Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Archiv článků Psychologie obchodování Jak na obchodní plán Mé obchodní strategie
 • Nový život: život intradenního tradera

  Mnoho obchodníků zajisté zvažuje, že by se dříve či později stali tak zvanými „profesionálními“ tradery nebo-li začali brát trading jako jediný zdroj příjmů a opustili tak svá dosavadní zaměstnání. I když mnohé zatím čeká k takovému cíli ještě nelehká cesta, pojďme si zkusit trochu podrobněji popsat, co vůbec takový život intradenního „full-time“ tradera obnáší.

  Intradenní obchodování: práce od-do

  intraobchodnik.gifPředně je třeba říci, že začínající „full-time“ intradenní obchodník se v žádném případě nezbaví povinnosti určitého „začátku a konce pracovní doby“. Intradenní obchodník by se měl připravit na to, že alespoň v začátcích bude pro něho platit přísná „pracovní doba“, která bude začínat vždy s otevíráním trhů (obvykle kolem 14-15 hod.) a končit s jejich uzavíráním (obvykle kolem 21-22 hod.). Samozřejmě je na každém, zda-li se rozhodne obchodovat každičký den nebo například pouze 3 dny v týdnu. Nic se nevylučuje, jakýkoliv přístup je možný. V každém případě by jste ale měli mít své „pracovní hodiny“ dobře rozmyšlené a poctivě je dodržovat.

  Hlavně klid a uvolněnost

  Pro intradenního obchodníka je maximálně důležitý absolutní klid a uvolněnost. Zajisté znáte situace, kdy do práce kolikrát chodíte s nejrůznějšími emocemi. Takový přístup by byl v případě tradingu doslova zničující. Je třeba začínat každou obchodní seanci s „čistou hlavou“, zbaveni veškerých emocí a s vyřešenými problémy obchodního dne. Nesmíte být ničím rušeni ani rozptylování - trhy si vyžadují vaší soustředěnost a té není možné dosáhnout bez uvolněnosti.
  Dobré je mít pro obchodování vyčleněný doma (pokud budete obchodovat z domova) klidný kout nebo ideálně i klidnou a nikým nerušenou pracovnu (tak zvaný trading room).
  Osobně doporučuji těsně před začátkem obchodování učinit několik uvolňovacích cviků - ať už dýchacích, nebo formou joggingu či plavání. Cokoliv vám zvýší „pohodovost a uvolněnost“ bude znamenat velké plus pro konkrétní obchodní den.

  Nuda, nuda, nuda....

  Obchodníkův pracovní den by měla být převážně nuda. Jakékoliv rozptylování je na škodu - čím více se budeme nudit, tím lépe. Obchodování by mělo být emocí zbavené, a tudíž i zbavené zbytečných rušivých elementů. Minimálně v začátku by jste měli sledovat pouze trhy, jakožto zkušenější trader si již budete moci dovolit k obchodování zapnout hudbu, televizi nebo chat s přáteli... Všeho však s mírou, neustále je třeba se soustředit na grafy trhů.
  Zrovna tak by jste neměli vyhledávat v trzích žádné vzrušení - signály berte pouze pokud se nějaké objeví, pokud se žádné neobjeví, s klidem se nuďte dál.
  Řada obchodníků používá i nejrůznější softwarové alarmy, které je včas dopředu varují před možnou rýsující se formací. Takové pomůcky jsou rozhodně dobrou volbou.

  Čím více kontraktů, tím méně času

  Zcela jiná situace začne nastávat v momentě, kdy již svůj účet patřičně znásobíte a budete schopni začít obchodovat s multikontrakty. V takovém případě vám začnou stačit čím dál tím menší profity na jeden kontrakt, neboť díky multikontraktům budete i na malých pohybech vydělávat velké peníze. Proto v takovém stádiu začne řada obchodníků zvažovat, jak si „pracovní dobu“ co nejvíce zkrátit.
  Velká řada ostřílených obchodníků obchodující jen s multikontrakty (10, 20, ale třeba i 50 a více) pak tedy začne obchodovat například jen první dvě nebo naopak poslední dvě hodiny obchodní seance. Právě otevírání i uzavírání obchodních seancí nabízí často dostatečně zajímavé pohyby k tomu, aby intradenní obchodník „vydělal své“ a mohl jít pro zbytek dne domů. V nedávné době jsem dokonce četl o obchodníkovi, který díky své lásce k rybaření obchoduje pouze hodinu denně, a přesto je schopen vydělávat si nemalé peníze!

  Na co pozor

  Jakkoliv může intradenní obchodování znít snadně, cesta k němu není rozhodně jednoduchá. Je však možná - a to je to nejdůležitější.
  Intradenní obchodník by se pak měl připravit i na alternativu, že tu a tam zažije celé dny, kdy nic nevydělá, nebo dokonce prodělá. Takové obchodní dny jsou vždy velkým „traumatem“ mnohých nezkušených obchodníků. Proto si dobře zapamatujte a někam zapište tlustým písmem - jediný obchodní den, ba dokonce ani jediný obchodní týden vůbec nic neznamená. Podstatné je, jak na tom budete vždy na konci měsíce - a pokud máte dobrý obchodní systém, není důvod, aby jste nebyli většinou v plusu.
  Též je dobré během dne obchodování třeba na půl hodinky nebo hodinku přerušit a dát si malou pauzu. Ani v práci přece nepracujete celý den v kuse!

  Vhodné je kombinovat

  Netřeba podotýkat, že ideální stav nastává, pokud kombinujete intradenní obchodování s pozičním. Poziční obchody vám pak mohou velmi často nadělovat další extra profity, případně krýt možné ztrátové měsíce z intradenního obchodování. Osobně kombinujeme s Petrem intradenní obchodování se spreadovým, což je kombinace, která nám v dlouhodobém horizontu zatím funguje velmi slušně.

  Závěrem

  Jak tedy vidíte, intradenní obchodování je doslova životní styl. Podstatou tohoto životního stylu pak je třeba i celodenní čekání na jeden jediný pattern či jiný signál - což nebývá vždy snadné a ne každý je něčeho takového schopen. Kdo se bude chtít jednou stát intradenní obchodníkem, měl by se na takovýto životní styl pomalu připravovat. Jak říká jedno staré dobré přísloví - „štěstí přeje připraveným“. Neděste se ani nudy, která vás zákonitě čeká převážně v začátcích. Pořád lepší vydělávat ve stavu nudy, než vydělávat ve stavu stresů, konfliktů a dalších nepříjemností, které zákonitě přináší „klasické“ zaměstnání nebo podnikání.

  18.5.2005

  Tomáš Nesnídal


×
×
 • Vytvořit...