Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Seriály Komoditní Manuál Psychologie obchodování
 • Startujeme aneb jak začít

  Řada nováčků se nás neustále táže, jak vlastně začít. Jak se krok po kroku do komoditního obchodování ponořit, co dělat a co nedělat, jak se postupně propracovávat až k samotnému reálnému obchodování. Zkusili jsme tedy připravit článek, který by se měl stát jasnějším a přesnějším průvodcem, jak vůbec na to.

  Celý proces jsme rozdělili do 5 samostatných fází. Každý nováček by měl tedy postupně absolvovat všech těchto 5 fází. Pokud chcete skutečně uspět, věnujte každé z fází náležitou pozornost a nesnažte kteroukoliv z fází jakkoliv uspěchat. Pamatujte, že snaha cokoliv uspěchat se v tomto businessu nevyplácí.

  Fáze 1: pochopení principu komoditního obchodování

  Ze všeho nejdříve je maximálně důležité pochopit princip komoditního obchodování. Je třeba porozumět tomu co je to long a short pozice, co je medvědí a co býčí trh, co je to margin a jak margin funguje, apod. Vše se dočtete v našem bezplatném on-line manuálu. Rozhodně doporučujeme přečíst si manuál alespoň 2-3x. Pokud můžete, manuál si vytiskněte. Čtěte v klidu, snažte se pochopit každou věc co nejlépe. Z vlastní zkušenosti víme, že teprve až několikatero přečtení manuálu pomůže k řádnému pochopení principu komoditního obchodování.

  Pokud jste již manuál dostatečně nastudovali, a přesto máte pocit, že ještě něčemu nerozumíte, zkuste nalézt odpovědi na vaše otázky v našem diskusním fóru. Nevkládejte však hned dotaz - nejprve zkuste diskusní fórum prohledat. Je maximálně pravděpodobné, že se na podobný dotaz tomu vašemu ptal již někdo v minulosti, a tak bude docela možná ve fóru již celá řada odpovědí existovat.

  Pokud ani takto nenaleznete odpověd na svůj dotaz, zkuste tedy založit na váš dotaz samostatné vlákno v patřičné diskusi. Obecné dotazy týkající se obchodování vkládejte do sekce FUTURES, dotazy týkající se brokerů do sekce BROKEŘI a dotazy týkající se tohoto serveru do sekce FINANCNIK.CZ. Vlákno (které vytvoříte kliknutím na NOVÉ TÉMA v horní liště patřičné diskuse) pojmenujte přesně dle svého dotazu. Například: máte-li dotaz k principu marginů, založte v diskusi FUTURES vlákno MARGINY - DOTAZ NOVÁČKA. Prosíme, nikdy nevkládejte dotazy do nepatřičných a nehodících se vláken. Snažíme se naše fórum zachovat maximálně přehledné a strukturované - právě z důvodů, aby v něm mohl každý co nejsnadněji vyhledávat odpovědi na své dotazy. Pokud se rozhodnete v našem fóru diskutovat, přesvědčte se navíc prosím, že jste se dostatečně seznámili s pravidly diskuse.
  Též prosíme, respektujte a dodržujte slušnost a úroveň diskuse. Otázky formulujte co nejpřesněji. Vkládejte pouze konstruktivní a věcné příspěvky. Pokládejte otázky skutečně až v případě, že jste nenašli odpověď nikde jinde.

  Fáze 2: seznamování se s grafy

  Pokud již máte pocit, že plně rozumíte základům komoditní obchodování a jsou vám jasné potřebné pojmy, začněte se seznamovat s grafy.
  Doporučujeme stáhnout si program Gecko Track´n Trade Pro. V tomto programu můžete několik týdnů zcela zdarma pracovat, zkoumat, poznávat, učit se. Program obsahuje obrovské množství grafů a dat, velké množství funkcí a indikátorů i možnost simulovaného obchodování. Jak zacházet s programem, se můžete dozvědět ze seriálu postupně vydávaného na tomto serveru.

  Studujte grafy, formace a indikátory, o kterých jste se dočetli v našem on-line manuálu i dalších článcích na tomto serveru. Pro nováčky obzvláště doporučujeme formaci dvojité dno/dvojitý vrchol a supporty a resistance. Hledejte v grafech, učte se patřičné formace a signály rozpoznávat. Takovému procesu věnujte rozhodně alespoň několik týdnů.

