Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Seriály Komoditní Manuál Psychologie obchodování
 • Jak začít s tradingem? Studiem S/R úrovní.

  Často se setkávám s dotazem, odkud by měl začínající trader při studiu trhu začít. Cest může být celá řada, ale za sebe bych doporučil začít se s trhy seznamovat prostřednictvím sledování S/R úrovní, nejlépe na vyšších timeframe.

  Při obchodování je třeba si uvědomit, že trader musí zvládat nejen konkrétní obchodní signály (tj. vstupy), ale také chápat celkové „nastavení trhů“, ve kterém se aktuálně nacházejí. Protože právě celková situace na trhu poskytuje základní pravděpodobnosti, jak se může cena v nejbližším období chovat. Začínající obchodníci bohužel vesměs tíhnou ke studiu „mikrodetailů“, snaží se donekonečna hledat filtry v podobě kombinace nejrůznějších indikátorů a patternů, nejlépe na co nejrychlejších grafech, což často vede k přeoptimalizaci – k nalezení určitého řešení, jehož životnost může být (a bývá) velmi krátká. Pokud s trhy začínáte, doporučuji se nejprve začít koncentrovat na cenové grafy z určitého nadhledu – prostřednictvím studia S/R úrovní na vyšších timeframe. Pokud nevíte co S/R úrovně jsou, doporučuji pročíst v uvedeném pořadí následující články z archivu Finančníka:

  Nebudu zde znovu rekapitulovat základy chápání S/R úrovní, které naleznete ve zmíněných článcích. Než se však do studia S/R úrovní pustíte, je naprosto nutné mít na paměti, že:

  • S/R úrovně jsou vždy určité zóny, nikoliv zcela přesné linky.
  • S/R úrovně nejsou sami o sobě obchodními signály! S/R úrovně představují určitý „filtr“, který nás dopředu upozorní na oblast, ve které může dojít ke změně nabídky a poptávky.

  Se studiem S/R úrovní doporučuji začít na co nejvyšších timeframe. Nejlépe denních nebo i týdenních. Čím vyšší timeframe, tím fungují S/R úrovně lépe, protože trhy obsahují „méně šumu“. V tuto chvíli je jedno, zda-li plánujete obchodovat pozičně nebo intradenně. Studium S/R úrovní je zcela univerzální a zásadní S/R úrovně na vyšších timeframe pochopitelně ovlivňují i nižší timeframe. Studovat doporučuji libovolné grafy – komodity, akcie, forex. Čím více grafů si zanalyzujete, tím lépe.

  S/R můžete začít studovat způsobem, že si budete všímat úrovní, kde se cena v historii otočila. Čím více „doteků“ do určité oblasti, tím lépe – oblast je o to silnější. Jak již bylo řečeno, S/R úrovně jsou určitými oblastmi, nikoliv konkrétní linkou. Oblasti se tvoří časem – sami v grafech začnete pozorovat, jak úsečky poměrně pravidelně testují určitou oblast ze spodu a z vrchu a vy si postupně můžete zakreslovat regiony, které představují silné S/R oblasti.

  V prvních chvílích vašeho studia S/R úrovní doporučuji zcela ignorovat skutečnosti, že S/R úrovni mohou být „predikovány“ dopředu nejrůznějšími metodikami (různé fibonnacciho úrovně, pivoty, market profile úrovně, volume analýzy atd. atd.). To jsou lekce, kterým se můžete věnovat v budoucnu, až budete vědět, co přesně hledáte (a možná to ale již ani nebudete potřebovat). Zaměřte se jen na sledování toho, co sami v grafech vidíte. Vaše první jednoduchá analýza pak může vypadat například tak, jako tento týdenní graf trhu ES (jde jen o ukázku, nikoliv kompletní analýzu situace):

  sr4-weekly1.gif, 21kB

  Nyní sledujte, jak vysokou tendenci mají S/R oblasti se opakovat na stále stejných hodnotách. Je zřejmé, že takovou tendenci lze využít pro budování profitabilních obchodních systémů – například tak, že na nižším timeframe můžeme vyhledávat signály korespondující s očekávaným chováním S/R úrovně. Případně lze do oblastí umísťovat profit-targety, plánované výstupy z obchodů. Na konkrétní obchodní signály se ale zatím nezaměřujte, zkuste věnovat několik dnů pouze analýze S/R úrovní na vyšších timeframe a získávat tak pomalu první cit trhy, na které se můžete zaměřovat v budoucnu.

  Co se timeframe týče, můžete samozřejmě zkoušet i nižší než týdenní, ale pro úplný začátek bych zůstal maximálně u denního timeframe. Pochopitelně, že pro intradenní obchodování se trader musí věnovat nižším timeframe, ale pokud začínáte, dáte si mnohem vyšší šance, když se zpočátku zaměříte na analýzu co nejjednodušších principů a tudíž spíše vyšších timeframe. Jakmile získáte určitou praxi, můžete se začít „zoomovat“ na nižší časové rámce. S progresem ale nespěchejte. Dobré osvojení dnes popsaných základů vám přinese ovoce bez ohledu na to, jakému typu tradingu se budete v budoucnu věnovat.

  21.10.2009

  Petr Podhajský

  Fulltime obchodník věnující se tradingu více než 20 let. Specializace na systematické strategie obchodované na futures a akciích. Oblíbený styl obchodování stavba automatizovaných portfolio systémů, které využívá i fondu, který spravuje.


×
×
 • Vytvořit...