Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Seriály Komoditní Manuál Psychologie obchodování
 • Trading nejsou jen zisky. Jak na ztráty?

  Mnoho traderů zastaví na cestě za trvalými příjmy z tradingu ztráty. Jednoduše nejsou připraveni na to, že jejich rozhodnutí mohou vygenerovat nejen zisk, ale i ztráty. Příkladem je hned obchod, který jsem na Finančníkovi ukazoval minulý týden. Jak se na ztráty připravit a přistupovat k nim, abyste dokázali konzistentně profitovat?

  Jeden ze základních rozdílů obchodování oproti klasickému podnikání je v tom, že i dobře provedené obchody generují občas ztráty. Začínající či dlouhodobě neúspěšní obchodníci mají přitom tendence považovat zisky za úspěch a ztráty za prohru. A tím si v hlavě posilují vzorce chování vedoucí ke skutečným ztrátám. Podobné uvažování totiž vede k tomu, že se trader snaží ztráty eliminovat například v podobě neustálých oprav obchodních systémů. Výsledkem takových úprav jsou pak reálně vymazané účty a promarněné roky nesystematickými obchody, na kterých nelze jakkoliv stavět.

  Vezměme si za příklad obchod, který jsem zmiňoval v minulém článku popisujícím princip strategie návratu k běžné hodnotě.

  Do obchodu jsem vstupoval v pátek 7.9.2018 blízko uzavírací ceny, konkrétně za cenu 108,46:

  Použitý obchodní model vychází z pravděpodobnosti, že otestovaný vstup má dlouhodobě tzv. pozitivní edge – s určitou pravděpodobností dlouhodobě vydělává. To ale neznamená, že vydělává v každém vstupu! I úspěšnost například 70 % znamená, že skoro jedna třetina obchodů skončí ve ztrátě! Ztráty jsou tak nedílnou součástí obchodního přístupu. Nejsou špatnými obchody, je to jednoduše „nákladová“ součást tradingu.

  Špatné obchody jsou ty, které děláme mimo plán – například impulzivně nebo bez dostatečně otestované obchodní metody.

  Mnoho obchodníků výše uvedené tuší, ale neřídí se podle toho.

  V případě publikovaného obchodu budou přemýšlet ve stylu: „Očekával jsem odražení od spodního kanálu, ale cena jej prorazila. Hm – byl to špatný obchod, příště zkusím počkat, až mi vstup například potvrdí ještě trhy XY, protože ten vypadá, že by mě tentokrát od ztráty zachránil“. Toto je chování, které vede většinu obchodníků k tomu, že nakonec svůj účet vynulují.

  Trader se musí naučit sledovat výkonnost dlouhodobě – z pohledu nejméně týdnů, spíše měsíců.

  U jednotlivých obchodů (tzv. exekucí) není možné přemýšlet. Je prostě třeba jen následovat obchodní plán. Dělat obchod za obchodem.

  Jak na to?

  Základem je tzv. přiměřená páka. Zejména při obchodování malých účtů (například pár tisíc dolarů) je dobré začít s akciemi, které jsou na obchodování mnohem levnější než komodity. Začátečník může výše popsanou pozici otevřít například s cca 550 dolary. Při běžné páce mu to bude stačit na 10 akcií. Pokud bude mít i dnes pozici stále otevřenou (stejně jako já), pak nejhorší protipohyb znamenal otevřenou ztrátou cca 62 dolarů! Takovou ztrátu bez problému snese i začátečník a může se postupně zocelovat tím, že stejně jako já bude strategii obchodovat dlouhodobě. Mozek si zvyká na dlouhodobé přijímání zisků a ztrát a je možné postupně otevírat stále větší pozice. Samozřejmě, že pokud začínající trader začne hned s 10x větší pozicí, tak mu to může způsobit špatné spaní. Nikdo nechce přijít o své úspory a bude velet k tomu, přestat takový hazard dělat. Mozek si musí na nezbytnost ztrátových obchodů zvyknout.

  Dobré je nevkládat všechna vejce do jednoho košíku – tedy diverzifikovat se. Sám i v rámci této jedné strategie obchoduji najednou více trhů. A i v průběhu minulého týdne jsem měl v rámci této strategie hned několik obchodů ziskových. Celkově tak můj celý účet vyčleněný pro tuto jednu strategii zaznamenal na konci týdne jen pokles o 0,4 %:

  A o tom skutečný trading je – prostě občas nám účet trochu poklesne, jindy povyroste. Viz například Shrnutí trhů a obchodování srpen 2018. Sám navíc obchoduji více účtů s mnoha dalšími strategiemi. Opět je to něco, k čemu se dopracujete časem. Extrémně důležité je ale jít po cestě systematického tradingu, který vám umožní posouvat se krok za krokem dopředu (na rozdíl od impulzivních traderů, kteří si nikdy nevybudují potřebné základy).

  Nejste-li opravdu mentálně připraveni na přijímání ztrát, pak obchodujte mechanické strategie. Tedy takové, kdy si v rámci plánu připravíme opravdu všechny podmínky vstupů a výstupů dopředu, vše otestujeme a plán jen mechanicky následujeme. Uvedený obchod patří do této kategorie. Pochází z plně mechanického obchodního plánu, kde není prostor pro žádnou intuici (ostatně samotný obchod vybral a zobchodoval automat). I když takové obchody budete zadávat ručně, nebude vám na výsledcích jednotlivých obchodů příliš záležet. Budete je posuzovat z kontextu dlouhodobého plánu, což je přesně stav, kam se potřebujete postupně dostat.

  Problém ztrátových obchodů zmizí.

  Zůstane samozřejmě problém ztrátových strategií, ale tam je rozhodování úplně jiné. Jde spíše o strategické přemýšlení nad business plánem – podobně jako v podnikání, kdy se občas musíme rozhodnout trochu změnit směr činnosti firmy, abychom přilákali nové profity. V tradingu máme navíc tu výhodu, že můžeme obchodovat spoustu plánu najednou, takže ani jedna ztrácející strategie nemusí notně znamenat zásadní stres. Vše je opravdu o tom, jak velkou pozornost věnujete přípravě plánu a jak velkou důvěru v něj máte.

  16.9.2018

  Petr Podhajský

  Fulltime obchodník věnující se tradingu více než 20 let. Specializace na systematické strategie obchodované na futures a akciích. Oblíbený styl obchodování: stavba automatizovaných portfolio systémů, které využívá i v alternativním fondu, který spravuje.


×
×
 • Vytvořit...