Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Seriály Komoditní Manuál Psychologie obchodování
 • Obchodní příkazy v praxi (2/3)

  V minulém článku jsme se trochu blíže podívali na příkaz typu Market a vysvětlili si jeho klady i zápory jakožto jednoho ze způsobů vstupování do obchodů. Naznačili jsme si, že existují i další možnosti - konkrétně příkazy Limit a Stop. Příkazu Stop se budeme věnovat v dnešním článku.

  Stop

  Příkaz typu Stop patří mezi další velmi oblíbené způsoby vstupů do obchodů. Pokud používáme příkaz Stop, pak v podstatě "označíme" konkrétní cenovou úroveň, na které chceme být exekuováni - pokud se na takovou cenovou úroveň trh dostane. V praxi příkaz Stop funguje v podstatě tak, že jakmile se trh dotkne vaší "označené" ceny, okamžitě se spustí příkaz Market (tj příkaz Stop se promění do příkazu Market) a vy jste exekuováni většinou velmi blízko ceny, na jejíž úroveň jste příkaz Stop zadali. Velmi důležité je vědět, že nákupní příkaz Stop můžeme vždy zadávat pouze nad aktuální hodnotu trhu a prodejní příkaz Stop můžeme zadávat vždy jen pod aktuální hodnotu trhu.

  Pojďme začít jednoduchou ukázkou možného využití na příkladu obchodního systému FinWin.

  Na obrázku výše vidíme pattern FinWin 2v long. Dle standardní "výuky" by jsme vstoupili do trhu příkazem Makret na konci vstupní úsečky - jinými slovy, sledovali by jsme, kolik času zbývá do uzavření úsečky a pokud by byl pattern 1 vteřinu před ukončením úsečky stále validní, nakoupili bychom stisknutím tlačítka BUY MARKET. Proč bychom tak učinili? Protože na základě patternu FinWin 2v předpokládáme, že právě vzniklo v trhu nové momentum na stranu long a my se chceme pokusit takové momentum zobchodovat už od samého začátku; čím dříve případné momentum podchytíme, tím větší je případný profit.

  Na druhou stranu, můžeme také uvažovat trochu jinak. Můžeme předpokládat, že aktuální momentum v rámci signálu 2v může být jenom chvilkový šum, který nebude mít delší trvání. Můžeme se rozhodnout, že si počkáme až na další "potvrzení" takovéhoto momenta. Například tak, že se poohlédneme po nějaké nejbližší logické zóně (swing, S/R úroveň, apod.) a usoudíme, že v rámci dané logické zóny existuje celá řada dalších umístěných příkazů, které by se v případě prolomení logické zóny aktivovaly a momentum by tak výrazně zesílily.

  Konkrétně na obrázku můžeme vidět velmi blízký swing, nad nímž není složité předpokládat řadu nákupních příkazů, jejichž aktivace by cenu vyhnala o pěkný kus výše, tj. zesílila momentum. V takovém případě bychom tedy umístili vstupní Stop příkaz kousek nad daný swing a čekali, zda bude příkaz zasažen. Nyní, jaké zde budou rozdíly oproti vstupu příkazem Market?

  Rozhodně se do případného pohybu dostaneme o mnoho později. Nejenom o vzdálenost od momentu vykreslení patternu 2v ke swingu. Třeba je připočítat i skluz, který dostaneme v momentě, kdy se náš Stop příkaz nad swingem aktivuje spolu s dalšími příkazy a který může být větší, než obvykle.

  Na druhou stranu, pokud by byl signál 2v pouze "šum" (tj. falešný poplach), pak by trh pravděpodobně ke swingu vůbec nedošel a my bychom v případě Market příkazu inkasovali zbytečnou ztrátu, zatím co v případě použití Stop příkazu bychom se do trhu vůbec nedostali. Takže bychom si ušetřili zbytečný stop-loss.

  Jak vidíte, každé pro má v tradingu své proti a proto není možné jednoznačně říci, že by jedna metoda byla lepší, než druhá. Vše je třeba řádně otestovat a dle toho udělat vlastní závěry o tom, co je nejideálnější pro vaše vlastní obchodování. Porovnání Stop příkazů na nějakých logických úrovních s Market příkazy v rámci systému FinWin, nebo i zcela jiného systému, je určitě jeden z prvních kroků, jak začít, a pokusit se zjistit, zda jeden druh příkazu nepomůže k lepšímu dosažení našich stanovených cílů, než druhý.

