Jump to content
Co nového? Mé kurzy
Články a tutoriály:
Seriály Komoditní Manuál Psychologie obchodování
 • Proč mám rád k obchodování EMA34 + EMA204

  Naši pravidelní čtenáři a studenti vědí, že v rámci obchodního systému FinWin využíváme také dva komponenty v podobě exponenciálních klouzavých průměrů (EMA), a to s periodou 34 a 204. Něco málo už jsme o těchto dvou komponentech psali v knize Jak se stát intradenním finančníkem, dnes bych však rád napsal o tomto úžasném nástroji ještě něco trochu více.

  Osobně považuji EMA34 a EMA204 za velmi zásadní komponenty systému FinWin - dokonce ještě významnější, než indikátory CCI. V mé vlastní preferenci stojí EMA34 a EMA204 naprosto nejvýše a svým způsobem jsou tyto dva klouzavé průměry to zcela první, na co se koukám při obchodování. Proč?

  Důvodem číslo jedna je samozřejmě posouzení trendu, o které jsme již psali mnohokrát. Právě oba tyto klouzavé průměry mně dají skvělou vizuální představu, zda-li se právě nacházím v downtrendu, uptrendu, nebo chopu. A nemyslím tím nyní pouze strohé pozorování toho, zdali se EMA34 právě nachází nad nebo pod EMA204. Každý, kdo si již dal trochu práce a času s pozorováním těchto dvou křivek v grafu, již zajisté sám vypozoroval, že i skutečnost, zda-li se obě křivky sbíhají, nebo rozbíhají, může velmi silně napovědět o síle trendu, nebo dokonce včas varovat před blížícím se chopem.

  Důvodem druhým, pro který mám oba klouzavé průměry tak rád, je skutečnost, o které jsem zde zatím příliš nepsal - a sice fakt, že oba klouzavé průměry velmi dobře a spolehlivě vystihují přibližné body ukončených korekcí. Je až s podivem, jak dobrou službu v této oblasti oba klouzavé průměry mohou udělat. Pojďme se podívat na několik obrázků:

  Na prvním obrázku vidíte intradenní seanci trhu e-mini Russell 2000 (TF) v podobě 3 minutového grafu. Žlutými boxy jsem označil veškeré korekce v nově započatém uptrendu. Jak je z obrázku patrné, všechny z nich se odehrávaly do úrovně těsné blízkosti EMA34 - pokud bychom tedy hledali potenciální vstupy právě v těchto oblastech (s jemným časováním vstupů, například s pomocí patternů FinWin na indikátorech CCI), v konečném důsledku bychom jednali velmi rozumně a v souladu s trhem.

  Samozřejmě, logicky můžete namítat, že podobné obrazce skvěle fungují v trendujícím trhu, nikoliv v chopu, neboli v době, kdy jde trh do strany. To je naprostá pravda - je však nutné říci, že v chopu vám nebude spolehlivě fungovat vůbec žádná technika - proto se zde neustále učíme, jak je důležité stát v chopu zcela stranou. A na druhou stranu, abychom mohli spolehlivě určit, že trh již není v chopu a začíná trendovat, můžeme si vypomoci technikou zakreslování postupně se tvořících swingů - pokud jsme schopni jasně identifikovat, že trh tvoří neustále vyšší swingy / vyšší high, pak můžeme velmi rychle předpokládat, že nastal okamžik, kdy opět můžeme důvěru svěřit v indikátor EMA34 a v jeho blízkosti začít tedy vyčkávat na korekce do uptrendu. Zde názorný obrázek se zakreslením postupně se tvořících swingů:

  Pokud se naučíte rozumně kombinovat využití klouzavých průměrů EMA34 a EMA204 spolu se swingy, můžete tak mít velmi silný nástroj pro rychlé reakce v potenciálně se nově rozvíjejících pohybech, i potenciálně blížících se fází chopu.

  Občas nastávají případy, kdy trh u klouzavého průměru EMA34 korekci neukončí, ale postupuje dále. V takových momentech oceňuji druhý klouzavý průměr EMA204, který chápu jako druhý bod, kde bude mít trh tendence korigovat. Rozpoznat případy, kdy se tak stane, je již daleko obtížnější a je třeba veškeré tyto situace detailněji a hlouběji studovat - zde je však ukázka toho, co mám na mysli:

  Celkové posouzení v případě korekcí EMA204 je již daleko více "zrádné" a doporučuji až zkušenějším obchodníkům - tématem se možná budu zabývat separátně v jiném článku v budoucnu. Potenciálně je však velmi dobré i klouzavý průměr EMA204 sledovat a velmi detailně věnovat pozornost tomu, kdy a jak k němu má trh tendenci korigovat.

  Důvod, proč mám tak rád EMA34 a EMA204 je však ještě jeden - a sice univerzálnost těchto klouzavých průměrů. Dlouhodobě jsem vypozoroval, že obchodní techniky s pomocí EMA34 a EMA204 můžete využívat prakticky kdekoliv - v intradenním obchodování, v pozičním obchodování, u akcií (i těch tuzemských), u forexu apod. Zde několik dalších ukázek:

  Akcie AAPL (Apple) - denní graf.

  Akcie KO (Coca-Cola) - 5 minutový graf.

  Jak tedy vidíte, EMA34 i EMA204 mohou být zajímavé nástroje k hrubému k posouzení trendu a k hrubému časování vstupů do trhů - ale jako vždy platí, nemusí opět sedět každému.

  Zde několik důležitých rad závěrem:

  • Nic není zcela mechanické a nic není dogmatické. Je třeba naučit se vypozorovat přesné situace, kdy je posuzování korekcí vůči EMA34/EMA204 validní. K tomuto nejlépe slouží pořizování screenshotů - utvořte si velký soubor screenshotů grafů, selektujte si situace, kdy korekce k EMA nefungovaly zcela spolehlivě a hledejte, co mají tyto situace společné. Za nějaký čas tak dokážete izolovat momenty, kdy je lepší na EMA34/EMA204 nespoléhat a naopak momenty, kdy byste mohli teoreticky spoléhat pouze na ně.
  • Kdo z vás dlouhodoběji EMA34 a EMA204 již používá, zajisté si všiml, že v silně rozjetém trhu (zejména v daytradingu na začátku dne) trh k EMA34 příliš nekoriguje. Pro takový případ můžete zkusit klouzavý průměr VMA9 - avšak pozor, využívat opravdu jen a jen v silně a prudce rozjetém trhu na úvodu dne.
  • Na některých trzích a timeframe bude EMA34 a EMA204 fungovat lépe. Takové trhy a timeframe preferujte.

  Pokud jste někdo nalezli další vylepšení obchodování s EMA34 a EMA204, určitě se podělte s ostatními v diskuzi.

  8.11.2009

  Tomáš Nesnídal


×
×
 • Vytvořit...