Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Seriály Komoditní Manuál Psychologie obchodování
  • INDIKÁTORY: RELATIVE STRENGHT INDEX (RSI)

    Jedním ze způsobů jak efektivně vylepšovat obchodní strategie je používání nejrůznějších indikátorů. Ty nám mohou sloužit jako vhodný doplněk běžných analýz a nebo jako nástroj ke správnému načasování vstupů a výstupů. Jednotlivé indikátory zde budeme postupně představovat - prvním z nich je indikátor RSI.

    Za autora indikátoru je obecně považován obchodník J. W. Wilder, který RSI (Relative Strenght Index) vytvořil jakožto způsob měření síly nebo naopak oslabování trhu. Základní idea indikátoru RSI je možnost měřit kdy je trh překoupen (overbought), nebo naopak přeprodán (oversold) a dle toho zvažovat možnost krátké (v případě overbouhgt) nebo dlouhé (v případě oversold) pozice. Ještě jednou upozorňujeme, že indikátor má sloužit pouze jako doplněk strategie, nikoliv jako strategie samotná.

    Jak RSI funguje?

    Zabývat se zde přesnou matematickou formulí považujeme za zbytečné - jednak sami nejsme v matematice příliš zdatní a snadno bychom se mohli dopustit při matematickém popisu indikátoru nechtěné chyby a jednak nepovažujeme za důležité zveřejňovat jak RSI počítat v době, kdy umí RSI indikátor počítat a zobrazovat téměř každý analytický software - například Gecko Track´n´Trade. Pojďme tedy přejít rovnou k praktickému využívání RSI indikátoru.

    Graf květnového cukru (MAY SUGAR) zobrazený spolu s indikátorem RSI.

    Pokud si necháme zobrazit indikátor jakožto doplněk k některému z komoditních grafů, v první řadě si zřejmě všimneme, že je RSI indikátor „ohraničen“ hodnotami 0% a 100%, v polovině pak můžeme vidět i osu 50%.

    Indikátor RSI podrobněji; všimněte si hodnot 0%, 50% a 100% po pravé straně.

    Co nám tyto hodnoty říkají? Obecně řečeno, pokud se křivka RSI pohybuje NAD 70%, pak je trh považován za překoupený, pokud se pak křivka pohybuje POD 30%, pak je trh považován za přeprodaný.

    70% linie indikuje přepkoupený trh a 30% linie indikuje přeprodaný trh.

    Jak jsme si řekli již na začátku, překoupený trh je možné považovat za signál k otevření krátké pozice a naopak přeprodaný trh jako signál k otevření dlouhé pozice. Zde je však nutné podotknou velmi podstatnou věc - signály jsou považovány za platné až v momentě, kdy cena přeprodané/překoupené rozmezí zpět opustí! To znamená, pokud zvažujete například otevření dlouhé pozice a používáte RSI indikátor pro vhodnější načasování, pak vyčkáte na moment, kdy se RSI indikátor bude nacházet pod 30%. Nyní však ještě dlouhou pozici otevírat nebudete. Vyčkáte, až se indikátor z oblasti pod 30% dostane zpět NAD 30% - teprve v tento moment je možné považovat nákupní signál RSI indikátoru jako právoplatný.
    Pro otevírání krátkých pozic pak pochopitelně funguje opačná analogie - vyčkáváme, dokud indikátor nepřesáhne 70%. V takovém momentě zbystříme pozornost a do pozice vstupujeme až pokud trh opět klesne zpět pod 70%.

    O efektivnosti a spolehlivosti indikátoru se pak můžete přesvědčit sami na následujícím grafu: jak vidíte, v tomto případě pomohl RSI indikátor označit obraty krátkodobých trendů s pozoruhodnou přesností.

    Využití indikátoru RSI v praxi; jak vidno, indikátor relativně spolehlivě indikuje obraty krátkodobých trendů.

    Nastavení indikátoru RSI

    V rámci indikátoru se nastavuje perioda, ze které mají být jednotlivé hodnoty indikátoru používané. Standardní nastavení bývá posledních 14 obchodních úseček (bars), tzn. v případě denního grafu 14 obchodních dnů.