  Shrňme si tedy nyní, kdy se může použití Stop příkazu jevit jako dobrý nápad.

  • Stop příkaz se hodí tam, kde můžeme očekávat určitou logickou úroveň, jejíž prolomení může postrčit cenu výrazně našim směrem. Jelikož vstupovat dříve, než trh tuto úroveň skutečně dosáhne, může být zbytečně riskantní - použijeme Stop příkaz.
  • Stop příkaz se může hodit skvěle pro různé trend-following strategie, kde dosažení určité cenové úrovně může znamenat etablování nového trendu; strategie bývají v tomto ohledu velmi kreativní. Například můžeme nastavit Stop příkaz nad/pod trh o určitou vzdálenost jako násobek ATR, nebo v rámci určitých cenových kanálů (Donchian Channell), atd.
  • Stop příkaz je dobrý způsob, pokud chceme vstupovat nad/pod vstupní úsečku.
  • Stop příkaz se hodí skvěle v případě, že nemáme čas sedět celou dobu u grafu a sledovat každý cenový pohyb. V takovém případě zkrátka a dobře stanovíme úroveň, u které očekáváme na základě naší strategie (řádně backtestované) určitý pohyb, zadáme do trhu Stop příkaz a dále se již nemusíme grafem vůbec zabývat - s klidem můžeme odejít.
  • Využití Stop příkazu je zjevné i u určitých specifických strategií, například Oops patternu Larryho Williamse.

  Stop příkaz je sám o sobě zajímavý komponent už v momentě, kdy hledáme různé breakout strategie. Můžeme totiž zkusit experimentovat s umisťováním Stop příkazu v různých vzdálenostech dle nejrůznějších matematických operací - různé kombinace, součty a rozdíly předchozích cen, atd. Mimo jiné, jedno ze skvělých využití genetických algoritmů, které vám pomohou mnohem rychleji vyzkoušet bezpočet variant.

  Nyní si pro jistotu shrňme i situace, kdy použití příkazu Stop nemusí být úplně vhodné.

  • Stop příkaz není vhodný používat u strategií, u kterých se snažíme co nejvíce zužitkovat aktuální momentum už od samého začátku (i za cenu, že se jedná o falešné momentum).
  • Stop příkaz nemusí být vždy vhodný tam, kde spekulujeme pro příliš malý / krátký pohyb. Zde záleží na konkrétní strategii.
  • Stop příkaz může být nevhodný u trhů s nízkým volume, protože stejně jako u Market příkazu může přinést výrazný skluz v plnění.
  • Stop příkaz není vhodný tam, kde potřebujeme naprosto přesné plnění na přesně stanovené ceně.

  Osobně jsem v diskréčním obchodování vždy využíval především příkazy Market, v případě mechanického obchodování se však příkaz Stop stává součástí řady mých experimentů. Zatím žádnou strategii s využitím Stop příkazu nepoužívám, ale je docela pravděpodobné, že do budoucna Stop příkaz v některé strategii využiji. Konkrétně mám rozpracovaných několik myšlenek, kdy po zastavení trhu na určité "stagnační" zóně umístím Stop příkaz nad a pod trh a počkám na prolomení na jednu, nebo druhou stranu. Dále pak zkouším pracovat s umisťováním Stop příkazů nad High a pod Low dne v rámci breakout strategie.

  Všem pak doporučuji s porovnáním příkazů Market vs Stop lehce experimentovat v rámci backtestování. Zkuste si na určitém vzorku dat porovnat, jak by vaše výsledky vypadali při použití Market příkazu na close vstupní úsečky a jak by vypadali při použití Stop příkazu na určité logické zóně, nebo třeba jen nad high / pod low vstupní úsečky. Třeba dojdete k závěru, že právě pro vaši strategii se hodí Stop příkaz daleko lépe, než Market. Za trochu testování to stojí, rozdíly mohou být značné.

  15.5.2011

  Tomáš Nesnídal


×
×
 • Vytvořit...