Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Seriály Komoditní Manuál Psychologie obchodování
 • Lekce z Petrova mentoringu

  V rámci svého intradenního obchodování jsem v průběžném kontaktu s různými obchodníky, kteří jsou na své cestě ke stabilním příjmům. S některými pracuji poměrně intenzivně, což mi pomáhá více porozumět problémům, se kterými mnoho zatím neúspěšných traderů bojuje. V dnešním článku se pokusím poukázat na některé z nich.

  Dnes popisovaný obchodník má svůj plán postavený na price action. Jako jediný ve skupině se vydal hodně vlastní cestou a ve svých grafech nepoužívá nic jiného než zakreslené S/R úrovně, cenové úsečky a coby pomocné nástroje indikátory EMA a ATR.

  Jeden z jeho prvních grafů v době, kdy jsme začali společně hodně komunikovat, vypadal takto:

  Z mého pohledu si tento trader pohled na price action nekomplikuje. Sympatické je také to, že velmi tvrdě pracuje na svém vlastním pohledu na trhy. Vytvořil si svou klasifikaci price action do patternů, které exekuuje ve spojení se zakreslenými S/R úrovněmi. Tím se trochu liší od ostatních obchodníků, se kterými jsem v kontaktu, protože s těmi vesměs pracuji na přístupech vycházejících z FIMS.

  Velmi silnou stránkou dnes popisovaného obchodníka je disciplína, s jakou čeká na své příležitosti. Tu kombinuje s potřebou pro dokonalost, kdy je schopen v trhu čekat dlouhé období na perfektní podobu následovaného patternu. To může být v intradenním obchodování plus i mínus. Disciplína je pochopitelně silná vlastnost za jakýchkoliv okolností. S vyžadováním perfektní podoby určitého patternu to nemusí být v diskréčním obchodováním vždy tak jednoznačné. Trhy se neustále mění a každý diskréční trader se musí naučit určité flexibilitě. Ostatně je třeba mít na paměti, že jakékoliv patterny vytvářené na ceně nebo indikátorech představují jen určitá vodítka, která nám pomáhají v orientaci v grafech. Trh je příliš živý a komplexní na to, aby se dal skutečně takto jednoduše škatulkovat.

  Obchodník od začátku naší komunikace obchodoval live s jedním kontraktem v trhu e-mini Russell 2000. Problém, který nás spojil dohromady, bych mohl nazvat krize lehce pokročilého obchodníka. Takový trader se dokáže již v live tradingu pohybovat bez výrazných ztrát, ale také bez výrazných profitů.

  Sledoval jsem tradera několik týdnů při jeho vlastní práci a zde jsou jeho výsledky z živého obchodování:

  Prakticky neustále se pohyboval kolem nuly, pod kterou ho lehce stahovaly komise.

  Základní problémy, které jsme společně identifikovali v jeho výsledcích, byly následující:

  Příliš malý počet obchodů na daný styl tradingu. Přestože trader intenzivně sledoval celou svou obchodní seanci (cca 2–3 hodiny denně), udělal za týden průměrně 3 obchody. Některý týden i pouze jeden obchod. O frekvenci v diskréčním intradenním obchodování jsem se rozepsal podrobněji ve článku Poradna: Jaká je optimální frekvence obchodů v intradenním obchodování?.
  Připomenu jen, že frekvence obchodu závisí na obchodním stylu. Je v pořádku obchodovat s frekvencí jednoho obchodu denně/týdně, ale je tomu nutné přizpůsobit trade management a celková očekávání. Z mé zkušenosti nemá smysl čekat týden na pattern, aby pak obchodník s velmi malým stop-lossem inkasoval například ztrátu 50 USD nebo zisk 100 USD. Obchodujeme-li pro menší targety (jako že já tak například obchoduji), je dobré pracovat s dostatečnou frekvencí obchodů, abychom mohli cílit například na ziskový týden.

