Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Seriály Komoditní Manuál Psychologie obchodování
 • Jaká je pro mě nejlepší platforma současnosti

  Velmi často dostávám dotazy, jakou platformu bych doporučil na obchodování, kterou považuji za nejlepší. Předně musím říci, že obchodních platforem existuje gigantické množství a není v mých silách (a ani zájmu) procházet všechny a srovnávat je. Pokud bych ale měl poreferovat o té, kterou dnes již využívám exklusivně jako jedinou, a nazvat takovou jako pro mě osobně tou naprosto nejlepší, byla by to platforma TradeStation. Pokusím se dnes shrnout proč.

  1. Integrovaná data, obrovské množství

  Získávat data pro různé platformy může být dnes vcelku "vopruz". Musíte hledat mezi poskytovateli třetích stran, nezřídka platit nemalé aktivační poplatky, ve finále pak kolikrát i zjistíte, že stejně nejsou k dispozici všechna data, která byste chtěli, nebo za vaše data platíte skutečně nemalé částky.

  TradeStation má v sobě integrovanou historii až desítek let intradenních dat pro neuvěřitelné množství trhů. Pro backtestování (tj. data opožděná) je mnoho dat zcela zdarma, nebo jen za velmi mírný poplatek (jako například 1 USD měsíčně), pro živé obchodování nabízí dnes TradeStation různé balíčky a ceny jsou velmi rozumné, patřící rozhodně k tomu levnějšímu na trhu.

  Pro mě je nejdůležitější, že není problém natáhnout do TradeStation prakticky jakákoliv data. Nedávno jsem například řešil s několika obchodníky, že do jejich platforem (jiné než TradeStation) nemohou získat data Market Internals. Nenapadlo by mě, že to obecně může být někde problém – v TradeStation využívám i živá data Market Internals, a to za 1 USD měsíčně, bez nutnosti cokoliv propojovat – vše je integrováno přímo do platformy.

  Práce s historickými daty a jejich dostupnost je u této platformy naprosto nejjednodušší, jakou jsem kdy poznal – a zejména u vývojářů AOS systémů je toto jeden z nejzákladnějších požadavků. Data přitom považuji za skutečně kvalitní.

  2. Funguje již multi-core

  Není to tak dávno, co bych TradeStation ještě sám osobně jako nejlepší platformu zdaleka nenazýval, protože chyběla naprosto zásadní věc – možnost využít všech jader procesoru a optimalizovat tak multi-core, čímž dosáhnete výrazného zrychlení.

  Naštěstí došlo k nápravě a TradeStation už dnes plný počet jader vašeho CPU využívá – a zrychlení je nyní opravu nesrovnatelné. Platforma dnes běží skutečně rychle a umožňuje tak věci, o kterých se dříve člověku ani nezdálo. S rychlostí jsem spokojený, platformu dnes využívám k optimalizacím 24/7 na jednom lokálním počítači a jednom serveru (brzy budeme s kolegou přidávat server druhý). Lokální počítač využívá CPU s 6 jádry, díky virtualizaci jsou ale rozdělena na celkem 12 jader, TradeStation využívá všech 12 na 100 %.

  Dokonce i ve srovnání s MultiCharts, který jsem dříve považoval za nejrychlejší program na trhu, se TradeStation nemusí vůbec stydět. Rychlost je totiž dnes už velmi srovnatelná.

  3. Obchodování bez výraznějších problémů

  Na TradeStation obchoduji již téměř 5 let. Musím říci, že 99 % času je obchodování zcela bezproblémové. Samozřejmě, zažil jsem i určité technické problémy, které mě stály nějaké peníze, ale stejnou zkušenost mám i s ostatními platformami. TradeStation z mé zkušenosti patří pro živé obchodování k jedné z nejspolehlivějších platforem, což dokazuje i to, že jsem na svém serveru nechal bez problémů mnohokrát puštěné strategie i řadu dnů bez jakéhokoliv dohledu (například při týdenním pobytu v Laosu mně nefungoval roaming a nikde v mém okolí nebyl intrnet) – a přesto vše zdárně dopadlo.

  Pokud jsem kdy měl nějaké problémy, bylo to většinou pak s nejnovějšími verzemi/update. U TradeStation platí, že nikdy neinstalujte nový update okamžitě. Chvilku počkejte na reakce ostatních uživatelů a pak se teprve rozhodněte. Občas se vyplatí některý update zcela přeskočit a počkat až na příští.

