Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Seriály Komoditní Manuál Psychologie obchodování
 • Obchodní systém FinWin: Další zjednodušení čtení trendu

  Obchodní systém FinWin se stále těší značné oblibě, a proto kontinuálně přemýšlím, jak široké komunitě FinWin obchodníků přinést další zjednodušení a vylepšení pro lepší orientaci a čtení trhu. Nedávno jsem zde prezentoval jednu z alternativních vizuálních metod nahrazující čtení EMA a nuance TNG, dnes představím další silnou pomůcku.

  Nejedná se vlastně o nic nového, ba naopak jde o záležitost, o které jsem již psal a hovořil mnohokrát a která pro mě je v obchodní systému FinWin klíčová: Jedná se o strukturu swingů. V dnešním článku jsem se ale rozhodnul přinést trochu nového zjednodušení v té podobě, že nebudeme zakreslovat swingy ručně, ale necháme tuto práci dělat počítač.

  Obecně existuje řada různých swing indikátorů, viděl jsem řadu výpočtů a řadu způsobů, jak všelijak se dá na swingy nahlížet. Já osobně věnoval experimentování se swingu skutečně mnoho času a nejvhodnější variantu jsem tak hledal čistě skrze své vlastní definice (které určitě mohou být i v souladu s definicemi řady již existujících indikátorů – v mém případě mám však rád, když si vše vyzkouším a "osahám" sám). Zkoušel jsem definice od těch zcela nejjednodušších až po vcelku komplexní, ovšem opakovaně mně ty jednodušší vycházely jako lepší. Samozřejmě, ne vždy se počítačem vykreslený swing "trefí" na 100 %, ale to je dáno jednak tím, že dobře vytrénovaná kognitivní lidská mysl bude vždy silnější než jedničky a nuly mikroprocesoru, a navíc jak už jsem psal mnohokrát – při obchodování systému FinWin nejednáme jako roboti, ale využíváme zdravý rozum. Jde nám při rozpoznávání trendu především o čtení celkové tendence, ne o "milimetry".

  Takže, pojďme na to. Dnes začnu rovnou tím, že představím svůj kód pro swingy (znovu podotýkám, není to žádná novátorská technika, podobné kódy už určitě existují, jen tento popis swingů mně opakovaně vychází jako jeden z nejoptimálnějších, takže prezentuji to, k čemu jsem došel při svých vlastních experimentech já sám). Toto je tedy má doporučená varianta swingů pro systém FinWin, kód pak jako vždy prezentuji v podobě pro platformu TradeStation (pro jinou platformu kód k dispozici nemám, pracuji už pouze s TradeStation):

  Jak vidíte, definice je velmi jednoduchá (nejde také o nic nového pod sluncem – nezřídka jednoduché věci fungují nejlépe – ovšem neplatí to bohužel vždy), nyní se pojďme podívat na grafy:

  Zelené tečky nám vykreslují Low-Swingy, červené tečky High-Swingy. Zelená proto, že pokud nám Low-Swingy rostou, je trh nastavený pro obchodování na stranu long. Červená proto, že pokud nám High-Swingy klesají, je trh nastavený pro obchodování na stranu short. Vše by mělo být zřejmé z následujícího obrázku:

  Pokud swingy vykazují jasný trend, můžeme obchodovat za určitých okolností i v mrtvé zóně, jak jsme se učili v pokročilém FinWin kurzu – abychom si zbytečně nenechávali utíkat příležitosti, pokud se trhy právě hýbou.

  Tyto automatické swingy však můžeme využívat i k opačné věci – čtení situací, které nejsou jasné (trh nemá jasný trend), a tudíž se budeme raději držet stranou. Zde netřeba žádné složité definice, stačí si položit dotaz: Jsem ze struktury swingů na první pohled schopen jednoznačně říci, jakým směrem právě swingy tvoří "schody", případně jaké ze "schodů" právě silně převažují? Pokud nejsem schopen jednoznačněji odpovědět, situace není jasná, v trhu není jasný trend a my se držíme stranou:

  Samozřejmě, i tato technika s automatickým vykreslováním swingů vyžaduje trochu cviku a trénování. Jak se jednou rozhodnete vydat cestou diskréčního obchodování, musíte počítat s tím, že vždy budou existovat prvky, které je třeba trochu dostat "do krve", nakoukat a udělat si v nich svůj vlastní konkrétní systém (diskréční obchodování nikdy nemůže být už z podstaty plně mechanické, od plně mechanického obchodování je tu směr AOS).

  I tak by vám ale mělo automatické vykreslování swingů, o které jsem se dnes podělil, výrazně pomoci.

  Přeji hodně úspěchu a dobré obchody.

  (Obchodní systém FinWin (Finančník Winner) zde existuje jako alternativa pro ty, kteří si nechtějí dělat obchodování zbytečně složité, chtějí vše držet na velmi přijatelné úrovní jednoduchosti, nechtějí si platit různé speciální drahé extra balíčky a indikátory do svých platforem a hledají strategie pro menší účty. Více o FinWin a FIMS zde.)

  13.7.2014

  Tomáš Nesnídal


×
×
 • Vytvořit...