  Pokud nebudete něčemu v programu Gecko Track´n Trade rozumět, ptejte se v diskusi SOFTWARE A KNIHY. Nejprve se však opět ubezpečte, že odpovědi na vaše dotazy ve fóru zatím ještě neexistují.

  Další dotazy na konkrétní formace a indikátory opět můžete nalézat nebo vkládat v sekci FUTURES. Opět nezapomeňte dotaz jasně formulovat a založit pro něj patřičné vlákno.

  Fáze 3: paper-trading

  Pokud jste se již s grafy dostatečně seznámili, vyberte si jednoduchou formaci nebo indikátor, se kterým začnete trénovat. Postavte si jednoduchý plán, na základě kterého budete testovat jednoduchou strategii. Více se můžete dočíst například v seriálu Začínáme obchodovat.

  Vyberte si maximálně 3-4 trhy, na kterých budete systém testovat. Pro nováčky rozhodně doporučujeme trhy jako Sugar a Corn. Nedoporučujeme Lumber, Coffee, Oats a obecně trhy s nízkou likviditou.

  Začněte tyto trhy den po dni sledovat a testovat na nich svou jednoduchou obchodní strategii. Dělejte si poznámky o každém takto nanečisto uskutečněném obchodě. Veďte si poctivě a pečlivě obchodní deník.
  O své tipy na obchody i výsledky vlastních obchodů se můžete dělit v diskusní sekci DISKUSE NAD OBCHODY. Můžete zde nalézt spoustu grafů, tipů, názorů a postřehů. Můžete se zde učit mnoho nového.

  Celá fáze trénování by měla trvat alespoň několik měsíců. Měli byste svoji strategii dopilovat do stádia, kdy vám stabilně naděluje profity, a kdy v ní budete mít naprostou důvěru. Měli byste se naučit rozumět každému aspektu vaší strategie.

  Též si důrazně přečtěte vše, co na tomto serveru najdete o money-managementu, a ubezpečte se, že v rámci své testované strategie řádný money-management správně aplikujete.

  Fáze 4: výběr brokera

  Pokud se již dostanete do fáze, kdy máte naprostou důvěru ve svou strategii a jste schopni stabilně dosahovat každý měsíc zisků, je na čase přejít k reálnému obchodování. Vaše počáteční úspěchy do jisté míry záleží i na výběru dobrého brokera. Proto této fázi věnujte patřičnou pozornost. Spoustu rad a tipů, jak na brokery, opět naleznete na tomto serveru. Opět se navíc můžete poradit v diskusní sekci BROKEŘI.

  Ještě než začnete, snažte se maximálně pracovat i na své psychologii. Tomuto tématu je zde rovněž věnován celý seriál. Psychologie obchodování je z celého obchodování naprosto nejdůležitější. Pokud se budete chtít obchodováním komodit jednou živit, poznáte, že bude nutné pracovat na psychologii obchodování prakticky celý život.

  Fáze 5: „živý“ trading

  Nyní se můžete pustit do živého obchodování. Pokud jste poctivě trénovali a poctivě vypilovali a otestovali váš obchodní systém, není důvod, pryč byste neměli se svým obchodním systémem začít vydělávat i v reálu.
  Buďte však stále dostatečně obezřetní. Nenechte si případný přísun nečekaných a vysokých zisků stoupnout příliš do hlavy. Euforie a přespřílišný pocit vítězství se v trzích nevyplácí.
  Též pokračujte v dalším studiu a sebezdokonalování se. I nadále si pečlivě veďte obchodní denník a snažte se maximálně ve svých obchodech zdokonalovat. Stále pilujte svůj obchodní systém. I když si povedete dobře, neznamená to, že si nemůžete vést ještě lépe.

  A na závěr:

  • Podělte se s druhými.
  • Nezapomeňte na to, že jste měli to štěstí odhalit skvělý a jedinečný způsob obživy a dejte o této možnosti vědět i ostatním. Svět komodit je dost velký pro všechny.
  • I když budete vydělávat libovolnou sumu peněz, zůstávejte při zemi. Mnoho lidí příliš rychle zbohatlo, aby záhy ještě rychleji opět zchudlo. Pokora je velmi důležitá i ve světe obchodování.
  • Naučte se být štědří a velkorysí. Obdarujte tu a tam své blízké, pokud budete mít dobrý den.

  A úplně na konec - NIKDY neobchodujte bez stop-lossu.

  10.7.2005

  Tomáš Nesnídal


×
×
 • Vytvořit...