  4. Originální nástroje, které nikde jinde nenajdete

  Toto myslím bez jakéhokoliv přehánění. Firma TradeStation čas od času koupí nějaký zajímavý nápad a implementuje ho do své vlastní platformy. Před pár lety to byl například poměrně originální nástroj nazvaný The Grail WF Optimizer (který stál mnoho peněz). Tento nástroj je dnes v platformě TradeStation zcela zdarma pod názvem Walk Forward Optimizer (využívám ho velmi často, více o tomto nástroji a jak ho používám mimo jiné v mém AOS on-line semináři) a nenajdete ho v žádné jiné platformě. Podobně je tomu i s produktem, který se dříve jmenoval Portfolio Maestro a který se pronajímal za 1 000 USD měsíčně (ano, čtete správně). TradeStation tento produkt koupila, implementovala (pravda, trvalo jí to velmi dlouho a stále by to chtělo ještě pár maličkostí odladit) a nabízí jako volitelnou součást za pár desítek dolarů – čímž tento mocný nástroj zpřístupnila prakticky všem.

  Dnes dokonce nabízí firma i koncept zvaný TradingApp, kdy prakticky kdokoliv může vytvořit vlastní nástroje pro TradeStation a takové pak poskytovat a nabízet skrze TS Market. To dělá platformu ještě zajímavější – můžete ji do nekonečna rozšiřovat a obrovské množství nových a nových nástrojů. S nadsázkou říkám, že pokud něco neumí nebo nenajdete v TradeStation, zřejmě to neumí ani žádný jiný program.

  5. Zkušení uživatelé a programátoři si mohou vytvořit vlastní prostředí

  Nejnovější verze TradeStation umožňuje si prakticky zcela uzpůsobit platformu k obrazu svému. Můžete si doprogramovat vlastní uživatelské rozhranní (GUI) pro řadu funkcí a možností a v podstatě si vytvořit určitou vlastní platformu na základech platformy TradeStation.

  Tuto možnost dnes se svým kolegou využívám poměrně hodně, prakticky pro celý proces vývoje a testování nových strategií máme vytvořené naše zcela vlastní prostředí. Z důvodů zachování know-how nechci zde ukazovat vše, ale takto jsme například vytvořili vlastní uživatelské nastavení pro optimalizační úlohy, včetně možnosti připravit dopředu řadu optimalizačních úloh a ty pak už jen zařadit za sebe do fronty (tj. můžete pak odjet na týden na dovolenou a TradeStation provádí optimalizaci na celém seznamu různých systémů, které mu zařadíte do fronty):

  Nedostatky

  Pojďme zůstat objektivní a kouknout se také na některé zjevné nedostatky.

  Za ten nejhorší považuji dokumentaci. Je až k pláči, kolik TradeStation umí věcí – jenom se to nikdy nedozvíte. Dokumentace je pomalá, zastaralá a u řady skvělých funkcí chybí úplně. TradeStation má také pověst platformy, která ne zrovna nejrychleji reaguje na přání a požadavky svých uživatelů – i když musím říci, že poslední dobou se to lepší.

  Nevýhodou také je, že jakmile jednou používáte platformu TradeStation, musíte firmu TradeStation používat i jako brokera (firma je totiž především broker a v rámci svých brokerských služeb nabízí právě onu platformu). Naštěstí poplatky jsou jedny z nejlevnějších na trhu, takže s tím osobně nemám žádný problém.

  Občas bych si také přál, aby TradeStation více testovala a vyladila nové verze, než je pustí mezi uživatele. Některé nové verze vyžadují ještě několik měsíců čekání, než se stanou použitelnými v praxi.

  TradeStation vás také potrápí, pokud se stanete velmi zkušeným uživatelem a rozhodnete se jít na hranice jejích možností – ovšem domnívám se, že v takových situacích vás potrápí i ostatní platformy.

  A ještě jeden nedostatek – při jednání s TradeStation mám občas pocit, že se jedná o byrokratický kolos připomínající české úřady. Člověk musí mít trochu trpělivosti, naštěstí jakmile je účet jednou otevřený a vše běží, není už v drtivém množství případů nutné firmu nadále kontaktovat. (Plus proces otevírání účtu by vám měl výrazně zjednodušit náš návod).

  Závěr

  Ano, také si sám občas na TradeStation zanadávám, protože nic není bez chyb. Kdykoliv ale dostanu jen na zlomek vteřiny myšlenku, že bych mohl zkusit nějaké jiné řešení (a řadu nově vznikajících platforem pečlivě sledují), vždy dojdu k tomu samému – nic lepšího pro mě zkrátka aktuálně není. Pro mě osobně je TradeStation aktuálně tou zcela nejlepší platformou na trhu. Nemusíte souhlasit, ale myslím, že přes 50 tisíc uživatelů TradeStation je v této branži zatraceně vysoké číslo, které o něčem svědčí. Platforma je dle mého názoru skvělá naprosto pro každého – od diskréčních daytraderů, až po AOS operující s velkým množstvím portfolií. Kdo si bude chtít platformu pořídit, více informací zde.

  24.8.2014

  Tomáš Nesnídal


×
×
 • Vytvořit...