 GTC. Příkaz znamená, že pokud by se cena vrátila na úroveň 305 1/4 (tj. trh by šel opačným směrem než očekáváme a naše pozice by byla ve ztrátě), systém automaticky obchod uzavře pouze s malou, kontrolovanou ztrátou. Zůstane-li cena nad hodnotou 305 1/4 pak tento příkaz nebude exekuován. GTC znamená, že stop-loss nás bude hlídat i následující dny, to je samozřejmě velmi důležité.
Vyrazí-li trh správným směrem (jako na naši ukázce), budeme zadaný stop-loss posouvat stejně, jako v případě reálného obchodování. Slovo posouvat jsem zdůraznil - v našem obchodování chceme mít stop-loss neustále v trhu a proto tento příkaz pouze měníme. V TNT to jde snadno - klikněte na prázdný trojúhelník myší a přetáhněte jej na novou hodnotu. Změnu hodnoty lze provést i tak, že klikneme na prázdný trojúhelník pravým tlačítkem myši a z kontextového menu vybereme volbu Settings...
Kam konkrétně posouvat stop-loss záleží na vaší strategii - tomuto tématu se na finančníkovi budeme ještě hodně věnovat (správný výstup z obchodu je často složitější než volba vstupu). Jedna z nejběžnějších a nejjednodušších strategií je posouvání stop-lossu o fixní částku, často definovanou původním riskem (tj. v našem případě posouvání stop-lossu pokaždé, když trh vydělá 300 dolarů), jiné strategie posouvají stop-loss pod korekce, nebo pod low předchozího dne atd. Na obrázku jsem stop-loss podle své strategie posunul pod vzniklou korekci, tedy na hodnotu cca 318.
Při jednoduchém postupném posouvání stop-lossu pod korekce bychom vystoupili patrně na hodnotě 336 - zde cena protne náš stop-loss a příkaz je exekuován. Dojde tedy k prodeji nakoupého kontraktu a naše pozice se uzavře. Pomocí nástroje dollar calculator si můžeme vizuálně zobrazit náš zisk/ztrátu - v tomto případě jde o 1250 dolarů před odečtením komise. Rád bych ještě jednou zdůraznil, že výše uvedený obchod není demonstrace kompletního obchodního systému - ten by měl obsahovat mnohem pečlivěji naplánovanou výstupní strategii a systém posouvání stop-lossu. Příklad slouží pouze k popisu konkrétního používání pluginu v TNT.
V příštím článku se podíváme na druhou, účetní část pluginu.
Petr Podhajský
Fulltime obchodník věnující se tradingu více než 20 let. Specializace na systematické strategie obchodované na futures a akciích. Oblíbený styl obchodování stavba automatizovaných portfolio systémů, které využívá i fondu, který spravuje.