Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Seriály Komoditní Manuál Psychologie obchodování
 • Poradna: Kam bych měl investovat své příjmy z tradingu?

  Minulý týden jsem dostal zajímavý dotaz od pana Marka z Jihlavy, který by myslím mohl zajímat i ostatní čtenáře. Pan Marek již nějakou dobu úspěšně obchoduje a nyní se zajímá, jakým způsobem dále využít prostředky na svém účtu. Pokusím se tedy dnes napsat svůj názor na věc – s ohledem na specifika, která mně pan Marek poskytnul.

    

  Foto (c)depositphotos.com/dmitro77 

  Nejprve na úvod, zde výtažek z e-mailu pana Marka:

  "Třetím rokem obchoduji komoditní spready jako svůj hlavní (a jediný) příjem. Jelikož je můj účet na úrovni, kdy si krom zajištění rodiny mohu dovolit také dále investovat, zajímalo by mě, jaké další možnosti existují. Samozřejmě navyšuji průběžně počet kontraktů, ale narazil jsem u některých vzdálenějších kontraktů u kalendářních spreadů na určitá omezení a také bych rád investoval i jiným směrem než jenom do komoditních spreadů. Nutno také dodat, že bych nerad ztratil výhody komoditního obchodování, tj. hlavně volný čas. Spreadům věnuji kolem 30–60 minut denně a rád bych své obchodování i nadále držel do 2 hodin denně. Jaký na to máte názor?"

  Takže, předně děkuji za e-mail a velmi nás těší, že se vám v tradingu daří.

  Nyní k vašemu dotazu. Jelikož máte jasnou představu o tom, kolik hodin denně chcete nadále svému obchodování věnovat, jsou možnosti vcelku jasně dané. Ve vašem případě bych jako možnost viděl buďto přidat opční obchodování, nebo AOS. Samozřejmě, existuje i možnost swingového/pozičního obchodování, ale v tomto ohledu myslím, že bude v pořádku, pokud se budete držet jen spreadů.

  Co se týče opčního obchodování: Zřejmě nebudete hodnotit účet tolik, kolik se vám daří opakovaně ve spreadovém obchodování. Na druhou stranu, jedná se o natolik jiný obchodný směr, že máte možnosti skutečné diversifikace. Vždy je dobré míchat směry, které jsou si co nejméně podobné, a s řadou opčních strategií toho rozhodně můžete docílit. Opční obchodování pak vyžaduje určitý čas na pochopení, oproti komoditním spreadům je to směr rozhodně výrazně komplexnější, na druhou stranu nabízí velmi široké možnosti obchodování a také v rámci řady strategií může splňovat vaši podmínku časové náročnosti max. 2 hodiny obchodování denně (zahrnující vašich 30–60 minut na spready).

  Další možný směr je AOS: Vzhledem k výši kapitálu a toleranci vašeho rizika, které jste v soukromé části e-mailu (pozn.: s žádostí nezveřejňovat) uvedl, se domnívám, že jste otevřenější lehce vyššímu riziku než třeba já a zhodnocení v AOS pro vás může být velmi zajímavé, možná i blízko k vašim zhodnocením ve spreadech. Časová investice v momentě, kdy už strategie máte vytvořené a běží vám na serveru, je prakticky nulová (maximálně párkrát denně kouknout na server, že vše běží, jak má, možno i přes mobilní telefon), avšak je nutné počítat s větší časovou investicí do tvorby robustních strategií a následně celého portfolia. V e-mailu neuvádíte svou technickou zdatnost, ale i pokud by byla spíše nízká, dá se to řešit například tím, že si přiberete ke spolupráci někoho, kdo je technicky zdatnější apod. Ve vašem případě by šlo opět o výraznou diversifikaci, neboť daytradingové AOS na futures indexech jsou skutečně od základu něco jiného než komoditní spready – a z vlastní zkušenosti mohu říci, že se oba tyto směry velmi dobře doplňují. Zažil jsem měsíce, kdy mé ztráty ze spreadů kompenzovaly skvěle AOS, a naopak.

  Domnívám se pak, že oba přístupy – opce i AOS – by vám svojí podstatou byly ke spreadům nejblíže (tj. klidnější obchodní styl oproti daytradingu) a zároveň přinesly potřebnou diversifikaci. Začal bych ale pouze jedním z těchto dvou směrů, rozhodně ne s oběma současně. Každý z těchto směrů vyžaduje naučit se a pochopit nové věci, tj. je potřeba v začátku soustředěnost a angažovanost.

  Co se pak týče alternativního investování zcela mimo burzu:

  Zde už bychom hovořili spíše o skutečně dlouhodobější investici, u které by se nejednalo o pravidelný příjem za účelem živobytí. Osobně jsem diverzifikovaný i tímto směrem – jak mezi fyzické drahé kovy, tak mezi státní dluhopisy (různých zemí). Oproti zhodnocením z tradingu se však jedná o naprosté drobné a účel těchto investic je trochu jiný, navíc dlouhodobý. Akcií z dlouhodobého pohledu se zásadně nedotýkám a nemovitosti považuji za investičně nezajímavé – tedy pokud nejste v této oblasti vyloženě vysoce specializovaný expert s mnoha zkušenosti, což já nejsem. Minulý rok jsem si za tímto účelem nechal zpracovat 30stránkovou, velmi podrobnou studii a po zahrnutí všech faktorů a rizik při možném pronájmu jsem došel k závěru, že tento směr (stejně, jako dlouhodobé držení akcií) pro mě nevychází příliš příznivě, proto nejsem ani schopen doporučovat dále – i když samozřejmě je to jen můj pohled na věc a volba je na každém.

  Zcela alternativní forma může být také investování do některých start-up projektů. Osobně jsem toto jako experiment uskutečnil minulý rok, specifika jsem popsal na svém blogu. Opět je to ale směr, ve kterém se musíte umět trochu už pohybovat a mít určité zkušenosti a know-how, navíc se domnívám, že takový start-up je dnes velmi rizikovou záležitostí a možnost plánování a řízení rizika je zde mnohem náročnější než u řady obchodních přístupů na burze.

  Co se pak týče investic typu víno, diamanty nebo veteráni, s tímto bohužel nemám žádnou zkušenost (a o podobných směrech ani neuvažuji).

  Co se týče mého vlastního tradingu, s podobným cílem minimální časové náročnosti (a maximální časové flexibility) tvoří dnes u mě 70 % obchodů AOS, 30 % obchodů spready (nyní však na své cestě kolem světa, na které se právě nacházím, obchoduji pouze AOS).

  9.3.2014

  Tomáš Nesnídal


×
×
 • Vytvořit...