Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Seriály Komoditní Manuál Psychologie obchodování
 • Mé léto s daytradingem AOS (+reálné výsledky)

  Brzy tomu budou tři roky, co jsem se rozhodnul zkusit začít hodnotit část peněz, které mně za léta přinesl diskréční systém FinWin, skrze intradenní automatické obchodování (AOS).

  Důvody k tomuto kroku jsem popisoval už dříve. Jednak mě o funkčnosti tohoto směru (ryze mechanické obchodování) začaly pomalu přesvědčovat statistické akciové arbitráže, za další jsem měl již mnoho zkušeností z diskréčního obchodování, které bylo možné začít využívat i jiným směrem – a za poslední mě v tomto směru velmi "nakopnul" můj kamarád a dnes i spolupracovník, který se jakožto náš bývalý student e-mini seminářů pustil do ryze mechanického obchodování a to již od začátku s velmi solidními výsledky.

  Mojí specializací se staly intradenní breakout strategie, které kombinuji s mechanickými systémy výše zmíněného kamaráda, se kterým si pravidelně vyměňujeme poznatky, zkušenosti i obchodní systémy. Mým cílem je postupně mechanizovat mé intradenní obchodování až na úrovni 100 %, abych měl absolutní časovou flexibilitu, což je pro nás s ženou velmi důležité například v době, kdy chceme několik měsíců v kuse cestovat (a kdy pro klasické diskréční intradenní obchodování mohou být překážkou už jen změny časových pásem).

  Letošní léto jsem v rámci daytradingu obchodoval intradenně pouze AOS (nedávno jsme se přestěhovali do Andalusie, takže jsme chtěli mít čas k jejímu procestování, poznání a také na sérii návštěv, které se tu vystřídaly) a bylo to léto opravdu plné výzev. Jenom pro připomenutí – prakticky neustále jsme se pohybovali na hranici vysoké nejistoty trhů, které občas vypadaly až hrozivě. Například:

  • Nové volby v Řecku; už samotný předvolební průzkum počítající s výhrou opoziční strany, která nepodporuje úsporná opatření, vyvolal nemalou paniku na trzích;
  • úrokové sazby FED; opakované očekávané vyhlášení dalšího kvantitativního uvolňování;
  • zoufalé čekání na další kroky představitelů EU a evropských bankovních institucí;
  • přiznání Španělska, že bude potřebovat finanční pomoc pro své banky;
  • nadále se zhoršující makroekonomické indikátory;
  • výrazné náznaky ochlazení ekonomiky v Číně;
  • zvyšující se krize kolem Iránu
  • atd.

  Jeden by si téměř mohl říci, zda není takové období pro trhy až příliš riskantní – ale opak je spíše pravdou, ve skutečnosti jsou to období nejlepších příležitostí a například červen i červenec se mně dařilo velmi dobře, viz dále.

  Další výzvou pak byla naopak velmi nízká volatilita trhů během srpna, která se opět ukázala nebezpečnější než katastrofální zprávy (které přinášejí volatilitu a skvělé šance vydělat peníze).

  Pojďme tedy k tomu, jaké bylo mé AOS léto, kdy mé daytradingové obchody probíhaly na 100 % mechanickou formou (byť to není tak úplně pravda, občas jsem musel využívat i diskréční zásahy a prvky ze systému FinWin – viz dále).

  Pro úvod je nutné říci, že své intradenní AOS obchodování jsem se rozhodnul postavit velmi konzervativně. Rozhodnul jsem se pro vyšší kapitalizaci, ale širokou diverzifikaci za účelem minimalizování drawdownu. Rozhodnul jsem se namísto pozic navyšovat spíše obchodní systémy, exponovat účet velmi s rozmyslem a cílit na konzervativní zhodnocení 60-80 % (i když v rámci AOS jsem s tímto cílem letos zatím lehce pozadu). To zdaleka není zhodnocení, které například nabízí agresivnější diskréční obchodování s pravidelným position sizingem, ale na druhou stranu jelikož AOS běží "bez práce" zcela samy, není to rozhodně špatný cíl – obzvláště s tím, že opravdu má kapitalizace na každý systém je 4-6x větší než maximální historický drawdown, takže riskuji maximálně konzervativně.

  AOS obchoduji celkem na 3 účty a to z následujících důvodů:

  1) Překrývání pozic. Můj hlavní trh je e-mini Russell 2000 a nezřídka se může stát, že jeden systém obchoduje long a druhý short. Proto musím využívat více účtů.

  2) O část portfolia se zcela stará můj broker Martin Lembák z firmy Striker (u kterého je samozřejmě možné ověřit, že následující výpisy z OEC jsou pravdivé).

  3) Z principu mám rád pocit, že mám prostředky a portfolia diverzifikovány mezi více účtů. Pokud by měl například některý z brokerů výraznější technický výpadek, zasáhlo by to pouze část mých pozic, v žádném případě ne všechny.

  AOS účty mám otevřené u 3 brokerů: Striker (OEC), TradeStation a Interactive Brokers. Účet u Interactive Brokers mám vedený ve Švýcarských Francích (CHF), opět z důvodů, že v dnešní nejisté době mám rád diverzifikaci mezi více měn – a Interactive Brokers tuto možnost nabízí.