  Přítomnost určitého strachu z trhů. Obchodník si vybral dražší trh (e-mini Russell 2000), ale současně se zde snažil operovat s příliš malým stop-lossem (pár desítek dolarů).

  V kombinaci výše uvedeného se tak necítil v intradenním obchodování příliš komfortně a nedokázal generovat profity. Na druhou stranu si nevedl zas tak špatně – málokterý začínající trader dokáže pracovat s takovou systematičností a stabilní výkonností, obzvláště v době, kdy se člověk neposouvá kupředu.

  Řešení?

  S traderem jsme začali pracovat na zlepšení následujících oblastí:
  - Obchodování levnější trhů (NQ, YM), které více odpovídaly možnostem jeho obchodního účtu.
  - Zvýšení frekvence obchodů. Jednak pomocí vyhledávání obchodovatelných situací na více trzích (místo na jednom), dále pak s obroušením potřeby exekuovat jen dokonalé cenové patterny. Současně se obchodník naučil využívat některé situace z FIMS (cenové patterny pracující se změnou volatility v trhu) pro lepší trade management pozice.
  - Odbourání strachu a práce na sebevědomí v trzích. Trader začal pracovat na používání větších stop-lossů ve spojení s aktivnějším řízení pozice (styl, který ukazuji v tomto videu). Pro odbourání strachu ze zisků a ztrát jsem mu doporučil přejít na SIM a obchodovat s hypotetickým účtem 100 000 USD (max. 10 kontraktů).

  Velmi inspirující pro ostatní byl pak vývoj tradera při posouvání jeho hranic (zatím na SIMu).

  První týden na SIMu měl nepatrně větší frekvenci obchodů, ale prakticky stejný výsledek jako předcházející live. Ztráta byla o trochu větší díky větším komisím (více obchodů, více kontraktů):

  Následné týdny se už situace zlepšovala, ovšem sami vidíte, jak postupný proces trading je:

  Obchodování na burze je o neustálém posouvání se kupředu po malých krůčcích. V době, kdy připravuji tento článek (začátek října), jsou jeho výsledky následující:

  Jistě, obchodník má před sebou ještě hodně práce. Je potřeba, aby používaný edge v trhu trochu vybrousil a jeho výsledky byly ještě trochu lepší. Což jsem přesvědčen, že je jen otázkou času. Ostatně v aktuální nižší volatilitě není v levných trzích typu NQ, YM úplně nejoptimálnější poměr výkon/komise.

  Na druhou stranu při návratu do live bude obchodník pracovat s 1–2 kontrakty odpovídajícími jeho běžnému účtu. Jsem však přesvědčen, že bude schopen obchodovat trhy s mnohem větším sebevědomím a důvěrou.

  TIP: Z mé zkušenosti je dobré osahat si live obchodování, ale zejména pokud máte malý účet a nemůžete si dovolit příliš dlouhá období ztrát, vraťte se po první stagnaci a neúspěších na SIM. Zkuste realisticky obchodovat s větším počtem kontraktů, protože ty ukazují trading v pravém světle. Usilujte o to, abyste na SIMu získali konzistentní výsledky s celkovými odpovídajícími parametry. Jeden ziskový týden nic neznamená. Důležité jsou všechny parametry money managementu (velikost průměrného obchodu, poměr maximálního ziskového dne vůči maximálnímu ztrátovému dni a podobně).
  Intradenní trading je extrémně o vlastní sebedůvěře, kterou máme podloženu jasnými statistikami své výkonnosti (nikoliv backtesty, ty jsou jen zcela prvotní základ). Jedna z cest, jak důvěru budovat, je i simulované obchodování, ideálně pod dohledem nějaké nezávislé osoby (například kamaráda tradera, někoho z rodiny a podobně).

  23.10.2013

  Petr Podhajský

  Fulltime obchodník věnující se tradingu více než 20 let. Specializace na systematické strategie obchodované na futures a akciích. Oblíbený styl obchodování: stavba automatizovaných portfolio systémů, které využívá i v alternativním fondu, který spravuje.


×
×
 • Vytvořit...