    Závěrem

    Indikátor RSI patří mezi velmi oblíbené a díky nejrůznějším analytickým programům i velmi rozšířené a snadno dostupné indikátory. RSI je možné využívat prakticky ve všech trzích i časových pásmech - jak pro denní obchodování, tak pro intradenní, nebo třeba i pro dlouhodobé poziční. Procentuelní hranice pak bývají u různých obchodníků rozdílné - zde zmíněných 30 a 70 procent není žádné dogma, mnoho obchodníků používá například nastavení 25 a 75. To už je ale opět na každém obchodníkovi, co shledá jako nejpřijatelnější nastavení pro své obchody. Každopádně mějte vždy na paměti, že by indikátor měl sloužit pouze jako doplněk technické analýzy, nikoliv jako hlavní ukazatel.

    Diskuse

    Zkoušeli jste někdy RSI indikátor používat? Máte s indikátorem nějaké zkušenosti, nebo máte nějaké zajímavé podněty, které jste se například někde dočetli? Podělte se ve speciálně zřízeném vláknu diskuse!

    30.3.2005

    Tomáš Nesnídal


    Mohlo by vás dále zajímat

    banka amerických akcií

    Obchoduji BAC nákup od 34.90. Myslím, že je to dobrá investice z dlouhodobého hlediska.  
    im pomocí tohoto ukazatele pro záznam. 
    jeho z ceo.codes čte fibonacci
                 

    Indikátory: Bollinger Bands (3)

    Dnes budeme pokračovat v obchodování s použitím indikátoru Bollinger Bands. Už jsme si ukázali techniky, jak zvýšit úspěšnost signálů BB – s použitím bullish/bearish úsečky a doplňujícího indikátoru. Dnes si ukážeme další tipy.
    Nejedná se o žádná tajemství. Vše, co si nyní ukážeme, dokáže vypozorovat s trochou píle každý, kdo věnuje indikátoru Bollinger Bands trochu času a pozornosti; toto by ostatně mělo platit pro každý nástroj. Než začnete obchodovat jakýkoliv indikátor, nejprve jej pořádně a dlouho pozorujte, všímejte si drobností a maličkostí. Jedině tak se naučíte daný nástroj ovládnout dokonale.
    1. pozor na signály, které mají úsečku v blízkosti meanu
    Jedno z potenciálních nebezpečí v případě indikátoru BB nastává v momentě, kdy nám vstupní signál utvoří takovou úsečku, která je velmi blízko meanu, nebo dokonce mean protíná/dotýká se ho. Takovéto situace razantně snižují pravděpodobnost úspěšnosti daného signálu. Zrovna tak platí, že v momentě, kdy vstoupíme na základě indikátoru BB do pozice a již zakrátko (po několika málo dnech) se trh dostane do blízkosti meanu bychom měli okamžitě posouvat náš stop-loss na vstup. Důkazem toho, že trh v blízkosti meanu může být „nebezpečný“ a znamenat případné zpomalení nebo dokonce chvilkové otočení trhu, může být hned následující obrázek:

    Obrázek 1 – ceny blízko meanu mohou znamenat potenciální nebezpečí, a proto se vyplatí v momentě, kdy je cena blízko meanu (červená čára) posunout stop-loss co nejdříve na úroveň vstupu
    Na obrázku vidíme graf Kanadského dolaru ve fázi, která může být pro nezkušeného a neznalého obchodníka velmi nebezpečná – a sice ve fázi, kdy trh netvoří žádný souvislý trend, ale spíše jde v nepříliš úhledných pohybech do strany. V této situaci nám navíc dávají Bollinger Bands celou škálu potenciálních signálů (pro zjednodušení momentálně nepoužívám jako filtr doplňkový indikátor). Co je však ale ještě podstatnější – všimněte si, že v momentě, kdy se trh po vstupu do pozice dostal do blízkosti meanu, došlo zanedlouho k otočení, nebo výraznější korekci (viz šipky v grafu). Pokud bychom v tento moment neposunuli stop-loss na vstup, v řadě případů bychom inkasovali zbytečnou ztrátu. A naopak – pokud v blízkosti ceny trhu k meanu (mean = červená čára) inkasuje obchodník profit, velmi často tak učiní v „pravý okamžik“ (takový přístup by volila převážně řada swingových obchodníků). Mean je rozhodně důležitý bod předmětu dalšího zkoumání a pokud v momentě, kdy je trh v blízkosti meanu posouváte stop-loss na vstup, rozhodně nic nezkazíte. Ba naopak.
    2. Bollinger Bands jako „společník“ double top/bottom
    Tu a tam se vám stane, že dojde k proražení spodní nebo horní čáry indikátoru BB v momentě, kdy se zároveň vytvoří formace double top/bottom. Takovýto případ pak dává skutečně silný signál a je poměrně jedno, která z „hran“ formace double top/bottom dosahuje protnutí kanálu Bollinger Bands. V takovýchto situacích dokonce můžeme „přihmouřit oči“ i v případě, kdy je vstupní úsečka velmi blízko meanu. I když double top/bottom ve spojitosti s Bollinger Bands nenalezneme příliš často, jedná se o signál, který bychom si neměli nechat ujít. Zde je několik případů, kdy došlo ke kombinaci double top/bottom spolu s protnutím BB křivky na některé z „hran“ formace:


    Obrázek 2: skutečně silný signál indikátoru Bollinger Bands můžete dostat v momentě, kdy se zároveň vytvoří formace double top/bottom
    3. Bollinger Bands jako částečný pomocník pro identifikaci „špatných trhů“
    Posledním z dnešních tipů, které vám chci ukázat v kombinaci s indikátorem BB je i možné varování, kdy neobchodovat. Jedná se o moment, kdy se trh pohybuje v oblasti meanu a opakovaně jej s vysokou frekvencí protíná nahoru, dolu, zpět nahoru, zpět dolu atd. Jedná se o období, kdy trh nemá žádný jasnější trend a kdy se trh nachází ve fázi takzvaného „chopu“. Takovéto období je nesmírně nebezpečné pro obchodování – velmi často bude znamenat odevzdávání dříve nakumulovaných profitů. V době, kdy trh opakovaně protíná mean mají zároveň obě čáry BB (horní i spodní) tendenci zúžovat se, což je signál snižující se volatility a tudíž i další důvod držet se stranou v příliš „mrtvém“ trhu nemáme co pohledávat. Jak tedy může vypadat „nebezpečná“ fáze konkrétně? Zde je několik ukázek:


    Obrázek 3: nebezpečné období nastává v momentě, kdy trh příliš často protíná mean a nebo kdy s příliš vysokou frekvencí „pendluje“ mezi horní a dolní křivkou BB v rámci pouze několika málo úseček
    Zde je již třeba opět určité zkušenosti. Bollinger Bands je třeba dlouhodobě pozorovat a učit se pro něj získávat cit – jenom tak budeme moci využít plný potenciál indikátoru (to samozřejmě platí pro všechny indikátory).
    Závěrem
    Ve 3 dílech seriálu věnovaném indikátoru Bollinger Bands jsme si tedy ukázali několik cest, konceptů a možností jak rozvíjet obchodování s tímto skvělým nástrojem. Samozřejmě i zde platí, že základem je potřeba kvalitního money-managementu, což je předmětem dalšího zkoumání (a kladení si otázek typu: jak nejideálněji umisťovat SL? Jak nejideálněji vystupovat?). Samostatnou kapitolou používání indikátoru BB je pak používání v případě opčního obchodování. Indikátor je totiž možné používat i k měření volatility a získat tak dobrý nástroj pro opční obchodování, který pak lze využívat rovnou celou řadou způsobů. K tomu ale zase až někdy v budoucnu.