  A jak se dařilo?

  Začátek léta byl letos vcelku podařený s rozumnou volatilitou a měsíc červen přinesl následující výsledky:

  Účet OEC: +2.6 %

  Účet TS: +2.3 %

  Účet IB: +7.3 %

  Vše samozřejmě výsledky po komisích. Výsledky u účtů OEC a TS byly spíše slabší, ale obvykle systémy na těchto účtech zažívají slabší měsíc v době, kdy se daří systémům na IB účtu – a naopak. Účet u OEC má největší fluktuaci výsledků, například únor přinesl +14 % a květen -5 %. Výsledky na účtu TS jsou spíše stabilní, poslední měsíce však postupně na tento účet přidávám systémy (stejně jako na účet OEC), takže volatilita portfolia se zřejmě trochu změní.

  Červenec byl měsícem skutečně vysoké nejistoty na trzích, bylo mnoho (jako vždy zbytečné) paniky, média se předháněla v hororových zprávách – a tradingu i zde se dařilo.

  Účet OEC: +2.6 %

  Účet TS: +3.6 %

  Účet IB: +8.7 %

  Opět se tedy potvrdilo, že trading je profese, která nezná krize – v tradingu jsou příležitosti a peníze neustále, každý měsíc, každý den – a krize dělá trading ještě zajímavějším.

  V červenci pak překvapivě vydělávala drtivá většina strategií, které jako AOS obchoduji a celkově nebylo na co si stěžovat – zkrátka a dobře, stačilo ležet na pláži a vše fungovalo, jak má:-) Také jsem v červnu nasadil upravenou verzi strategie TomNes BOSS, která nyní přidává do pozice další kontrakt a též vylepšil výstupy a money management mých ostatních breakout strategií. Vylepšováním money managementu a výstupů jsem ostatně strávil většinu léta, konkrétně pak právě buďto formou přidávání kontraktů do rozjetých pozic, nebo likvidováním poloviny kontraktů na určitých "metách" ještě před závěrem dne (kde většinou se svými breakout strategiemi vystupuji).

  Studená sprcha pak přišla v srpnu, kdy jsem jednak nasadil některé nové systémy a kdy se především z trhů zcela vytratila volatilita. Volume bylo velmi nízké, bylo vidět, že většina obchodníků je také někde na dovolených a že obecně všichni vyčkávají na další kroky vlád a centrálních bank. Tento měsíc by se s nadsázkou dal nazvat "prokleté číslo 13", neboť po 12 ziskových měsících v AOS v řadě přišel měsíc ztrátový.

  Srpen byl skutečně velmi zvláštní, protože i přesto, že jsem diverzifikovaný skrze různé a rozdílné logiky strategií, různé časové rámce, různé obchodní hodiny a i různé trhy, dalo by se zjednodušeně říci, že nefungovalo prakticky nic. I přesto, že mám v portfoliu strategie s velmi nízkými korelacemi, tentokrát ani to nepomohlo. Už jsem něco podobného zažil a říkám tomu "clustrování", zkrátka a dobře i přes nízkou korelaci přístupů se občas stane, že fungují všechny strategie najednou a nebo také nefungují všechny najednou (jako měsíc srpen). I když překvapivě dvě breakout strategie mně v srpnu zafungovaly velmi dobře – bohužel obě jsou zatím v módu paper tradingu (každou strategii obchoduji 3 měsíce paper, než jí nasadím živě).

  Takže, výsledky za srpen:

  Účet OEC: -1 %

  Účet TS: -3.4 %

  Účet IB: -2 %

  Největší problém byla právě zmíněná volatilita. Jelikož byla velmi nízká, započaté breakout pohyby nevydržely až do konce dne, většinou dokonce nevydržely ani pár hodin – a trhy velmi rychle měnily náladu, nebo vykazovaly naprostý chop. Z tohoto důvodu jsem během srpna provedl občas lehký diskréční zásah a některé breakout systémy uzavíral už mnohem dříve – konkrétně pokud dosáhly na úroveň nejbližšího FinWin pivotu (viz můj vlastní pivot, který vyučuji na semináři e-mini II), což se většinou ukázalo jako rozumný přístup. Pokud jsem měl v trhu více pozic, uzavřel jsem pouze část na FinWin pivotu, nebo postupně vystoupil na 1-3 FinWin pivotu. Takže je zjevné, že i v AOS nadále občas úročím své zkušenosti z diskréčního obchodování systému FinWin.

  A co mně tato ztráta přinesla? Ze zkušeností z ostatních obchodních přístupů jsem již naučený, že je nutné posuzovat výsledky minimálně na čtvrtletní bázi. V každém obchodním přístupu – diskréční daytrading, opce, spready, arbitráže – zažijete občas ztrátový měsíc, někdy třeba i dva po sobě. Trik je v tom takové období ustát a pokračovat dál – vstříc ziskům. Osobně uvažuji, že v případě AOS budu na výsledky hledět dokonce s půlročním odstupem – své finanční cíle mám stanovené na roční bázi, nemá tedy cenu stresovat se ze ztrátového měsíce – i když přirozeně každý ztrátový měsíc je nepříjemný. Mě takovéto měsíce sice mohou občas lehounce rozhodit, ale zároveň mě motivují k další práci, takže nyní mám díky tomu rozpracovanou řadu nových AOS.

