Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Seriály Komoditní Manuál Psychologie obchodování
 • Trading a milionové příjmy – jak na to

  Burzovní obchodování láká mnoho lidí pro potenciálně ohromné zisky. Paradoxně se ale vydávají po cestách, které k nim nevedou. Dá se přitom vydělat s malým kapitálem opravdu hodně peněz? Ano, a zejména dnešní doba tomu hodně nahrává.

    
  Foto (c)123rf.com  

  Trading má mnoho společného s klasickým podnikáním. V něm také existuje řada různých cest, jak dělat podobné činnosti. Některé cesty jsou přitom velmi vyčerpávající a prakticky nikam nevedou. Ty promyšlenější vydělávají velké peníze, přičemž na začátku bývá hodně práce, ale později už to často „jede dost samo“.

  Jak tedy v tradingu vydělávat hodně peněz s malým úsilím? Přes obchodování většího kapitálu. Tečka.

  Tohle je věta, která na mnoho obchodníků působí jako červený hadr na býka. Mají pocit, že jediný správný způsob, jak přijít k většímu jmění, je začít s pár sty nebo tisíci dolarů a postupně je rozšiřovat. A k tomu zaznívá klasický argument ve stylu „ostatně, kdo dnes disponuje úsporami ve výši několika milionů…“. Tím debata končí. A lidé s podobnými názory roky a roky ztraceně bloudí ve slepých kruzích hledání svatého grálu a propadají stále skeptičtějším myšlenkám. Neustále se pokouší hledat robustní strategie s ohromným konzistentním zhodnocením, které jsou iluzí. Už jen proto, že vysoké procentuální zhodnocení lze občas dosahovat třeba s mikrokapitálem (kde je defacto jedno kolik riskujeme), ale z logiky věci stejné taktiky přestávají fundovat v okamžiku, kdy bychom je chtěli použít na hodnocení jen trochu serióznějších peněz.

  Pokud s tradingem začínáte, přijměte ode mne dobrou radu – nenechte se strhnout honbou za strategiemi s nerealisticky vysokými zhodnoceními. Pusťte se do seriózní práce. Věnujte se zejména risk managementu (aby vaše výsledky měly menší, a hlavně kontrolované propady kapitálu) a systematizaci přístupu (aby byly výsledky opakovatelné i s větším kapitálem).

  A že máte malý kapitál? Vůbec to nevadí. Obchodujte s jedním kontraktem a budujte si historii svého reálného obchodování.

  Kde jsou pak ale milionové příjmy? Právě v obchodování většího kapitálu. Ten je ale v dnešní době blíže, než si většina lidí dokáže představit. A to spolu s příjmy, které představují hodně vysoký nadstandard. Přitom obchodování většího kapitálu nemusí znamenat, že budete vytvářet fond nebo kamarádsky spravovat peníze lidem z okolí (z čehož může být často více problémů než užitku).

  Existuje celá řada dalších způsobů, jak znásobit příjmy z funkčních strategií. Zde je na ukázku několik tipů. Výčet určitě není kompletní. Jde o několik příkladů, které mě aktuálně napadají. Jejich smyslem je ukázat, že drobná změna myšlení nad vlastní prací může v tradingu znamenat opravdu hodně velký finanční posun.

  Nejsnazší cestu mají algoritmičtí obchodníci, kteří mohou své strategie licencovat a defacto je nechat obchodovat větší kapitál nepřímo. Třeba přes firmy typu Striker, která patří k největším světovým poskytovatelům algoritmických systémů.
  Ostatně když se dnes podívám na přehled exekucí zde pronajímaných algo systémů, vidím snad polovinu obchodů, za kterými stojí algoritmy Čechů a Slováků. Obchodníků, kteří často začínali zde na Finančníkovi. Systémy se přitom pronajímají za částky 100 a více dolarů měsíčně. Jsou licencovány dalšími a dalšími brokery po celém světě. Kolik tak mají systémy klientů? Hodně… Myslím, že pro mnoho traderů až nepředstavitelně. Jen pro představu – řekněme, že nějaký základní měsíční příjem pro rozumné žití je 100 000 Kč měsíčně. Máte-li systém generující 20 % p.a. a s rozumným risk profilem, bude o takový v dnešní době minimálních úrokových sazeb solidně velký zájem. Kolik pronájmů systémů pak stačí na rozumné žití? Pár desítek… Přitom samozřejmě trader drží své know-how, dál si s jeho pomocí rozšiřuje i svůj vlastní kapitál atd. atd.

  V podobném duchu existují i další služby, kde se dají sdílet a pronajímat i diskréční obchodní systémy. Dnes je jich celá řada. Například collective2.com, ale mnoho dalších.

  A tím možnosti ani zdaleka nekončí. Pro diskréční i automatické obchodníky zde jsou různé prop firmy, které za podíl ze zisku poskytnou větší kapitál. Stačí projít základním testem, při kterém se ověří robustnost systému. Prop firma poté poskytne kapitál, trader obchoduje. Zisk se dělí dohodnutým poměrem.

  Nebo se podívejte na nabídku firmy typu Quantopian. Jde o příklad technologické firmy, která se svojí platformou snaží nalákat obchodníky na jejich úspěšné algoritmy. Ty pak hodnotí ve svém fondu, na kterém tak mohou participovat běžní obchodníci z celého světa.
  Podle propozic je cílem platit autorům 10 % ze zisku, který jejich algoritmus vygeneruje. Ke konci roku 2017 plánují alokovat na jeden algoritmus v průměru 5-10 milionů dolarů. Generuje vaše strategie 15 % p.a.? Tak to máme z 5 milionů dolarů hezkých 750 000 USD. Při 10 % představuje podíl ze zisku 75 000 USD ročně, tedy cca 150 000 Kč měsíčně…

  Přitom podobných možností je dnes opravdu celá řada. V této oblasti se svět za poslední dobu pro běžné obchodníky s úspěšnými a ověřenými strategiemi hodně otevřel.

  Pochopitelně, že vše výše uvedené je jen jedna z možných cest. Je naprosto v pořádku zhodnocovat jen svůj vlastí kapitál. Ale pokud očekávám, že mě to bude živit, měl by být dostatečný.

  Pokud kapitálem nedisponuji, není to žádný problém. Je jen velká chyba zamknout své myšlení do vize, že není jiná cesta, než nalézt řešení vydělávající vyšší desítky procent každý měsíc. A cokoliv jiného ignorovat. Zejména proto, že cílení na agresivní zisky s sebou prostě zákonitě nese menší šance na úspěch, rozviklané equity křivky a celkově menší šance na dlouhodobý úspěch (ale o tom třeba někdy příště). Snad jsem tímto v článku ukázal, že cest, jak to dělat jinak, je celá řada.

  Dnes jsou v této oblasti pro běžné tradery otevřené opravdu široké možnosti. Navíc naplňující naše oblíbené motto „Obchodujte méně, vydělávejte více“.

  P.S.: K článku není otevřena diskuze, neboť není mým zájmem trávit další čas debatami, které v této oblasti bývají extrémně neproduktivní. Přeji každému, ať si z daného tématu vezme pro sebe to, co ho posune co nejrychleji k jeho vlastním cílům.

  19.3.2017

  Petr Podhajský

  Fulltime obchodník věnující se tradingu více než 20 let. Specializace na systematické strategie obchodované na futures a akciích. Oblíbený styl obchodování stavba automatizovaných portfolio systémů, které využívá i fondu, který spravuje.


×
×
 • Vytvořit...