    Indikátory: Money Flow Index

    Dnešní článek pro vás připravil již pravidelný přispěvovatel komunitního portálu www.financnik.cz – uživatel s nickem Sanfeng. Pokud se také vy chcete podělit se svými zkušenostmi, zašlete návrh svého článku či recenze na info@financnik.cz
    Money Flow Index (MFI) je technický indikátor udávajúci pomer medzi peniazmi vloženými do obchodovaného trhu a peniazmi z neho vybratými za dobu zvolenej periódy. Vzhľad aj interpretácia MFI sú veľmi podobné inému frekventovane využívanému indikátoru - Relative Strenght Index (RSI). Dôležitým rozdielom však je, že do výpočtu MFI je zahrnutý aj ukazovateľ volume. Práve kvôli tomuto rozdielu môže byť MFI osožný najmä pri intradennom obchodovaní, kedy pohľadom naň dostávate spoločne informácie o stave prepredanosti/podpredanosti trhu i o úrovni volume.
    Výpočet MFI je pomerne jednoduchý, no pozostáva z niekoľkých krokov.
    Najprv sa vypočíta typická cena (Typical Price - TP) pre danú periódu:
    TP = (HIGH + LOW + CLOSE)/3
    Následne sa určí peňažný tok (Money Flow - MF):
    MF = TP * VOLUME
    Ak je typická cena pre zvolenú časovú jednotku väčšia, než typická cena predchádzajúcej časovej jednotky, je peňažný tok považovaný za pozitívny. Ak je typická cena pre zvolenú časovú jednotku menšia, než typická cena predchádzajúcej časovej jednotky, je peňažný tok považovaný za negatívny.
    Predposledným krokom pri výpočte je určenie peňažného rácia (Money Ratio - MR) vydelením hodnoty pozitívneho finančného toku (PMF) hodnotou negatívneho finančného toku (NMF):
    MR = Positive Money Flow (PMF)/Negative Money Flow (NMF)
    Samotný Money Flow Index (MFI) sa nakoniec vypočíta podľa jednoduchého vzorca:
    MFI = 100 - (100 / (1 + MR))
    V praxi intradenného obchodovania to znamená, že MFI bude, v porovnaní s RSI, dostatočne rýchlo reagovať na dianie na trhu iba v prípadoch pomerne vysokého volume. Aj keď sú výsledky MFI a RSI nastavených na rovnakú periódu pri spätnom prehliadaní takmer identické, uprostred diania na trhu reaguje RSI v mnohých prípadoch o niečo málo rýchlejšie, čo pri prerazeniach a rýchlych nástupoch trendov môže zohrávať rozhodujúcu úlohu.

    Obr. 1: Indikátor RSI (hore) a MFI (pod ním) pri rovnakej perióde. V bode 1 charakteristické chviľkové oneskorenie MFI pri pretnutí dôležitej úrovne 50% smerom nadol. (V prípade tohto klesajúceho trendu by nemuselo priniesť výraznejšie znevýhodnenie predaja.)
    Výhodou MFI na druhú stranu je, že pri rýchlych prekročeniach prepredanej, prekúpenej a 50% úrovne trhu budete v správnom čase dostávať iba signály podporené dostatočným volume, aj keď týchto signálov bude pravdepodobne trochu menej ako pri použití RSI. Niektoré dobré obchody vám tak síce "ujdú", no vyhnete sa dôsledkom falošných signálov podložených čisto cenovými výkyvmi bez podpory dostatočného volume.

    Obr. 2: Ukážka väčšej "rozvahy" indikátora MFI (celkom dole). Zatiaľ čo línia RSI sa dôležitej úrovne 50% dotkla niekoľko krát, MFI signalizoval len dôležitejšie momenty a potenciálneho obchodníka ponechával vo väčšom kľude.
    Pri nastavení na rovnakú periódu generuje MFI takmer identickú líniu ako RSI, avšak s tým rozdielom, že krivka MFI je zväčša menej zvlnená, dáva menej signálov a pohybuje sa o niečo "rozvážnejšie", než krivka RSI (občasnou výnimkou sú prípady pohybu na trhu doprevádzaného enormne veľkým volume - vtedy MFI môže reagovať ešte rýchlejšie než RSI).

    Obr. 3: V bode 1 ukážka situácie, kedy indikátor MFI reagoval o niečo výraznejšie a rýchlejšie ako RSI. Volume v tom čase dosahovalo hodnotu 2000 (dole).
    Záleží teda čisto od povahy vašej obchodnej stratégie, či zvolíte rýchlejšie, dynamickejšie, no o niečo častejšie "blafujúce" RSI, alebo sa prikloníte k trochu istejšiemu, hodnotou volume podporenému, no niekedy pomalšiemu MFI. Spôsob čítania i vyhodnocovania oboch indikátorov je v podstate rovnaký.
    Možnosti obchodovania teda sú (zoradené podľa sily a významu signálov):
    1. Divergencie medzi cenami a indikátorom.
    2. Vyhľadávanie trendových línií, S/R úrovní a niektorých patternov priamo v indikátore.
    3. Prekročenie úrovne prepredanej, podpredanej a 50% úrovne trhu. (Obchodovanie na základe prekračovania týchto úrovní by malo byť podporené prinajmenšom sledovaním týždenného trendu trhu.)
×
×
  • Vytvořit...