  A jak se vede v září? Oba účty TS a IB jsou již z drawdownu venku a udělaly s equity další nové high. Účet OEC zatím stagnuje v mírném drawdownu.

  Závěrem pak musím říci, že i když AOS obchoduji naprosto automaticky a bez práce, rozhodně to zcela bez práce není. Trávím mnoho času přemýšlením a vymýšlením nových konceptů. To je ale práce, kterou mám rád a který mě baví – a která se dá dělat i při procházce na pláži. Ve skutečnosti pracuji jako každý jiný člověk, tj. kolem 8 hodin denně – pořád je co nového vymýšlet a dělat, vynalézat a testovat, navíc intradenní AOS není zdaleka jediný přístup, který obchoduji. Nepracuji pouze, pokud s ženou zrovna někde cestujeme nebo pokud si dáme dovolenou.

  Mé strategie jsou pak ve finále velmi jednoduché, většinou pouze na pár řádek kódu. Konkrétní postup vývoje breakout strategií vyučuji v samotném semináři, o kterém si dovolím tvrdit, že svou komplexností a obsaženým know-how nemá obdoby – minimálně já sám jsem bohužel nikde v začátku podobné informace nenašel a musel si vším projít tvrdou dřinou.

  Mé léto v AOS tedy potvrdilo, že trading nezná finanční ani novinářské krize (tj. ty, o které se předhánějí masová média ve svých bulvárních článcích) a profity nabízí téměř neustále, že neexistuje přístup, který by měl vždy jen samé ziskové měsíce, že ani diverzifikace není všemožný lék, že nízká volatilita byla, je a bude nepřítelem obchodníků (naštěstí je možné se i zde chránit, například skrze nesměrové opční strategie, které naopak v nízké volatilitě mohou vydělávat – ale k tomu případně někdy příště) a že i na strategiích, které obchodují automaticky a bez práce, je ve skutečnosti také dost práce – akorát naštěstí již s absolutní časovou flexibilitou.

  Zrovna tak je zřejmé, že maximálních výhod AOS docílíte, když máte trochu větší účet, který dovolí větší diverzifikaci – v tomto je klasické intradenní obchodování nenahraditelné, neboť se dá u něj začít už s účtem 5 000 - 10 000 USD – každý přístup má tedy svá pro a proti.

  Na tradingu se mně pak opět nejvíce líbí, jaké neustálé možnosti má trader ve svém posunu. Můžete začít s pár tisíci dolary jako diskréční intradenní obchodníci a později se posunout do úplně nové úrovně, kdy se vám "uvolní" ruce i od 2,5 hodiny sezení u trhů denně. Učíte se nové věci a rozvíjíte se. Také mě ještě před pár lety ani ve snu nenapadlo, že se úspěšně posunu i do sféry AOS.

  Na závěr zcela výjimečně a netradičně souhrnné výpisy ze zmíněných 3 účtů pro inspiraci – účet OEC je možný ověřit u brokera Martina Lembáka, u ostatních dvou společností bohužel nemám "živého" brokera, který by pravost potvrdil, mohu však garantovat, že jsou to reálné výpisy a že s Petrem skutečně reálně obchodujeme už mnoho let, byť závistivé povahy mají potřebu o nás říkat pravý opak (jak se říká, úspěch se v Čechách neodpouští). S Petrem trhy a trading zbožňujeme, je to naše hlavní profese a samozřejmě rádi předáváme své know-how – ať už zdarma, nebo za velmi přiměřený peníz. Naprosto vše, co učíme a předáváme, jsou naše reálné zkušenosti z obchodování v živých trzích, s reálnými účty, pro reálný příjem. Proto také máme po mnoha letech stále na Finančníkovi o čem psát a jako jediní vám i nadále přinášet 2x týdně nové články o tradingu. A velmi nás těší zpětné vazby od mnoha našich studentů, kteří jsou dnes už také úspěšnými obchodníky – děkujeme, je to pro nás ta nejlepší odměna.

  Statementy z účtu Interactive Brokers. Kliknutím na statement obrázek zvětšíte.

  Statementy z účtu TradeStation. Kliknutím na statement obrázek zvětšíte.

  Statementy z účtu Striker-OEC. Kliknutím na statement obrázek zvětšíte.

  PS.

  Jelikož se tento typ článku úzce pojí s know-how, které vyučuji na semináři věnovaném breakout strategiím, je diskuze na toto téma určena jen účastníkům daného kurzu. Případné komentáře a dotazy pokládejte prosím do tohoto uzavřeného vlákna, rád zde zodpovím další dotazy na téma breakout strategií.

  23.9.2012

  Tomáš Nesnídal


×
×
 • Vytvořit...